15 év után újra kortárs aukció a BÁV-nál
Az utóbbi évben több újdonsággal is jelentkezett a BÁV, így plakát-, óra- és fotóárverést is tartott annak érdekében, hogy az új gyűjtőgeneráció igényeit maradéktalanul ki tudja szolgálni. Ebbe a sorba illeszkedik a mostani kortárs aukció megrendezése is, hiszen a nemzetközi és hazai trendek is azt mutatják, ez a műtárgycsoport gyűjtői és befektetési szempontból is egyre népszerűbb lesz. A decemberi, több mint 120 alkotást felvonultató anyag széles válogatást ad a 60-as évektől egészen napjainkig. Az aukció során a jól ismert, emblematikus művek mellett több olyan alkotás is kalapács alá kerül, amelyek néhány évtized múlva főművekké válhatnak egy-egy életművön belül. A kollekció összeállítói – néhány kiemelt tételt leszámítva – alacsony kikiáltási árakat határoztak meg annak érdekében, hogy minél szélesebb gyűjtői és befektetői kört tudjanak megszólítani. Ennek megfelelően a festmények jelentős része 100-200 ezer forintos árról indul.
A 60-as évek anyagából a Hincz Gyula titkos szerelmi viszonya ihlette nagyméretű aktot kell kiemelnünk, amely 1,2 millió forinttal az aukció egyik legmagasabb kikiáltási árról induló tétele lesz. A festmény párdarabja az őszi aukción 6,6 millió forintért kelt el. Szintén kiemelkedőek ebből az időszakból Molnár Sándor Dél című alkotása és Litkey György Szürreális kompozíciói.
A 80-as éveket többek között Lakner László, Szikora Tamás és Bak Imre művei képviselik, míg a 90-es és 2000-es éveket feLugossy László grafikái és több nagyméretű képe fémjelzik, köztük az egyik főműveként számon tartott Vonatra várva című alkotása. Ugyancsak a jól ismert művek közé tartozik Szépfalvi Ágnes Angolvörös és kékesszürke forgatás című, számos alkalommal publikált és kiállított képe, valamint Kósa János, Kinga az Uffiziben című olajfestménye. A szürreális vonalból ef Zámbó István műveit, illetve Bada Dada karácsonyi hangulatú, Pingvin labdázik holdtöltekor a rókával című grafikáját kell megemlíteni.
A fiatal generáció tagjai közül a 90-es évek figuratív festészetének egyik fontos alakja Filp Csaba, akinek több csendélete is szerepel majd az árverésen. Ugyancsak ki kell emelni Radák Eszter , Földi Péter és Bukta Imre vegyes technikával készült képeit, akiknek a művei több közgyűjteményben is megtalálhatóak, a műkereskedelemben azonban viszonylag ritkán fordulnak elő. A különlegességek között Haraszty István kinematikus szobra és Szikora Tamás Egy plusz három című alkotása is sok licitálót vonzhat.
A BÁV Kortárs aukciójának kiállítását december 9-16. között ingyenesen tekinthetik meg a BÁV Apszistermében (1052 Budapest, Bécsi u. 3.). Az árverésre ugyanitt, december 19-én, 17 órakor kerül sor.
Kalkulátor ajánlónk:
Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor