Felfüggesztették a fogamzásgátlók egészségbiztosítási finanszírozásának nehezítéséről szóló rendelkezést az USA-ban
Wendy Beetlestone szövetségi bíró a pennsylvaniai Philadelphiában - az állam beadványa nyomán - hétfőn este hozott döntést a minisztériumi rendelet felfüggesztéséről, egy nappal azt követően, hogy Kaliforniában Haywood Gilliam bíró hasonló döntést hozott 13 tagállam és a szövetségi főváros, Washington kérésére. Gilliam azonban csak a kérelmet benyújtó 13 államban és a fővárosban tette lehetővé a kormányzati rendelkezés életbe lépésének felfüggesztését.
Beetlestone bíró valamennyi államra kiterjedő döntést hozott. Azzal érvelt, hogy az egyes tagállamokban káros következményekkel járna a rendelkezés. Szerinte számos állampolgár elveszítené az egészségbiztosítását, és jóval nagyobb számban vennék igénybe a fogamzásgátlás államilag finanszírozott programját, ami megnövelné az állami kiadásokat.
A Trump-kormány illetékes minisztériuma, az egészségügyi és emberi erőforrások tárcája novemberben adta ki két rendeletének végleges változatát, amely megkönnyíti a munkaadók számára, hogy ne vállalják a dolgozóiknak fizetett egészségbiztosításban a fogamzásgátlók finanszírozását. Az első rendelkezés azon munkaadóknak teremtette meg ezt a lehetőséget, amelyek szigorúan vallásos meggyőződésük alapján nem támogatják a fogamzásgátlás egyik formáját sem. A második rendelkezés kiterjesztette ezt a lehetőséget a kisvállalkozásokra és a nem profitorientált szervezetekre.
Josh Shapiro, Pennsylvania főállamügyésze nyilatkozatban üdvözölte Wendy Beetlestone bíró döntését. "Győzelem ez a nők egészsége és pénzügyi függetlensége számára" - hangoztatta a főállamügyész.
Az előző elnök, a demokrata párti Barack Obama idején megszavazott egészségbiztosítási törvény azt írja elő, hogy a születésszabályozással kapcsolatos valamennyi egészségügyi szolgáltatást pluszköltségek nélkül kell beilleszteni az adott személy egészségbiztosításába. Ezt sokan az Obamacare néven ismert egészségbiztosítási törvény egyik legfontosabb elemének tartják.