Rekordszámban vásároltunk kártyával tavaly év végén
2018 egészében a kártyás fizetések száma meghaladta a 765 milliót, 24 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban. Az MNB adatai szerint a vásárlások tavaly értékben is rekordra, 5450 milliárd forintra, 2017-hez képest 23 százalékkal nőttek.
A magyarországi kibocsátású fizetési kártyák száma 2018 utolsó negyedévében jelentősen, 190 ezerrel nőtt, ezzel megközelítette a 9,4 milliót.
A kártyákon belül a betéti kártyák csaknem 200 ezres növekedéséhez a hitelkártyák közel 12 ezres csökkenése társult - részletezte a jegybank.
Kiemelték: az érintőkártyák száma 2018 negyedik negyedévében több mint 251 ezerrel, így az év során összesen közel 844 ezerrel nőtt. Az érintőkártyák aránya az év végére az összes fizetési kártyán belül meghaladta a 79 százalékot.
Mennyire vagy spórolós? ITT megnézheted!
A jegybank felhívta a figyelmet arra is, hogy a hagyományos tranzakciók átlagértéke mintegy 1,8-szerese - 11 857 forint - az érintéses fizetésekének, azaz a kisebb értékű vásárlások esetében nagyobb arányban fordul elő az érintéses technológia használata.
A forint számlák megközelítőleg 6,7 milliós száma szinte változatlan volt az év utolsó negyedévében, azonban a megtakarítási célú számlák 2016 óta tartó csökkenése megállt, számuk a negyedik negyedévben 3 ezerrel növekedett - hívta fel a figyelmet az MNB.
Az utolsó negyedévben az internetes vásárlási forgalom darabszámban mintegy 29 százalékkal, értékben pedig közel 26 százalékkal nőtt az előző év azonos negyedévéhez képest, azonban a teljes kártyás vásárlási forgalomnak ez csak kis részét - darabszámban 8, értékben pedig 12 százalékát - tette ki.
A kártyás készpénzfelvételek darabszáma 302 ezerrel 26,9 millióra csökkent az utolsó negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, azonban a felvett készpénz összértékben mintegy 7 százalékkal emelkedett.
A magyarországi szolgáltatóknál indított egyedi forintátutalások darabszáma megközelítőleg 64 milliót, összértéke pedig mintegy 173 ezer milliárd forintot tett ki 2018 negyedik negyedévében, ami 6, illetve 5 százalék növekedést jelent 2017 azonos időszakához viszonyítva.
Az MNB tájékoztatása szerint a harmadik negyedévben közel 16 ezer visszaélés történt kártyákkal, ami mintegy 60 százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest. A visszaélések zöme, mintegy 80 százaléka a kártya fizikai jelenlétét nem igénylő, főként internetes vásárlásokat érintette, azon belül pedig az esetek jóval több mint kétharmada a határon átnyúló forgalomhoz kapcsolódott.