A Fidelity a feltörekvő piaci kötvények kapcsán továbbra is bikapiacra számít
Az USA növekedési kilátásainak csökkenése jellemzően kedvező hatással volt a feltörekvő piaci devizáknak a dollárhoz viszonyított árfolyamára, bár februárban mintha megtorpant volna a feltörekvő piaci devizáknak az év elején megindult ralija. Mindettől függetlenül összességében a Fidelitynél továbbra is konstruktívan ítélik meg a feltörekvő piaci devizákat, mivel úgy vélik, az USD már túl van az árfolyamcsúcson. „Véleményünket arra alapozzuk, hogy az USA és a világ többi része közötti növekedési és kamatláb-különbségek elkezdtek szűkülni, az USA ikerdeficitje nő, és a dollár kereskedelemmel súlyozott alapon drágának mondható. Mivel ebben a ciklusban valószínűleg mind az USA-dollár, mind az USA reálhozamai csúcsra értek, arra számítunk, hogy a következő hónapokban fenntarthatóak lesznek a feltörekvő piaci pozitív hozamok, főleg a kemény devizában jegyzett eszközök tekintetében.” – mondta el Al-Hilal István, CFA, a Fidelity International magyarországi és romániai értékesítési vezetője.
A feltörekvő piaci növekedés elmúlt évben tapasztalt visszaesése részben a Kínában zajló gazdasági lassulásnak volt köszönhető, melyet a gyengülő fogyasztás és a csökkenő hitelfelvételek idéztek elő. Most a Fidelity arra számít, hogy a belföldet célzó gazdaságpolitikai válaszintézkedések mind monetáris, mind költségvetési szempontból megélénkülnek, mivel a hatóságok a növekedés stabilizálását helyezik előtérbe az adósságállomány csökkentésével szemben (legalábbis ideiglenesen). A világ többi részén szintén kamatcsökkentésre játszó (dovish) monetáris intézkedéseket várnak. Mára több feltörekvő országban magasabb irányadó reálkamatlábak, alacsonyabb inflációs várakozások és táguló kibocsátási rések váltak jellemzővé. Ha tartósan valósnak bizonyul a gyengébb dollárral kapcsolatos Fidelity elmélet, akkor többek között a Törökországhoz, Mexikóhoz, Indonéziához és Dél-Afrikához hasonló országok elkezdhetik csökkenteni a tavaly megemelt kamatlábakat, és enyhíthetik a pénzügyi feltételeket. Ha mindezt felelősséggel teszik, az kedvezően hathat a helyi devizában jegyzett kötvényekre, és nem ártana a feltörekvő országok devizáinak sem.
Jó helyen van a befektetésed? Tudd meg ITT!
„A tavalyi, hektikus választási ciklus után az idei év sok feltörekvő országban a politikai folyamatosság évének ígérkezik. A hivatalban lévő vezetők valószínűleg meghosszabbítják a mandátumukat, és fenntartják a jelenlegi politikai irányt, ami 2020-ban is gondoskodhat a folyamatosságról. Ez jelentős változás 2018-hoz képest, amikor számos országban volatilis rezsimváltásokra került sor, ami a választási kampányok során (pl. Brazíliában és Mexikóban) sokszor felborzolta az aggódó befektetők idegeit” – tette hozzá Al-Hilal.
Az USA és Kína közötti kereskedelmi vitában mutatkozó pozitív jelek és a potenciális további belföldi ösztönzők hatására valamivel kedvezőbben ítélik meg a kínai vállalati kötvényeket a szakemberek. Ezenkívül néhány egyéb, az IMF támogatását élvező, B minősítésű államkötvényre is felfigyeltek, konkrétabban Argentínában, Ukrajnában és Ecuadorban.
Ami a helyi devizában jegyzett kötvényeket illeti, a kamatlábcsökkenésre számító, meredek görbével vagy bőséges reálhozamokkal rendelkező országokat, például Mexikót, Kolumbiát, Perut, Dél-Afrikát, Szerbiát és Indonéziát is várakozással figyelik a Fidelitynél.
A feltörekvő országok devizái közül több latin-amerikai (perui, chilei és kolumbiai) fizetőeszközt kedvelnek. Latin-Amerikán kívül néhány piac – például a magyar és a maláj – továbbra is vonzónak mondható. Van néhány gondosan megválogatott, egzotikusabb helyi devizában jegyzett pozíciójuk is, például Ghánában, a Dominikai Köztársaságban és Nigériában.
Az alábbi szemelvények a Fidelity International havi kötvénypiaci kitekintőjéből származnak, mely a kötvénybefektetésekkel foglalkozó csapat középtávú várakozásait ismerteti. Ha a teljes jelentést is olvasni szeretné, kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot.