Lehet, hogy nem is lesz Brexit?
Az elemző elmondta, az Európai Unió álláspontja világos, nem akarják újratárgyalni a kilépés feltételeinek azon pontjait, amelyekben már megállapodtak. Ugyanakkor Nagy-Britannia számára ez egy rossz alku, ezért ennek megváltoztatásában érdekelt.
Mind Angela Merkel német kancellár, mind pedig Emmanuel Macron francia államfő nyilatkozataiból az érződik, már elképzelték a britek nélküli uniót, amelyben a "német-francia tengely dominál", ezért a kilépést minél előbb szeretnék lezárni.
Theresa May szerint a brit EU-tagság megszűnésének további halasztására van szükség annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a megállapodás nélküli kilépés az Európai Unióból. A konzervatív párti brit kormányfő kedd este, hétórás kabinetülés után, Downing Street-i hivatalában felolvasott nyilatkozatában egyenes utalást tett arra is, hogy széles körű, az ellenzéket bevonó pártközi egyezséget kíván elérni a továbblépéshez.
May kijelentette: a kormány a lehető legrövidebb halasztásra törekszik, amely csak addig tart, amíg sikerül elfogadtatni "egy megállapodást" a Brexit feltételrendszeréről.
London tavaly novemberben megállapodásra jutott az EU-val a kilépés feltételeiről, ezt azonban a londoni alsóház eddig háromszor elutasította.
Európai országok és fővárosaik - alapszint kvíz ITT
A brit EU-tagság az eredeti tervek alapján múlt pénteken megszűnt volna, de Theresa May a kialakult patthelyzet miatt a kilépés elhalasztását kérte június 30-ig.
A márciusi EU-csúcstalálkozón született kompromisszumos megoldás szerint az Európai Unió május 22-ig tartó halasztásba egyezett bele, de ehhez a Brexit-egyezményt a korábbi kilépési határidőig, vagyis múlt pénteken, közép-európai idő szerint éjfélig jóvá kellett volna hagynia a brit parlamentnek.