Jelentős kiadást jelentenek a lakosságnak a szemészeti problémák
Mivel Magyarországon minden második embert érintett, ezért nem véletlenül szintén ennyi embert érinthet látással kapcsolatos problémák kezelése és az optikai eszközök beszerzése.
Melyek a leggyakoribb szemészeti problémák, tünetek?
A két leggyakoribb látásprobléma a rövidlátás és távollátás. A rövidlátás esetén a fény a retina előtt fókuszálódik és ennek hatására a távoli tárgyak elmosódnak, a közeli tárgyak azonban élesek. A távollátó éppen fordítva lát, a fény a retina mögött fókuszálódna és e miatt a közeli tárgyakat homályosabban, míg a távoli objektumokat élesebben látja. A hazai lakosság közel harmadát érintő, harmadik leggyakoribb probléma az asztigmia. Az asztigmiában szenvedők közelre és távolra egyaránt homályosan látnak, mivel a szemnek több fókuszpontja is van. Ezek a fénytörési hibák szemüveggel, kontaktlencsével vagy akár lézeres szemműtéttel is korrigálhatók.
Az életkor előrehaladtával sajnos szintén gyakori a szem belső nyomásemelkedése miatt kialakult zöldhályog és a homályos látást okozó szürkehályog is, melyek a betegség előrehaladtával már csak műtéttel orvosolhatók. Az enyhébb szemészeti panaszok közé sorolhatjuk például a fényérzékenységet és a szemszárazságot. Az utóbbi elsősorban száraz levegő vagy okoseszközök gyakori használata miatt alakul ki, szúró égető érzéssel társul, de műkönny használatával jól gyógyítható.
Vannak olyan esetek is, amikor kontaktlencsét egészségügyi okok miatt nem tud hordani a páciens, ilyen például a súlyos „száraz szem”.
Milyen árakra számíthatnak az érintettek?
Fontos tudni, hogy a gyors árváltozások miatt közvetlenül a neak.gov.hu oldalán lehet az optikai eszközök támogatásáról naprakész árakat és információkat kapni feliratkozást követően.
Ha egy személy nem esik abba a kategóriában, amelyet az OEP támogat (8 dioptria felett 2010 óta), akkor saját magának kell finanszírozni a szemüveg vagy kontaktlencse árát.
Szemüvegeket saját finanszírozással 10-15 ezer forinttól lehet beszerezni, viszont ezek a legalacsonyabb árak, és itt még nem beszéltünk a szemüveg kényelméről, vagy külleméről, amit, ha szintén figyelembe akarunk venni, és hosszú távon hordani szeretnénk, akkor az ára több tízezer forint is lehet. Ha ezt egy családra számoljuk, ahol például mindkét szülő, esetleg még egy gyermek is hordja, és ezeket, ha kétévente cseréni kell valamilyen okból kifolyólag (megrongálódik stb.) és nem esünk a OEP támogatás keretein belülre, akkor ez nagy kiadást jelenthet a családunk számára. Egyhavi adag napi kontaktlencse ára 5500 Ft-tól kezdődik, ami valljuk be nem kevés összeg, így sokan nem véletlenül döntenek szemüveg választása mellett.
Bármelyik esetet is vesszük figyelembe, jelentős éves kiadással kell számolnunk, amennyiben nem esünk bele a Tb támogatás tartományába.
A szemészeti problémák és kiadások hosszú távú orvoslására jelenthet megoldást például a lézeres szemműtét, amelynek ára ugyan egy egyszeri nagyobb kiadást jelent, ugyanakkor a korrekcióval hosszútávon mentesülünk a szemüveg vagy kontaktlencse rendszeresen ismétlődő kiadásától.
A lézeres szemműtétek ára jellemzően 150 ezer forint/szem környékén kezdődik. A közepes ár fekvésű kezelések ára 250-270 000Ft körül mozog, de ezért az árért nagyobb kényelmet és gyorsabb regenerálódást kínálnak, sőt, a legtöbb hazai klinikán már részletfizetéssel is elérhetők.
Elsőre ezek az árak jelentős kiadásnak tűnnek, de ha figyelembe vesszük a kontaktlencse esetében a havi kiadásokat akkor látható, hogy a műtét akár 2-3 év alatt visszahozza az árát, nem beszélve arról, hogy pénzben nem kifejezhető az a szabadság, amelyet cserébe kaphatunk.