20 millió gyáripari állást vesznek el a robotok
Az Oxford Ecomomics az általa kifejlesztett modellszámítási módszer - Global Economic Model (GEM) - alapján alacsony és magas ütemű terjedési forgatókönyveket állított össze. A magas terjedési ütemmel számoló előrejelzési változat - amely a robottechnológiának az alapeseti prognózisnál 30 százalékkal nagyobb terjedési ütemével számol - azt valószínűsíti, hogy a robotok térhódítása a globális gyáripari szektorban 2030-ig 4900 milliárd dollárral emeli a globális GDP-értéket, és a vizsgált időtávlat végére önmagában 5,3 százalékot ad hozzá a világgazdaság bruttó kibocsátásához.
Az Oxford Economics elemzése szerint ez egyenlő lenne azzal, mintha a világgazdaságban megjelenne egy olyan gazdaság, amelynek nagyobb a teljesítménye, mint a német gazdaságé.
A ház ugyanakkor megállapítja azt is, hogy minden egyes új ipari robot beállítása a termelésbe átlagosan 1,6 feldolgozóipari alkalmazott munkáját teszi feleslegessé.
Az elemzés szerint 2000 óta máris 1,7 millió gyáripari állás szűnt meg a világgazdaságban a robottechnológia terjedése miatt. Európában 400 ezer, az amerikai gazdaságban 260 ezer, Kínában 550 ezer feldolgozóipari alkalmazott munkáját vették át robotok az elmúlt évtizedben.
Az Oxford Economics számítási módszere alapján azonban a robottechnológia jelenlegi terjedési sebessége azt jelenti, hogy a következő évtizedben már 20 millió gyáripari állás szűnhet meg az ipari termelés robotizálása miatt.
Mennyi pénzt kellene keresnem, ha rendesen megfizetnének?
Ennek alapján a globális feldolgozóipari munkaerő-állomány 2030-ra várhatóan 8,5 százalékkal csökken.
Ráadásul a robotok terjedése nemcsak a feldolgozóiparban, hanem a szolgáltatási szektorban is várhatóan rohamos üteművé válik.
Az Oxford Economics adatai szerint az amerikai kiskereskedelmi szektorban jelenleg 16 millióan dolgoznak a robotizálás hatásainak kitett munkakörökben, például pénztárosként, eladóként vagy leltárosként.
A robottechnológia terjedése jelentette növekedési többlet azonban legalább ilyen ütemben teremt állásokat a világgazdaság minden egyéb szektorában - áll az elemzésben.
Az Oxford Ecomomics számításai szerint a robotállomány 1 százalékos növekedése a termelékenység 0,1 százalékos javulását eredményezi az egy alkalmazottra számított kibocsátási érték alapján mérve.
Ez önmagában érdemi növekedési hajtóerőt jelent, több millió új munkahely létrejöttét valószínűsítve - áll az elemzőcég szerdai tanulmányában.