Horvátországi utazással kapcsolatos kérdések és hivatalos válaszok

A magyarok egyik közkedvelt nyaralóhelyszíne Horvátország, magyar turisták százezrei keresik fel minden nyáron a horvát tengerpartot vagy valamelyik csodálatos horvát szigetet. A ProfitLine.hu szerkesztősége ezért megkereste a Horvát Köztársaság Nagykövetségét, hogy számos kérdést tegyen fel a koronavírus-helyzet kapcsán a Horvátországba való beutazás feltételeiről. A Horvát Köztársaság képviseletében a Horvát Idegenforgalmi Közösség válaszolta meg kérdéseinket, melyeket változtatás nélkül közlünk.

Horvátországi utazással kapcsolatos kérdések és hivatalos válaszok

1. Lehetséges-e, és ha igen, mikortól magyar állampolgárok Horvátországba való tisztán nyaralási célú beutazása?

Igen, Horvátország teljesen megnyitotta a határait a magyar állampolgárok előtt, akik május 28-tól korlátozások nélkül léphetnek be Horvátországba anélkül, hogy utazásuk célját megindokolnák. További 9 európai ország polgárai számára könnyítettek a beutazási feltételeken. Azok a magyar állampolgárok, akik rendelkeznek Horvátországban ingatlannal vagy hajóval, illetve, lefoglalt horvátországi utazással, már a május 20-i, turisztikai célú határnyitás óta korlátozás nélkül beutazhatnak Horvátországba.

2. Kell-e készülnie a nyaralni utazó magyar állampolgároknak a magyar-horvát határon bármilyen ellenőrzésre?

A Horvátországba utazó magyar állampolgároknak a határátlépéskor nem kell koronavírus tesztelést végezniük, vagy teszteredményeket bemutatniuk, illetve nincs semmiféle karanténkötelezettség. Ugyanakkor a magyar állampolgárokra továbbra is vonatkozik a 14 napos hatósági karantén, miután Horvátországból visszatértek Magyarországra! A horvátországi beléptetés egyszerűsítése és felgyorsítása érdekében javasoljuk, hogy mielőtt útra kelnének, online töltsék ki a https://entercroatia.mup.hr weboldalon található adatlapot, íly módon felgyorsítva a Horvátországba történő belépést és csökkentve a határátkelőhelyen való várakozást. Erről részletesebben ITT írtunk.

A határátkelő helyen az útlevél vagy személyigazolvány (utazási okmány) azonosító száma alapján a határőr szervek automatikusan rá tudnak keresni az online regisztrált adatlapra. Jelenleg a weblapon lévő adatlap horvát és angol nyelven elérhető, de hamarosan magyarul és több más nyelven is elérhető lesz. Az adatok honlapon keresztül történő feltöltését követően, az utas visszaigazoló e-mail üzenetet kap, továbbá megkapja a Horvát Közegészségügyi Szolgálat járványügyi útmutatóival és javaslataival kapcsolatos információkat.

3. Szükséges-e a nyaralási célú határátlépéskor koronavírus teszt bemutatása és ha igen, milyen típusú tesztet fogadnak el?

Horvátországba történő beutazáskor nincs szükség koronavírus teszt bemutatása.

4. Milyen fontosabb koronavírus-szabályok betartására kell figyelnie egy magyar állampolgárnak Horvátországban ha oda nyaralási céllal utazik be?

Minden Horvátországba beutazó megkapja az országban éppen hatályban lévő járványügyi útmutatókat és javaslatokat. A jelenlegi járványügyi helyzet Horvátországban nagyon jó, napok óta nem voltak újonnan fertőzöttek, és a kedvező járványügyi helyzetnek köszönhetően a Horvát Köztársaság Polgárvédelmi Operatív Törzse tovább enyhíti a korlátozó intézkedéseket. A vírus elleni legjobb védekezés a személyes higiénia fenntartása, a szükségtelen személyes érintkezés elkerülése, valamint a szem, az orr és a száj megérintésének elkerülése.

5. Van-e bármilyen olyan szabályozás érvényben Horvátországban, ami a tengerparti nyaralókra, tengerparti városokba látogatókra, vagy éttermeket, vendéglátóipari egységeket látogatókra vonatkozik?

A Horvát Közegészségügyi Szolgálat számos ajánlást adott ki a szállás- és vendéglátóhelyek számára, amelyek kötelesek a helyiségben olyan feltételeket biztosítani, amelyek csökkentik a fertőzés kockázatát. A turistákra vonatkozó elvárás, hogy kövessék a Horvátországba történt belépéskor kapott útmutatásokat, úgy mint: általános higiénés szabályok betartása, a 1,5–2 méteres távolság megtartása, valamint a közeli kapcsolat kerülése minden olyan személlyel, akivel az illető nem él egy háztartásban.

6. Van-e érvényben bármilyen szabályozás Horvátországban azokra, akik kereskedelmi egységekbe/boltba (zárt helyen) mennek?

Nem, Horvátországban nincs semmiféle korlátozás a nyitva tartásra vonatkozóan illetve semmilyen, a vevőkre vonatkozó különleges előírás. A zárt terekben történő tartózkodás alkalmával mindenkitől elvárják a fizikai távolság megtartását és a beltéri tartózkodáshoz szükségtelen szoros érintkezés elkerülését.

7. Kötelező-e a maszk, vagy kesztyű viselése bárhol Horvátország területén?

A maszk, vagy kesztyű viselése Horvátország területén nem kötelező. A Horvát Közegészségügyi Szolgálat azonban ajánlja a maszk viselését a zárt terekben, ideértve a tömegközlekedést is.

A Yettel és a Magyar Telekom jóváírást biztosít a Közel-Keleten tartózkodó ügyfelei számára

A Yettel és a Magyar Telekom jóváírást biztosít a Közel-Keleten tartózkodó ügyfelei számára február 28. és március 7. között - közölték a szolgáltatók az MTI-vel.
2026. 03. 02. 06:00
Megosztás:

Mit lehet tenni a kátyúkárok esetén?

Az idei tél rengeteg kátyút hagyott maga után és ez sok autósnak okoz bosszúságot, sőt, jelentősebb anyagi kárt és kiadást is. Az éles peremű kátyúk pillanatok alatt több százezres kárt okozhatnak az autógumiban és futóműben. A közútkezelőnél lehet kopogtatni a kártérítés miatt, de ez gyakran hosszú idő, míg egy cascobiztosítás azonnali és biztos védőhálót jelenthet az autósoknak.
2026. 03. 02. 05:00
Megosztás:

Javul a lakásbiztosítások ár-érték aránya, amit a márciusi kampány tovább erősíthet

Tavaly alig nőttek a lakásbiztosítások éves díjai, köszönhetően a lakásbiztosítási kampánynak és a biztosítók által vállalt önkéntes díjkorlátozásnak is. Az átlagos biztosított négyzetméterár ezt jóval meghaladó mértékben nőtt, így csökkenhetett az alulbiztosítottság. A rövidesen induló új márciusi lakásbiztosítási kampány még tovább javíthatja a biztosítások ár-érték arányát.
2026. 03. 02. 04:00
Megosztás:

Donald Trump: Irán új vezetése tárgyalni akar

Irán új vezetése tárgyalni akar - közölte Donald Trump amerikai elnök a The Atlantic című lapnak nyilatkozva vasárnap, és hozzátette, hogy ő ezt el is fogadta.
2026. 03. 02. 03:00
Megosztás:

Új fegyver a rákos sejtek ellen

Az University of Bergen és a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont közös projektje a Bergen proton komputertomográf (CT) detektorfejlesztés fontos mérföldkőhöz érkezett: a detektor prototípusát 2026. január 21-én, a Haukeland Egyetemi Kórház protonterápiás központjában először tesztelhették élesben.
2026. 03. 02. 02:00
Megosztás:

Özvegyi nyugdíj feléledése 2026 – feltételek, határidők és igénylés menete

Az özvegyi nyugdíj nem minden esetben szűnik meg véglegesen. A jogszabály lehetőséget biztosít arra, hogy meghatározott feltételek teljesülése esetén az ellátás újra megállapításra kerüljön. Ezt nevezzük az özvegyi nyugdíj feléledésének. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, mikor és hogyan kerülhet erre sor 2026-ban.
2026. 03. 02. 01:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 9. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 03. 01. 23:00
Megosztás:

Az olasz külügyminiszter szerint az iráni konfliktusnak gazdasági következményei lesznek

Több ezer iráni ünnepelte az Ali Hamenei ajatollah elleni izraeli-amerikai katonai támadást Rómában, miközben Antonio Tajani olasz külügyminiszter a konfliktus gazdasági következményeire figyelmeztetett.
2026. 03. 01. 22:00
Megosztás:

Két városrehabilitációs projekt indult el Miskolcon

Két szociális célú városrehabilitációs projekt indult el összesen 1,35 milliárd forintos európai uniós támogatásból Miskolcon - közölte az önkormányzat sajtóosztálya az MTI-vel.
2026. 03. 01. 21:00
Megosztás:

Növekedéssel indult az év a budapesti repülőtéren

Januárban 1 338 120 utas fordult meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, 3,4%-kal több, mint az előző év azonos időszakában. A hónap legnépszerűbb úti céljai London, Isztambul, Tel Aviv, Párizs és Milánó voltak.
2026. 03. 01. 20:00
Megosztás:

Áder János: magyar fejlesztés hozhat megoldást Afrika vízproblémáira

A 21. század nagy kérdése, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vizet tudjunk biztosítani a lakosságnak, az iparnak és a mezőgazdaságnak - hívta fel a figyelmet Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
2026. 03. 01. 19:00
Megosztás:

Elindult a lakásbiztosítási kampány: egy hónapig költségmentesen válthatunk

Március elsejével kezdetét vette a lakásbiztosítási kampány. Ez alatt az idő alatt egészen március 31-ig a lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek szabadon felmondhatják vagy módosíthatják meglévő szerződésüket, illetve újat köthetnek. A kampány célja, hogy az ügyfelek jobb és/vagy kedvezőbb díjazású lakásbiztosításra tegyenek szert – ahhoz azonban, hogy ez tényleg így legyen, a Bank360 összeszedett néhány szabályt, melyeket érdemes betartani.
2026. 03. 01. 18:00
Megosztás:

2 vezető kriptovaluta, amit 100 dollárból is megvehetsz most

A kriptopiac gyengén kezdte az évet: a legtöbb nagy név kétszámjegyű mínuszban jár. A digitális eszközök – szemben a részvényekkel vagy kötvényekkel – nem kötődnek közvetlenül vállalati eredményekhez vagy cash flow-hoz, ezért az esések pontos okát nehezebb meghatározni. Sok elemző szerint ez egyszerűen a szektor jól ismert boom–bust ciklusának része.
2026. 03. 01. 17:00
Megosztás:

Budapest Airport: 28 járatot töröltek a közel-keleti helyzet miatt

Vasárnap 28 járatot töröltek a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a közel-keleti helyzet miatt, egyes járatok státusza egy napon belül is változhat - tudatta a Budapest Airport közleményben az MTI-vel.
2026. 03. 01. 16:00
Megosztás:

Ipari és GDP adatok érkeznek a jövő héten

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn a külkereskedelmi termékforgalom januári adatait, kedden a bruttó hazai termék (GDP) 2025. negyedik negyedéves alakulásának második becslését, szerdán a szolgáltatások külkereskedelmének 2025. negyedik negyedéves adatait, csütörtökön a kiskereskedelem januári adatait, pénteken az ipar januári teljesítményének első becslését teszi közzé.
2026. 03. 01. 15:00
Megosztás:

A közel-keleti térségben a harcok továbbra is hevesek

A közel-keleti térségben a harcok továbbra is hevesek, az ott tartózkodó, konzuli védelemre regisztrált magyarok száma szombat reggeltől estig 1893-ról 4144-re nőtt - erről írt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében vasárnap reggel.
2026. 03. 01. 14:00
Megosztás:

A Webes Ügysegéd vasárnap éjfélig használható az egyéni vállalkozók bejelentéseire

A Webes Ügysegéd vasárnap éjfélig használható az egyéni vállalkozók bejelentéseire - tudatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleményben az MTI-vel.
2026. 03. 01. 13:00
Megosztás:

Így teljesített a BUX a héten

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 0,64 százalékot emelkedve 126 534,75 ponton fejezte be a hetet.
2026. 03. 01. 11:00
Megosztás:

Bitmine és Strategy: 15,9 milliárd dolláros lebegő veszteség rázza meg az intézményi kriptopiacot

Az intézményi kriptovaluta-treasury stratégiák árnyoldala került reflektorfénybe. A legfrissebb piaci adatok szerint két meghatározó digitális eszközöket felhalmozó vállalat, a Bitmine és a Strategy összesen 15,9 milliárd dollárnyi nem realizált (unrealized) veszteséget görget maga előtt. Bár ezek a tételek egyelőre csak könyvelési (mark-to-market) veszteségek, a számok jól mutatják, milyen kockázatokkal járhat az agresszív kriptofelhalmozás egy volatilis piacon.
2026. 03. 01. 10:00
Megosztás:

Tőkepiaci csúcsteljesítmények az idei BÉT Legek díjátadón

Több mint 25 éves hagyományra tekint vissza a Budapesti Értéktőzsde által szervezett BÉT Legek díjátadó, amely mostanra a hazai tőkepiac egyik legfontosabb eseményévé vált. Az idei gálán a BÉT 18 kategóriában ismerte el a piaci szereplők 2025-ös teljesítményét, díjazva a kiemelkedő eredményeket és a tőkepiac fejlődéséért tett lépéseiket. Az eseményt Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke nyitotta meg, hangsúlyozva a magyar tőkepiac stabilitásának és versenyképességének jelentőségét.
2026. 03. 01. 09:00
Megosztás: