Bővül a Nyúl-unk a munkáért program
Az eddigi tizenkét település mellett Diósjenőn, Nógrádon, Berkenyén, Monostorpályiban és Makkoshotykán helyeznek ki családokhoz tenyészállatokat - mondta Sándor Ferenc, a pályázatot kiíró Zika Szövetkezet elnöke. A kartali székhelyű szövetkezet vezetője szerint minden családnak öt anyanyulat és egy baknyulat ajánlanak fel, a tartáshoz szükséges eszközöket és takarmányt biztosítanak résztvevőknek, és oktatást is nyújtanak számukra.
Sándor Ferenc arról is beszámolt: a tavaly elindított program új eleme, hogy Gyulajon három család 10-15 anyaállatot kap, amelynek szaporulata már nem csak az önellátást szolgálja, hanem értékesítésre is kerülhet. További újdonság, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium segítségével vállalkozási méretű farmok kialakítását próbálják támogatni, amelyek 100-500 anyaállattal működnek; mint a szövetkezet vezetője mondta, kettő ezek közül már elindult.
V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára a program fejlesztéséről tartott tájékoztatón megjegyezte: a vidékfejlesztési minisztérium által tavaly nyolcmillió forinttal támogatott program célja a nyúlhús fogyasztásának ösztönzése mellett az, hogy a legszegényebb rétegek is egészséges húst fogyasszanak. A nyúltenyésztés jövedelemkiegészítést is jelenthet, és néhányan meg is tudnak belőle élni - mondta.
A programot 2011-ben a nyúltenyésztésben érdekelt öt cég összefogásával hirdették meg húszmillió forintos pályázati kerettel. 235 településről pályáztak közösségek, első körben tizenkét falu került be a programba, és támogatták az erdélyi Gyimesbükk gyermekotthonát is. Jelenleg hat - többek közt takarmányforgalmazó, állatgyógyászati - agrárcég és szövetkezet támogatja a kezdeményezést. Sándor Ferenc szerint Magyarországon 80-90 ezer nyulat vágnak hetente, ebből ötvenezer állatot a tulajdonában lévő bajai Tetrabbit Kft. vágóhídján. A hazai anyanyúlállomány 90 ezer állatból áll, a magyar nyúlhúst 97 százalékban külföldön értékesítik - mondta a szövetkezeti vezető. (MTI)