Tudatos huszonévesekkel bővült tavaly az OTP Nyugdíjpénztár tagállománya
Nem csillapodik az öngondoskodási hullám
Mintegy 5 milliárd forinttal nőtt 2018-ban, ezzel összesen 253,2 milliárd forintra emelkedett az OTP Nyugdíjpénztár által kezelt vagyon nagysága. A befizetések volumene egy év alatt 12,5 százalékkal nőtt és a 2018-as év végén elérte a 23,53 milliárd forintot. Az egyéni befizetések adták az összes befizetés 70 százalékát, 16,5 milliárd forintot, a maradék 30 százalék a munkáltatói befizetésekből valamint támogatásokból és adományokból tevődik össze.
Erősödő vidék
A tagállomány demográfiai jellemzőit tekintve elmondható, hogy továbbra is a nők foglalkoznak inkább a nyugdíj-célú öngondoskodással, ők adják az OTP Nyugdíjpénztár új belépőinek 52 százalékát. Az újonnan belépő tagok átlagéletkora tavaly 38 évre csökkent az évek óta 40 éven stagnáló és 2017-ben is jellemző értékről. A nyugdíjpénztári tagok földrajzi elhelyezkedését illetőleg elmondható, hogy látványosan erősödik a vidéki öngondoskodók bázisa, míg 2017-ben az új belépők 61 százaléka kötött szerződést a fővároson és Pest megyén kívül, addig ez az arány 2018-ban meghaladja a 66 százalékot. A legaktívabb megyék Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék voltak a tavalyi évben.
Nyugdíj-tudatos fiatalok
Magyarország legnagyobb nyugdíjpénztárának tagállománya 2018 végére 3807 öngondoskodóval bővült az egy évvel korábban mért adatokhoz képest és meghaladta a 228 000 főt. Ez azt jelenti, hogy a legnagyobb hazai pénztárnál immáron ötödik éve bővül folyamatosan a taglétszám. Az újonnan csatlakozók száma a 2017-es évben regisztrált szinten maradt, összesen mintegy 12 000 főt köszönthetett tavaly az OTP Nyugdíjpénztár. Az új belépők életkorát vizsgálva fontos változás következett be a Pénztárnál. Soha korábban nem kezdte meg a nyugdíj-célú öngondoskodást ennyi huszonéves a nyugdíjpénztár égisze alatt. A legtöbb új belépő pénztártag ugyanis az Y generáció tagjai közül került ki, összesen majd 200 fő 28 éves fiatal öngondoskodó.
Mennyi esélyed van, hogy havi 1 millió Ft-ot keress?
„Nagy öröm számunkra, hogy egyre több fiatal gondol a jövőjére és választja a nyugdíj-célú öngondoskodás ezen formáját. Bár az időskori évek még igencsak távolinak tűnhetnek számukra, akik csak most kóstolnak bele igazán a munka világába, azonban mi szeretnénk nekik megmutatni, hogy a nyugdíjra takarékoskodni legalább olyan fontos, az életükre hosszútávon kiható döntés, mint a karrierválasztás. A tavalyi évünk arról szólt, hogy párbeszédet indítottunk velük, most pedig, látva, hogy fogékonyak a kezdeményezésinkre, szeretnénk a még fiatalabb, a gimnáziumi éveik végén járó fiatalokat is megszólítani. Ambiciózus terveink között szerepel a nyugdí-célú öngondoskodás beemelése a pénzügyi tudatosságot célzó oktatási programokba, ehhez azonban az szükséges, hogy a fiataloknak a saját nyelvükön, a saját érdeklődési körükön keresztül szólítsuk meg.” – mondta el Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.