Nem ér mindenért Kínát okolni

Bár sokan Kínát tekintik a közelmúltban tapasztalt volatilitás katalizátorának, ám a háttérfolyamatok dinamikája már egy ideje változóban volt”- véli Dan Roberts a Fidelity Worldwide portfólió menedzsere. Az egyik legnagyobb alapkezelő szakértőinek véleménye szerint divatos dolog mindenért Kínát okolni, a sztori ennél sokkal bonyolultabb.

Nem ér mindenért Kínát okolni

A részvénypiaci indexek éveken át megállíthatatlanul emelkedtek anélkül, hogy a fundamentális adatok érzékelhetően javultak volna. A vállalatok jövedelmezősége stagnált, az értékelési mutatók mégis olyan szinteket értek el, melyek számottevően magasabbak a hosszú távú átlagoknál, főleg, ha azokat a vállalati profitciklussal is korrigáljuk. A piaci elemzők ezt két fő dologgal magyarázzák: a hosszú távon alacsony kamatkörnyezettel és a globális növekedés várható beindulásával – azonban a részvényárak érzékenyen reagálhatnak arra, ha e két tényező bármelyike megváltozik- tette hozzá Roberts. 
 
Alaposan megrázta a tőkepiacok volatilitásának az utóbbi időben tapasztalt erőteljes növekedése azokat a befektetőket, akik a görög válság (legutóbbi) megoldását követően némi nyári nyugalomra számítottak. A kínai növekedés pályáját érintő aggodalmak a 2011-es eurózóna-válság óta nem látott szintre tornázták fel a piaci volatilitást – értékelték a kialakult helyzetet Alexander Scurlock és Michael Dolan, a Fidelity Alpha Funds SICAV SharpeR Europe alapkezelői. 
 
Németországi hatások

A németországi helyzetet Christian von Engelbrechten, a Fidelity Germany portfólió menedzsere értékelte, szerinte pontosan látszik, hogy az eurózóna országai közül miért Németország reagál a legérzékenyebben a kínai lassulásra/leértékelésre: viszonylag jelentős kereskedelmi forgalmat és közvetlen külföldi tőkebefektetést (FDI-t) bonyolít a távol-keleti országgal. Azonban annak ellenére, hogy Németország Kína negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere, a Kínába irányuló kivitel a német áruexportnak mindössze kb. 6,5%-át teszi ki. Bár nem vitás, hogy a kínai gazdaság lassulása negatívan érinti majd a német vállalatok profitjának alakulását, nem minden exportőr érzi majd egyformán a jelenség hatását, és ez a szelektivitás kulcsfontosságú tényező. A kínai lassulás nem új fejlemény, ezért nem is éri meglepetésként az üzleti élet vezetőit, akiknek bőven volt idejük a hatásokat enyhítő intézkedéseket bevezetni, és más földrajzi térségek (pl. az USA, az eurózóna vagy akár a jelenleg rekordalacsony munkanélküliséget jegyző belföldi gazdaság) felé átirányítani a működésüket.
 
A kulcsszó a rugalmasság

 A német cégek technológiai előnyét és innovatív jellegét, valamint a német brandek erejét tekintve a deviza leértékelésének mértéke mindeddig túl alacsony volt ahhoz, hogy számottevő ellenszelet gerjesszen a vetélytársak irányából. A német vállalatokról már a múltban is bebizonyosodott, hogy mennyire rugalmasan tudnak alkalmazkodni és növekedni akár kedvezőtlen körülmények között is. Eközben a német fogyasztóknak is egyre jobb dolguk van, és a jövőben a német gazdasági és részvénypiaci fejlődés egyik fő mozgatórugói lesznek.
 
Fabio Riccelli, a Fidelity European Dynamic Growth elemzője szerint ha a leértékelésre a kínai gazdaság lassulásának következményeként tekintünk, meg kell állapítanunk, hogy az egész világra nézve igen negatív hatásai vannak, de főleg azokat az országokat és ágazatokat érinti kedvezőtlenül, amelyek az elmúlt évtizedben a kínai gazdaság szárnyalásának fő haszonélvezői voltak (energiatermelés, tőzsdecikkek, gépgyártás, luxuscikkek, autóexportőrök stb.). Akár még versengésből végrehajtott leértékeléseket is előidézhet a régióban, melyek továbbgyűrűzhetnek az exportáló vállalatokra azzal, hogy csökkentik a helyi vásárlóerőt, és így a külföldi árucikkek iránti keresletet is. Ennek a német autó- vagy luxuscikk-gyártókra gyakorolt hatása is érezhető lesz, bár a piac e folyamatot korábban már jórészt beárazta. 
 
Ahova nem ér el a hatás
A komoly árképző erővel rendelkező vállalatok (gyógyszergyárak, luxuscikkek gyártói), melyek számára az erősebb kínai szereplők nem számítanak közvetlen versenytársnak, ezért a leértékelés hatásait legalábbis részben ellensúlyozni tudják majd. E hosszú távú nyertesek (Novo-Nordisk, SAP, Sanofi, hogy csak egy párat említsünk) növekedésére valószínűleg nem lesznek nagy hatással a rövid távú árfolyammozgások.


„Az egyes ágazatok piacvezető vállalatai (az autóiparban pl. a Daimler és a Continental) még kedvezőtlen körülmények között is prosperálni tudnak.  Azokra a vállalatokra összpontosítok, melyek erős vezetői gárdával rendelkeznek, és a tőkeköltséget jóval meghaladó eredményeket érnek el, jövedelmük két számjegyű mértékben növekszik, és folyamatosan növelik a piaci részesedésüket. A mostanában tapasztalható volatilitást lehetőségként fogom fel arra, hogy fundamentálisan erős, új vállalatokban szerezzek részesedést, vagy az ilyenben fennálló részesedésünket növeljem.” – tette hozzá Christian von Engelbrechten

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Nőtt a világ acéltermelése

Nőtt a világ acéltermelése júliusban és az idei első hét hónapban az egy évvel korábbihoz képest a nemzetközi acélipari szövetség, a The World Steel Association (WSA) szerint.
2021. 08. 24. 21:00
Megosztás:

Felfelé javította a német GDP-növekedést a Destatis

Előző becsléséhez képest felfelé javította a második negyedévi német GDP-növekedési adatait a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentésében.
2021. 08. 24. 09:00
Megosztás:

Ukrajnában lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése

Ukrajnában júliusban lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése éves összevetésben, ugyanakkor gyorsult havi szinten.
2021. 08. 23. 13:00
Megosztás:

46 éve nem volt ilyen magas a német termelői infláció

1975 óta nem emelkedtek olyan ütemben a termelői árak Németországban, mint júliusban; ez erősítheti az inflációs aggodalmakat.
2021. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Veszített lendületéből a feldolgozóipar a philadelphiai körzetben

Az elemzők által várt gyorsulás helyett lassult a feldolgozóipar bővülése az Egyesült Államok harmadik legnagyobb, közép-atlanti térségében augusztusban.
2021. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Ilyen még nem volt: 11%-kal több bevétellel terveznek a vállalkozások

Rekord magas árbevétel-növekedéssel számolnak a következő egy évben a hazai kkv-k. A K&H bizalmi index kutatás 17 éves történetének legmagasabb pénzügyi várakozása szerint átlagosan 11 százalékkal több árbevétellel és 6 százalékkal nagyobb profittal terveznek az előttünk álló egy évre a vállalkozások.
2021. 08. 19. 08:00
Megosztás:

Rendkívüli tanácskozást tartanak a NATO-külügyminiszterek

A NATO-tagállamok külügyminiszterei rendkívüli tanácskozást tartanak videokonferencia keretében pénteken, az afganisztáni tálib hatalomátvétellel kapcsolatban.
2021. 08. 19. 03:00
Megosztás:

Júniusban fellendült a félvezetők globális eladása

Nőtt a félvezetők globális eladásából származó bevétel júniusban havi és éves szinten egyaránt a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szövetség, a SIA szerint.
2021. 08. 18. 21:00
Megosztás:

A delta variáns miatt lassul a gazdasági növekedés

A japán export erősödés elkezdett lassulni júliusban, miután a növekvő fertőzés számok miatt a Kínába és az Európába irányuló szállítások is csökkentek.
2021. 08. 18. 16:00
Megosztás:

Várt ütemben bővült az európai gazdaság

Gyakorlatilag a vártnak megfelelő lett a tegnap délelőtt közzétett második negyedéves eurózónás előzetes GDP adat.
2021. 08. 18. 15:00
Megosztás:

A magyar 17%-os GDP növekedést 2 ország is megverte Európában

Erőteljes növekedést láthattunk a második negyedéves GDP kapcsán egész Európában. A 17,7 százalékos, munkanappal tisztított magyar növekedés a dobogó harmadik fokára volt elég a spanyol 20 és az olasz 18,7 százalékos növekedés mögött.
2021. 08. 18. 14:00
Megosztás:

Többre lehet képes a magyar gazdaság

A második negyedévben 17,9 százalékkal növekedett a magyar GDP az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok szerint. A jó adat fényében akár 7 százalék feletti növekedés is elképzelhető 2021-ben.
2021. 08. 18. 07:00
Megosztás:

Nőtt az USA ipari termelése

A vártnál nagyobb mértékben nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júliusban a Federal Reserve keddi jelentése alapján.
2021. 08. 18. 00:05
Megosztás:

Az idei első fél évben nőtt a román gazdaság

Az idei első fél évben a nyers adatok szerint 6,5 százalékkal nőtt a román gazdaság a tavalyi év azonos időszakához mérten - közölte kedden a román országos statisztikai intézet.
2021. 08. 17. 13:00
Megosztás:

Szárnyal a Deloitte kockázati tőke bizalmi indexe

A Deloitte legfrissebb közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése szerint a tapasztalat, a bevált növekedési stratégiák és a javuló gazdasági kilátások növelik a bizalmat a magántőke-befektetők körében.
2021. 08. 17. 05:30
Megosztás:

Csaknem üres a makronaptár, de érkezik némi adat a napokban

Csaknem üres a makronaptár a jövő héten, mindössze a bruttó hazai termék (GDP) második negyedévi adatának első becslése jelenik meg, valamint az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének július végi helyzetéről szóló részletes tájékoztató.
2021. 08. 15. 11:00
Megosztás:

E-sport Ítéletnap: az Erste Csoport bemutatja az e-sportok bukását

Miután tavaly bemutatkozott az e-sportok világában, az Erste Csoport a League of Legends Európa-bajnoksággal (LEC) kötött partnerségének második fejezetét ünnepli. A Jung von Matt SPORTS humoros kampányfilmjének segítségével a bankcsoport az e-sportokat övező témák közül a legtöbb vitát kiváltó kérdést választotta ki. Azzal foglalkozik, hogy az e-sport igazi sportnak számít, vagy sem, valamint bemutatja a játékosközösség erre adott reakcióját. Az LEC Summer Splithez köthető kampány augusztus 13-án rajtol a Rájátszással egy időben, és az augusztus 29-ei döntőig látható lesz a közösségi médiában és az LEC Livestream csatornán.
2021. 08. 14. 13:00
Megosztás:

A sikerágazat adhat pillért a tartós növekedéshez

Az utóbbi években kiemelkedően jó teljesítményt nyújtó építőipar is megtorpant a járvány miatt, ám a szektor készen áll arra, hogy - hasonlóan a pandémia előtti évekhez - tempós növekedéssel segítse a magyar gazdaság fejlődését.
2021. 08. 14. 11:00
Megosztás:

Így készülnek a cégek a kis januárra

A nyári uborkaszezon végéhez érve a cégek év végi hajrát hirdetnek az utolsó negyedévre, ezért erősödő versenyre lehet számítani ősszel. Nagy Lehel, a Langmár Kommunikáció ügyvezető-helyettese arról beszélt, hogy fontos lefektetni a stratégiát és ennek mentén építeni a kommunikációt ebben az időszakban. Példaként említette, hogy ha valakinek nincs jelen a célközönsége egy adott közösségi felületen, akkor oda teljesen felesleges erőforrásokat csoportosítani. Megjegyezte, ilyenkor célszerű nagy hangsúlyt fektetni a már meglévő ügyfelekre, hiszen statisztikailag alátámasztott tény, hogy őket olcsóbb újabb vásárlásra ösztönözni.
2021. 08. 14. 05:00
Megosztás: