Akiknek nem jött be az olcsó olaj

Az olaj ára az elmúlt napokban kissé emelkedett, hisz Szaud-Arábia és Irán szinte a háború közelében van a siíta vallási vezető kivégzése miatt. Azonban, gazdasági szakértők szerint az olaj ára történelmi negatív rekordját hosszabb távon is őrizni fogja és nem igazán fog elmozdulni a 38-40 dolláros hordónkénti ártól. Azonban a fekete arany árának ilyen mértékű mélyrepülése egyes országok számára igen nagy problémákat okoz, egyes esetekben az államcsőd szélére sodorva ezeket. Más országokkal ellentétben számukra az lenne megfelelő, ha az olaj ára elérné a 96 dollár hordonkénti árat, azonban ez az álom jelen pillanatban elérhetetlennek tűnik. Nem csoda tehát, hogy a Bank of America Merrill Lynch szakértői azt állapították meg, hogy: "egyes országoknak komoly problémákkal kell megküzdeniük". Azonban melyek is ezek az országok, nézzük meg közelebbről.

Akiknek nem jött be az olcsó olaj

Venezuela

Itt a baloldali elnök, Nicolas Maduro már egy éve kijelentette, hogy: "az USA az olaj árának manipulálásával térdre szeretné kényszeríteni az országot", és egyenesen olajháborúról beszélt. Ekkor az olaj ára még 50 dollár körül mozgott, azonban mint tudjuk, a helyzet ma már még kedvezőtlenebb a latin-amerikai ország számára. Ezért nem csoda, hogy gazdasági szakértők már hónapok óta Venezuela csődjét várják, hisz itt az infláció az elmúlt évben szinte 150 százalékos növekedést mutatott. A gazdasági problémák várhatóak voltak, hisz az ország exportjövedelmének 95 százaléka és az államháztartás mintegy egy harmada függ a fekete aranytól. A gazdasági hanyatlásnak természetesen politikai következményei is vannak, hisz Maduro elnök a tavalyi decemberi választások alkalmával elvesztette többségi támogatását a parlamentben.

 

Szaud-Arábia

Az arab ország a napokban jelentette be, hogy az olaj árának csökkenése miatt hatalmas, mintegy 90 milliárd eurós űr keletkezett költségvetésében, így ennek ellensúlyozására a riadi vezetés kénytelen megszorító intézkedéseket bevezetni. A kormány ennek értelmében csökkenti a víz, az elektromos áram, valamint a kőolajtermékek állami szubvencióját. Emellett növeli az üdítőitalok, valamint a dohánytermékek adóját, sőt mi több - ami eddig talán elképzelhetetlennek tűnt - a kőolaj-nagyhatalom egyes esetekben a benzin árát is mintegy 50 százalékkal megemeli. Ebben az esetben a megszorító intézkedések szinte törvényszerűen megjelentek, hisz Szaud-Arábia bevételi forrásait mintegy 80 százalékban a kőolajexport adja, és ellentétben más arab országokkal - mint például Katar vagy Kuwait - az ország nem rendelkezik más jellegű pénzügyi tartalékokkal.


Nigéria

Hasonlóan rossz helyzetben van Nigéria is, hisz itt az ország exportbevételének szinte teljességét, mintegy 90 százalékát és az állam bevételeinek 75 százalékát az olajexport adja. Így, mint Venezuela esetében, a gazdasági szakemberek itt is államcsődtől tartanak. Venezuela esetében az államcsőd valószínűségét az elkövetkező 5 évben 90 százalékra teszik, azonban az afrikai ország esetében is jelentős a kockázat: itt az esély több mint 30 százalék. A helyzet olyannyira súlyos, hogy az ország egyes részein az állami alkalmazottak immáron több hónapja nem kaptak fizetést.

 

Oroszország

Az ország kevésbé függ az olaj- és gázexporttól, hisz bevételeinek csupán 50 százaléka függ ezektől. Azonban az érvágás jelentős és a helyzet még inkább bonyolultnak tűnik akkor, ha figyelembe vesszük azt, hogy az ország geopolitikai jelentősége és katonai ereje is hatalmas. Nem csoda tehát, hogy a kőolajszármazékok árának csökkenése és az országgal szemben alkalmazott gazdasági szankciók eggyüttes hatásaként az orosz gazdaság hanyatlóban van: a buttó nemzeti összetermelés jelentősen, mintegy 3,8 százalékkal esett a 2015-ös évben. A 2016-os évben a szakértők további - 0,6 százalékos csökkenéssel számolnak.

 

Irak

Irak esetében is jelentős érvágást jelent az olaj árának mélyrepülése. Gazdasági szakemberek szerint az ország abban az esetben lenne pénzügyileg stabil, ha az olaj ára elérné a 70 dolláros hordónkénti árat. A negatív hatások természetesen itt is jelentkeznek, hisz az állami vezetők az infrastrukturális beruházásokon próbálnak spórolni. Azonban ez Irak esetében a 22-es csapdájának tűnik, hisz így az ország számára lehetetlenné válik az új olajmezők kiaknázása. Emellett az is igen nagy probléma, hogy az ország - kevésbé stabil pénzügyi helyzete miatt - azok ellen a terroristák ellen sem tudja igazán hatékonyan folytatni a harcot, akik az ország egy részét ellenőrzésük alatt tartják.

Az olaj ára nagyot emelkedett, Kínában (állítólag) nincs új Covid fertőzés

A WTI a soron következő, októberi határidőre 66 dollárig emelkedett. A hírek szerint Kínában nem találtak új Covid fertőzést az elmúlt napokban, ami jót tett a piacnak, ráadásul az ázsiai országban kezd az élet teljesen visszatérni a korábbi kerékvágásba.
2021. 08. 24. 13:00
Megosztás:

A múlt heti nagy zuhanás után emelkedik az olaj árfolyama

A WTI 63,3 dollárig tudott erősödni, miután a delta variáns okozta félelem jelentős olajár zuhanást okozott a múlt héten.
2021. 08. 23. 14:00
Megosztás:

Szeptembertől csökken az orosz kőolajexport vámja

Oroszországban szeptembertől csökken a kivitelre szánt kőolaj vámja, miután augusztusban nőtt.
2021. 08. 16. 22:00
Megosztás:

Esik az olaj, terjed a delta variáns

A WTI 67 dollárig süllyedt, mivel a piac ismét azon kezdett el aggódni, hogy a delta variáns terjedése jelentős gazdasági károkot okozhat.
2021. 08. 16. 16:00
Megosztás:

Jövőre már eléri a világ olajkereslete a válság előtti szintet

Az OPEC legfrissebb globális olajpiaci jelentésében megerősítette, hogy a világ olajkereslete jövőre visszatér a válság előtti szintre, és 2022 közepétől már meghaladja majd a napi 100 millió hordót.
2021. 08. 13. 03:00
Megosztás:

Felfelé korrigált az olaj árfolyama, de továbbra is nyomás alatt

A WTI 69,2 dollárig tudott emelkedni, miután a héten több mint 6%-kal csökkent a kurzus a koronavírus járvány újraéledése okozta félelmek miatt.
2021. 08. 06. 11:00
Megosztás:

A nagy esés után stabilizálódott az olaj árfolyama

A WTI 68,2 dolláron állt ma reggel a háromnapos esés után. Az árfolyamra tegnap az ázsiai vírushelyzet és az EIA heti készletjelentése hatott leginkább.
2021. 08. 05. 12:00
Megosztás:

Az INA II. negyedéves eredménye erős lett, ami jó hír a MOL részvényeseknek (is)

Az INA tegnap hozta nyilvánosságra 2021. II negyedéves számait. A cég 633 millió horvát kuna tisztított, CCS alapú eredményt ért el, ami jóval magasabb, mint a tavalyi 366 millió kunás eredmény.
2021. 07. 30. 14:00
Megosztás:

A horvát miniszter szerint a MOL - INA tárgyalások a végső fázisban vannak

A Bloomberg értesülései szerint a horvát gazdasági miniszter, Tomislav Coric azt nyilatkozta, hogy a MOL-lal való tárgyalások a végső fázisban vannak.
2021. 07. 22. 14:00
Megosztás:

Nagyot zuhant az olaj árfolyama az OPEC döntés után, a piac a delta variáns miatt aggódik

A WTI 8 hetes mélypontra, 67,1 dollárra zuhant, miután tegnap a befektetők a nyersanyagok és a részvények széles körét adták el a koronavírus járvány okozta félelem miatt.
2021. 07. 20. 12:00
Megosztás:

Megegyezett az OPEC a termelés növeléséről és a kvótákról

A nyersolaj árfolyama hatalmas emelkedést követően esni kezdett, miután az OPEC országok és a vele szövetséges államok vasárnap megegyeztek, hogy 2022-ig növelik a kitermelést, megoldva az eddigi nézeteltéréseket és csökkentve az olajjal kapcsolatos bizonytalanságokat.
2021. 07. 19. 14:00
Megosztás:

Vége az olaj áremelkedésének?

Az OPEC előrejelzései szerint az olaj iránti igény emelkedni fog az idei évben, illetve jövőre is.
2021. 07. 16. 14:30
Megosztás:

Megállíthatatlan az emelkedés az olaj árfolyamában

Az amerikai olaj tartalékok több mint 4 millió hordóval estek. A WTI 75 dollár körül mozog, miután 1,6%-ot emelkedett a keddi nap folyamán.
2021. 07. 14. 12:00
Megosztás:

Kifut az OPEC plusz az időből

Az olaj továbbra is emelkedik, a határidős piac 0,7%-os emelkedést mutat, a hétfői 0,6%-os csökkenést követően.
2021. 07. 13. 13:30
Megosztás:

Izgalmas tőzsdehét vár az olaj befektetőire

A WTI 74,4 dollárra esett vissza, miután 2%-ot emelkedett pénteken. Annak ellenére, hogy a fertőzöttek száma ismét emelkedik, még mindig bizakodó a piac az emelkedő keresletnek köszönhetően.
2021. 07. 12. 11:30
Megosztás:

Az emelkedő ázsiai fertőzésszám miatt visszaesett a WTI

A WTI 71,8 dollárig gyengült részben a koronavírus delta variánsának terjedése, részben az OPEC megegyezés hiánya miatt.
2021. 07. 08. 11:30
Megosztás:

Továbbra sincs OPEC megállapodás, közel a 80 dolláros olajár

Az OPEC tagállamok tegnap sem tudtak megállapodni a termelés növeléséről és a kihozatali kvóták újraszabályozásáról.
2021. 07. 07. 11:30
Megosztás:

Az olaj árfolyam emelkedését semmi sem tudja megállítani

A csütörtöki OPEC+ ülésen a Bloomberg felmérése szerint napi 550 ezer hordóval növelhetik a tagországok a kitermelést.
2021. 06. 28. 13:30
Megosztás:

December óta a leghosszabb emelkedő periódus az olaj árában

Úgy tűnik, hogy ez lesz az ötödik emelkedő hét egyhuzamban az olaj piacán, amelyre december óta nem volt példa.
2021. 06. 25. 14:30
Megosztás:

Szárnyal az olaj árfolyama, az OPEC fékezni próbálja

Miután a Brent 75 dollár fölé szaladt, a szaúdi olajminiszter hűteni próbálta a kedélyeket azzal, hogy az OPEC+ tagállamok felelősek abban, hogy csökkentsék az inflációs nyomást.
2021. 06. 24. 11:30
Megosztás: