Hogyan alakulhat az USA és Kína közötti viszony?

Donald Trump tegnap aláírt elnöki rendeletében 50-60 milliárd dollárnyi kínai importra helyezett büntetővámot kilátásba, ez a 2017-es kínai import nagyjából 10%-a A pontos termékek köre és az importvám mértéke 15 nap múlva láthat napvilágot, majd ezt követően további 30 nap áll az USA és Kína, valamint az importvámban érintett vállalatok rendelkezésére, hogy tárgyaljanak egymással. Ezt az USA válaszlépésként szánta arra, hogy a Kereskedelmi Hivatal által végzett vizsgálat szerint, a kínai cégek ellopják az ott befektető amerikai cégek szellemi tulajdonait. Az USA importvámja főként technológiai termékekre vonatkozhat.

Hogyan alakulhat az USA és Kína közötti viszony?

Kína a bejelentést követően 3 milliárd dollár értékű amerikai importra helyezett büntetővámot kilátásba. Ez többek között az amerikai acél-, sertés- és borexportot érintik, ezzel a részvénypiacokat jórészt érintetlenül hagyva. Ez azonban még a Trump által korábban bejelentett és ma életbelépő acél- és alumínium-behozatalra vonatkozó importvámra adott választ képezi.

Így a válaszlépés a mostani 60 milliárd dollár körüli importvámra még várat magára, amiben Kína valószínűleg továbbra is a szemet-szemért elvet követi, azaz hasonló mértékű válaszlépést jelenthet be.


2017-ben az USA 130 milliárd dollárnyi árut exportált Kínába, ami a főbb kategóriák szerint az alábbi módon oszlik meg:



Forrás: Financial Times


Noha az első helyen a légiközlekedés áll, mégis a 4. helyen lévő félvezetőszektorral érdemes kezdeni. A szektor esetében találhatók a legnagyobb kínai kitettségű cégek, így az utóbbi idők szárnyalását követően elképzelhető, hogy egy kínai válaszlépés komoly profitrealizáláshoz vezetne a szektorban. A Micron Technology esetében az árbevétel 50%-a Kínából jött 2017-ben, az Intel esetében ez 23%, az Nvidianál 20%, a Qualcommnál 65% volt. A legtöbb félvezetőgyártó esetében általánosságban elmondható, hogy Kína kiemelten fontos, ha nem a legfontosabb piac.

Melyik országnak mi a hivatalos pénzneme? ITT megnézheted!


Ezen a ponton az Apple-t is érdemes megemlíteni, miután árbevételük 20%-a tavaly Kínából származott. Az ő esetükben azonban elképzelhető, hogy Kína eltekintene a vámoktól, ugyanis a vállalatnak rengeteg kínai beszállítója van, akik így közvetetten hátrányt szenvednének egy esetleges importvámból.

Az összes import szempontjából az első helyen a légiközlekedés áll 16 milliárd dollárnyi exporttal, ez főként a Boeinget érintheti kedvezőtlenül. A 2017-es árbevétel 13%-a származott Kínából.


A harmadik helyen a személyautók állnak, ami a General Motorsnak, a Fordnak, és a Teslának jelenthet gondot. Fontos azonban hozzátenni, hogy ezek az autógyárak Kínában ottani cégekkel léptek partnerségre a szabályoknak megfelelően, így nem egyértelmű, hogy mekkora mértékben tudná Kína őket az importvámokkal sújtani. Amennyiben igen, az a General Motorsnak fájhat különösen, ugyanis Kína a legnagyobb piaca az eladott gépkocsik darabszámát tekintve, kifejezetten kedvező növekedési kilátásokkal, autóinak több mint 40%-a Kínában kerül eladásra. Igaz a marzsok itt egyelőre jelentősen kisebbek, a teljes Amerikán kívüli üzemi eredmény alig több mint 10%-ot tesz ki.

 

A Tesla esetében is érzékeny pont Kína, ugyanis az ország vezető szerepet játszik az elektromos autók térnyerésében, így kiemelkedően fontos piac a cég számára. A 2017-es árbevétel közel 20%-át adta a kínai piac, messze a legdinamikusabb növekedési ütemmel. Fontos azonban hozzátenni, hogy a Tesla egyelőre azzal küzd, hogy kielégítse az erős keresletet az autói iránt és ez az igazi szűk keresztmetszet nekik és nem egy esetleges importvám, ami valószínűleg ha bevezetésre is kerül nem fog hosszú évekig eltartani.


A Ford már egy jó ideje gyengélkedik a kínai piacon és arányaiban is kis részt tesz ki értékesítéseikből a kínai piac, így ők kevésbé vannak kitéve az importvámok kockázatának.


Az ipari gépek esetében a mezőgazdasági gépek gyártója, a Deere jelezte már aggodalmait az esetleges kínai megtorlás miatt. Éves jelentésükben csupán azt közlik, hogy árbevételük mekkora része származott USA-n és Kanadán kívülről, ennek mértéke 38% volt.


A Caterpillar esetében is kiemelten fontos piac Kína, árbevételük
22%-a származott tavaly Ázsiából, aminek feltehetőleg döntő része Kínából jött.


Végül a Nike-t is érdemes megemlíteni, akinek a teljes bevételének 15%-a származott tavaly Kínából, és az ázsiai ország a legdinamikusabb ütemben bővülő piaca. Egy esetleges válaszlépésnek ők is könnyen áldozatai lehetnének.

Jó helyen van a befektetésed? Tudd meg ITT!


Mi lehet a forgatókönyv ezután?

 

Kína az acél- és alumínium-behozatalra vonatkozó importvámra akkor lépett hivatalosan, amelyik nap az ténylegesen életbe is lépett, azaz a mai napon. Amennyiben hasonlóan tesz a tegnap bejelentett importvámok esetében ez 45 nap múlva (15 nap + 30 nap) történhet meg, ha a két fél tárgyalásai kudarcot vallanának. Így egy elég hosszú bizonytalansági periódus állhat előttünk, ami közben a tárgyalások felől érkező híreket lehet érdemes figyelni. Trump eddigi lépéseit tekintve, az volt tapasztalható, hogy egy kezdeti radikális lépés után, amit arra használ, hogy jobb alkupozícióba kerüljön jellemzően megenyhül (ld. például acél és alumínium importvámok), így ebben az esetben is ez lehet a valószínűbb végkifejlet. Ez persze nem zárja ki azt, hogy Kína technológiai terjeszkedését ne korlátoznák szigorúbban az USA-ban, azonban egy elhúzódó kereskedelmi háborút minden bizonnyal egyik fél sem szeretne felvállalni.

Forrás: ERSTE




Vegyes hangulat az amerikai tőzsdéken

Csekély elmozdulással, bizonytalan irányban nyitottak szerdán az amerikai tőzsdeindexek az előző napi rekordok után.
2021. 08. 25. 17:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Nem úgy nőtt mint várták az új családi házak értékesítése Amerikában

Az elemzők által vártnál kevésbé nőtt az új családi házak értékesítése az Egyesült Államokban júliusban, miután az előző három hónapban csökkent.
2021. 08. 25. 04:00
Megosztás:

Pluszban nyitottak az amerikai tőzsdék

Indexemelkedéssel indult a kereskedés kedden az amerikai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 24. 16:00
Megosztás:

Az olaj ára nagyot emelkedett, Kínában (állítólag) nincs új Covid fertőzés

A WTI a soron következő, októberi határidőre 66 dollárig emelkedett. A hírek szerint Kínában nem találtak új Covid fertőzést az elmúlt napokban, ami jót tett a piacnak, ráadásul az ázsiai országban kezd az élet teljesen visszatérni a korábbi kerékvágásba.
2021. 08. 24. 13:00
Megosztás:

Teljes jóváhagyást kapott a Pfizer az Egyesült Államokban

Teljes jóváhagyást kapott az Egyesült Államok szövetségi élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóságától (FDA) az amerikai Pfizer és a német BioNTech gyógyszeripari vállalatok közösen kifejlesztett koronavírus elleni vakcinája - jelentette be hétfőn az FDA.
2021. 08. 24. 07:30
Megosztás:

Indexemelkedéssel tértek magukhoz az amerikai tőzsdék

Indexemelkedéssel tértek magukhoz a hétfői nyitásban az amerikai tőzsdeindexek a gazdasági növekedés ütemével szemben kialakult kételyek miatt az elmúlt héten elszenvedett veszteségekből.
2021. 08. 23. 17:00
Megosztás:

Újra itt van, a nagy csapat… helyett a hurrikánszezon

Idén is megérkezett a hurrikán szezon. Szerencsére most még nem tűnik olyan vészesnek a dolog. A Henri nevű hurrikánt nemrég visszaminősítették trópusi viharrá, és mostanában érkezik meg New Yorkba illetve New England-be, ahol felkészülten várják.
2021. 08. 23. 16:00
Megosztás:

Nőtt a kínai távközlési szektor bevétele

Jelentősen nőtt a kínai távközlési szektor bevétele az idei első hét hónapban - közölte a kínai ipari és informatikai minisztérium.
2021. 08. 23. 12:00
Megosztás:

Trump és Biden is hibázott?

Milos Zeman cseh államfő úgy véli, hogy Afganisztán esetében Donald Trump és Joe Biden amerikai elnök is hibát követett el és felelős a kialakult kedvezőtlen afganisztáni helyzetért. Szerinte az ottani események megmutatták, hogy szükség van a NATO reformjára is.
2021. 08. 22. 14:00
Megosztás:

Nagy mértékben csökkent a munkanélküli segélyt kérő amerikaiak száma

Az elemzők által vártnál nagyobb mértékben csökkent a munkanélküli segélyt kérő amerikaiak száma a múlt héten.
2021. 08. 20. 08:00
Megosztás:

Veszített lendületéből a feldolgozóipar a philadelphiai körzetben

Az elemzők által várt gyorsulás helyett lassult a feldolgozóipar bővülése az Egyesült Államok harmadik legnagyobb, közép-atlanti térségében augusztusban.
2021. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Semmi meglepetés, mégis nagyot esett az amerikai tőzsde

A Federal Reserve tegnap közzétett jegyzőkönyve nem szolgált új információval az amerikai jegybank monetáris politikáját illetően.
2021. 08. 19. 15:00
Megosztás:

Vegyes indexekkel kezdik a napot az amerikai tőzsdék

Vegyesen indult a kereskedés szerdán az amerikai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 18. 17:00
Megosztás:

Nőtt az USA ipari termelése

A vártnál nagyobb mértékben nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júliusban a Federal Reserve keddi jelentése alapján.
2021. 08. 18. 00:05
Megosztás:

Megszűnt a legnagyobb hongkongi tüntetéseket szervező szövetség

Bejelentette feloszlását vasárnap a legnagyobb hongkongi tüntetéseket megszervező jogvédő ernyőszervezet, a Civil Human Rights Front (CHRF) - jelentette internetes kiadásában a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
2021. 08. 16. 08:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok evakuálja a nagykövetség személyzetét

Az Egyesült Államok evakuálja a kabuli amerikai nagykövetség - még az afgán fővárosban tartózkodó - személyzetét, miután a tálibok betörtek a városba - jelentette be vasárnap Anthony Blinken amerikai külügyminiszter az ABC amerikai televíziónak adott interjújában.
2021. 08. 15. 18:00
Megosztás:

Izrael visszahívta Varsóból nagykövetségének vezetőjét

Izrael visszahívta Varsóból nagykövetségének (ügyvivő) vezetőjét az elkobzott lengyelországi ingatlanok visszaszolgáltatását akadályozó törvény miatt - jelentette a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál.
2021. 08. 15. 16:00
Megosztás:

Megemelkedett a koronavírusos esetek száma Obama születésnapi összejövetele után

A Barack Obama korábbi amerikai elnök hatvanadik születésnapja alkalmából tartott, több száz fős összejövetel után megemelkedett a koronavírusos esetek száma azon a Massachusetts állam partjainál fekvő szigeten, ahol a rendezvényt tartották - jelentette a Breitbart News című amerikai lap brit forrásra hivatkozva.
2021. 08. 15. 03:00
Megosztás:

A kínai kikötő lezárás újabb gondokat okozhat

A világ harmadik legforgalmasabb kikötőjében, a Ningbo-Zhoushan-ban határozatlan időre lezárták egy egyik terminált.
2021. 08. 14. 00:05
Megosztás: