A BREXIT és a vámháború hatása a magyar gazdaságra, üzleti kapcsolatokra

Az Egyesült Királyságban lezajlódó választások július végével Boris Johnson kezébe adta az EU-ból való kiválásról szóló megállapodások újratárgyalási jogát, amit az EU a korábbi próbálkozásokhoz hasonlóan elutasított.

A BREXIT és a vámháború hatása a magyar gazdaságra, üzleti kapcsolatokra

Az EU-ból való hivatalos kilépési határidőig, október 31-ig, már nem sok idő maradt a tárgyalási pontok megvitatására, ami azt is jelentheti, hogy az angolok megállapodás nélkül lépnek ki az EU-ból, ami természetesen az Uniós tagállamoknak kedvezőbb feltételeket szab. Ami a témát érintőleg fontos számunkra, Uniós tagállamokra nézve, vagy akár vállalkozói és befektetői szemmel vizsgálva, hogy a vámunió milyen formában marad fenn, és a határok módosítása miben változtatja az import-export árukra kivetett vámokat.

A vészhelyzeti vámuniós megoldás mind az EU és Írország számára is biztosítja, hogy továbbra is azonos szabályrendszer vonatkozna az északír és az írországi területekre, védve az EU közös belső piacát, így a kereskedelempolitikában nem kellene külön ellenőrző pontokat felállítani a határokon. A vészhelyzeti vámunióból az Egyesült Királyság egyoldalúan nem léphetne ki az EU engedélye nélkül. Jelen pillanatban nincsen időkorláthoz kötve, hogy meddig maradna érvényben ez a vámunió, így az Egyesült Királyság képtelen lenne önállóan kereskedelmi megállapodásokat kötni a világ többi részével, ami kisebb kockázat a vállalkozók külföldre exportált vámadójára. Ez azonban azt a veszélyt rejti magában, hogy az export-import ügyletek akadozásából, az adminisztratív akadályok miatt dráguló ellátás következtében, a pénzügyi piaci jogosultságok sérülhetnek, és súlyos következményei lehetnek a gazdaságra, különösen az autóipari, az élelmiszeripari és a vegyipari cégekre.

A vámháború nincs jó hatással az európai és hazai kereskedelemre hosszútávon. Az Egyesült Államok júniusban bejelentette, hogy nem ad további mentességet az Európai Uniónak az acél és alumínium importjára kiszabott 25, illetve 10 százalékos védővámok hatálya alól. Az Európai Bizottság a WTO-hoz fordult az amerikai védővámok miatt, illetve még korábban vizsgálatot indított annak felderítésére, szükségesek-e intézkedések annak érdekében, hogy megvédjék az unió piacát az amerikai lépés nyomán nagy mennyiségben átirányított acéltól és alumíniumtól.

Az EU júliusban hatályba léptetette válaszintézkedéseit az importált acélra és alumíniumra kivetett amerikai védővámokra. A tervezett lépések keretében első körben mintegy 2,8 milliárd eurónyi amerikai termékkel szemben vezetnek be 25 százalékos importvámot. A bevezetendő intézkedések nemcsak a magyar, de az összes EU-tagállam munkavállalóira kedvezőtlen hatással lesznek.

Az intézkedések közvetett hatásait is kell nézni, azt, hogy a franciák, osztrákok, németek mennyire lesznek kiszorítva az amerikai piacról, s mekkora az a termékhányad, amelynek új piacot kell keresni. A védővámok hatására nyilvánvalóan nem szűnik meg a kereskedés az Egyesült Államok és az EU, illetve tagállamai között, csak csökken a volumene. A magas védővámok miatt kevésbé lesz versenyképes az ágazat.

A kereskedelmi háború hatása Magyarországra főleg a német termékláncokon keresztül jut majd el. Ám ha eszkalálódik a helyzet, a járműiparon túl kiterjedhet a hatása az élelmiszerekre is, bár ez egyelőre kiszámíthatatlan.

Az autóipar jelenleg nehéz időszakot él Europában, sokan vélik úgy, hogy csak átmeneti, mások azonban súlyos válságra számítanak. Az autóbeszállítók megrendelése rendkívülit zuhant az elmúlt hónapokban, az alkatrészek beszerzési ára azonban egy jó ideje megállt a csökkenésben.
Az autóiparban legalább 20%-os árbevétel csökkenés várható idén, márkától függetlenül. A Magyar Központi Statisztikai Hivatal azonban emelkedést mutatott 2019 első felére, feldolgozóipari termelés 30 százalékát képviselő járműgyártás kibocsátása májusban 17,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, és az autóipari export is hasonló mértékben, 17 százalékkal nőtt az előző évi szinthez képest.

Minden évben tervez tartalékot a költségvetésben a Pénzügyminisztérium, aminek az értékét most megemelték 50 százalékkal, épp az ilyen helyzetek orvoslására. Ezáltal Magyarországnak van mozgástere, hiszen növekszik a száma a hazai prosperáló vállalatoknak, amelyek át tudják venni a külföldi cégek szerepét. Így pedig csökken az ország kitettsége, külső sérülékenysége.

Ha megvizsgáljuk, hogy a vámháború milyen hatással van a régió devizáira, akkor azt látjuk, hogy az Egyesült Államok és Kína között dúló vámháború elharapózott. Ez a vártnál lényegesen nagyobb mértékű romlást okozott az euróövezeti befektetői hangulatban, és volatilitást az európai devizákban.

Az angol font 2.5 év után újra mélypontra ért és a kilépés valószínűségének növekedésével ez a gyengülés csak tovább fokozódik az EUR-val és USD-vel szemben. A problémát tovább növeli, hogy jókora dollárerősödést és részvénypiaci esést váltott ki a Fed július 31-i kamatdöntése, melynek hatására a forint 2,5 éves mélypontra zuhant, majd elkezdett megint fokozatosan erősödni. A forint euróhoz való viszonya az elmúlt napokban kevésbé változott, egyelőre 327-nél álldogál a bankközi piacon, azaz itt egyelőre nincs forint visszaerősödés.

Ha megfigyeljük, a forint-euró árfolyama a Brexit bejelentésekor 2016-ban 320-ra esett, ami most, 2019 augusztusára, 327 körül ingadozik. Erős volatilitás fogja jellemezni a kilátásokat mind a forint és egyéb devizák tekintetében is, ameddig a Brexit teljesen le nem zárul, és az angolok ki nem lépnek az Unióból.

Az elemzést az AKCENTA CZ gazdasági elemzője állította össze.

Az EP jóváhagyta az EU közös agrárpolitikájának felülvizsgálatát

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta a közös agrárpolitika (KAP) felülvizsgálat, amelynek célja az uniós gazdák adminisztratív terheinek csökkentése, nagyobb rugalmasság bizonyos környezetvédelmi feltételeknek való megfelelés tekintetében - írta közleményében az uniós parlament szerdán.
2024. 04. 26. 23:00
Megosztás:

Márciusban nőtt a munkakeresők száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 04. 26. 22:00
Megosztás:

Megszavazta a Richter közgyűlése a kiosztandó osztalékot

Megszavazta a Richter Gedeon Nyrt. csütörtökre összehívott éves közgyűlése az igazgatóság osztalékfizetési javaslatát - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön közzétett közgyűlési határozatokban.
2024. 04. 26. 21:00
Megosztás:

Hiánypótló tőkeprogramokat indít a Nemzeti Tőkeholding Zrt.

A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését - ismertette Katona Bence, az NTH elnök-vezérigazgatója sajtóbeszélgetésen csütörtökön Budapesten.
2024. 04. 26. 20:00
Megosztás:

Az EP jóváhagyta a nettó nulla kibocsátású iparról szóló jogszabályt

Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta a nettó nulla kibocsátású iparról szóló jogszabályt, melynek célja az, hogy az Európai Unió belső piacán megvalósulhasson az ipar szén-dioxid-mentessége - közölte az uniós parlament csütörtökön.
2024. 04. 26. 19:30
Megosztás:

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2024. 04. 26. 19:00
Megosztás:

Az OTP volt az emelkedés húzóereje

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 910,04 pontos, 1,38 százalékos emelkedéssel, 67 039,30 ponton zárt pénteken.
2024. 04. 26. 18:30
Megosztás:

Vajmit nőtt a hazai ipari-logisztikai ingatlanállomány az első negyedévben

A teljes országos modern ipari-logisztikai ingatlanállomány 5,1 millió négyzetmétert tett ki az idei első negyedévben, a fővárosban nem adtak át új ingatlant, a regionális piacokon pedig csak egy épületet Debrecenben - közölte a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF) csütörtökön az MTI-vel.
2024. 04. 26. 18:00
Megosztás:

95 milliárd forint osztalékot fizet az Erste

Az Erste 95 milliárd forint osztalékot fizet a 2023-as eredmény terhére - tette közzé az Erste Bank Hungary Zrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2024. 04. 26. 17:30
Megosztás:

A kormány két hét haladékot adott a MÁSZ tagjainak

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat - tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-t.
2024. 04. 26. 17:00
Megosztás:

Nyereséggel zárta az INA az első negyedévet

Az INA horvát olajipari vállalat nettó nyeresége az idei első három hónapban elérte a 11,9 millió eurót, a cég tavaly az első negyedévben 14,2 millió euró veszteséget termelt.
2024. 04. 26. 16:30
Megosztás:

Indokolt a GVH részéről a halasztás a versenytörvények kapcsán

Egyetért a Gazdaság Versenyhivatal (GVH) a versenytörvény egyes tervezett módosításainak elhalasztásával - közölte a versenyhatóság csütörtökön az MTI-vel.
2024. 04. 26. 16:00
Megosztás:

Komoly eredményeket ért el a Mol tavaly

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el - mondta a csoport elnök-vezérigazgatója a részvényesek közgyűlésén Budapesten csütörtökön.
2024. 04. 26. 15:30
Megosztás:

Új logisztikai komplexum épült Dunaharasztiban

Átadták a Gebrüder Weiss Kft. tízmilliárd forintos beruházással épült logisztikai komplexumát csütörtökön Dunaharasztiban, amely a legmodernebb, leginnovatívabb technológiákkal működik.
2024. 04. 26. 15:00
Megosztás:

Alulmaradt az amerikai gazdaság a várakozásokkal szemben az első negyedévben

Az első negyedévben a vártnál kevésbé nőtt az Egyesült Államok évesített bruttó hazai terméke a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtökön publikált előzetes adatai alapján.
2024. 04. 26. 14:30
Megosztás:

Először fizet osztalékot az Alphabet

Óriásit emelkedett az Alphabet a tegnapi zárás után közzétett első negyedéves gyorsjelentését követően.
2024. 04. 26. 14:00
Megosztás:

A Magyar Posta elhatárolódik a "kamu csomagok" kivizsgálása kapcsán

A Magyar Posta elhatárolódik a "kamu csomagok" tartalmi ellenőrzésének felelősségétől - közölte a vállalat csütörtökön az MTI-vel.
2024. 04. 26. 13:30
Megosztás:

Exkluzív együttműködés: a CAFE FREI fejlesztette az ALDI új saját márkás kávéit

Az ALDI Magyarország tovább bővítette együttműködését és termékfejlesztését a CAFE FREI-jel. Az eredmény: két, saját márkás kávé, amelyeknek ízvilágát az áruházlánc ikonikus termékei ihlették. A BARISSIMO BY CAFE FREI kávék kizárólag az ALDI üzleteiben lesznek kaphatók. A „Nussknacker” őrölt kávékeverék igazi aromabomba, amely a népszerű ALDIs csokoládé ízvilágát tükrözi, a „Germknödel” ízvariánst pedig az áruházlánc fagyasztott kínálatában található, szintén sikeres szilvás gőzgombóc ihlette.
2024. 04. 26. 12:30
Megosztás:

Először szállítunk földgázt Azerbajdzsánból

A történelem során először idén megindult a földgázszállítás Magyarországra Azerbajdzsánból, ami nagyban hozzájárul hazánk diverzifikációs törekvéseihez az energiaellátás terén - jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Bakuban.
2024. 04. 26. 12:00
Megosztás:

Az Egyesült Királyságban csökkent az autógyártás márciusban

Az Egyesült Királyságban 59 467 autót gyártottak márciusban, 27,1 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál. Tavaly augusztus óta először jegyeztek fel éves csökkenést - derült ki a brit autógyártók és autókereskedők szövetségének (SMMT) honlapjára csütörtökön felkerült statisztikából.
2024. 04. 26. 11:30
Megosztás: