Amerikában kilőtték a rakétákat!
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,84 százalékkal (79,88 ponttal) 9627,10 pontra erősödött, azaz átlépett a 9600 pontos határon. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,15 százalékkal (23,63 ponttal) 2084,02 pontra kúszott fel. Az S and P 500-as mutató is fontos lélektani határt lépett át az 1040 pont áttörésével, zárásra értéke 1,04 százalékkal (10,75 ponttal) 1044,12 pontra emelkedett.
Utoljára tavaly novemberben, illetve októberben álltak ilyen magas szinten a tőzsdemutatók. A kereskedést és a jó kedvet fellendítette az amerikai kincstári kötvények sikeres aukciója, valamint az, hogy a Procter and Gamble, a világ egyik legnagyobb fogyasztásicikk-gyártója közölte, hogy eladásainak 1-4 százalékos bővülésére számít az idei év utolsó negyedévében, ami jóval kedvezőbb eredmény lesz a mostani negyedévhez képest.
Javított a befektetői hangulaton az a tőzsdenyitás előtt nyilvánosságra került adat is, amely szerint a múlt héten a vártnál nagyobb mértékben csökkent a munkanélküli segélyt először kérők száma. Ennek hatását azonban jórészt ellensúlyozta az újabb makroadat, amelyből az derült ki, hogy júliusban tíz éve nem látott mértékben nőtt a havi amerikai külkereskedelmi hiány.
Általában rossz hónapnak könyvelik el a New York-i értéktőzsdén a szeptembert, gyakran zártak a tőzsdemutatók veszteséggel ebben a hónapban. A nagy nyári részvényár-emelkedés után sokan számítottak arra, hogy már szeptember első napjaiban komolyabb korrekció lesz, ennek azonban egyelőre semmi jele.
A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 63 cent (0,88 százalék) emelkedéssel 71,94 dolláron zárt, a nap folyamán a 70,86 és a 72,44 dollár közötti sávban kereskedtek vele. Londonban az északi-tengeri Brent könnyűolaj októberi szállításra 3 centtel (0,04 százalékkal) 69,86 dollárra drágult.