Augusztusban tovább emelkedtek az ipari termelői árak
Augusztusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest 0,6%-kal nőttek. A nagy súlyú villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ágban 0,1%-kal mérséklődtek az árak. A feldolgozóipari ágazatok értékesítési árai összességében 1,0%-kal növekedtek, ezen belül legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás (3,8%), villamos berendezés gyártása (1,5%), és fa-, papír- és nyomdaipar, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása (mindkettő 1,3%) területeken emelkedtek az árak. Csökkenés mutatkozott az egyéb feldolgozóipar és javítás területén (0,7%), az élelmiszeriparban (0,5%) és a textil- és bőriparban (0,1%). 2012 augusztusához viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,4, a feldolgozóipari ágazatoknál összességében 2,3%-os árnövekedést regisztráltunk.
Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2013 augusztusában az előző havihoz képest 0,8%-kal növekedtek. A feldolgozóipari ágakban az árak átlagosan 0,9%-kal voltak magasabbak, mint júliusban. Nagyobb áremelkedés mutatkozott a vegyi anyag, termék gyártásában (2,9%), a járműgyártásban (2,2%), a textil- és bőriparban és a gyógyszergyártásban (mindkettő 1,4%). Nem változtak az árak az élelmiszeriparban és a fa-, papír- és nyomdaiparban, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása területén 0,4%-kal csökkentek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ágban 1,5%-kal csökkentek az árak a tőzsdei és piaci energiaár követése miatt. A forint az euróval szemben 1,5%-kal gyengült, míg az amerikai dollárral szemben 0,2%-kal erősödött júliushoz képest. Az előző év azonos időszakához viszonyítva az ipar forintban mért exportárai 3,6, a feldolgozóipari ágazatok árai 3,8%-kal emelkedtek.
A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2013 augusztusában az előző hónaphoz mérve az energiatermelő ágazatokban (0,9%), a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban (0,1%), a beruházási javakat gyártó ágazatokban (0,2%) és a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban (0,6%) is növekedtek az árak. 2012. augusztussal összehasonlítva az energia- és
továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 0,8%-kal mérséklődtek az árak, míg a beruházási javakat előállító ágazatokban 2,3, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 3,9%-os emelkedés volt megfigyelhető.