Az oroszoknál berobbant a koronavírus, pedig eddig viszonylag csend volt...

Oroszországban egy nap alatt 1459-cel, 10 131-re emelkedett az igazoltan fertőzöttek száma a csütörtökön közzétett hivatalos adatok szerint.

Az oroszoknál berobbant a koronavírus, pedig eddig viszonylag csend volt...

Ez 16,8 százalékos növekedést jelent. Moszkvában 6698 esetet tartanak nyilván. Az elmúlt nap alatt 13-an hunytak el az országban, ezzel a halottak száma 76-ra emelkedett.

A gyógyultak száma 698, 118 fős napi növekmény mellett. Az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) arról tájékoztatta a sajtót, hogy eddig több mint egymillió új koronavírus-vizsgálatot végeztek el, és több mint 171 ezer embert tartanak megfigyelés alatt koronavírus-fertőzés gyanújával.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán közölte, hogy Moszkva nem mondta le a nácizmus felett aratott győzelem 75. évfordulója alkalmából május 9-én tartandó ünnepségekre szóló, más országok vezetőihez intézett meghívókat, de az adott helyzetben megértéssel viszonyul majd az ezzel kapcsolatos döntésükhöz, bármilyen legyen is az. Közölte, hogy még nem született döntés arról, hogy megrendezik-e a moszkvai Vörös téren a hagyományos katonai parádét.

Peszkov azt mondta, nem tudja, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is kapott-e meghívást a megemlékezésre. A szóvivő szerint az oroszországi régióknak készen kell állniuk arra is, hogy az események a legrosszabb forgatókönyv szerint alakulnak, de nem szabad túlzásba esniük a gazdasági tevékenység korlátozásában. Nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az orosz kormányzat prioritásokat fog felállítani az ágazatok és vállalatok válságellenes állami támogatásában. Valószínűsítette, hogy előnyben részesülnek majd azok, akik kényszerleállás körülményei között is folyósítják a fizetéseket, és megtartják a munkahelyeket.

A koronavírus elleni védekezés terheiből a Vedomosztyi című lap összesítése szerint az orosz nagyvállalkozók is kiveszik a részüket. Aliser Uszmanov USM holdingjának részvényesei 2 milliárd rubellel (a rubel jelenleg mintegy 4,40 forintot ér) támogatják az orosz operatív törzs munkáját. Az összeget védőfelszerelésre és az egészségügyi szakemberek szállítására fordítják. Vlagyimir Potanyin jótékonysági alapja 1 milliárd rubelt folyósított a legvédtelenebbeket támogató civil szervezeteknek.

A Mihail Fridman, German Han és Alekszej Kuzmicsov által jegyzett Alfa-grupp közölte, hogy az általa birtokolt A1 befektetési cég éves nyereségét - mintegy 1 milliárd rubelt - az operatív törzsnek fogja átutalni. Oleg Gyeripaszka UC Rusal és En+ cége három reanimobil (újraélesztési berendezésekkel és műszerekkel felszerelt mentőautó) megvásárlására és három Irkutszk megyei reanimációs klinika megépítésére különített el pénzt.

Mihail Misusztyin miniszterelnök csütörtökön engedélyezte a munkanélküli nyilvántartásba való online bejelentkezést és támogatásáról biztosította azt az indítványt, hogy világjárvány idején a kormány szabályozza az alapvető élelmiszerek és a gyógyszerek árát. Az orosz egészségügyi minisztérium csütörtökön kiegészítette az új koronavírus-fertőzés kezelésére ajánlott készítmények listáját. A felsorolásban a hidroxiklorokin, a klorokin, a meflokin, azitromicin, a nadroparin-kálcium, tocilizumab, lopinavir és ritonavir kombinációja, a rekombináns alfa-interferon és rekombináns béta-1b interferon szerepel.

Az umifenovir, a remdesivir, és a favipiravir alkalmazhatósága klinikai kísérleti vizsgálatok szakaszában van Oroszországban. Moszkvában hét fertőzött először kapott gyógyultaktól származó vérplazmát. A fővárosi egészségügyi hatóság összevonta a normál tüdőgyulladásos és a SARS-CoV-2-vírussal fertőzöttek kórházi kezelését, mindenkit az utóbbi kategóriához tartozónak tekintve. Az indokolás szerint a tüdőgyulladásban szenvedők 70-80 százaléka jelenleg Covid-19 betegségben szenved, emellett a páciensek diagnózisában előfordulhatnak pontatlanságok.

A fővárosban, ahol a bíróságok kiosztották az első kilenc 15 ezer rubeles (mintegy 66 ezer forintos) bírságot és több mint 400 jegyzőkönyvet vettek fel a kijárási korlátozás megsértése miatt, a temetőkbe ezentúl csak a gyászszertartások részvevőit engedik be. Az OMI ügynökség és a Platforma társadalmi előrejelző központ felmérése szerint a 100 ezresnél népesebb orosz városok lakóinak csak 41 százaléka támogatná a keményebb, az éjszakai kijárási tilalomra is kiterjedő járványellenes intézkedések bevezetését. 53 százalék egyetért a kijárási korlátozások megsértőinek videomegfigyelésével.

A megkérdezettek 85 százaléka egyetért a nyilvános rendezvények betiltásával, 62 százalék pedig az önizolálás (az önkéntes házi karantén) rendszerével. Az orosz védelmi tárca közölte, hogy három repülőgéppel 24 főnyi egészségügyi szakembert, öt gépkocsit és egészségügyi felszerelést küldött Bosznia-Hercegovinába az ottani szerb köztársaság kérésére. Rómából egy különgép olasz kirándulóhajók 121 utasát és alkalmazottját szállította Moszkvába. Marija Zaharova külügyi szóvivő közölte, hogy még 25,5 ezer külföldön rekedt orosz akar hazatérni, akik közül több mint 4 ezren kaptak segélyt. A moszkvai Gazdasági Főiskola előrejelzése szerint az orosz gazdaságra az elkövetkező négy negyedévben keresztül hanyatlás vár, amelynek mértéke az idei második negyedévben meg fogja haladni a 8 százalékot.

A Kommerszant című napilap idézte Josep Borrellt, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, aki szerint az Oroszországgal államszövetségben lévő Fehéroroszország az unióhoz fordult pénzügyi támogatásért az új koronavírus-világjárvány elleni harchoz. A tisztségviselő azt mondta, hogy a Minszknek nyújtandó támogatás összege, amelyről még nem döntöttek Brüsszelben, mintegy 60 millió euró lehet majd.

Megszűntek a madárinfluenza miatti korlátozások Magyarországon

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) feloldotta a madárinfluenza miatt fennálló utolsó megfigyelési körzeteket is, így jelenleg nincs Magyarországon korlátozás alá eső terület, ugyanakkor a vadon élő madarakban a vírus továbbra is jelen lehet, ezért a járványvédelmi intézkedések betartása kiemelten fontos - közölte a Nébih pénteken az MTI-vel.
2026. 04. 10. 23:30
Megosztás:

A közúti árufuvarozás volumene nőtt, a vasútié csökkent Romániában 2025-ben

A közúti árufuvarozás volumene nőtt, a vasútié csökkent Romániában 2025-ben - közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2026. 04. 10. 23:00
Megosztás:

Újabb öntözésfejlesztési beruházásokat támogat a kormány

Az Agrárminisztérium (AM) első körben 26 darab komplex öntözésfejlesztési beruházás támogatásáról döntött 21,2 milliárd forint értékben. A vissza nem térítendő támogatás célja, hogy elősegítse a jelentősen megváltozott klimatikus viszonyoknak kitett művelés alatt álló területeken a víz utánpótlásának biztosítását - jelentette be Nagy István agrárminiszter a szaktárca pénteki közleményében.
2026. 04. 10. 22:00
Megosztás:

Száz új munkahelyet hoz létre a Révész Trans Kft. kapacitásbővítése

Száz új munkahelyet hoz létre a Révész Trans Kft. legfrissebb 3,2 milliárd forint értékű kapacitásbővítő beruházása Tiszaújvárosban és Kazincbarcikán, ami ismét jól mutatja, hogy a hazai tulajdonú vállalatok mennyire megerősödtek az utóbbi időszakban - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Tiszaújvárosban.
2026. 04. 10. 21:00
Megosztás:

Amway 2025: 11% növekedés Magyarországon, 3,5% az ESAN régióban

Az Amway, a világ legnagyobb közvetlen értékesítési vállalata közzétette 2025-ös pénzügyi eredményeit, bemutatta legfontosabb fejlesztéseit: 7,3 milliárd USD globális árbevételével megerősítette iparági vezető szerepét. A folyamatosan változó piaci környezetben a Magyarországot is magában foglaló ESAN régió (Európa, Dél-Afrika, Ausztrália és Új-Zéland) 2025-ben 439 millió USD árbevételt ért el, ami 3,5%-os növekedést jelent a 2024-es 424,3 millió USD-hez képest, folytatva ezzel az évek óta tartó növekedési trendet.
2026. 04. 10. 20:00
Megosztás:

Közel 9 milliárd forintos árbevétellel zárta a 2025-ös évet a Pensum Group

9 milliárd forint közelébe bővült 2025-ben a munkaerő-kölcsönzés terén meghatározó pozíciójú Pensum Group árbevétele. A Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett vállalat növekedését elsősorban a harmadik országbeli munkavállalók kölcsönzése hajtotta, ugyanakkor az elmúlt évben tovább romló gazdasági környezettel szembesült, amely mellett a fokozódó árverseny és az év elejétől a szektor szereplőire kivetett foglalkoztatási díj is rontotta a társaság működési eredményét. A Pensum Group mindezek mellett 68 millió forint adózott eredménnyel és 35 forint egy részvényre jutó nyereséggel zárta az év első felét.
2026. 04. 10. 19:00
Megosztás:

Budapest Airport: a Lufthansa és az olasz légiirányítás pénteki sztrájkja is érint budapesti járatokat

A német Lufthansa légitársaság pénteki fedélzeti személyzetének sztrájkja mellett az olasz légiirányítás is sztrájkot jelentett be pénteken délutánra; mindkét munkabeszüntetés érinti a budapesti repülőtérről induló és oda érkező járatokat is - közölte a Budapest Airport pénteken délben az MTI-vel.
2026. 04. 10. 18:30
Megosztás:

Hátrányos helyzetű fiatalokat segít az új Szókincs sorsjegypár

Újabb jótékonysági sorsjegyekkel, pop-art stílusú Szókincs és Szókincs Extra sorsjegypárral bővíti kínálatát a Szerencsejáték Zrt. A sorsjegyek bevezetésével a Társaság az Ökumenikus Segélyszervezet Kapaszkodó programját támogatja.
2026. 04. 10. 18:00
Megosztás:

Rontotta osztrák GDP-növekedési prognózisait a Wifo és az IHS kutatóintézet

Az osztrák gazdaság kilátásai érdemben romlottak az iráni háború és az energiaárak megugrása miatt: a bécsi Wifo és az IHS gazdaságkutató intézet egyaránt lefelé módosította 2026-ra és 2027-re vonatkozó konjunktúra-előrejelzését.
2026. 04. 10. 17:00
Megosztás:

Kína mesterséges intelligenciát vezetne be az oktatásban

Kína "MI plusz oktatás" program elindítását tervezi, amelynek célja a mesterséges intelligencia (MI) széles körű bevezetése az iskolákban – közölte a kínai oktatási minisztérium pénteken.
2026. 04. 10. 16:30
Megosztás:

Olajszennyezés miatt leállt a hajóforgalom az antwerpeni kikötőben

Olajszennyezés miatt teljesen leállt a hajóforgalom az antwerpeni kikötőben - közölte a a belga kikötői hatóság pénteken.
2026. 04. 10. 16:00
Megosztás:

Kreml: kizárólag humanitárius jellegű a húsvéti tűzszünet

Kizárólag humanitárius jellegű a Vlagyimir Putyin orosz elnök által az ortodox húsvét alkalmából bejelentett tűzszünet - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak Moszkvában.
2026. 04. 10. 15:30
Megosztás:

Csökkent a búza termelői ára tavalyhoz képest

Jelentősen csökkent az étkezési és a takarmánybúza áfa és szállítási költség nélkül számolt termelői ára éves összevetésben - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) elemzésében.
2026. 04. 10. 15:00
Megosztás:

Márciusban csökkent a munkanélküliség Csehországban

Márciusban 5 százalékra csökkent a munkanélküliség Csehországban a februári 5,2 százalékról - közölte az országos munkaügyi hivatal pénteken Prágában.
2026. 04. 10. 14:00
Megosztás:

CZ nagy víziója: 5 éven belül eltűnhet a „kripto” szó – de a technológia mindenhol ott lesz

A kriptovaluták jövőjéről szóló diskurzus új irányt vett: Changpeng Zhao (CZ) szerint hamarosan eljuthatunk oda, hogy már nem is beszélünk „kriptóról” – egyszerűen csak használjuk. A Binance társalapítója szerint a blokklánc ugyanúgy beépülhet a mindennapokba, mint az internet, miközben az AI felgyorsíthatja ezt az átalakulást.
2026. 04. 10. 13:30
Megosztás:

Jelentősen nőtt az intermodális fuvarozás Magyarországon

Több mint 114 százalékkal nőtt 2025-ben a magyarországi intermodális fuvarozás teljesítménye, miközben európai szinten inkább stagnálás vagy visszaesés volt jellemző - közölte a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 04. 10. 13:00
Megosztás:

358 millió dollár áramlott Bitcoin ETF-ekbe – az Ethereum is erős, de nem tudta tartani a tempót

Április 9-én új lendületet kapott az intézményi kriptokereslet: a spot Bitcoin ETF-ekbe hatalmas, 358 millió dolláros tőke áramlott, miközben az Ethereum ETF-ek is pozitív mérleget zártak. A számok azonban egyértelműen azt mutatják, hogy a piac fókusza továbbra is a Bitcoin körül koncentrálódik.
2026. 04. 10. 12:00
Megosztás:

Csökken az infláció, és ez jól jön a lakossági betétek piacának is

Az elmúlt időszakban jórészt változatlanok maradtak – sőt, esetenként emelkedtek is – a legkedvezőbb feltételekkel kínált lekötött forintbetétek kamatai, így ezekkel a konstrukciókkal már bőven lekörözhető az infláció – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ennek – teszi hozzá – azért is nagy a jelentősége, mert a szabad pénzeszközeik igen jelentős részét még mindig nem fektetik be a háztartások.
2026. 04. 10. 11:30
Megosztás:

Április 20-ig kell befizetni a turizmusfejlesztési hozzájárulást

Április 20-ig kell befizetnie a turizmusfejlesztési hozzájárulást az erre kötelezetteknek - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 04. 10. 11:00
Megosztás:

Csökkentek az amerikai hozamok, gyengülő dollár segítette a régiós devizák erősödését

Nem sokáig tartott az Iránnal szembeni háború gyors lezárásával kapcsolatos optimizmus, a tűzszünetet nem tarották be a felek, így az energiahordozók árában bekövetkezett szerdai nagy esést tegnap már korrekció követte. A tíz éves amerikai hozam ugyanakkor kissé csökkent tegnap, benézett a 4,3%-os szint alá, miután a februári PCE infláció a várakozásoknak megfelelően emelkedett, de a negyedik negyedéves GDP-növekedést lefelé revideálták 0,5%-os évesített ütemre, egyre gyengébb adatok érkeznek az első negyedévről is és az újonnan munkanélküli segélyért folyamodók száma is emelkedett. Az európai kötvényhozamok viszont felfelé korrigáltak a szerdai zuhanás után, a tíz éves német hozam 5 bázispontot közelítő mértékben emelkedett a 3%-os szintig. A gyenge amerikai adatok miatt tovább erősödött az euró és az EURUSD elérte az 1,17-es értéket.
2026. 04. 10. 10:30
Megosztás: