KATA adózás változása - mit szólnátok 5 milliós bevételi értékhatárhoz?

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szakértői több mint 6000 budapesti vállalkozás véleményére alapozva készítették el 7+1 pontból álló javaslatcsomagjukat, amellyel szerintük úgy lehetne módosítani a KATA-ra vonatkozó jogszabályokon, hogy az mind a katás vállalkozók, mind a jogszabályalkotók számára elfogadható legyen. A BKIK ezenkívül a KATA adómértékét is a jelenlegi közteherviselési rendszerhez igazítaná.

KATA adózás változása - mit szólnátok 5 milliós bevételi értékhatárhoz?

A BKIK-nál az elmúlt időben alapos elemzésnek vetették alá a KATA adónemet, majd a közelmúltban elvégzett kutatásban közel 6000 fővárosi vállalkozót kérdeztek meg a KATA tervezett módosításáról, valamint a lehetséges megoldási módszerek preferenciájáról. Az adónemmel kapcsolatos egyik legmarkánsabb anomália, hogy miközben 2013-ban a KATA adómértéke nagyjából az akkori minimálbér után fizetett adóterhek 80%-ának felelt meg, időközben a minimálbér és annak adóterhei is közel duplájára nőttek, a 6 millió forintos KATA plafon szintén megduplázódott 12 millióra, de a TB terheket is tartalmazó KATA adómértéke nem változott.

A BKIK kutatásából kiderül, hogy a vállalkozók közel fele el tud képzelni valamilyen adóteher-növekedést a szabályozás egyszerűségének megmaradásáért cserébe, míg nagyjából egyharmaduk a maradó adóteher mellett az adminisztráció bonyolításában látja a megoldást.

Miközben alkalmazottként a tényleges jövedelem értéke számít a nyugdíjalapba, addig a KATA-s nyugdíj számításánál nem a valós keresetet, hanem a fix havi adó alapján törvényileg meghatározott összeget veszik figyelembe. Ez a főállású, havi 50 ezer forint KATA-t fizetők esetében 98 100 forint nyugdíjalapot jelent, ami 2013-ban még jól közelített az akkori minimálbérhez, de mostanra már csak a 161 000 forint 61%-át teszi ki. Ezt a Kormányzat a 75 ezer forintos átalányadó bevezetésével igyekezett kompenzálni. A BKIK-ban folyó munkával párhuzamosan más szakmai szervezetekben, így többek között a VOSZ-ban, MGYOSZ-ban, a Magyar Könyvvizsgálói Kamarában, vagy az Adótanácsadók Egyesületében is hasznos javaslatok készültek, hogy csak néhány szervezetet említsünk. Az alábbi 7+1 pontos BKIK-javaslat mindezen eredmények szintetizálásával került megfogalmazásra.

1. Állítsuk vissza a szabálykövető katások megbecsülését!

Az elmúlt időben megjelentek olyan vélemények, amelyek a katás vállalkozókat adóelkerülőként bélyegeznék meg. A BKIK határozottan visszautasítja ezt a szemléletet, hiszen pont az a feladat, hogy a KATA-t az eredetileg megfogalmazott célok érdekében szabályosan használókat, és a KATA-t szabálytalanul használókat minél hatékonyabban szét lehessen választani, és a hatóságok csak az adónemet szabálytalanul használókkal szemben lépjenek fel! A rendelkezésre álló adatok alapján a szabályosan katázók vannak többségben, akik megbélyegzése és büntetése társadalmilag igazságtalan, és gazdaságilag is káros.

2. Erősítsük meg az ellenőrzést!

A katás szabálytalanságok kiszűrésére a NAV kapjon plusz költségvetési forrásokat, hogy a rendelkezésére álló eszközöket – mint például az online beérkező számla forgalom elemzését – hatékonyan fel tudja használni.

3. Harmonizáljuk a KATA-t a munkajövedelmek rendszerébe, hogy tartósan fenntartható legyen!

A KATA adónemet választó vállalkozók jellemzően a saját munkaerejüket és tudásukat használják a bevétel megszerzése érdekében, miközben ehhez kevés tőke jellegű költséget használnak fel, emiatt a KATA alapvetően bérjellegű jövedelem közterheit helyettesíti. Ezek között jelentős tételt jelentenek a társadalombiztosítási befizetések, miközben a KATA-nál ez sokkal kisebb mértékű. Ez egyrészt a jóval magasabb nettó jövedelem elérhetősége révén magas motivációt kelt a jövedelmek KATA adó felé terelésére jelenleg, másrészt a jövőben az alacsony társadalom biztosítási kifizetési jogok miatt komoly társadalmi feszültségek várhatók, hiszen sok katás nem végez a TB jogviszonyt kiegészítő öngondoskodó megtakarítást. Emiatt a KATA-t célszerű közelíteni a munkaviszony TB és adókedvezmény rendszeréhez.

4. 5 millió forint bevételig maradjon a jelenlegi adóteher, a fölött vezessenek be egy 15%-os új adómértéket, azonban a plusz befizetésért járjon több TB jogviszony is!

Tavaly a katás vállalkozók 44 százaléka 4 millió, 52 százalékuk pedig 5 millió forint alatt számlázott. A katások több, mint felét kitevő legkisebb vállalkozókra tekintettel, a 3. pont értelmében az adó újra szabályozásaként a KATA adómértéke legyen 5 millió forint bevételig az eddigi adóteher, a fölött pedig a bevétel 15%-a, de főállású katásnál minimum havi 50 ezer, mellékállású katás vállalkozónál minimum havi 25 ezer forint. A havi minimum fölötti adót fizető főállású adóalanyoknak járjon vagy arányosan, vagy egy átalány értéken magasabb TB jogviszony, miközben a minimum havi 75 ezer forintot választókat továbbra is a minimálbér körülinek megfelelő TB jogviszony illesse meg! Hosszabb távra, javasolt megoldásként adódhat a lehetőség a magasabb TB jogviszony megszerzése érdekében, hogy a főállású katások választhassanak magasabb befizetési összeget. A havi minimum fölött fizető mellékállású adóalanyoknak pedig a minimum fölötti összeg lehetőség szerint számítson bele valamilyen módon a TB jogviszonyba, akár arányosan, akár átalány formában! A BKIK elképzelhetőnek tart egy olyan alternatívát is, hogy a három különböző átalányadó mértékhez, akár három eltérő százalékos adósáv tartozzon, például 12,5 százalék, 15 százalék és 17,5 százalék.

5. Járjon családi kedvezmény a főállású katásoknak is!

A személyi jövedelemadó alá tartozó munkajövedelmek esetében családi kedvezmény is igénybe vehető. A harmonizáció érdekében ennek logikáját célszerű kiterjeszteni a főállású katásokra is. A KATA kedvezőbb adómértéke miatt a BKIK javaslata szerint egy gyerek után legalább havi 5 ezer, két gyermek után havi 10 ezer, 3 gyerek után pedig havi 25 ezer forint családi kedvezményt lehessen a fizetendő KATA-ból levonni.

6. Zéró tolerancia a bújtatott foglalkoztatásra!

A BKIK egyetért a Kormány álláspontjával miszerint a munkaviszonyok katás vállalkozássá történő átszerződése egy társadalmilag nagyon káros folyamat, így ennek megállítására és visszaszorítására egy egyedi új szabályt célszerű hozni: két éven keresztül 40%-os különadó terhelje bármely szerződéses összeg esetén azt az új katás jogviszonyt, ahol az egykori munkavállaló a volt munkáltatójával vagy annak kapcsolt vállalkozásával köt vállalkozói szerződést! Így két éven keresztül ez gyakorlatilag azt jelenti, mintha továbbra is munkavállaló lenne a volt cégénél, viszont egyéb szerződései keretén belül élvezheti a KATA előnyeit.

7. Kettő helyett három feltételhez legyen kötve a hétből a KATA választása

Jelenleg a hét feltételből elég, ha kettőt teljesít a katás vállalkozó. Ugyanakkor a tisztességes katások minden gond nélkül meg tudnak felelni három, vagy akár négy feltételnek is. +1. Vonják vissza a „Lex Parragh” néven elhíresült 3 millió forintos szabályt! A nemrég elfogadott 3 millió forint feletti, egy megrendelőtől származó bevételre kirótt 40%-os különadó alá jónéhány kisvállalkozó önhibáján kívül kerül, ezt rendkívül nehéz kiszűrni. Ugyanakkor a szabály kijátszható, hiszen a tapasztalatok szerint például egyes könyvelőirodák már szakosodnak, hogyan osszák szét az ügyfeleik bevételeit az általuk könyvelt cégek között. Az előző pontokban megfogalmazott javaslatok bevezetése kezeli a KATA-val kapcsolatban feltárt problémákat, ezért ezt a szabályt javasolt eltörölni!

Újabb alakulatnál kezdődik meg a Lynx harcjárművek rendszeresítése

A Magyar Honvédség újabb, immár második alakulatánál is megkezdődik az átállás a Lynx típusú páncélozott gyalogsági harcjárművekre - jelentette be a Honvéd Vezérkar főnöke.
2026. 02. 22. 23:00
Megosztás:

Több évtizedes problémát oldott meg a Debreceni Egyetem matematikusa

Vannak kérdések, amelyeket egy általános iskolás is megért, de a megválaszolásukhoz a világ legjobb elméinek is évtizedekre vagy akár évszázadokra van szükségük. Pink István, a Debreceni Egyetem kutatója és japán kollégája, Miyazaki Takafumi egy ilyen, 30-40 éve nyitott kérdés végére tett pontot. Eredményüket a világ egyik legrangosabb szaklapja, az American Journal of Mathematics közölte.
2026. 02. 22. 22:00
Megosztás:

Sok ezer légijáratot töröltek az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államokban már csaknem 7500 légijáratot töröltek az északkeleti országrészt vasárnap elért rendkívül erős újabb téli vihar miatt.
2026. 02. 22. 21:00
Megosztás:

Befejeződött a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum felújítása

Bácsmegi Gábor múzeumigazgató pénteken az MTI-nek elmondta, a felújítás elsősorban a műemléki épületrész homlokzatát érintette, kicserélték az intézmény nevét jelző betűket a timpanon alatti részen, ahogyan a főbejárati ajtót és a benti fogadópultot is. Emellett áthelyezték a kerítést.
2026. 02. 22. 20:00
Megosztás:

Trump 10-ről 15 százalékra emeli a globális vámtarifát

Az amerikai elnök közölte szombaton, hogy az előző nap bejelentett 10-ről 15 százalékra emeli az új globális vámtételt.
2026. 02. 22. 19:00
Megosztás:

Gyorsuló tengerszint-emelkedés fenyegeti Dubrovnik óvárosát

A tengerszint emelkedése az egyik legsúlyosabb, a klímaváltozással összefüggő kihívás lehet a kulturális örökség védelmében a következő évtizedekben Dubrovnikban - erre figyelmeztet a város megbízásából készült, a dubrovniki világörökségi helyszínre vonatkozó felkészülési és kockázatkezelési terv.
2026. 02. 22. 18:00
Megosztás:

Érkezik a kora tavaszias idő

Kora tavaszias, olykor szeles idő várható február utolsó hetében, a csúcshőmérséklet napközben jellemzően 10 Celsius-fok felett alakul, de a hétvégén akár 12-18 fok is lehet. A hét elején még többfelé lehet csapadék, akár zivatar is, majd szerdától szárazabb és egyre naposabb idő várható - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 02. 22. 17:00
Megosztás:

Rekordszintű tanulási hullám indult 2026 elején

Háromszorosára nőtt 2026 januárjában a felnőtt- és szakmai képzések iránti érdeklődés az előző év azonos időszakához képest – derül ki a TanfolyamGURU platform friss adataiból. A növekedés nem néhány kiugró nap eredménye: a teljes hónap során tartósan magas aktivitás volt mérhető, ami arra utal, hogy a jelenség mögött mélyebb munkaerőpiaci és társadalmi folyamatok húzódnak meg.
2026. 02. 22. 16:00
Megosztás:

Piaci pletyka: a SWIFT már az XRP-t használja? – Új korszak jöhet a globális pénzügyekben

Robbanásközeli fejlemény a nemzetközi utalási piacon: friss értesülések szerint az XRP egyre mélyebben beépül a globális pénzügyi infrastruktúrába, és a SWIFT modernizált fizetési rendszerében is szerepet kap. Ha az információk helytállóak, az áttörést jelenthet az intézményi adoptáció és a valós blokklánc-használat terén.
2026. 02. 22. 15:00
Megosztás:

Egy hónap alatt több mint 120 ezren írták alá az agrárpetíciót

Január 19-i indulása óta több mint 120 ezer gazdálkodó és fogyasztó csatlakozott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), illetve a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) aláírásgyűjtéséhez - jelentette ki a NAK elnöke az Agrokult.hu weboldalon vasárnap megjelent interjújában.
2026. 02. 22. 14:00
Megosztás:

Identitásválságban a Bitcoin - Az altcoinok kerültek reflektorfénybe

3,8 milliárd dollár távozott a BTC és ETH ETF-ekből: új fejezet nyílhat az intézményi kriptopiacon. Miközben az amerikai Bitcoin- és Ethereum-ETF-ekből hetek óta ömlik ki a tőke, egyes altcoin-alapok – különösen a Solana és az XRP termékek – friss beáramlást tapasztalnak. A trend nem pusztán árfolyammozgásokról szól: egyre többen kérdőjelezik meg a Bitcoin szerepét a globális pénzügyi rendszerben.
2026. 02. 22. 13:00
Megosztás:

Pánik a piacon: újabb „extrém félelem” jelezhet Bitcoin-vételi lehetőséget?

Történelmi mélypontra süllyedt a piaci hangulat, miközben a Bitcoin árfolyama körül ismét eluralkodott a bizonytalanság. Elemzők szerint azonban az úgynevezett „extreme fear” fázis gyakran nem a vég, hanem egy új ciklus kezdete – és hosszú távon komoly beszállási lehetőséget jelenthet.
2026. 02. 22. 12:00
Megosztás:

Fokozott figyelmet fordít a NAIH a politikai célú adatkezelésre a kampányban

A jelölteknek, jelölőszervezeteknek az április 12-ei országgyűlési választás kampányában is be kell tartaniuk az Európai Unió általános adatvédelmi rendeletét (GDPR). A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) fokozott figyelmet fordít a politikai célú adatkezelések jogszerűségére.
2026. 02. 22. 11:00
Megosztás:

A Uniswap alapítója riadót fújt: egyre több a kriptós csaló hirdetés

Újabb figyelmeztetés érkezett a DeFi-szektorból. A világ egyik legismertebb decentralizált tőzsdéjének alapítója szerint a felhasználókat célzó adathalász (phishing) kampányok új szintre léptek, és a csalók fizetett hirdetésekkel vadásznak a kriptotárcákra. A tét nem kisebb, mint a teljes egyenleg elvesztése.
2026. 02. 22. 10:00
Megosztás:

90% esélyt lát a Ripple vezére, hogy áprilisra törvény lehet a CLARITY Act

Fordulóponthoz érkezhet az amerikai kriptoszabályozás. A Ripple vezérigazgatója szerint szinte biztos, hogy heteken belül elfogadják a Digital Asset Market Clarity Actet, amely évek óta húzódó szabályozási bizonytalanságot zárhat le az Egyesült Államokban. A tét nem kisebb, mint a stabilcoinok jövője, a bankrendszer stabilitása és az intézményi kriptoadoptáció felgyorsulása.
2026. 02. 22. 09:00
Megosztás:

Vitalik Buterin nagyszabású lépései felkavarták a kriptovaluta piacot

Rövid idő alatt több százezer dolláros swapok, stabilcoin-felhalmozás és tokenégetés – az Ethereum társalapítója ismét megmozgatta a piacot. Az on-chain tranzakciók tanúsága szerint Vitalik Buterin tudatos és összetett portfólió-átrendezést hajtott végre, amely élénk spekulációt indított el a kriptoközösségben.
2026. 02. 22. 08:29
Megosztás:

Hiányosságokkal küzd még a Vállalkozói Ügysegéd

Valótlan címek, hamis munkavégzési jellegek, súlyos hivatali visszaélés a múltban a meghatalamazotti korlátozásokra...
2026. 02. 22. 07:00
Megosztás:

Franciaországban is vitát váltott ki a csökkenő születésszám

Franciaországban is egyre élesebb vita bontakozik ki arról, hogy valóban kizárólag a nő felelőssége-e a gyermekvállalás sikere vagy sikertelensége.
2026. 02. 22. 06:00
Megosztás:

Az Alapszámlánál is megemelik a díjmentesen felvehető készpénz összegét

Február elsejével érdekes anomália állt elő, ugyanis az Alapszámlánál a bankautomatából havonta díjmentesen felvehető készpénz összege továbbra is 150 ezer forint maradt, míg a jogszabályi díjmentes készpénzfelvétel lehetősége 300 ezer forintra nőtt. Persze nyilatkozatot lehet az Alapszámlához is leadni, de aki megfeledkezett róla, az rosszabb helyzetbe került. Ezt a problémát egy éjszaka megjelent jogszabály orvosolja, ugyanis az ATM-ből nyilatkozat nélkül díjmentesen felvehető készpénz összegét 300 ezer forintra emelik az Alapszámlánál is. Azért van emellett egy érdekesség az új rendeletben, ami még magyarázatra szorulhat.
2026. 02. 22. 05:00
Megosztás:

Tovább bővül a klímás otthonok aránya Magyarországon

2026-ra tovább nőtt a légkondicionálók elterjedtsége Magyarországon: míg 2022-ben a 4,6 millió lakásból mintegy 1,2 millióban volt klíma, 2024-re az arány 33 százalékra emelkedett, és a bővülés azóta is tart.
2026. 02. 22. 04:00
Megosztás: