Mi jut eszedbe a nyugdíjról? Csirkefarhát! De miért?

A nyugdíj előtt álló magyarok negyede számít arra, hogy egyáltalán nem fog nyugdíjat kapni, további 15 százalék szerint pedig nem lesz elegendő az az összeg, amit minden hónap tizedike körül hoz majd a postás. A fiatalabbak a legpesszimistábbak, az öngondoskodás mégis a 40-es koroszályban fogalmazódik meg leginkább, mint megoldási lehetőség. Az aggasztó eredmények ellenére a legtöbben nyaralni, utazni és pihenni terveznek az első nyugdíjas hetükön – derül ki a Generali Biztosító reprezentatív kutatásából.

Mi jut eszedbe a nyugdíjról? Csirkefarhát! De miért?

A Generali Biztosító több mint 500 fős tavaly ősszel készült reprezentatív felmérésében arról kérdezte a nyugdíj előtt álló (25 éves-55 éves korosztály) magyar lakosságot, hogy mi jut eszükbe a nyugdíjról, milyen lesz nyugdíjasnak lenni, illetve hogyan, mivel képzelik el az első munka nélkül töltött hetüket.

Aggasztó eredmények: beletörődés, bizonytalanság, düh

„A nyugdíj az, ami nekem már nem lesz”, „csirkefarhát”, „öregség, betegség, kisnyugdíj”, „dolgozni fogok” – döntő többségében ilyen és ehhez hasonló válaszok érkeztek arra a nyitott kérdéssora, hogy mi jut eszébe a nyugdíjról.

A megkérdezettek negyede (27%) arra számít, hogy egyáltalán nem kap majd nyugdíjat öregkorában, további 15 százalék pedig jelentős életszínvonal-eséssel számol, mivel szerintük nem lesz elengedő a kapott összeg a jelenlegi körülményeik fenntartására. Körülbelül ugyanennyien (14%) említették spontán a bizonytalanság és kiszámíthatatlanság szavakat, míg pihenésként vagy megérdemelt jutalomként csak minden ötödik (20,7%) magyar gondol a nyugdíjas éveire. Az öngondoskodást csupán 7 százalékuk említette.

A felmérés eredményei azt is kimutatták, hogy a különböző korosztályok másként asszociálnak a nyugdíjra. A fiatalok (25-40 évesek) jóval pesszimistábbak, mint a nyugdíjhoz közelebb állók (50-55 évesek), hiszen az előbbiek jóval nagyobb arányban gondolják úgy, hogy semmilyen nyugdíjat nem fognak kapni, vagy túl keveset a megélhetéshez, az utóbbiak viszont már inkább szeretnek rá pihenésként, vagy megérdemelt jutalomként gondolni.

Mikor leszel nyugdíjas? ITT kiszámolhatod!

A legbizonytalanabb korosztály a felmérés szerint a 41-50 év közöttiek, hiszen ellentétben a fiatalokkal (akik meg vannak győződve, hogy semmit nem kapnak), vagy az idősekkel (akik már készülnek a nyugdíjra), ők egyáltalán nem tudják, mire számítsanak. Talán éppen a kiszolgáltatottság érzése miatt a 40-esek említették legnagyobb arányban (10%) az öngondoskodást, mint megoldási lehetőséget, szemben a 25-30 év közötti korosztállyal, akiknek csupán a 1,5 százaléka.

Utazás, pihenés, család - így tervezzük az első nyugdíjas hetet

A Generali kutatása arra is rákérdezett, hogy ki miként, mivel tervezi eltölteni majd az első nyugdíjas hetét. Bár erre a kérdésre is sok olyan válasz érkezett, hogy továbbra is dolgozniuk kell majd, esetleg hivatalokban fogják tölteni papírmunkával, az emberek többsége mégis nyugodt hangulatot képzelt el, ahol a pihenésé és a kikapcsolódásé a főszerep. 

A válaszadók 37 százaléka tervez nyaralni vagy utazni az első munka nélkül töltött héten, de közel ennyien (33%) szimplán csak pihennének. A családdal töltött idő szintén sokaknak eszébe jutott (13%), de a kerti munka (8%) és az olvasás is a kedvelt „frissnyugdíjas” tevékenységek közé tartozik.

A különböző korosztályok válaszai itt is eltérő várakozásokat mutatnak: a most 25-30 évesek inkább aktívan a családjukkal (utazás, nyaralás), a jelenleg 40-55 évesek inkább passzívan, egyedül (pihenés, olvasás, alvás) tervezik majd tölteni az első nyugdíjasa hetet.

Mekkora állami nyugdíjra számíthatsz? Számold ki ITT!

Tervezd meg Te is az első nyugdíjas heted!

A kutatás a Generali „Tervezd meg az első nyugdíjas heted” elnevezésű kampány részeként született, amely egy nyereményjátékkal összekötött microsite-on keresztül hívja fel a fiatalabb korosztály figyelmét az öngondoskodás fontosságára. A honlapon ugyanis bárki megtervezheti első nyugdíjas hetét.

„Él egy kép a fejünkben a nyugdíjas életről, amit a mesékben láttunk és olvastunk. Látunk ugyanakkor egy valóságot a családunkban élő nyugdíjasok körében, akik viszont egy nagyon más generáció tagjai. Végül pedig él a fejünkben egy elképzelt nyugdíjas élet, amelyben mindenre jut időnk, megszűnik a munkával járó stressz, felnőnek a gyerekek, újra utazgathatunk, fitten és egészségesen élvezhetjük kedvenc sportjainkat, játékainkat. Ezt azonban most kell megtervezni és most kell érte tenni, hogy akkor majd olyan életet élhessünk, amilyet elképzeltünk magunknak. Erre, a jövőre való felkészülés fontosságára szeretnénk felhívni a fiatalok figyelmét” – teszi hozzá Schaub Erika, a Generali személybiztosítási igazgatója. 

KALKULÁTORUNKKAL (csak kattints rá) MOST KISZÁMOLHATOD, HOGY:

- Mekkora az agyad a magyar átlaghoz képest?

Mekkora lenne az ideális vérnyomásod?

Mennyi pénzt kellene keresned, ha rendesen megfizetnék a tudásodat?

Egyre többen hagyják ott biztos állásukat - de mit csinálnak akkor?

A hazai munkaerőpiacon egyre többen döntenek úgy, hogy feladják a korábban stabilnak hitt állásukat, és új szakmába kezdenek. A jelenség mögött a kiégés, a megváltozott gazdasági környezet és a rugalmasabb karrierutak térnyerése áll. A szakértők szerint a karrierváltás ma már nem kockázatos kitérő, hanem tudatos alkalmazkodás egy gyorsan változó világhoz.
2026. 04. 17. 15:00
Megosztás:

Ilyen még nem volt: több mint 50 ezer személyi kölcsönt szórtak ki két hónap alatt a bankok

Két hónap leforgása alatt több mint 51 ezer új személyihitel-szerződést kötöttek a bankok, amire korábban még nem volt példa – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ez az év egészére is rendkívül erős keresletet vetít előre, miközben folytatódhat az átlagos hitelösszeg emelkedése is.
2026. 04. 17. 14:00
Megosztás:

Júniusban tisztújítást tart a Demokratikus Koalíció

Júniusban tisztújítást tart a Demokratikus Koalíció - közölte a párt közleményben az MTI-vel pénteken.
2026. 04. 17. 13:30
Megosztás:

Mennyit érhet 47 935 Kaspa (KAS) token 2027-re? – Reális árfolyam-forgatókönyvek

A Kaspa egyre nagyobb figyelmet kap a kriptopiacon, miközben a befektetők azt próbálják eldönteni: már lefutott a nagy emelkedés, vagy még csak most jön az igazi áttörés? Megvizsgáltuk, milyen értéket képviselhet közel 48 ezer KAS token a következő években – több lehetséges forgatókönyv alapján.
2026. 04. 17. 13:00
Megosztás:

TOP10 kriptovaluta robbanás: ezek most a piac legnagyobb nyertesei – hol lehet a következő nagy lehetőség?

Az elmúlt 24 óra kriptopiaci mozgásai ismét bebizonyították, hogy a digitális eszközök világa elképesztő tempóban képes új lehetőségeket teremteni. A friss adatok alapján több projekt is kiemelkedő, akár 20–30%-os növekedést produkált, ami sok befektető szemében újra felveti a kérdést: vajon melyik lehet a következő legjobb kriptovaluta befektetés?
2026. 04. 17. 12:00
Megosztás:

Mi hajtja az XRP emelkedését? 3 kulcsfontosságú ok és a következő lépések

Az XRP az elmúlt napokban látványos fordulatot vett: a közelmúltbeli mélypontról gyorsan kapaszkodott vissza, és új lokális csúcsokat ért el. De mi áll a hirtelen árfolyam-emelkedés mögött, és meddig tarthat ki a lendület? Összegyűjtöttük a három legfontosabb tényezőt, amely jelenleg mozgatja a piacot.
2026. 04. 17. 11:30
Megosztás:

Minimális mozgások történtek a nemzetközi kötvénypiacon

Tegnap az energiahordozók árainak ismételt emelkedése ellenére viszonylagos csend volt a kötvénypiacokon és az előzetesnél kissé magasabb végleges márciusi euróövezeti infláció és a gyenge amerikai ipari termelési adat sem vezetett érdemi elmozduláshoz.
2026. 04. 17. 11:00
Megosztás:

Átalakítja a blockchain az ingatlanpiacot?

A globális ingatlanpiac értéke több száz billió dollárra tehető. Az ingatlanok ma a valós eszközök (RWA – real-world assets) piacának legnagyobb szegmensét alkotják, értékének közel egyharmadát képviselve. Ráadásul az előrejelzések szerint a tokenizáció mértéke ezen a területen a következő években többszörösére nőhet. Vajon ez már forradalom? Nem feltétlenül. A blockchain nem annyira magát az ingatlanpiacot változtatja meg, hanem inkább annak infrastruktúráját – különösen a szerződéskötés és az elszámolások módját.
2026. 04. 17. 10:30
Megosztás:

Tovább emelkedtek a szerdai rekordszintről a tengerentúli tőzsdék

Tovább emelkedtek a szerdai rekordszintről a a tengerentúli tőzsdék, az S&P 0,3, a Dow 0,2, a Nasdaq 0,4%-kal került feljebb. Az enyhe optimizmust erősítette, hogy késő délutánra bejelentésre került egy Izrael és Libanon közötti tűzszüneti megállapodás, ami reményt adott arra, hogy a közel-keleti konfliktus legrosszabb szakaszán már túl lehet a térség. Mindeközben a befektetők vegyes képet mutató makrogazdasági adatokra és vállalati gyorsjelentésekre reagáltak. A legnagyobb emelkedést az energia (1,5%) és az ingatlan (1%) mutatta, míg a leggyengébben az egészségügy (-0,8%) teljesített.
2026. 04. 17. 10:00
Megosztás:

A kezdeti lendület után vegyesen zártak a nyugat-európai piacok; a BUX és a régió is gyengült

Vegyesen zártak a nyugat-európai részvénypiacok csütörtökön, miközben a piacok a közel-keleti konfliktus esetleges rendezése felé tett előrelépést, és a vállalati gyorsjelentési hullámot értékeltek. Erősödött az optimizmus, hogy az Irán körüli háború a végéhez közeledhet, bár Teherán jelezte, hogy nukleáris programjának sorsa továbbra is rendezetlen, és a kezdeti nagyobb emelkedést végül nem tudták megtartani az indexek.
2026. 04. 17. 09:30
Megosztás:

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedése miatt bevezetett korlátozásokat

Spanyolország feloldja a madárinfluenza terjedésének megakadályozására öt hónapja bevezetett korlátozásokat - közölte a mezőgazdasági minisztérium csütörtökön.
2026. 04. 17. 09:00
Megosztás:

A kínai miniszterelnök is gratulált Magyar Péternek

Li Csiang kínai miniszterelnök gratulált Magyar Péternek, amiért a Tisza Párt élén győzelmet aratott a magyarországi parlamenti választásokon - jelentette a kínai állami média pénteken.
2026. 04. 17. 08:30
Megosztás:

Érkeznek az adószámla-értesítők a gazdálkodóknak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) április 20-ától küldi az adószámla-értesítőket a gazdálkodóknak. A mintegy 350 ezer érintett már a levél elején megtalálja a legfontosabb információt: tartozás vagy túlfizetés, azaz fizetni kell vagy visszakérhető az adó - hívta fel a figyelmet pénteken az adóhivatal.
2026. 04. 17. 08:00
Megosztás:

Stratégia 2030: a Bosch kihasználja innovációs erősségeit

Stuttgart és Renningen, Németország – a Bosch csoport 2026-ban is innovációs erejére támaszkodva kívánja kihasználni a globális piacokon kínálkozó növekedési lehetőségeket, jóllehet a nemzetközi környezetet geopolitikai feszültségek és kereskedelmi akadályok nehezítik. A jövőben fontos területeken szükséges előzetes beruházások – a korábbi évekhez hasonlóan – továbbra is magas szinten maradnak. 2025-ben a Bosch mintegy 12 milliárd eurót fordított kutatás-fejlesztésre és tőkeberuházásokra. A technológiák és szolgáltatások szállítója 2-5 százalékos árbevétel-növekedést és 4-6 százalékos árbevétel-arányos üzemi eredményt (EBIT margin) tervez 2026-ra.
2026. 04. 17. 07:00
Megosztás:

A horvát kormány döntött a vasútvonal fejlesztéséről és meghosszabbította a gázár-támogatást

A horvát kormány csütörtökön döntött a Dugo Selo-Novska vasútvonal mintegy 900 millió eurós fejlesztéséről, valamint 2026. szeptember 30-ig meghosszabbította a lakossági gázár egy részének támogatását - közölte a kabinet.
2026. 04. 17. 06:30
Megosztás:

A tüdőrák elleni küzdelemben részt vevő szakorvosokat képeznek a Semmelweis Egyetem

Szakorvosképzés indul a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján (SEPK) a tüdőrák elleni küzdelem erősítése érdekében - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény csütörtökön az MTI-t.
2026. 04. 17. 05:30
Megosztás:

Stabil üzleti teljesítmény és jelentős beruházások a Messer Group 2025-ös üzleti évében

A világ legnagyobb magántulajdonban lévő ipari, orvosi, elektronikai és különleges gázszolgáltatója, a Messer Group közzétette 2025-ös éves üzleti jelentését. A vállalat stabil üzleti teljesítményt nyújtott, amely egyaránt tükrözi szervezeti ellenálló képességét és megújulásra való törekvését egy geopolitikai feszültségekkel és gazdasági bizonytalansággal terhelt környezetben.
2026. 04. 17. 05:00
Megosztás:

Lassul a cégfogyás, de egyre több vállalkozás tűnik el csendben

Három év után először mérséklődött a cégállomány csökkenése az első negyedévben, de a háttérben nem élénkülés, hanem szerkezeti átrendeződés zajlik. Az alapítások új mélypontra estek, miközben a kényszertörlések száma megugrott, ami arra utal, hogy egyre több vállalkozás nem klasszikus eljárásban, hanem csendben kerül ki a rendszerből.
2026. 04. 17. 04:30
Megosztás:

Újra keresik Magyarország kiválóan vezetett vállalatait – elindult a jelentkezés a Deloitte Best Managed Companies programjára

Elindult a jelentkezés a Deloitte Private által szervezett Best Managed Companies (Kiválóan Vezetett Vállalatok) kezdeményezés legújabb magyarországi programjára. Az üzleti mentorprogram célja, hogy elismerje és támogassa azokat a hazai magántulajdonú vállalatokat, amelyek kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, miközben hosszú távon fenntartható és tudatos vállalatvezetési gyakorlatokat építenek.
2026. 04. 17. 04:00
Megosztás:

Sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben a fagyok

Az elmúlt héten több napon is kialakult éjszakai fagyok sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 17. 03:30
Megosztás: