A hitelek után a befektetésekben is rekordot döntöttek a magyarok

Sosem volt még ennyi pénzük befektetési alapokban és életbiztosításokban a magyaroknak, mint 2024 végén. A bankbetétek is már csaknem visszahíztak a 2022-es februári szintre, amikor óriási összegek érkeztek a lakossági bankszámlákra az szja-visszatérítésből, a 13. havi nyugdíjból és a fegyverpénzből - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 2025 első hónapjaiban már az állampapírokból landolhatnak újra hatalmas pénzek a folyószámlákon, hogy aztán onnan elköltse vagy újra befektesse ezeket a lakosság.

A hitelek után a befektetésekben is rekordot döntöttek a magyarok

Nemcsak lakosság hitelállománya nőtt új csúcsra 2024-ben, rekordot döntött az év végére a háztartások életbiztosításokban és befektetési alapokban lévő megtakarítása is a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai alapján. A friss számok szerint hazai befektetési alapokban a kisbefektetők 11 193,4 milliárd forintot tartottak 2024 végén, az utolsó hónapban 193 milliárd forinttal nőtt az állományuk. 

A háztartások külföldi alapokban is egyre több pénzt tartanak, az utolsó, tavaly novemberi adat szerint 2335,6 milliárd forintjuk volt ilyen eszközökben, vagyis a teljes lakossági befeketésialap-állomány már meghaladhatja a 13,5 ezer milliárd forintot. Ez azt jelenti, hogy lassan több pénzt tarthatnak a háztartások alapokban, mint állampapírban. Különösen igaz lehet ez akkor, ha a kamatfordulókat követően a csaknem 7 ezer milliárd forintnyi Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) állomány jelentős részét kiveszik a befektetők, és nem állampapírba forgatják vissza - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője. 

Egyre több pénz megy külföldre

A hazai befektetési alapok teljes kezelt vagyona az év végén 22 832,7 milliárd forint volt. A zártvégű alapok vagyona 4920 milliárd forintra hízott, a nyílt végű alapoké 17 913 milliárd forinton tetőzött. Éves szinten több mint 25 százalékkal nőtt az alapok vagyona, ami részben a beáramlott tőkének, részben a tavalyi kiváló hozamoknak volt köszönhető.  

Az alapok egyre több pénzt fektetnek be a külföldi piacokon. A nyílt végű alapok vagyonának több mint az egyharmada már külföldi eszközökben van. Jelenleg a nyílt végű befektetési alapok a vagyonuk alig 13,5 százalékát tartják magyar állampapírokban, sőt külföldi kötvényekben több pénzük van, mint magyar állampapírban. A vagyon több mint fele úgynevezett egyéb külföldi és hazai eszközben található, ezek lehetnek ingatlanok, árupiaci termékek, opciók is, illetve más alapok befektetési jegyei. 

Életbiztosításban sem volt még soha ennyi pénz

Az életbiztosításokban lévő tartalékok állománya is történelmi csúcsra ért 2024 végére. A hagyományos biztosításokban és a unit linked (befektetési egységhez kötött) eszközalapokban 2855 milliárd forint gyűlt össze, ami csaknem 10 százalékos növekedés egy év alatt. Annak viszont aligha örülhetnek a biztosítók, hogy a hagyományos életbiztosítások tartalékai tavaly csökkentek, miután egyre kevesebb ilyen szerződést kötnek, a régiek pedig folyamatosan járnak le. Az év végére ismét 700 milliárd forint alá süllyedt a tartalék.

A unit linked alapok miatt nőtt csak a tartalék, 2024 végén már 2160,9 milliárd forint volt, 12 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A bővülés részben a befolyt díjaknak köszönhető, részben a tőzsdék és a kötvénypiacok teljesítményének. A biztosítók komoly befektetőknek számítanak az állampapírpiacon, december végén csaknem 1500 milliárd forintnyi magyar állampapírt, döntő részben hosszabb lejáratú kötvényt tartottak a mérlegükben. A részvények és befektetési jegyek is fontos szerepet játszanak a befektetéseik között, magyar és külföldi részvényekben és alapokban összesen több mint 2000 milliárd forintnyi biztosítós pénz volt. Ezek döntő részben a unit linked alapok befektetései lehettek. 

A teljes biztosítói tartalék az év végén a vagyonbiztosításokkal együtt 3594 milliárd forint volt. A nem életbiztosítások tartalékai azonban az év során változnak attól függően, mikor érkeznek be a díjfizetések, és mikor történnek nagyobb kárkifizetések, ezért jellemzően nem az év végén, hanem a második vagy harmadik negyedévben szoktak a csúcson lenni. 

A bankbetéteknél is közel a rekord

A bankbetétek állománya is nagyon közel került a 2022. februárjában mért történelmi rekordhoz, 13 500 milliárd forintra emelkedett 2024 végére. 2022 februárjában volt csak ennél több pénz a háztartások bankszámláin: 13 551,1 milliárd. Az volt az a hónap, amikor a gyerekes családok megkapták az átlagjövedelem összegéig az szja-visszatérítést, megérkeztek a bankszámlákra a fegyverpénzek és a 13. havi nyugdíj. 

A gigantikus lakossági betétállomány egy része ezután a magas infláció miatt más befektetésekbe vándorolt át, aminek hatására másfél év alatt 11640 milliárd forintra karcsúsodott a betétek mennyisége. A kétszámjegyű kamatot ígérő PMÁP-ok kivezetése után, 2023 végétől már ismét növekszik a betétállomány, és új rekordokat dönthet majd a következő hónapokban, amikor az inflációkövető állampapírok rekord magas hozamának, illetve a visszaváltott PMÁP-ok értékének egy része a bankszámlákra kerülhet ideiglenesen vagy akár tartósabban, lekötött betétként. 

A Bank360.hu szakértője szerint decemberben még az látszott, hogy továbbra is kevesen kötik le a betétjeiket a bankoknál: a lekötések állománya a 2200 milliárd forintot sem éri el, pedig vannak olyan pénzintézetek, amelyek már akkor és most is vonzó kamatot adnak az ilyen betétekre, a Cetelem például hat hónapra 6,25, 12 hónapra pedig 5,75 százalékot.

Minden metrón megjelenik az érintésmentes fizetés

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) március 11-én, szerdán megkezdi a Pay&GO bankkártyás fizetési pilotrendszer kiterjesztéséhez szükséges, új jegyérvényesítő készülékek telepítését a fővárosi metróhálózaton, így a Pay&GO szolgáltatás április közepétől minden metróvonalon elérhetővé válik - közölte a BKK az MTI-vel kedden.
2026. 03. 11. 03:30
Megosztás:

Budapesten újra lakásárcsökkenést hozott a február, de országosan is mérséklődött a drágulás üteme

A fővárosban jelentős változást hozott a február: havi szinten -0,5 százalékkal mérséklődtek a lakásárak a januári majdnem 3 százalékos emelkedés után. Éves szinten a drágulás üteme a januári 20,3 százalékról 14,6 százalékra esett vissza.
2026. 03. 11. 03:00
Megosztás:

Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége: a magyar parlament Ukrajnát érintő döntései semmisek

Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége szerint a magyar parlament Ukrajnát érintő keddi döntései semmisek, azokat politikai döntéseknek tekintik.
2026. 03. 11. 02:30
Megosztás:

Döntött a kormány! Magasabb hitelkiváltás jön

A magyar kormány döntése értelmében: márciustól magasabb hitelkerettel és hitelkiváltási lehetőséggel érhető el a fix 3%-os kkv hitel. Nézzük a részleteket érthetően.
2026. 03. 11. 02:00
Megosztás:

Meglepő lehetőség a villanyszámlában: így válthatsz áramkereskedőt és spórolhatsz pénzt

Sokan még ma sem tudják, hogy a villanyszámlájuk nem feltétlenül „kőbe vésett”. A magyar szabályozás lehetővé teszi, hogy a fogyasztók – bizonyos feltételek mellett – szabadon válasszanak villamosenergia-kereskedőt, és akár kedvezőbb ajánlatra váltsanak. A folyamat neve kereskedőváltás, és sok esetben egyszerűbb, mint azt elsőre gondolnánk.
2026. 03. 11. 01:00
Megosztás:

Csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei jövőre

Az Országgyűlés keddi döntése alapján jövőre bővül a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) feladatköre, ezzel csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei - közölte az MKIK kedden az MTI-vel.
2026. 03. 11. 00:30
Megosztás:

70 ezer dollár fölé ugrott a Bitcoin bányászat költsége – egyre drágább BTC-t termelni

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Bitcoin-bányászati iparág: az átlagos költség, amely egyetlen BTC kibányászásához szükséges, már meghaladta a 70 000 dollárt. A növekvő energiaköltségek és az infrastruktúra fenntartásának drágulása egyre nagyobb nyomást helyez a bányászokra, miközben a profitabilitás egyre érzékenyebbé válik a Bitcoin árfolyamának ingadozásaira.
2026. 03. 11. 00:01
Megosztás:

António Costa: Oroszország eddig az egyetlen nyertese a közel-keleti háborúnak

Oroszország eddig az egyetlen nyertese a közel-keleti háborúnak, mivel az energiaárak emelkedése és a nemzetközi figyelem elterelődése gyengíti Ukrajna helyzetét - jelentette ki António Costa, az Európai Tanács elnöke az uniós nagykövetek előtt kedden Brüsszelben elmondott beszédében.
2026. 03. 10. 23:30
Megosztás:

Minden második felújítandó lakást befektetők visznek el Budapesten

A felújítandó ingatlanok piacát 2026 elején továbbra is a befektetők uralják - derült ki a Duna House friss adataiból. Budapesten minden második ilyen lakást profi vásárlók vesznek meg, hogy felújítás után haszonnal értékesítsék. A nagy kereslet miatt a fővárosban a rosszabb állapotú ingatlanokért is átlagosan egymillió forint feletti négyzetméterárat kell fizetni.
2026. 03. 10. 23:00
Megosztás:

Madárinfluenza miatti megfigyelési körzetet oldott fel a Nébih az Alföldön

Feloldotta a madárinfluenza miatti korlátozó intézkedéseket a Nébih egy nagyobb, összefüggő alföldi területen. Békés, Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun vármegyében jelentősen csökkent a korlátozott terület nagysága, míg Jász-Nagykun-Szolnok vármegye a feloldást követően mentesül a korlátozó intézkedések alól. A madárinfluenza veszélye továbbra is fennáll, a járványvédelmi intézkedések betartása kiemelten fontos.
2026. 03. 10. 22:30
Megosztás:

Spanyolország 9 millió eurós humanitárius segélyt nyújt Libanonnak

Spanyolország 9 millió eurós (3,4 milliárd forint) humanitárius segélyt nyújt Libanonnak - jelentette be az ország külügyminisztere a kormány keddi ülését követően Madridban.
2026. 03. 10. 22:00
Megosztás:

A NAV és a fogyasztóvédelem ellenőrzi az üzemanyagok védett áron történő értékesítését

Utasítottam a NAV-ot és a fogyasztóvédelmet, hogy teljes körűen ellenőrizze - például próbavásárlássokkal - az üzemanyagok védett áron történő értékesítését - írta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedd esti Facebook-bejegyzésében.
2026. 03. 10. 21:30
Megosztás:

GVH: Az Árfigyelő is kordában tartja az élelmiszerárakat

Gyakorlatilag stagnált az élelmiszerek ára 2026 februárjában az egy évvel korábbi adatokhoz képest – közölte az Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az élelmiszerárak kordában tartásához a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett online Árfigyelő rendszer is hozzájárul. Az árak összehasonlíthatóságát biztosító oldalon több mint 5000 különböző élelmiszer-, illetve háztartási termék napi szinten frissülő ára követhető nyomon, országszerte több mint 1800 boltban. Az Árfigyelő használatával a húsvét előtti nagybevásárlások időszakában is sokat lehet spórolni.
2026. 03. 10. 21:00
Megosztás:

A LEGO Csoport árbevételi és nyereségrekordot döntött 2025-ben

A LEGO Csoport árbevételi és nyereségrekordot döntött 2025-ben, 2024-hez képest árbevétele 12 százalékkal 83,5 milliárd dán koronára (mintegy 4300 milliárd forint), nettó nyeresége 21 százalékkal 16,7 milliárd dán koronára (DKK) nőtt - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 03. 10. 20:30
Megosztás:

Tovább erősödött kedden a forint

Több mint egy százalékkal erősödött kedden a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2026. 03. 10. 20:00
Megosztás:

Átadták a korszerűsített rijekai olajfinomítót

Átadták kedden a korszerűsített rijekai olajfinomítót. A mintegy 700 millió eurós beruházás az INA olajipari vállalat történetének legnagyobb egyedi fejlesztése, és a modern Horvátország egyik legjelentősebb ipari beruházása.
2026. 03. 10. 19:00
Megosztás:

Magyar-egyiptomi fúzió alakul a kőiparban

Közös vállalatot alapít a mosonmagyaróvári Amonstone és az egyiptomi Modern Marble tulajdonosi köre – jelentették be az érintett felek.
2026. 03. 10. 18:30
Megosztás:

Adószakértő az ÉVOSZ javaslatairól: az adórendszer is lendületet adhat az építőiparnak

Az adórendszer is kulcsszerepet játszhat az építőipar élénkítésében – reagált a Niveus az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) friss szakmai javaslataira. A tanácsadó cég szerint a lakásépítéseket ösztönző adópolitikai eszközök, például a kedvezményes lakásáfa stabil fenntartása és a bérlakáspiac kifehérítése érdemben hozzájárulhatnak az ágazat élénküléséhez.
2026. 03. 10. 17:30
Megosztás:

A befektetők uralják a felújítandó lakások piacát Budapesten

A felújítandó ingatlanok piacát 2026 elején továbbra is a befektetők uralják, Budapesten az ilyen lakások több mint felét befektetési céllal vásárolják - közölte a Duna House kedden az MTI-vel.
2026. 03. 10. 17:00
Megosztás:

Egyszerűbbé válhat az Ethereum staking – jön a „DVT-lite” megoldás

Az Ethereum egyik alapítója, Vitalik Buterin új javaslattal állt elő, amely jelentősen leegyszerűsítheti az elosztott validátori infrastruktúra működtetését. A „DVT-lite” koncepció célja, hogy a staking folyamat ne igényeljen mély technikai szakértelmet, így több intézményi és egyéni szereplő vehessen részt az Ethereum hálózat biztosításában.
2026. 03. 10. 16:30
Megosztás: