A kormány célja a gazdasági növekedés visszaállítása

A magyar gazdaság az első negyedévben visszatért a növekedési pályára. A kormány az egyensúly erősítésével is a gazdaság növekedését építi újra, ezért fokozatosan csökkenti a költségvetési hiányt és az államadósságot - közölte az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszerének április végi helyzetéről csütörtökön kiadott részletes tájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM).

A kormány célja a gazdasági növekedés visszaállítása

Hangsúlyozták: a költségvetés biztosítja a gazdaság újraindításához szükséges forrásokat, miközben a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához szükséges fedezetet is garantálja.

A tájékoztató szerint április végéig az államháztartás központi alrendszere 2597,5 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2590,6 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 96,4 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 103,3 milliárd forintos hiányt mutattak.

Április végéig a kamatkiadásokra fordított kifizetések 1507,8 milliárd forintot tettek ki, amely 632,4 milliárd forinttal több az előző év azonos időszakinál. A kamatkiadások év eleji megugrása a lakossági kötvények kamatfizetésében történt változások miatt tapasztalható, tekintve, hogy a Prémium Magyar Állampapír sorozat kamatfizetési időpontja az első negyedévre került.

A rezsivédelemmel és közüzemi szolgáltatások támogatásával kapcsolatos kiadások április végéig 540,0 milliárd forintot tettek ki. Meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. "Nyugellátásokra 2371,7 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 872,9 milliárd forintot fordítottunk április végéig" - írták.

A kormány elkötelezett a hiány és az adósság csökkentése mellett, ezért folyamatosan figyelemmel kíséri a költségvetés alakulását, ennek érdekében döntéseket is hozott: a kormány a 4,5 százalékos kitűzött hiánycél elérése érdekében 675 milliárd forintnyi állami beruházást ütemezett át, miközben többezer milliárd forintnyi fejlesztést még idén megvalósít - olvasható a PM jelentésében.

A tájékoztató kitért arra, hogy az államháztartás központi alrendszerének az elfogadott költségvetési törvényben szereplő 2,9 százalékos ESA-hiányhoz tartozó pénzforgalmi hiánya 2514,8 milliárd forint. A 4,5 százalékos módosított hiánycélhoz tartozó várható éves pénzforgalmi hiány - a kormányzati szektor egyenlegéről és adósságáról március végén közzétett jelentésben szereplő várható adat szerint - ugyanakkor 3982,0 milliárd forint. A központi alrendszer 2597,5 milliárd forintos április végi hiánya ennek 65,2 százaléka.

A központi alrendszer április végi 12 161,1 milliárd forint összegű bevételei az előző év azonos időszakához képest 785,7 milliárd forinttal, 6,9 százalékkal magasabb összegben alakultak.

A központi alrendszer április végi 14 758,6 milliárd forint összegű kiadásai 673,5 milliárd forinttal, 4,8 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának adatát.

Magasabban teljesültek az egy évvel korábbihoz képest többek között az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások, az állami beruházási fejezet kiadásai, a költségvetési szervek kiadásai, valamint a kamatkiadások - derül ki a tájékoztatóból.

Pályaválasztás, diploma, jövő – mire érdemes figyelni az egyetemválasztásnál?

Magyarországon közel 330 ezer hallgató (KSH) tanul felsőoktatásban, és a friss diplomások mintegy 90%-a (Education and Training Monitor 2025) rövid időn belül el tud helyezkedni. A diploma ma is érték, a kérdés az, hogy a gyorsan változó világban mit érdemes tanulni.
2025. 12. 31. 05:00
Megosztás:

Strukturális fordulópont előtt a piacok 2026-ban

2026 küszöbén a globális befektetési környezet összességében kedvezően alakul a kockázatos eszközök számára. A növekedés stabil maradhat, a monetáris és fiskális politikák pedig várhatóan támogatóak lesznek. Bár az elmúlt évben számos piaci aggodalom került előtérbe – a makacs alapinflációtól a vámok potenciális hatásáig –, ezek egy része mára mérséklődött. A Fidelity International elemzői szerint azonban a strukturális átalakulások továbbra is érdemi figyelmet igényelnek: ide tartoznak az AI-vezérelt beruházási trendek, a globális fragmentáció erősödése, a Fed függetlenségét övező kérdések, a részvénypiac koncentrációja és a dollár várható leértékelődése.
2025. 12. 31. 04:00
Megosztás:

Melyik faj lesz az év hala 2026-ban?

A Magyar Haltani Társaság felhívja a figyelmet, hogy már csak az utolsó napok maradtak az Év hala 2026 szavazáson való részvételre. A voksokat december 31-én, déli 12 óráig lehet leadni a társaság honlapján. A nyilvános választás célja idén is őshonos halfajaink megismertetése és népszerűsítése. Most dől el, melyik halfaj viselheti 2026-ban az Év hala címet.
2025. 12. 31. 03:00
Megosztás:

Így lehetséges a 100%-os bér- és nyugdíjemelés Magyarországon

Az Alternatív Szabadság Párt (ASP) bemutatta átfogó gazdasági modelljét, amely a progresszív adózás, a profitkivét magasabb megadóztatása és az állami kiadások átcsoportosítása révén fedezetet teremt a 100%-os bér- és nyugdíjemelésre, valamint a családi támogatások jelentős növelésére. A párt szerint a jelenlegi, pazarló közbeszerzési és kormányzati kommunikációs kiadások visszavágásával több ezer milliárd forint szabadítható fel. Az ASP hangsúlyozta: nem megszorításokkal, hanem igazságosabb közteherviseléssel és hatékonyabb állami működéssel kívánja javítani a magyarok életszínvonalát.
2025. 12. 31. 02:00
Megosztás:

Szemléletváltás és modernizáció – a Magyar Honvédség 2025-ben

A Magyar Honvédség 2025-ben tovább erősítette nemzeti védelmi képességeit, megfelelt szövetségesi kötelezettségeinek, helyt állt a nemzetközi missziókban, miközben felkészült és végrehajtotta a rendszerváltás óta tartott legnagyobb és legösszetettebb országvédelmi gyakorlatot – jelentette ki Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.
2025. 12. 31. 01:00
Megosztás:

Kreml: Moszkva keményebb tárgyalási pozícióra vált az orosz elnöki rezidencia elleni támadás nyomán

Az orosz elnök novgorodi rezidenciája elleni ukrán támadás nyomán Moszkva keményebb tárgyalási pozíciót vesz fel Kijevvel szemben - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak kedden Moszkvában.
2025. 12. 31. 00:05
Megosztás:

Ismét Ügetőszilveszter a Kincsem Parkban

Immár 26 éves az Ügetőszilveszter, melyet hagyományosan az év utolsó napján rendeznek a fennállása centenáriumát ünneplő Kincsem Parkban.
2025. 12. 30. 23:00
Megosztás:

A JPMorgan belép a kriptovaluták világába: ezért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta 2026-ra a lakossági bankolás területén

A Bloomberg jelentése szerint a JPMorgan Chase fontolóra veszi, hogy bővítse intézményi ügyfelei számára nyújtott kriptokereskedési szolgáltatásait. Az értékelés állítólag spot (azonnali) és derivatív ügyletekre is kiterjed, bár a tervek még nem véglegesek, és az ügyfélérdeklődéstől függenek.
2025. 12. 30. 22:00
Megosztás:

A háziállatok védelmére hívják fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok idején az állatvédők

A háziállatok védelmére hívja fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok és petárdázások idején az Orpheus Állatvédő Egyesület és a Rex Alapítvány.
2025. 12. 30. 21:00
Megosztás:

A Trust Wallet felhasználói 7 millió dollárt veszítettek; a Digitap ($TAP) banki infrastruktúrája biztonságosabb módot kínál a költésre és a stakingre

A kriptovaluta-biztonsági incidensek ritkán történnek csendben – a veszteségek nagysága miatt mindig visszhangot keltenek. Fagyasztott egyenlegek, kiürített tárcák és a kegyetlen felismerés, hogy az önálló tárcakezelés nem egyenlő az automatikus biztonsággal – ezek kísérik őket.
2025. 12. 30. 20:00
Megosztás:

Biztosítási szempontból a legnyugodtabb nap az újév

Biztosítási szempontból az újév régóta a legnyugodtabb nap, a nyári viharoké pedig a legmozgalmasabb időszak - közölte a Groupama hétfőn az MTI-vel.
2025. 12. 30. 19:00
Megosztás:

Ezekre figyeljen, ha külföldön szilveszterezik!

Az ittas vezetés szabályai nem egységesek Európában, jelentős különbségek vannak a legális véralkohol-értékeket illetően és ezekkel nem árt tisztában lenni, ha külföldön ülünk volánhoz Szilveszterkor. Emellett fontos tájékozódni a téli gumi használatának, valamint a hólánc meglétének szabályairól is és ha autópályán közlekedünk, mindenképpen érdemes előre, online megvásárolni a matricákat. Az autopalyamatrica.hu összeszedte a legfontosabb tudnivalókat.
2025. 12. 30. 18:00
Megosztás:

BKK: befejeződött ötven jegy- és bérletautomata korszerűsítése

Befejeződött 50 jegy- és bérletautomata korszerűsítése, a munka jövőre is folytatódik - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kedden az MTI-vel.
2025. 12. 30. 17:00
Megosztás:

A befektetési szint alá minősítette Budapest besorolását a Moodys

A befektetési szint alá minősítette Budapest besorolását a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a magyar főváros likviditási helyzetével indokolta a Londonban hétfő éjjel bejelentett döntést.
2025. 12. 30. 16:00
Megosztás:

Színészek és sportolók a brit uralkodó újévi kitüntetési listáján

Sok száz más kitüntetett mellett neves színészek és sportolók is szerepelnek a brit uralkodó által lovagi rangra emelt és egyéb magas elismerésben részesített közéleti személyiségek újévi listáján.
2025. 12. 30. 15:00
Megosztás:

300 magyar település szabadul meg a kamionoktól

Háromszáz magyar település lakói szabadulnak meg az utcáikon dübörgő kamionoktól napokon belül - írta Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden közzétett Facebook-bejegyzésében.
2025. 12. 30. 14:00
Megosztás:

Jövő nyáron kezdi meg működését a Halms Hungary Miskolcon épülő üzemének első gyártóegysége

Jövő nyáron kezdi meg működését a kínai Huashuo csoporthoz tartozó Halms Hungary Miskolcon épülő európai járműipari központjának első gyártóegysége - közölte az ipariingatlan-fejlesztéssel foglalkozó INPARK kedd délelőtt az MTI-vel.
2025. 12. 30. 13:00
Megosztás:

Miért vonzóak a BYDFi örökös határidős kereskedési funkciói Magyarország új kriptokereskedői számára?

A kriptodeviza-piac fejlődése Magyarországon is töretlen, és egyre több új belépő keres könnyen kezelhető, mégis professzionális kereskedési platformot. A BYDFi — a Forbes által is a világ tíz legjobb kriptotőzsdéje közé sorolt platform — különösen vonzó megoldást nyújt a magyar felhasználóknak. Kiemelkedő újításaik közé tartoznak az örökös határidős (perpetual futures) kereskedési lehetőségek, amelyek az új kereskedők számára egyaránt izgalmas és könnyen hozzáférhető belépési pontot jelentenek a derivatívák világába.
2025. 12. 30. 12:00
Megosztás:

A tűzijátékok biztonságos használatára figyelmeztet a katasztrófavédelem

A szilveszteri tűzijátékok biztonságos felhasználására figyelmeztet a katasztrófavédelem.
2025. 12. 30. 11:00
Megosztás:

A NAV nevével visszaélve támadnak adathalász csalók

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nevével visszaélve támadnak az adathalászatra specializálódott csalók, akik adó-visszatérítés lehetőségével kecsegtetik áldozataikat - közölte az adhatóság kedden az MTI-vel.
2025. 12. 30. 10:00
Megosztás: