A megdrágult növényi olajok enyhén megemelték a FAO élelmiszerár-indexét novemberben

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatója 2023 áprilisa óta nem ért el ekkora mértéket mint most novemberben, amely – a növényi olajok nemzetközi jegyzésének miatt – 0,5%-kal emelkedett októberhez képest.

A megdrágult növényi olajok enyhén megemelték a FAO élelmiszerár-indexét novemberben

A FAO élelmiszerár-index – ami a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi –, novemberben átlagosan 127,5 pontot ért el, ami 5,7%-kal magasabb, mint egy évvel ezelőtt, bár még mindig 20,4%-kal elmarad a 2022. márciusi csúcstól.

A FAO növényiolajár-indexe 7,5%-kal nőtt novemberben októberhez képest, amely már a második nagy emelkedést jelenti két hónapon belül, és 32%-os növekedést az egy évvel korábbi szintet tekintve. A pálmaolaj nemzetközi ára tovább növekedett azon aggodalmak közepette, hogy a délkelet-ázsiai erős esőzések a vártnál alacsonyabb termést indukálnak. A szójaolaj világpiaci ára a globális importkereslet hatására emelkedett, míg a repce- és napraforgóolaj jegyzései a globális ellátási kilátások romlása miatt nőttek.

A FAO tejtermékekre vonatkozó világpiaci mutatója megtartotta felfelé ívelő pályáját novemberben is, októberhez képest 0,6%-kal nőtt, ami a teljes tejpor iránti globális importkereslet élénkülését tükrözte. A vaj ára új rekordszintet ért el az erős kereslet és a szűkös nyugat-európai készletek közepette, míg a sajtok ára a korlátozott exportelérhetőségek miatt emelkedett.

A többi alindex csökkenést mutatott novemberben. A FAO gabonafélékre vonatkozó árindexe 2,7%-kal esett, és 8,0%-kal múlja alul az egy évvel ezelőtti értékét. A búza világpiaci ára lejjebb kúszott az enyhébb nemzetközi importkereslet és a déli féltekén folyamatban lévő betakarítások generálta kínálata miatt. A kukorica világpiaci ára stabil maradt, ahogy az erős brazíliai és mexikói belföldi keresletet (utóbbinál az Amerikai Egyesült Államokból irányából) ki tudta ellensúlyozni a kedvező dél-amerikai időjárás, az ukrán szállítmányok iránti kereslet csökkenése és a folyamatban lévő amerikai aratás miatti szezonális nyomás. A FAO rizsfélékre vonatkozó árindexe 4,0%-kal volt alacsonyabb novemberben a felerősödött piaci verseny, a betakarítási nyomás és az árfolyam-ingadozásokból fakadóan.

A FAO cukorárindexe 2,4%-kal volt kevesebb októberhez képest, amelyet az indiai és thaiföldi préselésszezon kezdete befolyásolt. Ezzel enyhültek a cukornád jövő évi termeléskilátásaival kapcsolatos aggodalmak Brazíliában, ahol a közelmúlt esőzései javították a talaj nedvességtartalmát.

A FAO húsárindexe 0,8%-kal csökkent novemberben, elsősorban a sertéshús európai uniós jegyzésének visszaesése miatt, tükrözve a bőséges kínálatot és a tartósan visszafogott globális és hazai keresletet. A juh- és baromfihús világpiaci ára enyhén csökkent, míg a marhahús nemzetközi jegyzése stabil maradt, mivel a megnövekedett brazil exportárakat ellensúlyozták az alacsonyabb ausztrál jegyzések.

Csökkenés a gabonakészletek felhasználáshoz viszonyított arányában

A FAO szintén pénteken közzétett új Gabonakínálati- és keresleti gyorsjelentés című kiadványa szerint a globális gabonatermelés 2024-ben várhatóan az előző évhez képest mintegy 0,6%-kal, 2841 millió tonnára csökken. Októberhez viszonyítva rontottak az előrejelzésen, de ez még ezzel együtt is a második legnagyobb termelésmennyiségnek számítana.  

A világ búzatermelése 2024-ben várhatóan – a 2023-as szinttel egyezően – 789 millió tonna lesz, míg a kukorica kibocsátása az előző évhez képest 1,9%-kal, 1271 millió tonnára csökken, az EU-ban és az USA-ban a vártnál alacsonyabb termés miatt. A FAO előrejelzése a világ 2024/25-ös rizstermelésére vonatkozóan némileg módosult, 0,8%-os éves növekedést jelezve, ami rekordmagasságú 538 millió tonnát jelent.

2025-ben a lágybúzaárak visszatarthatják az őszi búza termésének területi bővítését az északi féltekén. Oroszország kulcsfontosságú búzatermesztési régióiban az elégtelen esőzések miatti aszály kihat a vetésre. Ezzel szemben Kínában és Indiában a kedvező talajnedvesség és a kormányzati támogatási politikák, valamint a jövedelmező árak várhatóan ösztönzik a bevetett területek bővülését.

A déli féltekén szemestakarmányokat vetése zajlik. A kezdeti jelzések arra utalnak, hogy Argentínában a szárazság és a levéltetvek által terjesztett kukoricabetegség kockázata miatt a kukorica vetése csökkenni fog. Brazíliában a kukorica termőterületeire vonatkozó eredeti tervek, amelyeket a visszatérő esőzések ösztönöztek, nem változtak. Dél-Afrikában az előzetes várakozások szerint a rekordárakból adódóan a fehér kukorica vetésterületének növekedése ellensúlyozza a sárga kukorica vetésterületének zsugorodását.

A világ gabonafelhasználása az előrejelzések szerint 0,6%-kal, 2859 millió tonnára nő 2024/2025-ben, a rizs és a búza élelmiszerként való fogyasztásának növekedése miatt. Egy jelentős, októberi felülvizsgálat szerint a globális gabonakészletek 0,7%-kal csökkennek a nyitó szinthez képest, így a globális gabonakészlet felhasználási aránya 2024/25-re 30,1% lesz, ami ugyan kevesebb mint az előző évi 30,8%, de még mindig „megfelelő ellátási kilátást” jelez globális szinten.

A gabonafélék nemzetközi kereskedelmét 2024/25-ben 484 millió tonnára prognosztizálják, ami 4,6%-kal kevesebb tavalyhoz képest. A búza és a kukorica globális kereskedelmi mennyisége várhatóan csökkenni, míg a rizs kereskedelme növekedni fog.

Az Agrárpiaci Információs Rendszer (AMIS) szintén most tette közzé havi piaci figyelőjét. A rendszeres elemzéseken túl a jelentésben a 2024-es mezőgazdasági árupiacokról is szó esik, valamint kitér a 2025-ös globális árupiacokat érintő bizonytalansági tényezőkre.

A HONOR gyorsuló növekedése Kelet-Közép-Európában

A HONOR, mint globális technológiai márka, amely az okos mobileszközök fejlesztésére és innovációjára fókuszál, továbbra is dinamikus növekedést mutat a nemzetközi piacokon.
2026. 01. 30. 14:30
Megosztás:

Tavaly 2,4 millióan utaztak a BAHART kompjain és hajóin

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) hajóin és kompjain tavaly csaknem 2,4 millióan utaztak, ami az elmúlt 30 év egyik legjobb teljesítménye és 53 ezerrel haladja meg a 2024-es forgalmi adatokat - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 14:00
Megosztás:

A Wizz Air hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt

A Wizz Air továbbra is hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt, a jövőben is törekednek a stabilitásra, a megbízhatóságra, a kiszámíthatóságra - hangsúlyozta Váradi József, a légitársaság vezérigazgatója pénteken háttérbeszélgetésen, Budapesten.
2026. 01. 30. 13:30
Megosztás:

Hat év alatt négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon

Hat éve kezdte meg működését a Kifli.hu, a cseh Rohlik Group magyarországi leányvállalata. A minőségi termékeket kínáló online szupermarket árbevétele 2020 és 2024 között közel négyszeresére emelkedett, miközben a vállalat továbbra is beruházási fázisban működik a magyarországi piacon.
2026. 01. 30. 13:00
Megosztás:

Megszólalt az 5-ös lottó nagynyertese! Ki ő?

Véletlenből milliárdok – nyilatkozott az Ötöslottó nagynyertese: szerencsejátéktörténelmi pillanat az, hogy hosszú idő óta először osztja meg az Ötöslottó egyik nagynyertese sorsfordító történetét a nagyközönséggel.
2026. 01. 30. 12:19
Megosztás:

Közeledik az élelmiszerlánc-felügyeleti díj fizetési határideje

Február elején esedékes az élelmiszerlánc-felügyeleti díj második részletének befizetési határideje. A díjat az élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak kell fizetniük - hívta fel a figyelmet pénteken a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 30. 12:00
Megosztás:

Nem okoztak különösebb meglepetést a magyar GDP adatok

Ma reggel tette közzé a KSH a tavalyi negyedik negyedéves GDP adatra vonatkozó első gyorsbecslését. Ezek szerint a bruttó hazai termék volumene az időszakban a nyers adatok szerint 0,7, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 0,5 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.
2026. 01. 30. 11:30
Megosztás:

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy lúd telepen tűnt fel a madárinfluenza

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy májhasznú lúd telepen igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van - jelentette be a hivatal pénteken a honlapján.
2026. 01. 30. 11:00
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok

A szerdai Fed-ülés után nem volt érdemi mozgás a fejlett gazdaságok kötvény- és pénzpiacain, a viszonylag erős makrogazdasági adatok ellenére. Noha érdemben javultak az európai bizalmi indexek, az USA-ban pedig továbbra is kifejezetten alacsony maradt az újonnan munkanélküli segélyért fordulók száma és az iparcikk-megrendelések is lendületesen bővültek, az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok tegnap. A tízéves amerikai kötvényhozam 4,25, a német 2,85% alatt mozgott. Eközben az EUR/USD 0,1%-kal emelkedett, így egyelőre úgy tűnik, meg tud kapaszkodni a több mint négyéves csúcsnak számító 1,2 közeli szinteken.
2026. 01. 30. 10:00
Megosztás:

Szárnyalt a Meta, zuhant a Microsoft

A szerdai kereskedés után csütörtökön is alig mozdult az S&P 500 és a Dow Jones. A technológiai túlsúlyú Nasdaq Composite 0,7%-kal került lejjebb. A szerdai jelentésük után erős kontraszt rajzolódott ki a Meta és a Microsoft részvényeinek tőzsdei teljesítményében. A Meta részvényei 10,4%-ot ugrottak az erős értékesítési adatokra, míg a Microsoft papírjai 10%-ot estek, miután a felhőüzletága nem tudta lenyűgözni a piacot. Az AI szektorban a befektetők leginkább azt figyelik, hogy a hatalmas beruházásokat az adott vállalat mennyire tudja bevételre átfordítani. Ebből a szempontból kedvezően értékelték a Metánál, hogy az AI javította a hirdetések célzását, ami 24%-kal növelte a bevételeket a decemberrel zárult negyedévben, és támogatta az optimista első negyedéves előrejelzést. A Microsoft és az SAP mellett az eladási hullámban érintett szoftvercégek közé tartozott a Salesforce (-6,1%), az Oracle (-2,2%), az Adobe (-2,65%) és a felhőbiztonsági Datadog (-8,8%) is.
2026. 01. 30. 09:30
Megosztás:

16%-ot zuhant az SAP

Az SAP 16%-os esése húzta lefelé a DAX-ot és az európai technológiai szektort. Jelentett többek között a Deutsche Bank, az ING, a Roche és a Sanofi. Keir Starmer brit miniszterelnök Kínába látogatott.
2026. 01. 30. 09:00
Megosztás:

A Tesla már tényleg nem autógyártó

A Tesla 2026-ban végleg maga mögött hagyja autógyártói gyökereit: a Model S és X gyártásának befejezése után a fremonti üzemet humanoid robotok gyártására állítják át, miközben a vállalat soha nem látott mértékű – 20 milliárd dolláros – beruházást tervez. A befektetők számára kulcskérdés, hogy a Cybercab és az Optimus képes lesz-e idővel valódi bevételi motorrá válni.
2026. 01. 30. 08:30
Megosztás:

Rekordmennyiségű drogot foglaltak le Szerbiában

Rekordmennyiségű, öt tonna marihuánát foglaltak le a közép-szerbiai Krusevac melleti Konjuhban - jelentette be Ivica Dacic szerb belügyminiszter.
2026. 01. 30. 08:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 30. 07:30
Megosztás:

Folytatódik a borult idő a hétvégén is

Folytatódik a jellemzően borult, felhős idő a hétvégén is. A hőmérséklet csökken, visszatérnek a hajnali fagyok és vasárnap már sokfelé alakul napközben is fagypont alatt a maximum-hőmérséklet. Többfelé várható csapadék: az eső, havas eső mellett havazás, hószállingózás is lehet, a szél pedig olykor élénk lesz - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 30. 06:30
Megosztás:

Elindult az Otthon Start, itt vannak az első konkrét következmények!

Ahogy a potenciális lakásvásárlók várták tavaly nyáron az Otthon Start program elindulását, úgy várták most a szakértők az első hivatalos lakáspiaci statisztikákat. Becslésekből sokat lehetett hallani tavaly ősszel, a most megjelent harmadik negyedéves számokban azonban már elvileg szerepelnének a szeptemberi piaci adatok is, vagyis lehetne látni, mekkora áremelkedéssel indult a 3%-os kedvezményes hitelprogram. Ugyanakkor talán csalódást kelthet, hogy az MNB most megjelent statisztikájában épp a szeptemberi feldolgozottság alacsony Budapest és Pest régió esetében, így az abban szereplő számokat egyelőre érdemes fenntartásokkal kezelni, vélhetően felfelé módosítják majd. De nézzük, amit eddig tudunk!
2026. 01. 30. 06:00
Megosztás:

10 éves együttműködési megállapodást írt alá a Semmelweis OSC és az Indotek Group

Az Indotek Group a napokban tízéves szponzorációs megállapodást írt alá a Semmelweis OSC férfi OB I-es vízilabdacsapatának támogatására. Az együttműködés célja, hogy a vállalatcsoport hozzájáruljon a klub múltjához méltó, magas színvonalú szakmai munka további erősítéséhez, valamint annak kiszámítható működéséhez. A megállapodás egyaránt támogatja a versenysportot, és jól illeszkedik az Indotek Group értékalapú, hosszú távú társadalmi szerepvállalási stratégiájába.
2026. 01. 30. 05:30
Megosztás:

Hogyan viseli a mobilhálózat a szélsőséges időjárást?

Az elmúlt hetekben tapasztalható zord időjárás nemcsak nekünk jelent kihívásokat. A szélsőséges hideg a mobilhálózatot is meg tudja viselni, ezért az infrastruktúraszolgáltatónak fel kell készülnie, hogy a felhasználók ilyenkor is zökkenőmentesen tudják használni mobileszközeiket.
2026. 01. 30. 05:00
Megosztás: