A Richter bejelentés margójára

A Mithra bajban van. Amikor a Richter 2018-ban megkötötte az első szerződését a Mithrával, az új természetes hormont tartalmazó Estelle/Drovelis fejlesztéséről és bevezetéséről, akkor a Mithra árfolyama még 35 euró környékén mozgott a tőzsdén. A cég részvényeivel viszont március 5., a csődvédelmi eljárás (tőkeszerkezet átstrukturálás) kezdete óta nem lehet kereskedni. Az utolsó záróára pedig 0,216 euró.

Amúgy a Mithra sikeres fejlesztéseket hajtott végre. A Richterrel közösen sikerre vitte a Estelle/Drovelis nevű legújabb generációs, természetes ösztrogént (estetrol) tartalmazó fogamzásgátló gyógyszert. A Richter gyártja mostanra a Mithra számára is a hatóanyagot, nem csak a fogamzásgátló gyógyszerhez, hanem a Donesta nevű hormonpótló készítményhez is, amelynek forgalmazási engedélyét idén év végéig nyújtják be az USA-ban.

A Richter a két gyógyszerhez köthetően eddig 2x55 millió euró mérföldkő kifizetést teljesített, s további 2x15 millió eurót fizethet még. Plusz az értékesítések kapcsán alacsony két számjegyű royalty-t, ami becslésünk szerint valójában 10 százalékot jelent.

A fogamzásgátlót és a hormonpótlót a Richter az EU-ban, Oroszországban, Latin-Amerikában, Új-Zélandon és Ausztráliában, stb. értékesítheti. Kínába pedig a Richter vezeti be a készítményeket. Ehhez kapcsolódóan 4,5 millió eurót és további 1,2 és 8,5 millió euró mérföldkő kifizetést vállalt és itt is 10 százalék körüli lehet a royalty, ha sikerre viszi a Richter a gyógyszert. Különben itt az előbbi piac 104 millió euró, és az elkövetkező öt évben évente átlagosan 15 százalékkal emelkedhet, míg a hormonpótló esetében 87 millió eurós piacméretről beszélhetünk, ami 10 százalékkal bővülhet évente a Richter korábbi közleménye szerint.

A mostani közleményben a Mithra megjegyzi, hogy az estetrol (E4) eszközök értékesítéséről szólnak a tárgyalások, amelyeket május 10-ig szeretnének lezárni, ha nem kerül sor hosszabbításra. A Mithra június 19-ig élvez bírósági csődvédelmet, addig kell mindenképpen eredményt elérnie.

Mindeközben a Dovartis a Richter második leggyorsabban növekvő árbevételű gyógyszere, a tavalyi 90 százalékos bővüléssel. Ez ráadásul a fogamzásgátlókon elért árbevételnek már gyakorlatilag a 10 százalékát adja. Ezt a gyógyszert ugyanakkor más forgalmazó értékesíti az USA-ban, ahol szintén dinamikus a növekedés. Tavaly az első félévben 80 százalékos volt a félév per félév alapú növekedés.

Mindez azt jelenti, hogy a tárgyalások akár jelentős tételt is képviselhetnek a Richter számára. Legalábbis, ha ténylegesen jelentős lesz ezen gyógyszerek felfutása. Most valószínűleg (jelentős) diszkont áron szabadulhat meg a Richter ezen royalty fizetési kötelezettségeitől, s a nem túl nagy, még fennálló potenciális mérföldkő fizetésektől is, amihez persze a megfelelő kockázat átvétele is hozzájárul.

A számok alapján összességében úgy tűnik, hogy a tét minimum néhány 10 milliárd forint lehet, de akár ennél jóval nagyobb is, pl. ha az USA piac royalty bevételei is a Richterhez kerülnek. Egy szó, mint száz, a bejelentés pozitív lehet a Richter számára, kicsit, de akár nagyobb mértékben is. Ezt akár már a héten, de valószínűleg másfél hónapon belül megtudjuk.


A fatüzelés előnyeiről és hátrányairól őszintén

A fatüzelésű kályha még ma is sok magyar háztartás alap fűtési eszköze. Népszerűségét a valódi tűz látványa, a kellemesen sugárzó hő, valamint a tűzifa széles körű elérhetősége miatt választják sokan.
2026. 07. 08. 01:00
Megosztás:

Ez okozza a tömeges kagylópusztulást a Tisza-tavon

Atka okozza a nem őshonos amuri kagylók tömeges pusztulását a Tisza-tó Abádszalóki medencéjében - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) kedden a honlapján, megjegyezve: ez visszatérő jelenség kánikula idején.
2026. 07. 08. 00:05
Megosztás:

4,6 százalékra gyorsult az infláció az OECD-országokban

Tovább gyorsult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban májusban különösen az energiaárak jelentős növekedése miatt - derül ki a párizsi székhelyű szervezet honlapjára fölkerült jelentésből.
2026. 07. 07. 23:30
Megosztás:

Mélységi rekordon a rossz hitelek rátája a közép- és kelet-európai gazdaságokban

Mélységi rekordra süllyedt a rossz hitelek rátája a közép- és kelet-európai bankrendszerekben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) kedden Londonban bemutatott éves összesítése szerint, bár az átlagon belül eltérő irányú, egyenetlen folyamatok zajlanak. A magyarországi összkép a bank szerint vegyes, mindenekelőtt az előző kormány időszaka alatti gyenge gazdasági növekedés miatt.
2026. 07. 07. 23:00
Megosztás:

Három, már korábban bejelentett változtatásokat tartalmazó törvényjavaslatot nyújtottak be a parlamentnek

Három, már korábban bejelentett változtatásokat tartalmazó törvényjavaslatot nyújtott be a kormány kedden az Országgyűlésnek. A egészségügyi törvénymódosítás a szifiliszfertőzések adatkezelésével függ össze, a köznevelési törvény változtatatása egyebek mellett helyreállítja a pedagógusok sztrájkjogát, míg a rendészeti feladatellátással kapcsolatos előterjesztés a Terrorelhárítási Központnak (TEK) és az Országgyűlési Őrségnek a rendőrségbe történő beolvadását szabályozza.
2026. 07. 07. 22:30
Megosztás:

Uniós biztos: az európai autóipar életveszélyben van

Az európai autóipar életveszélyben van, már nemcsak az autógyártók és a beszállítók, hanem a teljes ellátási lánc óriási nyomás alatt áll, és több millió munkahely jövője forog kockán - jelentette ki Stéphane Séjourné iparstratégiáért felelős uniós biztos kedden Strasbourgban.
2026. 07. 07. 22:00
Megosztás:

Újabb kedvező magyar gazdasági adat

A KSH ma reggel a júniusi fogyasztói inflációs adatot tette közzé, mely szerint a fogyasztói árak – a várt enyhe növekedéssel szemben – havi szinten stagnáltak az év hatodik hónapjában. Az éves szintű infláció így 1,7 százalékra lassult a megelőző havi 1,8 százalékról. Az adat nagy meglepetés, hiszen az előrejelzések inkább az infláció kisebb gyorsulását várták, 1,9 százalékra. Alacsony maradt a maginfláció is, éves szinten 2 százalékon állt júniusban. Az adat alapján egyértelműnek tűnik, hogy nincs akadálya a további kamatcsökkentéseknek.
2026. 07. 07. 21:30
Megosztás:

Rendkívüli szárazság van Szlovéniában is

Országos, fokozott erdőtűzveszélyre figyelmeztető riasztást rendeltek el Szlovéniában a tartós hőség és csapadékhiány miatt, ezért szerdától az egész országban tűzgyújtási tilalom lép életbe - közölték a szlovén hatóságok.
2026. 07. 07. 21:00
Megosztás:

Összeomlás veszélye miatt kiürítettek egy toronyházat New York belvárosában

Kiürítettek egy toronyházat New York belvárosában kedden, miután veszélyessé vált az épület, és a felső szintek leomlással fenyegetnek.
2026. 07. 07. 20:30
Megosztás:

Elsötétült az M1 és leállt a Kossuth Rádió

Elsötétült az M1 képernyője, a Kossuth Rádió helyén pedig a Bartók Rádió műsora hallgatható. Az MTVA frissen megbízott ideiglenes vezérigazgatója, Horváth András, és az általa felkért, ideiglenes szakmai csapat azonnali hatállyal megszüntette a propagandát, leállította a hírszolgáltatást a közmédia minden felületén - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.
2026. 07. 07. 20:00
Megosztás:

Az egyetemek fenntartóváltása csupán a kezdet

A magyar felsőoktatás ismét jelentős átalakulás előtt áll: a 2026. június 29-én hatályba lépett az a törvényi rendelkezés, amely értelmében a felsőoktatásért felelős miniszter mint az alapítói jogok gyakorlója a felsőoktatási tevékenységet közfeladatként ellátó közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokat (KEKVA) 2027. augusztus 1. napjáig megszünteti. Bár a közbeszédet jelenleg az alapítványi egyetemek sorsa körüli kérdések uralják, a felsőoktatás jövője szempontjából ennél mélyebb problémákra kell választ találni. A BDO Corporate Finance szakértői szerint a felsőoktatás hosszú távú versenyképességét nem önmagában a szervezeti forma, hanem az intézményi szerepek tisztázása és a finanszírozási rendszer újragondolása határozhatja meg.
2026. 07. 07. 19:30
Megosztás:

Trump: Törökország visszakerülhet az amerikai F-35-ös programba

Törökország visszakerülhet az F-35-ös amerikai vadászrepülőgépek beszerzéséről szóló programba, és mentesülhet az orosz légvédelmi rendszerek beszerzéséről szóló török döntés miatt hozott amerikai szankció alól - közölte Donald Trump amerikai elnök Ankarában, amikor kétoldalú megbeszélést folytatott Recep Tayyip Erdogan török elnökkel a NATO csúcstalálkozóját megelőzően.
2026. 07. 07. 18:30
Megosztás:

Kapitány István felmentette az MVM Zrt. vezérigazgatóját, és az igazgatóság elnökét

A gazdasági és energetikai miniszter kedden felmentette Mátrai Károlyt, az MVM Zrt. vezérigazgatóját, valamint Czepek Gábort, az igazgatóság elnökét - közölte Kapitány István tárcavezető a közösségi oldalán kedden.
2026. 07. 07. 18:00
Megosztás:

Szlovákiában a tavalyinál jelentősen alacsonyabb gabonatermésre van kilátás

Szlovákiában az idén a tavalyihoz képest csaknem ötödével, 17 százalékkal alacsonyabb gabonatermésre van kilátás főként a gyengébb terméshozam miatt - jelentette a szlovák statisztikai hivatal (SÚSR) kedden, a június 20-ig betakarított termények alapján kiadott becslésében.
2026. 07. 07. 17:30
Megosztás:

Aki jól árazza be a lakását, közel háromszor gyorsabban adja el - és kevesebbet enged az árból

Az eladó legfontosabb döntése nem az, hogy mennyit enged az alkunál, hanem hogy mennyiért hirdeti meg a lakását. A Duna House friss elemzése szerint azok a budapesti lakások, amelyeket reális áron indítottak, jellemzően 44 nap alatt gazdára találtak - míg azok, amelyeknél menet közben csökkenteni kellett az irányárat, átlagosan 125 napig, vagyis közel háromszor tovább álltak a piacon.
2026. 07. 07. 17:00
Megosztás:

A reptéri szállás egyre több családnak jelenthet praktikus megoldást a nyári szezonban

A nyári szünet indulásával családok ezrei készülnek repülős nyaralásra, de sokaknál nem maga az út, hanem az indulás előtti néhány óra okozza a legtöbb feszültséget. A hajnali járatok, a késő esti érkezések, a gyerekekkel, bőröndökkel, babakocsival járó logisztika könnyen próbára teheti a szülőket. Ilyenkor egy repülőtér melletti szállás egyszerű és kényelmes döntés lehet.
2026. 07. 07. 16:30
Megosztás:

Mit jelent az, hogy angol kanapé?

Angol kanapé vagy Chesterfield kanapé? A legfontosabb különbségek
2026. 07. 07. 16:00
Megosztás:

Egyre több magyar választ SUV-t: csaknem 30%-kal ugrott meg az érdeklődés

Élénkülést hozott a nyár első hónapja a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb, júniusi statisztikái szerint. Éves összevetésben közel 19 ezerrel nőtt az érdeklődések* száma, miközben a kínálat minőségi javulása mellett az átlagárak is megemelkedtek. Az üzemanyagtípusok versenyében a hibrid és elektromos autók mellett a benzines modellek is kimagasló hónapot zártak, a dízelmeghajtású járművek népszerűsége azonban tovább gyengült.
2026. 07. 07. 15:30
Megosztás:

Használt laptop vagy új készülék? Így hozhatod meg a legjobb döntést!

Egy laptopvásárlás előtt mindig felmerül a kérdés: a büdzséből kisebb teljesítményű, de új gépet, vagy erősebb használt laptopot vegyünk? A döntést mindig a vásárló igényei alapján kell meghozni: oda kell figyelni az ár mellett a teljesítményre, a várható élettartamra és a garanciára.
2026. 07. 07. 15:00
Megosztás:

Élelmiszerárak és a forint árfolyama tartja kordában az inflációt

A forint erősödésének és az élelmiszerárak alakulásának döntő szerepe van a fogyasztói árak kedvező alakulásában, míg a szolgáltatások ára azért táplálja az inflációt, mert a munkaigényes ágazatban nagyobb súllyal esnek latba a bérköltségek - jelezték a júniusi adatokhoz fűzött elemzésükben az MTI-nek nyilatkozó szakértők, akik biztosra veszik a jegybanki kamatcsökkentések folytatását.
2026. 07. 07. 14:30
Megosztás: