A SEAT S.A. csúcsot döntött az első negyedévben

A SEAT S.A. az év első negyedévében rekord működési eredményt és rekordbevételt ért el - tájékoztatta az autóipari vállalat csütörtökön az MTI-t.

A SEAT S.A. csúcsot döntött az első negyedévben

A vállalat közleménye szerint éves szinten 57 százalékkal, rekordmagasra, 226 millió euróra nőtt a működési eredménye az idei első negyedévben a CUPRA és a SEAT márkák volumennövekedésének köszönhetően, a hatékonyság javulása mellett.

Az árbevétel-arányos működési nyereség az egy évvel korábbi 4,0 százalékról 5,9 százalékra nőtt.

A SEAT S.A. árbevétele elérte a 3,803 milliárd eurót, ami szintén rekord a vállalat első negyedévre vonatkozó adataiban, és 6,8 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában jegyzett 3,562 milliárd euróhoz képest.

A közlemény szerint a SEAT S.A. pénzügyi eredményeinek folyamatos javulása elsősorban a kiszállított volumen folyamatos növekedésének köszönhető. Január és március között a vállalat globális kiszállításai éves összehasonlításban 10,6 százalékkal, 138 600 járműre nőttek (2023. azonos időszakában ez 125 200 jármű volt), ami hozzájárult ahhoz, hogy mindkét márka piaci részesedése Nyugat-Európában 3,5 százalékról 3,8 százalékra emelkedjen 2024. első negyedévében - írták.

A SEAT S.A. változatos villamosított járműportfóliója lehetővé tette a vállalat számára, hogy hálózatról tölthető hibrid járműveinek eladásait összesen 12 300 darabra növelje, ami 122,3 százalékos bővülés 2023. azonos időszakához képest (5600).

A közlemény kiemelte, hogy a CUPRA eredményei fellendítették a vállalat eladásait, amely újabb rekordokat megdöntve története legjobb első negyedévét produkálta. A márka az év első három hónapjában 56 600 járművet szállított ki, 21,4 százalékkal többet, mint 2023. azonos időszakában (46 600), és márciusban minden idők legmagasabb havi értékesítési eredményét érte el 23 800 kiszállított járművel.

A teljes gyártási kapacitáshoz való visszatérés és a SEAT járművek iránti nagy kereslet együttesen a kiszállítások növekedését eredményezte, amely elérte a 81 900 darabot, és ez 4,3 százalékos növekedés 2023. azonos időszakához képest (78 600 darab).

A márka eladásait nemzetközi szinten a SEAT Ibiza vezeti: a 40 éves jubileumát idén ünneplő modellből január és március között 25 700 darabot szállítottak ki, 8,5 százalékkal többet, mint az előző év első negyedévében.

A SEAT S.A. az egyetlen olyan vállalat, amely Spanyolországban tervezi, fejleszti, gyártja és értékesíti a személygépkocsikat. A Volkswagen Csoport tagjaként a multinacionális vállalat székhelye Martorell (Barcelona), járműveit CUPRA és SEAT márkanéven értékesíti.

A SEAT S.A. az autók 80 százalékát exportálja, több mint 70 országban van jelen. A vállalat több mint 14 000 szakembert foglalkoztat, három gyártóközponttal rendelkezik Martorell, El Prat de Llobregat és Barcelona területén, ahol a SEAT Ibiza, SEAT Arona, Leon család és a CUPRA Formentor készül. A SEAT S.A. a CUPRA Bornt Németországban gyártja, az Ateca modellcsalád pedig a Cseh Köztársaságban készül. A tervek szerint az idén ősszel a győri Audi gyárban megkezdődik a CUPRA Terramar modell gyártása.


Így emelik a nyugdíj korhatárt a törvényben

Sokan még ma is úgy gondolják, hogy a magyar nyugdíjkorhatár évről évre tovább emelkedik. A valóság ennél árnyaltabb: a korábbi fokozatos emelés már lezárult, a jelenlegi főszabály szerint az öregségi nyugdíjkorhatár 65 év. Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenki automatikusan teljes nyugdíjat kap a 65. születésnapján: a szolgálati idő, a jogosultsági feltételek és egyes kedvezmények továbbra is döntő szerepet játszanak.
2026. 05. 11. 01:00
Megosztás:

Hantavírus-riadó: az Egyesült Államok európai partnerekkel menti ki állampolgárait az érintett hajóról

Az Egyesült Államok szorosan együttműködik európai partnereivel annak érdekében, hogy hazajuttassa állampolgárait a hantavírussal érintett hajóról - mondta Mike Waltz, az Egyesült Államok ENSZ nagykövete vasárnap.
2026. 05. 11. 00:05
Megosztás:

250 millió USDC stabilcoint bocsátott ki a Circle: friss likviditási jelzés érkezett a kriptopiacra

A kriptovaluta-piac egyik legfontosabb, mégis gyakran alulértékelt mutatója a stabilcoin-kínálat alakulása. Amikor egy nagy kibocsátó, például a Circle jelentős mennyiségű USDC-t hoz létre, az nem csupán technikai tranzakció: sokszor arról árulkodik, hogy friss tőke készül belépni a digitális eszközök piacára. Most 250 millió új USD Coin jelent meg az USDC Treasury-nél, ami ismét ráirányította a figyelmet a kriptopiaci likviditás állapotára.
2026. 05. 10. 23:00
Megosztás:

Legjobb kripto befektetések most: Sui robbant, a mémnarratíva visszatért, a DeFi újra levegőt kapott

A kriptopiacon vannak napok, amikor nem a Bitcoin diktálja a hangulatot, hanem a második sorból előrelépő projektek rántják magukra a reflektorfényt. Az elmúlt 24 óra pontosan ilyen volt: a top 10 legnagyobb emelkedő listáján egyszerre jelentek meg komoly infrastruktúra-projektek, DeFi-protokollok, fizetési hálózatok és közösségi lendületből élő tokenek.
2026. 05. 10. 22:00
Megosztás:

Az AI-ügynökök forradalmasíthatják az online vásárlást: 8 ezermilliárd dolláros piac jöhet 2030-ra

ARK Invest friss előrejelzése szerint a mesterséges intelligenciával működő digitális ügynökök 2030-ra akár 8 ezermilliárd dollárnyi online vásárlást közvetíthetnek világszerte. A befektetési cég szerint az AI-alapú kereskedelem rohamosan növekszik, ahogy egyre több fogyasztó bízza majd intelligens rendszerekre a termékkeresést, az árösszehasonlítást és akár magát a vásárlást is.
2026. 05. 10. 21:00
Megosztás:

A cseh kormányfő bízik abban, hogy a magyar miniszterelnökkel együttműködve sikerül megújítani a V4-eket

A cseh kormányfő örömmel várja az együttműködést Magyar Péter új magyar miniszterelnökkel és bízik abban, hogy együtt sikerül felújítani a visegrádi együttműködést.
2026. 05. 10. 20:00
Megosztás:

Lehűléssel indul a jövő hét

Hétfőn sokfelé kell záporra, zivatarra készülni, majd kedden megérkezik a lehűlést hozó hidegfront is, így szerdán hajnalban visszatérnek a hajnali fagyok és napközben is már mindenhol 20 Celsius-fok alatt marad a csúcshőmérséklet. Csütörtöktől lassú melegedés kezdődik, és az átmeneti szünet után a hét végén ismét megnő a csapadék esélye - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 05. 10. 19:00
Megosztás:

Behajtási együttműködési megállapodást írt alá a koreai és a magyar adóhatóság

A koreai és a magyar adóhatóság behajtási együttműködési megállapodást írt alá, továbbá megújították a két adóhatóság közötti technikai kooperációról szóló dokumentumot - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken közleményben az MTI-t.
2026. 05. 10. 18:00
Megosztás:

A jövő irodája 2050-ben: kulcs trendek

A HR-vezetők 33%-a és a munkavállalók 26%-a arra számít, hogy 2050-re a munkahelyeken neurális implantátumok teremtik meg a kapcsolatot az emberi agy és a külső digitális eszközök között.
2026. 05. 10. 17:00
Megosztás:

Hantavírus - Megkezdődött a Hondius utasainak evakuálása Tenerifén

Megkezdődött a Hondius holland óceánjáró utasainak evakuálási folyamata Tenerife szigetén - jelentette be a spanyol egészségügyi miniszter a kikötőben tartott sajtótájékoztatón vasárnap reggel.
2026. 05. 10. 15:00
Megosztás:

Három visszaküldött törvény marad az új parlament tárgysorozatán

Az újonnan megválasztott Országgyűlés tárgysorozatában automatikusan három visszaküldött törvény marad az előző ciklusból, ezek közül egy ciklusokon át öröklődő, 2017-ben benyújtott jogszabály a legrégebbi. Külön döntés nélkül lezártnak minősül a Fidesz-KDNP-s képviselők által benyújtott, a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat.
2026. 05. 10. 14:00
Megosztás:

Ez lett a választás előtti pénzosztásból: ide kerültek a százmilliárdok

Százmilliárdokat költöttek értékpapírokra az év elején a magyarok, amiben kulcsszerepe lehetett a választás előtti kormányzati pénzosztásnak – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Főleg az állampapírokat és a befektetési jegyeket vette az első negyedévben a lakosság.
2026. 05. 10. 13:00
Megosztás:

Washingtonban sok százan vettek részt a magyar nagykövetség nyílt napján

Washingtonban sok százan vettek részt a magyar nagykövetség nyílt napján szombaton, az Európa-naphoz kapcsolódó hagyományos rendezvénysorozat részeként.
2026. 05. 10. 12:00
Megosztás:

Legalább 30%-kal több ember kellene a vendéglátásba

A turisztikai főszezon közeledtével ismét a figyelem középpontjába kerül a hazai vendéglátó szektor alakulása. A HR-szolgáltató WHC friss elemzése szerint 2026-ban a munkaerőigény nemcsak a hagyományos turisztikai gócpontokon, hanem országos szinten is jelentős növekedést mutat. A szektor kitettsége a szezonalitásnak továbbra is magas, a munkaerőért vívott versenyben pedig a bérezés mellett a komplex juttatási csomagok válnak döntő tényezővé.
2026. 05. 10. 10:00
Megosztás:

A növényi olajok ára fűti az élelmiszerárak átlagát globálisan

Harmadik egymást követő hónapban drágultak áprilisban az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi piacon a magas energiaköltségek és a közel-keleti konfliktus okozta fennakadások miatt – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 05. 10. 09:00
Megosztás:

A második „PET-palackos” eljárását is lezárta a GVH

Vállaláscsomagot ajánlott fel a Szentkirályi Magyarország Kft. a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsának, mely a vállalásokat elfogadta és kötelezően előírta. A Szentkirályi a vállalások részeként belső megfelelési programot készít a zöld marketing tekintetében, honlapján pedig negyedévente közzéteszi majd, hogy a betétdíjas visszaváltási rendszer részeként milyen arányban kerülnek vissza a rendszerbe az általa forgalmazott PET palackok.
2026. 05. 10. 08:00
Megosztás:

Megunta a piac a bizonytalanságot: újra nő a lakásépítési kedv

Éledezik a lakásépítési piac: a KSH friss adatai alapján újra emelkedik az új lakások száma és kilőttek az építési engedélyek. A Mapei szerint a piac lassan alkalmazkodik a tartós bizonytalansághoz, miközben a közel-keleti konfliktusok miatt emelkedő energiaárak és importköltségek negatív hatásait jelenleg részben ellensúlyozza a forint euróval szembeni erősödése.
2026. 05. 10. 07:00
Megosztás:

Mi a különbség egy magyar termék és egy Magyar Termék között?

Bevásárolni ma már nem csak annyit jelent, hogy gyorsan bedobunk pár dolgot a kosárba. Sokan kifejezetten keresik a magyar termékeket, mert fontos a hazai gazdaság támogatása, a hazai munkahelyek megőrzése, vagy egyszerűen jobban bízunk abban, ami itthon készül. Közben már 6000 terméken látható valamilyen Magyar Termék védjegy, ami segít eligazodni a polc előtt, mégis könnyű elveszni a feliratok között: mi számít „magyar terméknek”, és mit jelent az, ha a csomagoláson a Magyar Termék jelölést látjuk?
2026. 05. 10. 05:00
Megosztás:

“Kinek” osztanak még lapot a lakók a lakásbiztosításon kívül?

Tízből több mint nyolcan a lakásbiztosításukkal védik az otthonukat a 30-59 évesek körében, emellett nyaraláskor, hosszabb utazáskor azért más megoldásokra is támaszkodnak. A K&H biztos jövő felmérése szerint a középkorúak 73 százaléka továbbra is a bizalomra épít és családtagra vagy barátra bízza a lakáskulcsot az utazás alatt, miközben hangsúlyos szerepe van a technikai védelemnek is. Egy év alatt jelentősen, 41 százalékra ugrott azok aránya, akik máshol helyezik biztonságba értékeiket. Bár korábbi nyaralásokról az érintettek 87 százaléka szerencsésen, káresemény nélkül tért haza, a természeti csapások okozta károkról beszámolók aránya érezhetően, 7 százalékra emelkedett.
2026. 05. 10. 04:00
Megosztás:

Munkanélküli segély 2026, ki, mikor és hogyan igényelhet munkanélküli segélyt 2026-ban?

A „munkanélküli segély” kifejezést a köznyelv ma is gyakran használja, de a hivatalos elnevezés 2026-ban is álláskeresési járadék. Ez nem automatikusan járó támogatás, hanem kérelemre megállapított álláskeresési ellátás, amelyet a lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes járási, illetve fővárosi kerületi hivatal foglalkoztatási osztálya bírál el. A szabályozás alapja továbbra is a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény.
2026. 05. 10. 03:00
Megosztás: