A talaj tápanyag-utánpótlása lesz a hosszú távú jóllétünk kulcsa

A globális népességnövekedés következtében becslések szerint 2050-re akár 70 százalékkal is növelnünk kell az élelmiszertermelést. Ez azt jelenti, hogy a század első felében több élelmiszert fogunk termelni, mint az emberi civilizáció eddigi történelmében. Mind a szántóföldi, mind a kertészeti gazdálkodók szemszögéből ez elsőre pozitív jövőképet festhet, azok azonban, akik szorosabban figyelemmel kísérik a globális mezőgazdasági termelés fejleményeit, tisztában vannak azzal, hogy a lehetőségek egyben számos kihívást is jelentenek.

A talaj tápanyag-utánpótlása lesz a hosszú távú jóllétünk kulcsa

A változó éghajlat közvetlenül érinti a mezőgazdaságot a szélsőséges időjárási események gyakoriságának és intenzitásának változásain keresztül. A hőmérséklet globális emelkedésével a növények gyorsabb ütemben fejlődnek, ez pedig csökkentheti a terméshozamokat. Különösképpen akkor, ha a jelenleg alkalmazott technológiák következményeként a talaj nem képes a gyorsabb ütemben növekvő növények tápanyagszükségletét biztosítani.

„Talajaink az évtizedek óta tartó, nem okszerű műtrágyázási gyakorlat, a savanyosodás, illetve a talaj szerkezetének és vízháztartásának a romlása miatt egyre kevésbé képesek a növények optimális tápanyagigényét kielégíteni. Emellett napjaink legnagyobb kihívását jelenti az aszály, a hőségnapok számának növekedése, valamint a magas UV-terhelés, ami tovább csökkenti a mezőgazdasági kibocsátást” – avatott be Fröhlich András, a Seedplus Kft. ügyvezetője.

Öngólt rúg, aki spórolásban látja a kiutat

Ezek a negatív tendenciák közvetve segítik a biotikus stresszorok, a gyomok, a betegségek és a rovarkártevők olykor extrém gyors terjedését is.
Mindezeken túl napjainkban nem kevés fejtörést okoz az inputanyagok soha nem látott árszintje. Bár a terménypiacok árszintje is jelentős mértékben emelkedett, a gazdálkodók jogosan teszik fel a kérdést: Hogyan tovább?

„Van olyan elképzelés, hogy az idén nem műtrágyázok, a tavalyi műtrágyaadag érintetlenül a talajban van, hiszen az aszály miatt nem takarítottam be semmit. Ez a gondolat szakmailag több szempontból is támadható. Egyrészt nem számol a folyamatos tápanyagveszteségekkel, tápanyag-lekötődésekkel, másrészt nincs figyelemmel a vetett kultúra tápanyagigényére sem. Magas hozamokat kizárólag a növény igényeinek megfelelő tápanyag-utánpótlással érhetünk el, és ilyen kedvező terménypiaci kilátások mellett nagy valószínűség szerint öngólt rúg, aki a spórolásban látja a kiutat. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az alulkondicionált állományok minden esetben táptalajai a betegségeknek, a kártevőknek, és sokkal érzékenyebben reagálnak a gyomirtásra is. Tehát a tervezett spórolást megfizetjük a soron következő növényvédelmi kezelések során, illetve indokolatlanul stresszben tartjuk a növényeinket” – hívta fel a figyelmet a szakember.

Elengedhetetlen a tápanyag-utánpótlás

„A legfontosabb, amikor a mezőgazdaság kihívásaival szembesülünk, hogy most és a jövőben is egyfajta rendszerszemléletet alkalmazzunk. Meg kell értenünk, hogy a változó éghajlati minták hogyan befolyásolják a növénytermesztésünket, újra kell tanulnunk, hogyan növelhetjük talajaink tápanyag-szolgáltató képességét, be kell építenünk a technológiánkba a speciális hatásmechanizmusú bioaktivátorokat, lombtrágyákat, hogy ezáltal olyan alkalmazkodási stratégiákat dolgozhassunk ki, amelyek megfelelő jövedelmet biztosítanak napjaink extrém körülményei között is” – mutatott rá Fröhlich András.

Azt is elárulta, hogy a mezőgazdaságot támogató tudományok soha nem látott ütemben fejlődnek. Ennek köszönhetően a legjobb hozammal kecsegtető vetőmagokat vetjük, a leghatékonyabb növényvédő szereket használjuk, műholdak által irányított precíziós gépekkel dolgozunk.

„Mit teszünk, ha tápanyag-utánpótlásról beszélünk? Biztos, hogy ebben az esetben is a legkorszerűbb termékeket, megoldásokat használjuk? Vagy ez a témakör kevésbé fontos? A válasz egyértelműen nem! Megfelelő hozamot (jövedelmet) minden esetben optimális tápanyag-utánpótlási stratégiával érhetünk el. Olyan stratégiával, amely figyelembe veszi a növény igényeit, az adott évjárat negatív és pozitív hatásait, és nem utolsósorban talajtípusra szabott műtrágyákat alkalmaz. Csak ezzel a komplex gondolkodással felelhetünk meg a kor kihívásainak” – osztotta meg tapasztalatait a Seedplus Kft. ügyvezetője.

Megbízható, magas terméshozam

„Évek óta törekszünk arra, hogy a kihívásokból eredményeket kovácsoljunk. Partnercégeink több évtizedes tapasztalataira is támaszkodva komplex, a negatív termesztési körülményeket korrigáló tápanyag-utánpótlási stratégiákat ajánlunk partnereinknek” – mesélt cégükről Fröhlich András.

A spanyol székhelyű Fertinagro Biotech „okos műtrágyáival” lehetőségük van az adott talajtípus és növényfaj szempontjából legoptimálisabb műtrágyát ajánlani, jelentős mértékben csökkentve a tápanyagveszteségek mértékét a talajban.

„Az inhibitoros nitrogén és a védett foszfor hatóanyagok számottevően hozzájárulnak a növény igényeinek kielégítéséhez, így azok a költséghatékony tápanyag-utánpótlás alapját képezik” – fejtette ki, hozzátéve, hogy a Green Has Group olaszországi kutató-gyártó cég innovatív termékei a világ öt kontinensén, immár több évtizede bizonyítják kivételes hatékonyságukat.

A legkorszerűbb termékfejlesztési és gyártási technológiáknak köszönhetően speciális, a növény adott fenológiai fázisára van módjuk olyan megoldásokat ajánlani, amik a legnagyobb valószínűséggel találkoznak a növény aktuális igényeivel, legyen az klasszikus NPK lombtrágya vagy speciális összetételű biostimulátor.

„A két cég portfólióját kombinálva olyan kivételes eszköz van a kezünkben, amellyel komplex, a környezetünk védelmét is szem előtt tartó tápanyag-utánpótlási megoldásokat tudunk ajánlani mind a szántóföldi, mind a kertészeti gazdálkodók számára. Ezen keresztül egészségesebb élelmiszer kerülhet a fogyasztók asztalára, a gazdálkodók pedig megbízhatóbb, magasabb hozamokra számíthatnak. Hiszünk abban, hogy tevékenységünkkel hozzájárulunk a fenntartható mezőgazdasági termeléshez, ezzel látjuk biztosítottnak, hogy évek múlva is elmondhassuk: Együtt műveljük a jövőt” – zárta gondolatait a Seedplus Kft. ügyvezetője.

Európai lakáshitel körkép: 14 millió forinttal fizetünk többet egy átlag hitelért az euró hiányában

A magyar piaci lakáshitelkamat ma közel 3 százalékponttal magasabb a régiós átlagnál. Egy 30 millió forintos, 25 évre felvett hitelnél ez 14 millió forinttal több visszafizetést jelent a teljes futamidő alatt. A különbség nem véletlen: a régiós országok többsége euróban hitelez. Ha Magyarország hitelesen elindul az euró bevezetése felé, a példák azt mutatják, hogy már a tényleges csatlakozás előtt 2-3 évvel érzékelhetően csökkennek a kamatok – így reális cél, hogy 2029 környékére 4,5% körül legyen a magyar piaci lakáshitelkamat.
2026. 04. 23. 20:00
Megosztás:

Szigorította a külföldi munkaerő toborzását a román kormány

A román kormány az Európai Unión kívülről érkező külföldi munkaerő toborzását szigorító sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön, amely egy internetes platform létrehozásával egyszerűsíti és átláthatóvá teszi az érdekelt vállalkozások hozzáférését a külföldi munkaerőhöz, gyorsítja az eljárásokat és az érintett hatóságok közötti kommunikációt - közölte a kormányszóvivő.
2026. 04. 23. 19:30
Megosztás:

Cardano új korszak küszöbén: felezett költségvetés, ambiciózus skálázás és Bitcoin DeFi nyitás

Jelentős stratégiai váltás körvonalazódik a Cardano ökoszisztémában: a vezető fejlesztőcég kevesebb forrást kér, miközben technológiai fronton nagyobb ugrásra készül. Vajon ez a decentralizáció erősödésének jele, vagy kockázatos kísérlet?
2026. 04. 23. 19:00
Megosztás:

Nem talált versenykorlátozást a napraforgó-étolaj piacán a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) gyorsított ágazati vizsgálata nem tárt föl versenykorlátozást a napraforgó-étolaj piacán, az árakat több tényező együttesen alakította - közölte a GVH csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 23. 18:30
Megosztás:

Agrometeorológia: nagy szükség van az esőre

Nagy szüksége van a mezőgazdaságnak az esőre, a kapásnövények magjai a száraz talajban nem tudnak kikelni, miközben már az őszi vetéseket is egyre nagyobb aszály sújtja - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 23. 18:00
Megosztás:

Erősödik a forint – árat csökkent az ALDI

Az utóbbi napokban tapasztalható forinterősödés következtében számos termék beszerzési ára csökkent, ezért az ALDI – mindenkori gyakorlatának megfelelően – az elért árelőnyt továbbadja vásárlóinak. A diszkontlánc a mai naptól több mint 100 termék – köztük pékáruk, hús- és haltermékek, tisztítószerek – árát mérsékli jelentősen, akár 40%-os mértékben.
2026. 04. 23. 17:00
Megosztás:

Újabb vezető márka az AutoWallis-nál: a Geely Ausztriában debütál a magyar csoporttal

Újabb vezető márkával erősít az AutoWallis Csoport, miután Ausztriában kizárólagos forgalmazói megállapodást írt alá a kínai Zhejiang Geely Holding Grouppal. A megállapodás ezúttal a Geely márka osztrák értékesítési jogaira vonatkozik. A lépéssel az AutoWallis tovább bővíti képviselt márkáinak számát és fejleszti együttműködését a világ nyolcadik legnagyobb járműgyártójával, egyúttal tovább diverzifikálja közép-kelet-európai pozícióját. A Geely innovációinak fókuszában az elektromos és hibrid hajtással, valamint az intelligens vezetési rendszerekkel kapcsolatos technológiák állnak. A kínai vállalatnak jelentős növekedési tervei vannak Európában.
2026. 04. 23. 16:30
Megosztás:

Pi Network újra reflektorfényben? – A Protocol 22 hozhat fordulatot a PI árfolyamában

A Pi Network ismét mozgolódik: technológiai frissítések, közelgő határidők és rangos konferenciaszereplés is napirenden van. De vajon mindez elég lesz ahhoz, hogy a PI token visszanyerje a befektetők figyelmét?
2026. 04. 23. 16:00
Megosztás:

Több új lakás, magasabb áron - így alakult át az új építésű lakások piaca

A budapesti új építésű lakások átlagos négyzetméterára 2026 első negyedévében meghaladta az 1,8 millió forintot, miközben a kínálat több mint felével bővült. A Duna House és az ELTINGA Ingatlanpiaci Kutatóközpont közös elemzése alapján a piac kettős képet mutat: a 2025-ös meredek drágulást követően az árak megtorpantak, a tavaly év végi vásárlási hullám után pedig a forgalom alacsonyabb szinten stabilizálódott.
2026. 04. 23. 15:30
Megosztás:

ESG: a kkv-k fellélegezhetnek, a nagyvállalatoknak viszont lépniük kell

A kis- és középvállalatok számára egyszerűsítést jelent a vállalati fenntarthatósági átvilágításról szóló uniós irányelv, a CS3D aktuális módosítása. Az irányelv által továbbra is érintett nagyvállalatoknak érdemes feltérképezniük, hogy megfelelőek-e az ellátási láncukról rendelkezésre álló információk ahhoz, hogy teljesítsék a jogi kötelezettségeiket – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2026. 04. 23. 15:00
Megosztás:

8 legjobb kriptós befektetés a mai negatív hangulatban is

Az elmúlt 24 óra ismét emlékeztette a befektetőket arra, hogy a kriptovaluta-piac nem csupán számok és grafikonok világa, hanem érzelmekkel, várakozásokkal és hirtelen fordulatokkal teli történet.
2026. 04. 23. 14:30
Megosztás:

Csökkent az euróövezet áprilisi gazdasági teljesítménye

Az euróövezetben csökkent a gazdasági aktivitás áprilisban az előző hónaphoz képest, mert bár a feldolgozóipar teljesítménynövekedése gyorsult, a szolgáltatóipar teljesítménye azonban jelentősen csökkent a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) csütörtökön közzétett előzetes értékei alapján.
2026. 04. 23. 14:00
Megosztás:

700 millió dolláros kriptoalap jöhet: újabb nagy dobásra készül a Blockchain Capital

A kriptovaluta-piac körüli bizonytalanság ellenére továbbra sem lankad az intézményi befektetők érdeklődése. A legfrissebb értesülések szerint a veterán kriptós kockázati tőkealap, a Blockchain Capital, két új alap létrehozásával akár 700 millió dollár bevonását tervezi – ami komoly bizalmi szavazat lehet az iparág jövője mellett.
2026. 04. 23. 13:30
Megosztás:

Napszemüvegek a hatóság fókuszában – országos ellenőrzést indít az NKFH

A tavaszi-nyári időszak közeledtével egyre többen vásárolnak napszemüveget. A fogyasztók egészségének és biztonságának védelme érdekében a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve országos piacfelügyeleti vizsgálatot indított az egyéni védőeszközök körében, különös tekintettel a napszemüvegekre. Az ellenőrzések célja annak biztosítása, hogy a forgalomba hozott termékek megfeleljenek az európai uniós és hazai jogszabályi előírásoknak, és ne jelentsenek kockázatot a felhasználók egészségére.
2026. 04. 23. 13:00
Megosztás:

A magyar oktatás megújításához valódi párbeszéd és gyors sikerek kellenek

Az oktatási tárca vezetőjének személye mindig vitákat generál. A kérdés azonban nem az, hogy az új miniszter pedagógus-e vagy sem – sokkal fontosabb, hogy képes legyen konszenzust építeni egy évtizedek óta konfliktusokkal terhelt rendszerben.
2026. 04. 23. 12:30
Megosztás:

Fúziós ügyben bírságolt a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa bejelentés és engedély nélkül végrehajtott fúzió miatt 672 ezer forint bírságot szabott ki - közölte a GVH csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 23. 12:00
Megosztás:

Az ALTEO átadta hatodik villamosenergia-tárolóját

Üzembe helyezték az ALTEO hatodik, 20 MWh kapacitású villamosenergia-tárolóját Győrben, amely a Társaság már meglévő gázmotorparkjával közösen csatlakozik a villamosenergia hálózathoz, így a beruházással a meglévő hálózatcsatlakozási kapacitás kihasználtsága is növekszik.
2026. 04. 23. 11:00
Megosztás:

Nem változtak számottevően a fejlett piaci kötvényhozamok szerdán, erősödött a dollár az euróval szemben, a régiós devizák gyengültek

A nyersolaj ára tovább emelkedett szerdán, a WTI és a Brent egyaránt 3% körüli mértékben drágult, a Brent hordónként 100 dollár fölé szökött.
2026. 04. 23. 10:30
Megosztás:

Emelkedtek szerdán az amerikai tőzsdék, miközben Donald Trump meghosszabbította a tűzszünetet

Emelkedéssel zártak szerdán az amerikai részvénypiacok, miután Donald Trump amerikai elnök meghosszabbította az Iránnal kötött tűzszünetet, miközben a vártnál kedvezőbb vállalati gyorsjelentések is támogatták a befektetői hangulatot.
2026. 04. 23. 10:00
Megosztás:

Estek tegnap az európai indexek

Gyengültek tegnap az európai részvénypiacok, miközben a befektetők az iráni tűzszünet meghosszabbításával kapcsolatos fejleményeket mérlegelték.
2026. 04. 23. 09:30
Megosztás: