Adatmentésben segít a KÜRT Ukrajnának

A háború sújtotta Ukrajnának ajánlotta fel segítségét az adatmentésről világszerte ismert KÜRT Zrt. A cégcsoport krízishelyzetben már többször is karitatív módon nyújtotta IT-tudását a bajba került országoknak. Korábban a 2001. szeptember 11-i terrortámadás után, legutóbb a német árvizeket követően segítettek sérült adathordozóról információkat menteni.

Adatmentésben segít a KÜRT Ukrajnának

Kürti János, a KÜRT Zrt. alapítója felvette a kapcsolatot Ukrajna magyarországi nagykövetével, hogy tolmácsolja az anyaország felé a KÜRT Zrt. által felajánlott segítséget. A KÜRT adatmentési képességéről lett az elmúlt évtizedekben világhírű. Gyakorlatilag nincs olyan megrongálódott adathordozó típus, amellyel ne találkoztak volna munkájuk során. Legyen szó megégett, betemetett, elázott vagy más módon megrongálódott információhordozóról, a Kürtnél felhalmozódott tudás révén esély van annak megmentésére. Kürti János, a Kürt adatmentés technológia megalkotója személyesen is kötődik az ukrán fővároshoz, hiszen a Kijevi Műszaki Egyetemen szerzett mérnöki diplomát.

A cégnél 30 éves múltra tekint vissza az oktatás támogatása és a katasztrófahelyzetekben való segítségnyújtás. Ukrajnában súlyos károk érték az oktatási intézményeket, ami megnehezíti az oktatás újraindítását. Várhatóan online formában indulhatna meg a tanítás, amelyhez nélkülözhetetlen az iskolák fizikai infrastruktúrájának használata, de ezek     jelentős sérüléseket szenvedtek el a támadások során. Az iskolák megrongálódott eszközeinek adatmentésével kívánja a KÜRT segíteni az ukrajnai oktatási intézményeket.  

A cég korábban is segített már rendkívüli helyzetekben. A 2011. szeptember 11-i terrortámadást követően a WTC ikertornyaiban bekövetkezett informatika adatvesztések során is térítésmentesen biztosította az adatmentési szolgáltatását. Akkor erről beszámolt a CNN, a The Wall Street Journal, a Financial Times. A segítséget később személyesen köszönte meg az USA akkori elnöke, George W. Bush a KÜRT vezetőjének, Kürti Sándornak.  

A KÜRT Adatmentés tapasztalatai szerint katasztrófák esetében leggyakrabban a tűz és a víz okozza a legnagyobb pusztítást adathordozóinkban – egy szakszerű tűzoltáskor pedig akár mindkettő. A közelmúltban Európa több országát is érintette súlyos, emberéleteket is követelő áradás, amely óriási gazdasági károkat is okozott, és nem kímélte az érintettek adathordozóit, illetve az azokon lévő adataikat sem. A KÜRT Zrt. laborjaiba számos adathordozó érkezett a németországi áradás után is. Európa egyik legjobb szakembergárdája sikeresen megküzdött a természet okozta adatvesztéssel Észak-Rajna-Vesztfáliában, és helyreállította az ügyfelek adatait, ezzel is segítve őket az újrakezdésben. Hasonló katasztrófában 2012-ben a Sandy-hurrikán okozta pusztítást követően segítettek az árvíz miatt sérült adathordozók helyreállításában.

Korábban karitatív módon segített a KÜRT nemcsak a külföldi, hanem a hazai károk esetén is, mint például az egész országot érintő 2010-es árvíz idején.

Romániában is az AutoWallis vezeti be az XPENG márkát

Magyarország, Horvátország és Szlovénia után Romániában is az AutoWallis nyerte el az XPENG importőri jogait portugál partnerével, a Salvador Caetano Csoporttal közösen. Az innovatív kínai elektromos járműgyártó bevezetése várhatóan 2026 nyár elején indul az újabb, immáron negyedik országban.
2026. 04. 23. 06:00
Megosztás:

Több mint 100 milliárd dollárt fektetnek be az AWS-be

Az Amazon és az Anthropic új szintre emeli stratégiai partnerségét a mesterséges intelligencia területén. Április 20-án minden eddiginél nagyobb volumenű együttműködést jelentettek be. Az Anthropic vállalta, hogy a következő tíz évben több mint 100 milliárd dollárt fordít az Amazon Web Services (AWS) technológiáira. A megállapodás részeként az Anthropic akár 5 gigawatt számítási kapacitáshoz jut, amelyet fejlett AI-modelljei – köztük a Claude – betanítására és működtetésére használhat. A kapacitás jelentős részét az idén induló Trainium3 infrastruktúra biztosítja. Az együttműködés kiterjed az ázsiai és európai inferencia-rendszerek bővítésére is, hogy lépést tartsanak a Claude globálisan növekvő keresletével.
2026. 04. 23. 05:00
Megosztás:

Fehér Ház: az Egyesült Államok egyértelmű választ vár Irántól a békejavaslatra

Az Egyesült Államok egyértelmű választ vár Irántól a békejavaslatot illetően, és a kikötői blokád addig fennmarad – jelentette ki Karoline Leavitt, a washingtoni Fehér Ház szóvivője szerdán.
2026. 04. 23. 04:30
Megosztás:

8 szakértői tipp az üzemanyagköltségek csökkentésére

Sokaknál napi használatban van az autó, így nem meglepő, ha jelentős összeget költenek havonta üzemanyagra. Az emberek gyakran többet költenek üzemanyagra, mint lakhatásra vagy ételre, és a soha nem látott magasságokba szökő üzemanyagárakkal a helyzet kezd elszabadulni. Matas Buzelis autóipari szakértő a járműelőtörténet-ellenőrzési platformot kínáló carVertical munkatársa, és most néhány egyszerű szokást és megoldást ajánl a figyelmünkbe, amelyekkel drasztikusan csökkenthetők a benzinkúti számlák.
2026. 04. 23. 04:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 03:30
Megosztás:

Orbán Viktor Amerikába megy hosszabb időre - De miért?

Új fejezet kezdődhet Orbán Viktor életében: a leköszönő miniszterelnök a hírek szerint hosszabb időre az Egyesült Államokba készül.
2026. 04. 23. 03:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 02:30
Megosztás:

Magasabb nyugdíj? Igen, ezzel a trükkel több ledolgozott éved lesz

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy szolgálati idő nemcsak munkaviszony révén, hanem megállapodás útján is szerezhető. Nézzük meg ennek részleteit, hogyan is működik ez a gyakorlatban.
2026. 04. 23. 02:00
Megosztás:

Személyi kölcsönt vettél fel korábban? Akkor van egy rossz hírünk!

A személyi kölcsönök piaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül, és sok hitelfelvevő most szembesül azzal, hogy a korábbi döntése pénzügyi szempontból már nem feltétlenül előnyös. A látszólag kedvező feltételek mellett felvett hitelek ma egészen más megvilágításba kerülhetnek – különösen a kamatkörnyezet várható változásai miatt.
2026. 04. 23. 01:00
Megosztás:

Hatósági vizsgálatot kezdeményez a Szerencsejáték Zrt.

A játékosok és a szélesebb közvélemény megnyugtatására rendkívüli ellenőrzést kér a Szerencsejáték Zrt. a szerencsejáték-felügyeleti hatóságtól a Skandináv lottó, a hatos lottó, a Joker és az ötös lottó - múlt heti sorsolásain elért telitalálatok ügyében - közölte a Szerencsejáték Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 22. 23:30
Megosztás:

A felszíni hűtés hiánya felerősíti az időjárási szélsőségeket Közép-Európában

A vízháztartási szélsőségek, így az aszályok, a hőhullámok és a hirtelen árvizek közös gyökere a párolgási deficit növekedése, vagyis a felszín hűtésére rendelkezésre álló víz csökkenése - állapították meg a REKK.aqua és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói a Föld napja alkalmából közzétett elemzésükben.
2026. 04. 22. 23:00
Megosztás:

Szeged szívesen fogadja a kínai beruházásokat

Szeged nyitott a kínai beruházásokra és széles körű együttműködési lehetőségeket lát Kínával - mondta Botka László polgármester a Hszinhua hírügynökségnek adott interjújában.
2026. 04. 22. 22:30
Megosztás:

Az EU-nagykövetek jóváhagyták a 90 milliárd eurós hitelt Ukrajnának

A tagállamok Európai Unió mellé rendelt nagykövetei (Coreper) jóváhagytak a 90 milliárd eurós hitel felvételt és folyósítását Ukrajnának, valamint megállapodtak az Oroszország elleni új, immár 20. szankciós csomagról - tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának soros ciprusi elnöksége szerdán.
2026. 04. 22. 22:00
Megosztás:

MemeCore: hogyan lett egy mémközpontú blokklánc a kriptovaluta-piac élmezőnyének szereplője?

A kriptovilágban sokáig úgy gondolták, hogy a mémcoinok leginkább internetes poénok, rövid életű spekulációk és közösségi felhajtásból táplálkozó tokenek. A MemeCore ezt a képet próbálja meg átírni. A projekt saját meghatározása szerint nem egyszerűen egy újabb mémcoin, hanem egy kifejezetten a mémalapú digitális gazdaságra épített Layer 1 blokklánc, amelynek natív tokenje az M.
2026. 04. 22. 21:30
Megosztás:

Justin Sun pert indított tokenbefagyasztás miatt a Trump-hoz köthető WLFI ellen

Jogvita rázza meg a kriptopiacot: a TRON alapítója súlyos vádakat fogalmazott meg egy DeFi-projekttel szemben: befagyasztott tokenek, megvont szavazati jogok és akár teljes vagyonvesztéssel fenyegető mechanizmusok kerültek a középpontba.
2026. 04. 22. 21:00
Megosztás:

Szakmai egyeztetést javasol az ásványolaj szövetség az üzemanyagellátás és az árak kezelése érdekében

Az üzemanyagellátás biztosításának és az árak hirtelen elszabadulásának kezelésére egységes szabályozásra és folyamatos szakmai párbeszédre van szükség - hangsúlyozta a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
2026. 04. 22. 20:30
Megosztás:

Gyengült kissé szerdán a forint

Gyengült kissé a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon szerdán a kora reggeli jegyzéséhez képest.
2026. 04. 22. 20:00
Megosztás:

Milliárdos Ethereum-tét: a Bitmine brutális $ETH stakinggel erősíti piaci dominanciáját

Az intézményi kriptobefektetések új szintre léptek: a Bitmine több mint 7,8 milliárd dollár értékű Ethereumot kötött le stakingben, ami egyértelmű bizalmi szavazat a hálózat jövője mellett.
2026. 04. 22. 19:30
Megosztás:

Baj van a szlovén vasúti közlekedéssel

Nőtt a szlovén lakosság elégedettsége a közösségi közlekedés elérhetőségével, de a vasúti hozzáféréssel továbbra is elégedetlenek - derült ki a szlovén közösségi közlekedési irányító vállalat (DUJPP) szerdán közzétett felméréséből.
2026. 04. 22. 18:30
Megosztás:

Üzbegisztán kriptobányászati központot indít: adókedvezményekkel csábítják a befektetőket

Az állami támogatással létrehozott új kriptobányászati zóna nemcsak a szabályozási kereteket alakítja át, hanem jelentős adóelőnyökkel és rugalmasabb energiafelhasználással is vonzóbbá teszi az országot a globális kriptoipar számára.
2026. 04. 22. 18:00
Megosztás: