Általános sztrájk bénítja Belgiumot

Belgiumban hétfőn szinte megbénult az élet az idei harmadik általános sztrájk miatt; a munkabeszüntetésben számos ágazat dolgozói vesznek részt, ami komoly fennakadásokat okoz a közlekedésben, a termelésben és a közszolgáltatásokban.

Általános sztrájk bénítja Belgiumot

Az országos sztrájkot szervező belga szakszervezetek tájékoztatása szerint a hétfői megmozdulás a szövetségi kormány által előterjesztett, nyugdíjreformra vonatkozó intézkedések ellen irányul. Véleményük szerint az alacsonyabb nyugdíjak bevezetésére és a nyugdíjkorhatár emelésére vonatkozó tervek kedvezőtlen feltételeket teremtenének a dolgozók számára, ami a munkakörülmények romlásával is járna.

A The Brussels Times című hírportál tudósítása szerint brüsszeli Zaventem repülőtérről egyetlen utasszállító sem indult el hétfőn, és a charleroi-i légikikötő is leállt. A Brussels Airlines csak néhány érkező járatot tudott leszállítani, a tervezett 200 járat többségét törölték.

A közösségi közlekedés is jelentősen csökkentett kapacitással működik: Brüsszelben csupán egyetlen metróvonal közlekedik, emellett korlátozott számú villamos- és buszjárat van forgalomban. Flandriában az autóbuszok és villamosok fele közlekedik, míg Vallóniában a közlekedés teljesen leállt.

Nemzetközi vasúti összeköttetések is akadoznak: a Brüsszel és Amszterdam közötti Eurocity járatok felét törölték, míg más nemzetközi járatok, például a Strasbourgba közlekedő TGV teljes egészében leállt.

A sztrájk hatásai kiterjedtek a gazdaság számos más területére is. A belga sörgyártó óriás, az AB InBev leuveni, hoegaardeni és jupille-i üzemeinek dolgozói is beszüntettek a munkát. A vállalat alkalmazottjait képviselő szakszervezetek a túlterheltségre, alulfinanszírozottságra panaszkodtak.

A flamand munkáltatói szervezet, a Voka szerint a sztrájk "jóvátehetetlen gazdasági károkat" okoz, a veszteségük becslések szerint elérheti a 300-500 millió eurót. A szervezet elnöke, Hans Maertens a belga gazdaság nemzetközi megítélésének romlására is figyelmeztetett.

A sztrájk érintette a belga börtönöket is, ahol a minimális szolgáltatási szintet több intézményben sem sikerült biztosítani. A rendőrség és a vöröskereszt segítségét is igénybe kellett venni az ellátás fenntartásához.

Brüsszelben és Antwerpenben a kulturális szektor dolgozói és művészei százával vonultak utcára a tervezett társadalombiztosítási reformok és a művészstátusz átalakítása ellen tiltakozva.

Számos nagyvállalatnál - például az ArcelorMittal acélgyárban vagy a Volvo-üzemekben - is munkabeszüntetés van érvényben. A belgiumi tengeri forgalom is csaknem teljesen leállt.

A munkabeszüntetés hétfőn 22 óráig tart.


Gyermeknapon is fókuszban az élelmiszerbiztonság: hasznos tanácsok a Nébih-től

Az alapvető élelmiszerbiztonsági gyakorlatot már kisgyermekkorban érdemes megismertetni a gyerekekkel. Ilyen egyszerű, mégis fontos praktika például a helyes kézmosás, a bevásárlólista készítésének jelentősége vagy az élelmiszerek elpakolásának helyes sorrendje. Gyermeknap alkalmából a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Programja összegyűjtötte a gyerekek és szülők számára a legfontosabb élelmiszerbiztonsági tudnivalókat.
2026. 05. 31. 10:00
Megosztás:

Kilőtt az új ügyfelek árfolyama a bankoknál, akár 150 ezer forint is járhat a frissen érkezőknek

Egyre feljebb sprófolják a bankok azt az összeget, amennyit bezsebelhet tőlük egy új ügyfél a számlanyitásért. Az elmúlt hetekben újabb jóváírási akciók indultak, és a már meglévőket is vonzóbbá tették – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatokból. Az esetenként százezer forint feletti ajándékpénzekért cserébe viszont teljes elköteleződést várnak el a pénzintézetek.
2026. 05. 31. 09:00
Megosztás:

Sokszínű gyermeknapi programkínálattal és sűrített menetrenddel készül a Gyermekvasút

A Széchenyi-hegyi Gyermekvasút a vasárnapi gyermeknapon sokszínű programkínálattal várja a családokat a hűvösvölgyi végállomáson. A vonatok a szokottnál gyakrabban közlekednek, a vasútvonal alsó szakaszán pedig betétjáratok is indulnak.
2026. 05. 31. 08:00
Megosztás:

A CIG Pannónia biztosító díjbevétele csökkent, adózott eredménye nőtt az idei első negyedévben

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. konszolidált díjbevétele 15 milliárd forint volt az idei első negyedévben az előző év azonos időszakában elért 17 milliárd forint után, konszolidált adózott eredménye ugyanakkor 1,3 milliárd forint lett a tavalyi első negyedévi 468 millió forinthoz képest - tette közzé a társaság negyedéves jelentésében a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 05. 31. 07:00
Megosztás:

Új neurobiológiai és kémiai kutatási program indul a BrainVisionCenterben

Új neurobiológiai és kémiai kutatási projektet indít a BrainVisionCenter Nonprofit Kft. (BVC) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 300 millió forintos támogatásával - közölte a szervezet az MTI-vel.
2026. 05. 31. 06:00
Megosztás:

Országosan ellenőrzi a motorosokat a rendőrség június elején

Európai szintű akció keretében országosan ellenőrzi a motorkerékpárral közlekedőket, elsősorban a bukósisak helyes használatát, a motorok gumiabroncsát, a rendszártáblák láthatóságát és a lámpák megfelelő működését a rendőrség június első hetében - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság a police-hu-n pénteken.
2026. 05. 31. 05:00
Megosztás:

HUNGRAIL: a vasúti áruszállítás versenyképessége jelentős kihívásokkal küzd

A vasúti árufuvarozás a gazdaság egyik kulcsfontosságú ágazata, azonban a vasúti áruszállítás versenyképessége a közúti fuvarozással szemben továbbra is jelentős kihívásokkal küzd. Ezek közé tartozik az energiaárak ingadozása, az infrastruktúra állapota. Tavaly a vasúti áruszállítás teljesítménye tovább csökkent, ezért új irányt kell vennie a magyar vasútnak - közölte a HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 31. 04:00
Megosztás:

Elutasította a szlovén alkotmánybíróság a Szabadság Mozgalom panaszát a házelnökválasztás ügyében

Elutasította a szlovén alkotmánybíróság a Szabadság Mozgalom panaszát, amelyben a párt Zoran Stevanovic parlamenti elnökké választásának megsemmisítését kérte a titkos szavazáson megjelölt szavazólapok miatt - közölte szombaton a szlovén közszolgálati televízió.
2026. 05. 31. 03:00
Megosztás:

Tilos más háza elé parkolni? A jogszabály szigorú lett!

Kevés dolog tudja úgy felbosszantani az embert, mint amikor kinéz az ablakon, és azt látja: egy idegen autó áll a háza előtt. Ilyenkor sokakban azonnal felmegy a pumpa, és előkerül a jól ismert mondat: „Ez az én házam előtt van, ide ne parkoljon senki!” Csakhogy a közterületi parkolásnál nem az indulat, hanem a KRESZ számít.
2026. 05. 31. 02:00
Megosztás:

Magyar zászló elégetése miatt tiltakoznak vajdasági magyar szervezetek

Több vajdasági magyar politikai szervezet is elítélte azt a szabadkai incidenst, melynek során egy középiskolai ballagáson magyar nemzeti zászlót téptek le egy végzős diák nyakából, majd felgyújtották azt.
2026. 05. 31. 01:00
Megosztás:

Aggodalmát fejezte ki a már megítélt NKA-támogatások folyósításának felfüggesztése miatt az MTT tagsága

A Magyar Teátrumi Társaság (MTT) tagsága a szombati közgyűlésen aggodalmát fejezte ki a már megítélt NKA-támogatások folyósításának felfüggesztése miatt, sürgette az idős színészek számára rendelt támogatások kifizetését, valamint kezdeményezte a Magyar Színházi Társasággal közös fellépést a szakma egészét, érdekeit érintő ügyekben - közölte a szervezet szombaton az MTI-vel.
2026. 05. 30. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 30. 22:00
Megosztás:

Vasárnap hevesebb zivatarok lehetnek

Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki vasárnap a Dunántúl nyugati, délnyugati részén - derül ki a HungaroMet Zrt. szombat délutáni veszélyjelzéséből.
2026. 05. 30. 21:00
Megosztás:

Orbán Viktor: nyolcvanezres stadiont kellett volna építeni

Orbán Viktor volt miniszterelnök, a Fidesz elnöke a Facebook-oldalára szombat este feltöltött videóban arról beszélt, hogyha tizenötezer férőhellyel nagyobb lenne a Puskás Ferenc Stadion, akkor sokkal több rendezvényt lehetne benne tartani és szerinte "sosem szabad kishitűnek lenni, nyolcvanezrest kellett volna építeni".
2026. 05. 30. 20:00
Megosztás:

Nőtt a műtrágya-értékesítés mennyisége az első negyedévben

Az első negyedévben belföldön a műtrágya-értékesítés mennyisége 7,2 százalékkal, a magyarországi értékesítők nettó árbevétele 2,9 százalékkal nőtt – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összesítésében.
2026. 05. 30. 18:00
Megosztás:

Az MKIK üdvözli az uniós források hazahozataláról szóló megállapodást

Az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), valamint a területi gazdasági kamarák üdvözlik az Európai Bizottság és Magyarország között létrejött megállapodást, amely lehetővé teheti az uniós fejlesztési források újbóli elérését Magyarország számára. A kamara készen áll szakmai együttműködéssel segíteni a magyar kormányzatot a vállalkozásfejlesztési programok megvalósításában - közölte az MKIK szombaton az MTI-vel.
2026. 05. 30. 17:00
Megosztás:

A Schiller Autó Család Geely márkakereskedéssel bővíti budapesti telephelyét

Bővíti Budapesti Váci úti telephelyét a Schiller Autó Család, a projekt keretében a portfóliójába felvett újabb kínai autómárka, a Geely számára alakít ki márkakereskedést - tájékoztatta a magyar családi vállalkotás az MTI-t.
2026. 05. 30. 16:05
Megosztás:

Kármán András: az utolsó negyedévben kezdődhet az RRF-források kifizetése

Az Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásainak esetében vannak a legsürgősebb teendők; a programban vállalt mérföldköveket augusztus végéig kell teljesíteni, és miután a fizetési kérelmeket szeptemberben megküldik, 2026 utolsó negyedévében megindulhat a pénzek konkrét kifizetése is - közölte Kármán András pénzügyminiszter szombaton a Facebook-oldalán.
2026. 05. 30. 15:00
Megosztás:

Több párt is közzétette tavalyi pénzügyi beszámolóját

Több párt is közzétette a tavalyi évről szóló pénzügyi beszámolóját, köztük a Demokratikus Koalíció (DK), a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP), a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP), a Mi Hazánk Mozgalom, és a Momentum Mozgalom. A legtöbb támogatást a DK kapta a költségvetésből, a legkevesebbet az MKKP, ez utóbbi több mint 1,77 millió forint veszteséget könyvelt el a Hivatalos Értesítőben közzétett beszámolók szerint.
2026. 05. 30. 13:00
Megosztás:

Címvédésre számítanak a magyar sportfogadók a Bajnokok Ligája döntőjében

A szezon európai kupadöntői közül a budapesti Bajnokok Ligája-döntő iránt a legnagyobb az érdeklődés: már napokkal a kezdés előtt a hét egyik leginkább fogadott eseményévé vált a Paris SG és az Arsenal összecsapása. A budapesti finálén a fogadók döntő többsége PSG-győzelmet vár, ugyanakkor a Bajnokok Ligája történetében eddig mindössze egyetlen csapatnak, a Real Madridnak sikerült a címvédés. Újdonsággal is készül a Tippmixpro, a BL döntőre elérhető a Fogadásszimulátor funkció, míg a Tippmixen az xG fogadási piac, vagyis a StatMester is.
2026. 05. 30. 12:00
Megosztás: