Árat emelt az ULT

Az idei dohánytermesztési szezonban mindkét dohányfajtánál tavalyhoz képest megemelt dohányfelvásárlási alapárakat hirdetett meg az Universal Leaf Tobacco (ULT) Magyarország Kft. - közölte a termesztés integrálásával és felvásárlásával foglalkozó amerikai tulajdonú cég agronómiai igazgatója pénteken az MTI-vel.

Árat emelt az ULT

Fekete Tibor elmondta, a szerényebb alapárral és dinamikus felárral dolgozó korábbi árrendszert elsősorban a Virginia-termelők kérésére úgy változtatták meg, hogy hatvan százalékkal emelkedett az alapár, de továbbra is száz százalékos felárat biztosítanak a hektáronkénti 1000 kilogramm feletti termésmennyiségre - ismertette az agronómiai igazgató.

Megjegyezte, a Burleynél a januári értékesítést is figyelembe véve 18 százalékos alapáremelést hirdettek meg, a felár pedig az előbbihez hasonló feltételek mellett 150 százalék lett, ezzel pedig - egy átlagos termés esetében - az inflációt követő bevételnövekményt biztosít az ULT a termelőinek 2024-ben.

Hozzátette: az idei árpolitika meghatározásánál kedvező körülmény volt, hogy a 2022-es mélyponthoz képest tavaly jelentősen javult a termelőktől átvett szárazdohány minősége és mennyisége, Virginia-fajtából 1900, míg Burley-ből 465 tonna termett meg.

Mennyiségben összességében több mint 7 százalékkal több dohányt tudott felvásárolni a társaság és kimondottan jó volt a választék összetétele, ezzel pedig tovább erősödött a magyar dohány helyzete az európai piacon - értékelt a szakember.

Megjegyezte, a Magyarország mindkét fajta tekintetében kiváló, használható értékű töltelékdohányt állít elő, így nem véletlen, hogy a 2018-at, mint bázisévet figyelembe véve mindkét dohányfajtánál 127-130 százalékkal emelték meg a termésért kínált árakat.

Az adatok szerint a 2022-es hektáronkénti 1100 kilogrammos terméshozam 2023-ban 1500 kilogramm fölé emelkedett; a szakember becslései szerint a magyar dohánytermesztésben további 300-400 kilogrammos hozamnövekedés is benne lehet, amely két-három éven belül realizálódhat.

Egy nagyon erős versenykultúrát hoztak létre, ami a magyar mezőgazdaságban az egyéb társkultúrákkal szemben erős pozíciókkal rendelkezik - hangoztatta Fekete Tibor.

A szakember az idei év kilátásaira kitérve azt mondta, a szezonban 2200 tonna Virginia és 500 tonna Burley termeltetését célozta meg az ULT, ez pedig az elmúlt év kedvező tapasztalatai nyomán reális elvárás lehet.

Csökkent a fluktuáció a hazai cégeknél, pedig sokan váltanának

Lassult a munkaerőáramlás mértéke a magyarországi vállalatoknál, ez viszont nem független attól, hogy a cégek is egyre óvatosabban toboroztak az elmúlt években. Jelenleg is sok munkavállaló váltana, a lehetőségeik azonban tovább szűkültek tavalyhoz képest – derül ki a Profession.hu friss felméréséből.
2026. 01. 09. 13:00
Megosztás:

Donald Trump: Az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot

Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államok tulajdonként akarja megszerezni Grönlandot és nem csupán szerződés formájában akar jogokkal rendelkezni.
2026. 01. 09. 12:00
Megosztás:

BKK: több mint kétmillióra büntették a tavalyi rekorder bliccelőt

Több mint 2,3 millió forintot fizetett az elmúlt év "pótdíjrekordere", egy 36 éves nő, aki kilenc év halogatás után törlesztette a tartozását. Mögötte egy több mint 2 millió forintos tartozás szerepel, amit szintén kilenc év után rendezett egy 53 éves nő - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 09. 11:30
Megosztás:

Célzott támogatásokkal segíti a kormány a szőlő- borágazatot

A magyar bor a nemzeti identitásunk része, hozzátartozik a kultúránkhoz, ezért az ágazat támogatása, a termékek piaci pozícióinak erősítése kiemelt feladata az agrártárcának - mondta a mezőgazdaságért felelős államtitkár Marcaliban, a Somogy vármegyei gazdáknak rendezett fórumon az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint.
2026. 01. 09. 11:00
Megosztás:

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli a KSH

A kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 09. 10:30
Megosztás:

Alig indult el az Otthon Start Program, máris a használt lakásoké a hitelpiac

Októberre és novemberre rekordszintre, kilencven százalék közelébe emelkedett a használt lakások vásárlására felvett lakáshitelek összeg szerinti részesedése az új szerződéseknél, ami egyértelműen az Otthon Start hitelek dominanciájával magyarázható – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Közben látványosan megugrott az egy szerződésre jutó, átlagos összeg is.
2026. 01. 09. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 09. 09:30
Megosztás:

Folytatódhat még az áremelkedés? Mire számíthatunk a lakáspiacon 2026-ban?

A 2026-os év is komoly változásokkal indul a lakáspiacon, melyek célja egyszerre a kereslet élénkítése és a kínálat bővítése. A legnagyobb támogatás talán a közszolgálati dolgozókat érinti, akik idén januártól évi nettó egymillió forintos vissza nem térítendő otthontámogatásra jogosultak. Ezt az összeget önerőként használhatják fel lakásvásárláshoz, illetve meglévő lakáshitelük törlesztésére is fordíthatják, ugyanakkor nem használható fel előtörlesztésre vagy végtörlesztésre, csak a rendszeres törlesztőrészletekre. Az intézkedés minden közszolgálatban dolgozót érint, így az orvosok, tanárok, rendvédelmi dolgozók és köztisztviselők is igénybe vehetik. Becslések szerint az intézkedés 100 ezer embert érinthet, vagyis éves szinten 100 milliárd forintos kiadást jelenthet a költségvetés számára.
2026. 01. 09. 09:00
Megosztás:

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a befizetéseket

Az ENSZ főtitkára szerint az Egyesült Államokat jogi kötelezettség terheli, hogy folytassa a világszervezet működéséhez való anyagi hozzájárulások folyósítását.
2026. 01. 09. 08:30
Megosztás:

Lassuló lakásdrágulás: Budapesten már 0,7 százalékos árcsökkenést hozott a december

A keresleti adatok alapján megfogalmazott várakozásokat a lakásárak is visszaigazolták, ugyanis 2025 decemberében tovább lassult lakásáremelkedés Magyarországon. Az országos átlagban az év utolsó hónapjában mindössze 0,4 százalékkal nőttek az árak. Budapesten pedig még a novemberinél is erősebb, havi 0,7 százalékos lakásárcsökkenést hozott a december – derül ki az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexéből, amely a decemberre és a múlt év egészére vonatkozó lakásár változásokat mutatja be.
2026. 01. 09. 08:00
Megosztás:

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni. Pénteken a délnyugati országrészben nagyobb területen lehet intenzív ónos eső, majd szombatra megszűnik a csapadék. A szél szombaton és vasárnap is erős, néhol viharos lesz, ami a Dunántúlon és a Bodrogközben hófúvásokat okozhat - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 09. 07:30
Megosztás:

Sertésállományban igazolta az Aujeszky-betegség vírusát a Nébih

Aujeszky-betegség vírusának jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy somogyszobi tenyészsertés-állomány állatainál. A fertőzés jelenlétét a sertéstartó vállalkozás további kettő, szintén Somogy vármegyében működő telepén is azonosította a hatóság. Az érintett állományok esetében a hatósági intézkedések folyamatban vannak, a telepeken járványügyi zárlat került elrendelésre.
2026. 01. 09. 07:00
Megosztás:

Nőtt a francia múzeumok és turistalátványosságok látogatottsága

Nőtt tavaly a jelentősebb francia múzeumok, műemlékek és turistalátványosságok látogatottsága, köztük a párizsi Louvre-é is, amely októberben egy látványos műkincsrablás áldozata volt.
2026. 01. 09. 06:00
Megosztás:

Január 14-én folytatódnak a tárgyalások az ÉKM és a fuvarozók között

A NiT Hungary (Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete) folytatja az Építési és Közlekedési Minisztériummal (ÉKM) 2025. decemberben megkezdett stratégiai tárgyalássorozatát. Szervezetünk 35 éves tapasztalata és 4800 aktív tagvállalkozása a garancia arra, hogy a magyar fuvarozók érdekeit szolgáló javaslatok szakmailag megalapozottan, valódi adatokkal alátámasztva jelenjenek meg a döntéshozók asztalán.
2026. 01. 09. 05:30
Megosztás:

Extrém időjárás Zalában, bezárnak az iskolák

Felhívást adott ki a Zala Vármegyei Területi Védelmi Bizottság a péntek délelőtt várható jelentős mennyiségű ónos eső miatt; a zalai bíróságok korlátozzák a működésüket, Nagykanizsán a szakképző iskolák online oktatásra állnak át.
2026. 01. 09. 05:00
Megosztás:

Így egyensúlyoznak a 15–24 évesek a munkaerőpiacon Magyarországon és Európában

A magyar foglalkoztatási adatok 2010 után európai és világviszonylatban is nagyon jelentős javulást mutatnak. A foglalkoztatási rátánk az unióban a tagállamok között a második legnagyobb mértékben javult, összességében már Németországgal versenyzünk a 6–7. helyen, de a munkaerőpiacunk struktúrája több ponton eltér a némettől, osztráktól is. A magyar mutató minden szegmensben az unió és az OECD országok átlaga feletti, egyetlen csoportot lehet azonosítani, ahol jelentős növekedés volt ugyan, de még nem értük el az átlagot, ők a fiatalok. Ezt a témát vizsgáltuk meg szerzőtársammal, Varga Mátyás Zsolttal a legutóbbi Polgári Szemlében megjelent cikkünkben.
2026. 01. 09. 04:00
Megosztás:

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hó és a hideg

Az elmúlt napokban megérkezett a hó és a hideg, ami kedvező mezőgazdasági szempontból; a legtöbb csapadék is az Alföldön, a jelenleg leginkább csapadékhiányos területeken hullott - írta a HungaroMet csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 09. 03:30
Megosztás:

A turizmus novemberben is dinamikusan bővült

Tavaly novemberben a szálláshelyeken közel 1,4 millió vendég 3 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 7,9, a vendégéjszakáké 5,8%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. 2025. január és november között a turisztikai szálláshelyekre érkezett belföldi vendégek száma 2,8, a külföldieké 11%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ez a dinamika a költésekben is megmutatkozik: a Magyarországra érkező külföldi turisták az első 3 negyedévben 11%-kal többet költöttek nálunk, mint 2024 azonos időszakában. Az ágazat bruttó hozzáadott értéke folyamatosan erősödik, ami a szektor gazdasági teljesítményének dinamikus javulását jelzi.
2026. 01. 09. 03:00
Megosztás:

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a FEOSZ

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a fogyasztók segítségére - közölte a szövetség csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 09. 02:30
Megosztás:

Rekordszámú turista kereste fel tavaly a Prágai Várat

Rekordszámú, több mint 2,7 millió turista kereste fel tavaly a Prágai Várat, a Hradzsint, Csehország leglátogatottabb turisztikai célpontját - közölte Natálie Máchová, várat kezelő központ képviselője.
2026. 01. 09. 02:00
Megosztás: