Autópálya bírság összege kiváltható, de sokan nem is tudnak róla

Autópálya matrica: kiváltható a bírság, csak sokan nem tudnak erről: az autósok túlnyomó többsége még mindig nem tudja, hogy csökkenthető a büntetés, illetve az éves országos matricával kiváltható a bírság – derül ki az Autópályamatrica.hu legfrissebb felméréséből.

Autópálya bírság összege kiváltható, de sokan nem is tudnak róla

A szakportál annak kapcsán végzett kutatást, hogy 2025-től ismét emelkednek az autópálya-matrica árak és a büntetések, illetve hogy a legtöbb panasz a jogtalannak érzett bírságok miatt érkezik az ügyfélszolgálathoz. A szakértők azt javasolják: aki csak teheti, vásároljon éves országos matricát, mert ez a legbiztosabb módja annak, hogy ne legyen probléma és akár egyetlen büntetés is jóval többe kerülhet.

Még mindig nagyon magas az autópálya használattal kapcsolatos büntetések aránya Magyarországon: a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. csak tavaly mintegy 1 millió pótdíjat szabott ki a matrica nélküli kocsikra, további 1,5 millió esetet pedig külföldi behajtópartnereknek továbbított.

Az Autópályamatrica.hu a sztrádadíjak és a büntetések jövő évi emelése kapcsán novemberben online felmérést végzett, hogy feltárja azokat a helyzeteket és okokat, amelyek a matricavásárlás elmaradásához vagy hibás kezeléséhez vezetnek.

A szakportál kutatásában több mint ezren vettek részt. A megbüntetett válaszadók többsége úgy érezte, hogy igazságtalanul bírságolták meg, szinte mindenkinél figyelmetlenség vezetett a jogosulatlan úthasználathoz és számos esetben információhiány is hozzájárult a magas összegekhez. (A benzinkúton elírt rendszám, elveszett nyugta, forgalomterelés, megyehatár tévesztése, rossz lehajtó, 60 perces türelmi idő lejárt stb.)

autópálya bírság 2025 kiváltása

A kutatás egyik fontos megállapítása, hogy magas azok aránya (az érintettek több mint 40 százaléka), akik több hónap elteltével kaptak csak értesítést a jogosulatlan úthasználatról, így előfordult, hogy emelt pótdíjat kellett fizetniük és akik nem online vásároltak, már bizonyítani sem tudták, hogy volt matricájuk.

Sokan azért halmozták a büntetéseket, mert jóhiszeműen azt gondolják, hogy érvényes a matricájuk vagy nem is vették észre, hogy hibáztak és mire megkapták az első felszólító levelet, addigra már többször is jogosulatlanul használták az autópályákat.

A válaszadók 70 százaléka nem tud arról, hogy az éves országos matrica megvásárlása lehetőséget ad a büntetés kiváltására, aki pedig tudja, az többnyire azzal nincs tisztában, hogy az nem jár automatikusan: hiába veszi meg utólag, ha nem kérvényezi a NÚSZ-nál a jóváírást – nemcsak büntetést kap, hanem még késedelmi pótlékot is (emelt pótdíj 60 napon túlfizetés miatt), miközben megvette az éves matricát. Így előfordulhat, hogy a bírság akár 146 010 forint is lehet.

Az autósok már most is drágállják a matricát, amelyek ára jövőre ismét emelkedik – a jogszabályoknak megfelelően az infláció mértékével. Ezért is fontos az Autópályamatrica.hu szerint, hogy senki ne fizessen feleslegesen és a szakértők azt ajánlják, hogy aki csak teheti, vegyen éves országos matricát.

Mivel jövőre az alap pótdíj 26.640 forintra emelkedik, amely 60 napon túli fizetés esetén a 91.780 forintra nő személyautó esetében, mindenképpen megéri az éves matrica megvásárlása 59.210 forintért, ha valaki biztosra akar menni. A 2025-ös autópálya matricákat már jövő vasárnaptól, december 1-től meg lehet vásárolni.

 

MÁV-csoport: 13 százalékot meghaladó keresetnövekedés az idén

A kiegészítő bérfejlesztéssel a MÁV-csoport dolgozóinak alapbére 9,6 százalékkal nő, az összes emelést és juttatást beleszámolva 13 százalékkal kereshetnek többet az idén – közölte a társaság az MTI-vel azt követően, hogy hétfőn megállapodtak a munkavállalói érdekképviseletek, a cégcsoport, valamint az állam tulajdonosi jogait gyakorló Építési és Közlekedés Minisztérium (ÉKM) vezetői.
2026. 01. 20. 01:00
Megosztás:

Kezdődik az új Mercedes-Benz GLB sorozatgyártása a kecskeméti gyárban

A kecskeméti Mercedes-Benz gyárban megkezdődött az új elektromos GLB sorozatgyártása. A magyarországi üzem rugalmas európai MMA-gyártási hálózatban működik együtt a délnémet rastatti gyárral. Az új EQ technológiájú GLB (az EQB után) már a második teljesen elektromos Entry modell, amely a kecskeméti telephelyen készül – ezt követi majd az év folyamán a modern belső égésű motorral szerelt 48 V-os hibrid GLB. A modellnek mind a teljesen elektromos, mind a csúcstechnológiás hibrid hajtású változata ugyanazon a gyártósoron készül majd, rugalmas gyártásszervezéssel.
2026. 01. 20. 00:30
Megosztás:

Etiópia új gazdasági fejezete: állami Bitcoin-bányászat zöld energiával

Etiópia új irányt vesz a kriptovaluta-iparban: a kormány saját hatáskörben, állami szinten kíván belépni a Bitcoin-bányászat világába. A cél nem pusztán a profit – az ország zöld energiából teremtene digitális vagyont, miközben hosszú távú gazdasági és pénzügyi stratégiájának új alappillérét fekteti le.
2026. 01. 19. 23:30
Megosztás:

A világ dollármilliárdosainak vagyona nőtt tavaly

A világ dollármilliárdosainak vagyona 16 százalékkal nőtt tavaly, háromszor gyorsabban az elmúlt öt év átlagánál - derült ki az Oxfam jótékonysági szervezet hétfőn közzétett tanulmányából, amelyet a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) előtt hoztak nyilvánoságra.
2026. 01. 19. 23:00
Megosztás:

A Bitcoin ralija összeomlott 97 000 dollárnál, ahogy a finanszírozási ráta megtorpant, a kisbefektetők kimaradtak – Miért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta, amit ma érdemes megvenni

A Bitcoin ralija erős ellenállásba ütközött 97 000 dollárnál, és az elutasítás egyértelmű jele annak, hogy a vevők nem hajlandók ezen a szinten tovább vásárolni. Az árfolyam közel 97 900 dollárnál tetőzött, majd visszaesett 95 500 dollár környékére, így a kitörési próbálkozás visszahúzódássá alakult.
2026. 01. 19. 22:00
Megosztás:

Magyar fejlesztésű autósapp segít spórolni a kötelezőn

Megéri jól vezetni a Drivello-val – az UNION új okosappja díjazza a felelősséget, a felhasználók kedvezményt kaphatnak a kötelező biztosításuk díjából.
2026. 01. 19. 21:30
Megosztás:

Vegyesen változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 19. 21:00
Megosztás:

Jakub Stanislavot nevezte ki közép-kelet-európai szállodaüzletágának vezetőjévé a CBRE

Jakub Stanislavot nevezte ki a közép-kelet-európai szállodai üzletágának vezetőjévé 2026 januártól a világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltató és befektetési vállalata. A szakember továbbra is a csehországi tőkepiaci üzletágat vezeti, emellett pedig a vállalat szállodai befektetési tanácsadási platformját is irányítja Közép- és Kelet-Európában. A CBRE Magyarország esetében Csörget Balázzsal, a helyi hotel csapat vezetőjével és Antoine Fromental hotel befektetési elemzővel működik szorosan együtt.
2026. 01. 19. 20:30
Megosztás:

2,04 dolláros XRP vagy Digitap ($TAP)? Kriptós előértékesítési alfa 2026 januárjában

Az XRP-t visszautasították 2,40 dolláron, és most beragadt. Az árfolyam 2,04 dollár körül ingadozik egyértelmű irány nélkül. A kereskedők a grafikonokat figyelik. A forgalom elapadóban. Mindenki a következő lépésre vár. Csakhogy a várakozás pénzbe kerül. Miközben az XRP egy szűk sávban konszolidálódik, egy másik lehetőség egyre nagyobb lendületet vesz.
2026. 01. 19. 20:00
Megosztás:

Az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére

Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását – jelentette ki hétfőn Stéphane Séjourné iparpolitikáért felelős uniós biztos.
2026. 01. 19. 19:30
Megosztás:

A Mol szándéknyilatkozatot írt alá a szerb NIS többségi tulajdonának megvásárlásáról

A Mol-csoport kötelező erejű szándéknyilatkozatot írt alá a Gazprom Neft társasággal a szerb Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalatban fennálló 56,15 százaléknyi részesedésük megvásárlásáról, a tranzakció megvalósulásával a Mol jelentős részvényesi felelősséget és irányítási jogot vállalhat a Szerbia egyetlen olajfinomítóját üzemeltető társaságban, amellyel tovább erősítheti jelenlétét a közép- és délkelet-európai energiapiacon - közölte az olajtársaság a tőzsde honlapján hétfőn délután.
2026. 01. 19. 19:00
Megosztás:

Hiába startol el nemsokára az új lakást vásárlókat segítő jogszabály, a bankok még az öltözőben vannak

A március 1-től élesedő jogszabályi változás elvben lehetővé tenné, hogy a vevők a „társasházi építményi jog” bejegyzésével már az építkezés korai szakaszában hitelhez jussanak. A gyakorlati megvalósítás azonban még várat magára. A money.hu piaci körképe szerint a hazai nagybankok még nem készültek fel az új jogintézmény finanszírozására: a háttérben javában folynak az egyeztetések a Bankszövetséggel.
2026. 01. 19. 18:30
Megosztás:

Az MBH Jelzálogbank bocsátotta ki a legtöbb jelzáloglevelet a hazai piacon 2025-ben

Az MBH Jelzálogbank érte el a legnagyobb jelzáloglevél-kibocsátási volument a hazai piacon 2025-ben: összesen több mint 55 milliárd forint értékben hozott forgalomba jelzáloglevelet, és az egyedüli intézmény volt Magyarországon, amely dedikáltan lakossági befektetőknek szánt jelzálogleveleket is értékesített. Mindezek mellett tavaly sikerrel zárult az MBH Csoporthoz tartozó hitelintézet első nemzetközi kibocsátása is. A kereslet alakulása visszaigazolja az MBH Jelzálogbank azon törekvését, hogy a hazai és a külföldi piacokon is aktív kibocsátóként legyen jelen, valamint egyértelműen jelzi a jelzáloglevelek iránti tartós befektetői bizalmat és az értékpapír finanszírozásban betöltött stabil szerepét.
2026. 01. 19. 18:00
Megosztás:

Már elérhető az szja-bevallás webes kitöltő programja

A 2025-re vonatkozó bevallások tervezetét idén is elkészíti a NAV, de akik maguk töltenék ki a dokumentumot, már hozzáférhetnek az szja-bevallás webes kitöltő programjához - hívta fel a figyelmet hétfői közleményében Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 19. 17:30
Megosztás:

A HungaroControl 2025-ben több mint 1,4 millió járat biztonságos közlekedéséért felelt

Rekordmennyiségű repülőgépet kezelt tavaly a HungaroControl: a vállalat légiforgalmi irányítói a magyar és a koszovói légtérben összesen több mint 1,4 millió légi jármű biztonságos közlekedéséért feleltek, ami 8,37 százalékos emelkedés 2024-hez képest - közölte a HungaroControl Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 19. 17:00
Megosztás:

Cardano-bálnák csendben vásárolnak: 210 millió ADA gyűlt össze, miközben az árfolyam beragadt

Miközben a Cardano (ADA) árfolyama hónapok óta egy szűk sávban oldalaz, a háttérben látványos mozgás zajlik. Az on-chain adatok szerint a nagybefektetők – az úgynevezett „bálnák” – több mint 210 millió ADA tokent halmoztak fel az elmúlt hetekben. A kérdés adott: vajon ez egy közelgő fordulat előjele, vagy csupán hosszabb kivárás kezdete?
2026. 01. 19. 16:30
Megosztás:

Túl a mélyponton a hazai traktorpiac

Enyhe növekedést mutatott 2025-ben a traktorpiac: tavaly 1762 új traktort helyeztek forgalomba Magyarországon, ami 2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. A számok ugyanakkor azt jelzik, hogy a piac továbbra is óvatos, a gazdák beruházási döntései megfontoltabbá váltak – áll az Agroinform.hu elemzésében.
2026. 01. 19. 15:30
Megosztás:

Ismét extra százmilliárdokat hoz a február, ám szinte biztos, hogy csak a pénz töredéke kamatozik majd

Újra különösen nagy háztartási bevételeket hoz a februári hónap az egyszeri kormányzati juttatások nyomán: csak a fegyverpénz és ez extra nyugdíjkifizetések nagyjából 1200 milliárd forint pluszt hozhatnak az érintetteknek – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Az extra juttatások döntő részét ugyanakkor – teszi hozzá – várhatóan ezúttal sem kamatoztatják vagy fektetik be az érintettek, és csak ezzel több tízmilliárd forintnyi hozamtól eshetnek el.
2026. 01. 19. 15:00
Megosztás:

Wrench támadások: amikor a kriptobűnözés már nem csak digitális – hanem véresen valóságos

A kriptovilág biztonsága immár nem csupán a jelszavakon és a tárcák titkosításán múlik – hanem azon is, ki tud rólad, hol vagy, és mennyi vagyonnal rendelkezel. A „wrench attack”, vagyis a fizikai erőszakkal történő kényszerítés egyre gyakoribb jelenség a kriptobűnözés legsötétebb szegmensében. A digitális vagyon mögötti emberek most már maguk is célpontok – sokszor szó szerint életveszélyben.
2026. 01. 19. 14:30
Megosztás:

Veszélyes potencianövelőket vont ki a forgalomból az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) elmúlt időszakban végzett hatósági ellenőrzései ismét jogsértő potencianövelő készítményeket azonosítottak a piacon. Az étrend-kiegészítőként forgalmazott potencianövelő, férfiegészség-támogató készítmények olyan engedély nélküli gyógyszerhatóanyagokat – sildenafil, tadalafil – tartalmaztak, amelyek kizárólag orvosi rendelvényre, ellenőrzött körülmények között előállított és engedélyezett gyógyszerekben alkalmazhatók. A jelzett hatóanyagok jelenléte étrend-kiegészítőkben és élelmiszerekben súlyos élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent és a vonatkozó jogszabályi előírások értelmében hamisításnak minősül. A hatóság az ellenőrzés során azt is megállapította, hogy a tiltott összetevők a termékek jelölésén nem szerepeltek, ami a fogyasztók megtévesztésének minősül. A termékeket az NKFH kivonta a forgalomból.
2026. 01. 19. 14:00
Megosztás: