Az előző üzleti év gyümölcsöző volt a Tesco számára

Jelentősen nőtt a legnagyobb brit kiskereskedelmi hálózat, a Tesco nyeresége a cég 2023-2024-es pénzügyi évében.

Az előző üzleti év gyümölcsöző volt a Tesco számára

A Londoni Értéktőzsdén szerdán közzétett előzetes beszámoló szerint a vállalat adózás előtti eredménye az előző pénzügyi évben elért 882 millió fontról 2,289 milliárd fontra (1040 milliárd forintra) emelkedett.

A csoportszintű étékesítési bevétel a február 24-én véget ért 52 hétben 68,187 milliárd font (31 ezer milliárd forint) volt, 4,4 százalékkal magasabb az előző pénzügyi évben mért forgalomnál.

A Tesco működési eredménye 2023-2024-ben 2,821 milliárd fontra (1280 milliárd forintra) emelkedett; ez pontosan a kétszerese az egy évvel korábbi működési eredménynek.

A szerdai eredményjelentés szerint a Tesco közép-európai hálózatának külön mért, kiigazított csoportszintű működési nyeresége - az azonos eladótérre számolt értékesítés 0,2 százalékos emelkedése mellett - 50 százalékkal 90 millió fontra csökkent a februárban véget ért pénzügyi évben. A cég szerint az eredmény visszaesésében szerepe volt annak, hogy továbbra is érvényben maradtak a magyar hatóságok által bevezetett szabályozói intézkedések, köztük a kiskereskedelemre kivetett járulékos adók, a felső árkorlátok és a napi élelmiszertermékekre kötelezően érvényesítendő árkedvezmények.

A jelentés szerint a Tesco emiatt csak korlátozott mértékben tudta ellentételezni a működési költségek emelkedésének hatásait.

Magyarországon a Tesco a Londoni Értéktőzsdén közzétett szerdai beszámoló szerint 665,2 milliárd forint - 440 forint/font évi átlagos árfolyammal számolva 1,51 milliárd fontnak megfelelő - bevételt ért el a február 24-én zárult 52 hétben.

A Tesco a közép-európai EU-térségen belül Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában van jelen, miután 301 lengyelországi boltját a kapcsolódó elosztó központokkal és a helyi igazgatósági irodával együtt eladta a dániai központú, Lengyelországban már jelenlévő Salling kiskereskedelmi hálózatnak.

A 181 millió euró értékű készpénzes tranzakció 2022. márciusában zárult.

Ken Murphy, a Tesco vezérigazgatója a szerdai eredményjelentéshez fűzött nyilatkozatában kiemelte, hogy az elmúlt pénzügyi évben jelentősen enyhült az inflációs nyomás, de a cég továbbra is tudatában van annak, hogy sok  fogyasztó változatlanul nehéz helyzetben van.

Éppen ezért a cégvezetés nagy hangsúlyt fektet az árak csökkentésére, és már jóval több mint egy éve a Tesco a legolcsóbb teljes termékkört forgalmazó élelemiszer-kiskereskedelmi hálózat a piacon. Murphy szerint a cég az elmúlt pénzügyi évben több mint négyezer termék árát csökkentette.

A Tesco részvénye a 2,875 fontos előző napi zárás után 1,80 pennys, 0,63 százalékos erősödéssel 2,893 fonton járt a Londoni Értéktőzsde szerda délelőtti kereskedésébe.


A megújulók már terjednek – Európa energiafüggésének igazi problémája máshol van

Az Európai Unió villamosenergia-termelésének már több mint 70 százaléka alacsony kibocsátású, mégis hatalmas összegeket költünk gáz és olaj behozatalára. A fő gond egyre inkább a felhasználás oldalán van: a villamos energia a teljes energiafelhasználásnak még mindig csak mintegy 23 százalékát adja. Hogyan lehetne gyorsabban kiváltani vele a fosszilis energiát – és valóban csak a növekvő energiaigényt fedezik a megújulók? Ezt a kérdést járja körül Szilva Attila fizikus, a BME és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője.
2026. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Október 11-re írta ki a szlovén parlament a három konzultatív népszavazást

Október 11-re írta ki pénteken a szlovén parlament azt a három konzultatív népszavazást, amelyen a szociális támogatások feltételeiről, a közszolgálati rádió és televízió kötelező előfizetési díjának eltörléséről, valamint az Európai Unión kívüli országok állampolgárainak helyhatósági választójogáról kérik ki a választók véleményét.
2026. 08. 29. 17:00
Megosztás:

Szövetségi Űrakadémia alakul az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államok Űrakadémiájának (US Space Academy) megalapításáról írt alá rendeletet Donald Trump amerikai elnök pénteken.
2026. 08. 29. 16:00
Megosztás:

A CIG Pannónia biztosító díjbevétele csökkent, adózott eredménye nőtt az idei első fél évben

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. konszolidált díjbevétele 31 milliárd forint volt az idei első fél évben, 5 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, a vállalat ugyanakkor 2,3 milliárd forint konszolidált adózott eredményt ért el, 10 százalékkal többet, mint egy évvel korábban - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 08. 29. 15:00
Megosztás:

Napirendre kell venni az akkumulátorgyárak munkavédelmi problémáit

A magyarországi akkumulátorgyárakban történt balesetek és az egészségkárosító munkavédelmi kockázatok napirendre vételét kezdeményezte az Országos Munkavédelmi Bizottságnál pénteken a Liga Vas- és Fémipari Szövetség (LVFSZ) az MTI-nek küldött tájékoztatása szerint.
2026. 08. 29. 14:00
Megosztás:

Az idei volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara

Noha még nincs vége augusztusnak, már most világos, hogy a 2026-os volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara a hőmérsékleti adatok rögzítésének 1901-es kezdete óta - közölte a holland királyi meteorológiai intézet (KNMI) jelentését ismertetve az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál csütörtökön.
2026. 08. 29. 13:00
Megosztás:

A bevándorlás akadályozta meg a népességfogyást Romániában

A nemzetközi vándorlás pozitív mérlege akadályozta meg Romániában tavaly a jelentősebb népességfogyást, amelyet a negatív természetes szaporulat okozhatott volna - derült ki a statisztikai intézet pénteken közzétett éves demográfiai összegzéséből.
2026. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Visa és Dunamu: stabilcoinok és AI alakíthatják át a fizetések jövőjét

A Visa és a dél-koreai Dunamu, az Upbit kriptotőzsde mögött álló vállalat stratégiai együttműködésbe kezdett, hogy megvizsgálják a stabilcoinalapú fizetések és az AI-vezérelt kereskedelem lehetőségeit. A két cég elsősorban a határokon átnyúló fizetések, átutalások és elszámolások új modelljeit kutatja, miközben azt is vizsgálják, hogyan kapcsolhatók össze az úgynevezett AI-agentek a digitális pénzügyi infrastruktúrával.
2026. 08. 29. 11:00
Megosztás:

12 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény a Gránit Banknál

Rekordszámú lakossági számlanyitás, digitális és AI fejlesztések: a Gránit Bank 2026 első félévét egyedi szinten stabil tőkével, likviditással, bővülő lakossági és KKV szolgáltatásokkal zárta.
2026. 08. 29. 10:00
Megosztás:

Az OTP Bank támogatja az agrárvállalkozások likviditását segítő kezdeményezés végrehajtását

Az Agrár és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium átmeneti pénzügyi könnyítést jelentő kezdeményezésének hátterében az idei év rendkívüli kihívásai állnak: az aszály, a tavaszi fagykárok, a járványhelyzetek, az egyes ágazatokban tapasztalható alacsony felvásárlási árak, valamint a költségnövekedés és a nemzetközi piaci bizonytalanságok. A nehézségek számos termelő likviditási helyzetét megnehezítették.
2026. 08. 29. 09:00
Megosztás:

Nemcsak fogyasztóként, befektetőként is tehetünk a vízhiány ellen

A vízhiány Magyarország egyik legégetőbb problémája, és egyre többen keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel hozzájárulhatnak a helyzet javításához. Cselekedni pedig nemcsak önkéntes munkával vagy adományokkal tudunk, de a megtakarításainkat is a jó cél szolgálatába állíthatjuk. Gyura Gábor, a Magyar Fenntartható Befektetési és Pénzügyi Egyesület igazgatója szerint befektetéseink is szerepet játszhatnak abban, hogy több forrás jusson a fenntarthatóbb vízgazdálkodási megoldásokhoz, és elősegíthetik a hosszú távon hatékony vízhasználatot.
2026. 08. 29. 08:00
Megosztás:

Szerdán találkozik Magyar Péterrel az Európai Tanács elnöke Budapesten

Uniós körútja során szeptember 2-án, szerdán találkozik Magyar Péter miniszterelnökkel António Costa, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Budapesten.
2026. 08. 29. 07:00
Megosztás:

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Fradiváros-projekt ügyében

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Ferencvárosi Torna Club Fradiváros-projektjéhez kapcsolódó, csaknem 25 milliárd forint állami támogatás felhasználása miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatóságán - közölte a tárca sportért felelős államtitkársága az MTI-vel pénteken. Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke tudatta: nyugodt szívvel állnak minden, jogállami keretek között lefolytatott vizsgálat elé.
2026. 08. 29. 06:00
Megosztás:

Létrejött a megállapodás a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról

A Mol Nyrt. és a Mol Investment Kft. megállapodott az állammal a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról – közölte a cég a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 08. 29. 05:00
Megosztás:

Újabb NAV-tutorial: webes nyugtaadat-szolgáltatás lépésről lépésre

Újabb videóval segíti a NAV a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra. A most megjelent tutorial azoknak mutatja be lépésről lépésre az adatok kézi rögzítését, akik továbbra is klasszikus, kézzel kitöltött nyugtatömbös papírnyugtát szeretnék használni. A videó a belépéstől egészen az adatok beküldéséig, képernyőről képernyőre vezeti végig a felhasználót a Pénztárgép Portálon szeptember 1-jén élesedő nyugtaadatok rögzítése menüponton.
2026. 08. 29. 04:00
Megosztás:

Hatmilliárd forintból fejlesztik a naperőművek kibervédelmét

Hatmilliárd forint uniós támogatásból fejlesztik a naperőművek kibervédelmét - közölte a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 08. 29. 03:00
Megosztás:

Lakossági villamos energia áremelés - mennyire emelkedhet az ár a tőzsdei árak miatt?

A magyar áramtőzsde idei drágulása valóban növeli a lakossági áremelés kockázatát, de a magasabb HUPX-ár nem jelenik meg automatikusan a villanyszámlákban.
2026. 08. 29. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A nyugdíjak emelése nem lehet több, mint...

Sokan csak az év elején automatikusan érkező nyugdíjemelésről hallanak, pedig létezik egy másik lehetőség is azok számára, akik különösen nehéz anyagi helyzetbe kerültek. Ez az emelés azonban nem jár automatikusan, kérelmet kell benyújtani érte, és a megítélhető összegnek szigorú felső határa van.
2026. 08. 29. 01:00
Megosztás:

Tovább terjeszkedik a Kifli.hu

Tovább terjeszkedik az online kereskedelmi szolgáltatást kínáló Kifli.hu, mostantól a Bakony és Külső-Somogy 94 településén is elérhető a szolgáltatásuk - közölte a cég pénteken az MTI-vel.
2026. 08. 29. 00:05
Megosztás:

Javult a balatoni vonatok menetrendszerűsége nyáron

A MÁV intézkedéseinek köszönhetően a nyári főszezonban 7 százalékkal javult a Balaton északi partján a vonatok menetrendszerűsége - írta a közösségi oldalán pénteken a vasúttársaság vezérigazgatója.
2026. 08. 28. 23:00
Megosztás: