Az építőipar megújulásához kell az egyetemek és a szakma fokozottabb együttműködése

Az építőipar megújulásához az ágazat számára mérnökképzést végző egyetemi karok, a kormányzat és az építőipari vállalkozások szorosabb együttműködése is szükséges. Az ÉVOSZ nyolc hazai egyetemmel készít elő koordinált együttműködést az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) és a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) támogatásával. Az egyetemek nyitottak az oktatott tananyagok fejlesztésére és a gyakorlati képzés közös megszervezésére - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerdán az MTI-vel.

Az építőipar megújulásához kell az egyetemek és a szakma fokozottabb együttműködése

A mérnökképzés népszerűsítéséről megjegyezték, hogy az építőipar még nehéz piaci körülmények között is biztos állást és szakmai fejlődést ígér a pályaválasztóknak, a végzős építőmérnököknek, az építészeknek és a szakági mérnököknek.

Közölték, hogy az ÉVOSZ tagszervezetei aktívan részt akarnak venni egyebek mellett az egyetemi oktatói életpályát fejlesztő programok kialakításában is.

Hozzátették, hogy az egyetemek az ÉVOSZ támogatásával és közreműködésével részt vállalnak a középiskolák szaktanári képzésében. Az egyetemek gyűjtik, elemzik és megosztják a mérnökkibocsátást jellemző statisztikai adatokat, és a jövőben együttműködnek a szakszövetséggel és az ipari partnerekkel a középiskolai pályaorientációs tevékenységekben.

Kiemelték, az ÉVOSZ az együttműködés során az ipar által látható és igényelt tapasztalatokat, irányokat jelzi, hogy közösen tudjanak iparági jövőtechnológiai stratégiát kialakítani. Az is fontos, hogy a jövőben az egyetemek és a vállalkozások között közös kutatási témákat határozzanak meg. Részben iparági finanszírozás is szükséges a hatékony technológiák, építési termékek meghatározásához.

"El kell érni, hogy a tanulmányi idő kezdetétől minél több hallgató rendszerességgel kapcsolódjon be a termelői, tervezői és kivitelezői gyakorlati folyamatokba, konkrét projektekhez, vállalkozásokhoz kapcsolódva" - fogalmazott közleményében az ÉVOSZ.

Rámutattak: az egyetemi oktatás tovább fejlesztésének keresletorientáltnak kell lennie. Ehhez szükséges a pályakezdő, fiatal mérnökök és munkaadójuk képzést érintő értékelése is.

A munkahelyi tapasztalat iránytű a képzés tovább fejlesztéséhez - hangsúlyozta Koji László, az ÉVOSZ elnöke a szakszövetség közleményében.

Vegyesen változott szerda estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 07. 19:30
Megosztás:

Az E.ON elhalasztja a nagyobb, tervezett üzemszüneteket

Az elhúzódó hideg időjárás és a várható további havazások miatt az E.ON Hungária Csoport elhalasztja a nagyobb, tervezett üzemszüneteket, ha nincs szükség azonnali beavatkozásra. A társaság a havazás és a hideg idején is fokozott készültséggel dolgozik a villamosenergia-ellátás biztonságának fenntartásán - közölte az E.ON szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 19:30
Megosztás:

Ethereum vs. Solana: Mit jelent valójában a blokklánc-reziliencia?

A decentralizált hálózatok jövője nemcsak technikai, hanem filozófiai kérdés is — különösen, ha a „reziliencia”, vagyis a rendszerszintű ellenállóképesség kerül terítékre. A közelmúltban Vitalik Buterin (Ethereum) és Anatoly Yakovenko (Solana) nyilvános vitába keveredtek arról, mit is jelent valójában a blokkláncok rezilienciája.
2026. 01. 07. 18:30
Megosztás:

Andrej Babis: Csehország nem állítja le a lőszerbeszerzést Ukrajna számára

Csehország nem állítja le a lőszerbeszerzést Ukrajna számára, továbbra is összehangolja a kezdeményezést, de pénzt erre a célra már nem ad - közölte Andrej Babis cseh miniszterelnök a X közösségi hálózaton kedden késő este, miután Párizsban részt vett az úgynevezett tettrekészek koalíciójának tanácskozásán.
2026. 01. 07. 18:00
Megosztás:

Decemberben forgalomba állt a százezredik tisztán elektromos gépkocsi

Decemberben forgalomba állt a százezredik tisztán elektromos gépkocsi, a tavalyi év végéig 101 534 klímabarát gépjármű kapott zöld rendszámot Magyarországon - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szerdai Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 07. 17:00
Megosztás:

A Binance kriptovaluta tőzsde ezüstpiaci offenzívája: tőkeáttételes kereskedés nemesfémre kriptós fedezettel

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Binance: a világ legnagyobb kriptotőzsdéje most az ezüst piacára lép be egy innovatív, tőkeáttételes kereskedési termékkel.
2026. 01. 07. 16:30
Megosztás:

Rekordévet zárt a szlovén turizmus

Rekordévet zárt a turizmus Szlovéniában 2025-ben. A turisták száma meghaladta a hétmilliót, míg a vendégéjszakáké megközelítette a 18 milliót - közölte a gazdasági minisztérium és a Szlovén Turisztikai Szervezet (STO) szerdán.
2026. 01. 07. 16:00
Megosztás:

Czomba Sándor: A kormányzati intézkedések eredményesek, magas szinten a foglalkoztatottság

A Kormány megvédi a magyar munkavállalókat és a munkahelyeket. Azon dolgozunk, hogy a magas foglalkoztatottság fenntartása mellett egyre több pénz maradjon a családok zsebében. Ehhez járul hozzá a minimálbér-emelés, az adócsökkentések és az áremelések elleni küzdelem.
2026. 01. 07. 15:30
Megosztás:

4,5 éves mélyponton a magyar foglalkoztatottság

2025. novemberben 4 millió 637 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami 2021 május óta nem látott alacsony érték. Egy hónap alatt 37 ezer fővel, míg egy év alatt 42 ezerrel csökkent a foglalkoztattak száma.
2026. 01. 07. 15:00
Megosztás:

Az SEC elnöke szerint heteken belül érkezik a kriptós innovációs mentesség

A kriptovalutákkal foglalkozó cégek évek óta küzdenek a szabályozási bizonytalanságokkal az Egyesült Államokban. Most azonban fordulópont következhet: Paul Atkins, az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke bejelentette, hogy a hatóság heteken belül elindítja a régóta várt „innovációs mentességi” programját.
2026. 01. 07. 14:30
Megosztás:

Kínai külügyi szóvivő: Venezuela teljes körű szuverenitást élvez

Venezuela független állam, amely teljes körű szuverenitást élvez saját természeti erőforrásai és minden gazdasági tevékenysége felett - közölte Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán a tárca szokásos sajtótájékoztatóján Pekingben.
2026. 01. 07. 14:00
Megosztás:

Csaknem ezerötszáz család kap 120 ezer forintos fűtéstámogatást

Csaknem másfélezer kisgyermekes család kap háztartásonként 120 ezer forintos fűtéstámogatást idén télen az ország legszegényebb 130 kistelepülésén - közölte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 13:30
Megosztás:

A Barclays beszállt a stabilcoin-versenybe – részesedést vásárolt az Ubyx digitális elszámolócégnél

A brit pénzügyi óriás, a Barclays, belépett a stabilcoin-infrastruktúra világába: részesedést vásárolt az amerikai Ubyx vállalatban, amely a szabályozott digitális pénzek elszámolását és kiegyenlítését kívánja forradalmasítani.
2026. 01. 07. 13:00
Megosztás:

Nagy fordulat az EURÓ és Dollár árfolyamában

Az EUR/USD árfolyamának mozgásában változás következett be: az emelkedő trend négy napja megtört, és a görbe eladási jelzést adott. Ugyanakkor érdemi lefelé mutató potenciál jelenleg nem látható - áll az OTP friss elemzői anyagában.
2026. 01. 07. 12:30
Megosztás:

MNB: tőzsdei befektetést ígért, veszteséges kereskedés lett a vége

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 160 millió forint bírságot szabott ki egy magánszemélyre jogosulatlanul pénzügyi szolgáltatás végzése miatt, mert közel százhatvan embertől gyűjtött pénzeszközöket, "szabad tőzsdei kereskedést" vagy "fix lekötést" ígérve nekik. A valóságban az átvett összeg töredékével végzett veszteségesen forex típusú, azaz devizapárokkal történő kereskedést - közölte a jegybank szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 12:00
Megosztás:

Venezuelai érdekeltségek Magyarországon - mekkora a kitettségünk?

A nemzetközi politikai események nyomán felerősödött az érdeklődés a venezuelai gazdasági kapcsolatok iránt, az OPTEN cégadatai azonban azt mutatják: a venezuelai tulajdonosi háttérrel rendelkező vállalkozások jelenléte és gazdasági súlya Magyarországon minimális.
2026. 01. 07. 11:30
Megosztás:

Budapest Airport: újra két futópályával üzemel a budapesti repülőtér

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren és környezetében szerda reggelre megszűnt a havazás, a légikikötő hajnal óta újra két futópályával üzemel, de a nap folyamán továbbra is előfordulhatnak késések vagy járattörlések - tájékoztatta a repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. szerdán az MTI-t.
2026. 01. 07. 11:00
Megosztás:

Hamarosan indulnak a banki díjemelések a vállalkozóknak, de most még befagyaszthatók a díjak

A vállalkozók hamarosan szembe találhatják magukat az évi rendszeres banki díjemelésekkel, amelyek költségnövelő hatással járnak. Egyes vállalkozások ezeket a változásokat beépíthetik az áraikba, míg mások költségcsökkentéssel reagálhatnak rá. A banki díjak emelkedése ellen azonban most még lehet védekezni néhány napig.
2026. 01. 07. 10:30
Megosztás:

Miért esik ma a kriptopiac?

Az elmúlt 24 órában enyhe visszaesést mutatott a teljes kriptopiaci kapitalizáció, miközben a Bitcoin is megállt az elmúlt napok emelkedése után. A mozgás hátterében elsősorban profitrealizálás áll, ami egy közel egyhetes rali után teljesen természetes piaci reakciónak számít.
2026. 01. 07. 10:00
Megosztás:

Több mint 300 millió forintot kapott Békéscsaba a Versenyképes járások programból

Több mint 300 millió forint támogatást kapott Békéscsaba a Versenyképes járások programból; a fejlesztések célja, hogy emeljék a szolgáltatások színvonalát, biztonságosabbá és zöldebbé váljon a környezet, megújuljon a közösségi és a kulturális élet - közölte a város önkormányzata az MTI-vel.
2026. 01. 07. 09:30
Megosztás: