Az internetes vásárlók többsége a házhoz szállítást részesíti előnyben

Az ünnepi időszakban az európai vásárlók csaknem fele, 41 százaléka elsősorban üzletekben vásárol, további 20 százalékuk interneten is, és a legtöbben az akciós termékeket keresik - derül ki az Oracle kereskedelmi felméréséből. A válaszok szerint az online vásárolt termékek esetében a házhoz szállítás (52 százalék) a legnépszerűbb, szemben az átvevőpontokkal és a bolti átvétellel (20-20 százalék).

Az internetes vásárlók többsége a házhoz szállítást részesíti előnyben

A közlemény szerint ez arra készteti a kiskereskedőket, hogy biztosítsák az ajándékok gyors kézbesítését, és követhetővé tegyék az áru útját. A fogyasztók 57 százalékának fontos, hogy pontosan nyomon követhesse, hol tart a csomagja. Az emberek 43 százaléka azt mondta, hogy a gyors szállítás gyakran meghatározza, kitől fog rendelni, a legtöbben (42 százalék) az 1-2 napos kiszállítást várják el: a gyors és garantált szállításért 60 százalékuk hajlandó többet fizetni, minden ötödik ember pedig attól tart, hogy a vásárolt ajándékok nem érkeznek meg időben.

A közlemény szerint a vásárlók idén a kézzelfogható termékek mellett szívesen ajándékoznak egymásnak szolgáltatást és élményt is, a legnépszerűbbek közé tartozik például a barátokkal és családdal eltöltött idő (30 százalék), az utazás (27 százalék), a szépségápolási és egészségmegőrzési termékek (26 százalék), az elektronikai, szórakoztatási berendezések és ajándékkártyák (25 százalék), a divatruházat, játékok, lábbelik, sporteszközök és fitneszfelszerelések (24 százalék), a lakberendezés és bútorok (23 százalék), valamint a kisállatkellékek (20 százalék).

A fogyasztói kutatásból az is kiderül, hogy továbbra is az ár lesz az egyik legfontosabb tényező a vásárláskor: a megkérdezettek 42 százaléka válaszolta, hogy az ár alapvetően befolyásolja majd, a fogyasztók 77 százaléka pedig korábban vásárol, hogy biztosan hozzájusson a kívánt termékhez, és hogy több ideje legyen az akciók böngészésére.

Mivel a válaszok alapján a fogyasztók az idén kevesebbet szeretnének költeni, mint korábban, 74 százalékuk az akciókat és kedvezményeket keresi, 71 százalékuk több ár-összehasonlítást végez majd online és az üzletekben, 70 százalékuk pedig az alacsonyabb árakat kínáló boltokban vásárol.

A fogyasztók több mint fele azt is tervezi, hogy visszacserél néhány ajándékot, 65 százalékuk pedig azt mondta, hogy az ajándékok felét vagy egészét visszaküldi. Az emberek 49 százaléka inkább az üzletbe viszi vissza a terméket, 28 százalékuk pedig a postai visszaküldést választja. Az elemzés szerint ennek hátterében az áll, hogy sok kiskereskedő elkezdte felszámítani az áruvisszavétel díját, s bár a visszaküldési díjnak van gazdasági értelme, a kiskereskedők valószínűleg a vásárlók ellenállásába fognak ütközni, akiket bosszantani fog a pluszköltség, és kevésbé valószínű, hogy a visszaküldés lehetőségét további termékek böngészésére és megvásárlására fogják használni - áll az Oracle közleményében.

A felmérés alapján, az általános megközelítéssel szemben, az influenszerek kevésbé befolyásolják a vásárlók döntéseit: a közösségi médiában a vevők 22 százaléka találta meg a számára legvonzóbb akciót és terméket, ezt követték az e-mailek (21 százalék), a bolti promóciók (13 százalék), az internetes hirdetések (12 százalék) és végül a televíziós hirdetések (8 százalék).

A kutatást 11 országban több mint nyolcezer fogyasztó megkérdezésével végezték, Európában háromezer ember bevonásával Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban.

Az Air France felfüggeszti járatait Havannába a kubai üzemanyaghiány miatt

Az Air France felfüggeszti járatait Havannába a kubai üzemanyaghiány miatt, március végétől legalább június közepéig - jelentette be szerdán a francia légitársaság.
2026. 03. 05. 00:05
Megosztás:

Stabil növekedés turbulens piacon: portfólió-bővítéssel és technológiai fejlesztésekkel erősít a Terrán

A Terrán a kihívásokkal teli építőipari környezetben is növekedési pályán maradt: a vállalat nettó árbevétele 2024-hez képest több mint 14%-kal emelkedett, miközben portfólió-bővítéssel, technológiai fejlesztésekkel és komplex ernyőmárka kialakításával erősítette tovább piaci pozícióját. A tetőcserepek és a Generon napelemes tetőrendszer mellett KészTető és térkőgyártásba is belefogott a vállalat.
2026. 03. 04. 23:30
Megosztás:

Több mint félmillió négyzetméternyi energetikailag korszerű ingatlan a Baross Gábor Tőkeprogramban

Mintegy 630 ezer négyzetméternyi ingatlan válik a korszerű energetikai követelményeknek megfelelővé a Baross Gábor Tőkeprogram Ingatlanalapok alprogramjának köszönhetően. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) közös kezdeményezése révén 2023 óta 149 milliárd forintnyi forrás jutott hazai ingatlanok zöld célú fejlesztésére, amelyek között kereskedelmi, logisztikai és lakóépületek egyaránt megtalálhatók.
2026. 03. 04. 23:00
Megosztás:

Elektromos autókat adtak át a DRV. Zrt.-nél

Tizenhat elektromos kishaszongépjárművet vásárolt 200 millió forintos beruházással a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV), a járműveket a cég szerdán vette át zamárdi telephelyén.
2026. 03. 04. 22:30
Megosztás:

A 4iG Csoport az Ericssonnal épít zöldmezős 5G hálózatot Észak-Macedóniában

A 4iG Csoport tagvállalata, a One Macedonia Telecommunications DOOEL (One Macedonia) és az Ericsson négy évre szóló szerződést írtak alá Észak-Macedónia zöldmezős 5G Standalone hálózatának kiépítésére.
2026. 03. 04. 22:00
Megosztás:

Idén is 25 millió forinttal támogatja az E.ON a legjobb intézményi zöldprojekteket

Idén is 25 millió forinttal támogatja az E.ON Föld bajnokai pályázata a legjobb intézményi zöldprojekteket, a felhívásra április 11-ig lehet jelentkezni a cég weboldalán.
2026. 03. 04. 21:30
Megosztás:

Tripláztak a hibridek, jönnek fel a villanyautók, de a benzineseké a főszerep

Masszív fölényben vannak a benzinesek az autóval rendelkező középkorúak táborában, hiszen 66 százalékuk ilyen meghajtású gépkocsival rendelkezik. A dízelmotoros autók aránya 27 százalékos, a hibrid aránya megháromszorozódott, de így is csak 6 százalékos részesedést értek el derül ki a K&H biztos jövő felméréséből.
2026. 03. 04. 21:00
Megosztás:

Ripple áttörés: a stabilcoin-alapú fizetési platform már átlépte a 100 milliárd dolláros forgalmat

A Ripple új szintre emeli a vállalati digitális pénzügyi infrastruktúrát. A cég bejelentette, hogy stabilcoin-alapú fizetési platformja már meghaladta a 100 milliárd dolláros feldolgozott tranzakciós volument. Az új funkciók révén a vállalatok immár egyetlen integrált rendszeren keresztül kezelhetik a fiat pénzeket és a stabilcoinokat – a gyűjtéstől kezdve a váltáson át egészen a kifizetésekig.
2026. 03. 04. 20:30
Megosztás:

Erősödött szerdán a forint

Erősödött szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 03. 04. 20:00
Megosztás:

Csaknem 630 ezer négyzetméter ingatlan energetikai korszerűsítéséhez járul hozzá a Baross Gábor Tőkeprogram

A Baross Gábor Tőkeprogram Ingatlanalapok alprogramjának köszönhetően mintegy 630 ezer négyzetméternyi ingatlan felelhet meg a korszerű energetikai követelményeknek – közölte a Nemzeti Tőkeholding (NTH) szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 19:30
Megosztás:

Gigabitképes optikai hálózatfejlesztéseket indít a ViDaNet

Gigabitképes optikai hozzáférési hálózatok fejlesztését indítja hat járásban a ViDaNet Zrt. a Széchenyi Terv Plusz keretében, a Gigabit Magyarország program támogatásával, a fejlesztésekhez a távközlési vállalat összesen 6,385 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el.
2026. 03. 04. 19:00
Megosztás:

3 magyar női topvezető őszintén életük legrosszabb pénzügyi döntéseiről

A statisztikák szerint a nők jellemzően később kezdenek el befektetni, mint a férfiak, és hajlamosabbak alacsonyabb kockázatot vállalni. A kutatások azonban rávilágítanak arra is, hogy hosszú távon sokszor stabilabb és fegyelmezettebb hozamokat érnek el.1 A nemzetközi nőnap alkalmából a Lightyear idén a bérszakadék helyett a konkrét pénzügyi döntésekre fókuszál. Három olyan meghatározó női topvezetőt - Gyarmati Fannit, Liptay Gabriellát és Pistyur Veronikát -, akiknek a neve a Forbes legbefolyásosabb nőket és sikeres vállalkozókat bemutató listáiról is ismerős lehet, arról kérdezték, hogyan viszonyulnak a kockázatokhoz, mibe fektetnének ma, és mi volt életük legrosszabb pénzügyi húzása.
2026. 03. 04. 18:30
Megosztás:

Járatokat töröl a Wizz Air - Dubaj is érintett

Jövő vasárnapig biztosan nem indít járatot a Wizz Air Izraelbe, Dubajba, Abu-Dzabiba és Ammánba sem - közölte a Wizz Air szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 18:00
Megosztás:

Ripple-vezér a kriptoszabályozás mellett: Garlinghouse szerint a CLARITY Act az amerikaiak érdekeit védi

Fokozódik a politikai és pénzügyi nyomás Washingtonban a kriptoszektor szabályozásának ügyében. A Ripple vezérigazgatója, Brad Garlinghouse ismét nyilvánosan kiállt az úgynevezett CLARITY Act mellett, amely szerinte kulcsfontosságú lépés lenne a kriptovaluta-piac jogi kereteinek tisztázásában az Egyesült Államokban. A vállalatvezető szerint az új törvény nemcsak a kriptoipar fejlődését segítené, hanem az amerikai fogyasztók érdekeit is védené.
2026. 03. 04. 17:30
Megosztás:

A Mol és a Slovnaft formális panaszt nyújtott be a Janaffal szemben az Európai Bizottságnál

A Mol és szlovákiai vállalata, a Slovnaft monopolhelyzettel való visszaélés vádjával formális panaszt nyújtott be a Janaf ellen az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságánál, továbbá kifogásolják a horvát kőolajvezeték üzemeltetőjének árképzési gyakorlatát is - közölte a Mol szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 17:00
Megosztás:

Jönnek a virtuális páciensek a betegségbiztonság érdekében

A digitális egészségügy új korszakában a mesterséges intelligencia már nem csupán elemzésre alkalmas eszköz, hanem a precíziós orvoslás motorja, amely a diagnosztikától a predikcióig minden szinten felülírja a korábbi korlátokat. A technológia legnagyobb fegyverténye a ritka betegségek elleni küzdelemben a szintetikus adatok és virtuális modellek alkalmazása, ahol a kevés mintaszám ellenére is megbízható szimulációk születhetnek. Ez a folyamat közvetlenül fokozza a betegbiztonságot és felgyorsítja, hatékonyabbá teheti a terápiákat.
2026. 03. 04. 16:30
Megosztás:

Az Ethereum jövője a digitális szabadság és a magánszféra védelme lehet

Az Ethereum társalapítója szerint a blokklánc jövője nem csupán a pénzügyekről szól. Vitalik Buterin legfrissebb megszólalásaiban arra figyelmeztette a kriptoközösséget, hogy az Ethereum fejlesztési irányának nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a digitális autonómiára, a magánszféra védelmére és a felhasználói szabadságra.
2026. 03. 04. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése februárban

Két hónap lassulás után februárban gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése - derül ki a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges számaiból.
2026. 03. 04. 15:30
Megosztás:

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll - közölte a PwC nemzetközi tanácsadó cég szerdán az MTI-vel a magyar vezérigazgatók körében végzett felmérése alapján.
2026. 03. 04. 15:00
Megosztás:

Pénzügyi fegyelmezettség az online játékokban

Az online szerencsejáték kockázatos kaland lehet, ha nem kezelik megfelelően. Ha valódi pénzről van szó, a szerencsejátékosok gyakran megfeledkeznek az esetleges veszteségekről.
2026. 03. 04. 14:44
Megosztás: