Az OTP Bank elemzése szerint idén erősödik a mezőgazdasági szektor

A magyar mezőgazdaság 2026-ban kedvezőbb kilátásokkal indul, mint az előző esztendőben. Bár a szektor továbbra is jelentős kihívásokkal - többek között a szélsőséges időjárással és piaci bizonytalanságokkal - néz szembe, az OTP Bank bizakodva tekint az előttünk álló időszakra. A gazdasági növekedés 2-2,5% környékére gyorsulhat, a bank pedig készen áll arra, hogy hitelezési és szakmai megoldásaival támogassa az ágazat szereplőit fejlődésükben és működésükben egyaránt – hangzott el az idei OTP Agrár Gálán, ahol átadták az Agráriumért OTP Díjakat is.

Az OTP Bank elemzése szerint idén erősödik a mezőgazdasági szektor

A 2025-ös év még az előzőnél is nagyobb kihívások elé állította magyar agrárszektort, a gazdák komoly és nehezen befolyásolható kockázatokkal szembesültek. A tartós szárazság és a járványügyi fenyegetések (például a madárinfluenza vagy a szarvasmarha-ágazatot érintő ragadós száj- és körömfájás) mellett a makrogazdasági környezet is kedvezőtlenül alakult.

Az ellátási lánc sérülékenysége, az energia- és inputköltségek további emelkedése újabb terheket rótt a termelőkre, így több, korábban stabil ágazat esetében láthatóvá vált, hogy támogatás nélkül a gazdaságok jelentős része nem tud nyereséges maradni. A 2026-os kilátások azonban kedvezőbbnek tűnnek: az infláció várhatóan csökken, a beruházások pedig újra növekedésnek indulhatnak.

Nagy István agrárminiszter a rendezvényen hangsúlyozta: „A 2025-ös esztendő nagyon komoly próbára tette a magyar agráriumot. Szinte biblikus csapásokkal kellett megküzdeniük a gazdáknak, növény és állatbetegségek, kora tavaszi fagy, aszály. Március közepén megkezdődik az időjárás okozta károk után a gazdálkodók kompenzálása. A tárcavezető bejelentette, hogy a forrásokat megemelték, így 28,4 milliárd helyett 46,5 milliárd forint áll rendelkezésre. Ennek köszönhetően minden jóváhagyott kárenyhítési kérelmet kiegyenlítenek, idén nem lesz visszaosztás. A Magyar Államkincstár pedig március végéig ki fogja a pénzt utalni a kárt szenvedett gazdák számára.”

A miniszter elmondta, ahogy a földnek szüksége van a tavaszi esőre, úgy van szüksége a magyar agráriumnak stabil pénzügyi háttérre és bizalomra. „Tavaly például az agrár- és vidékfejlesztési kifizetések minden korábbi várakozást felülmúltak: összesen 1509 milliárd forint jutott el a gazdákhoz. Ez a másfél ezer milliárd forintot is meghaladó összeg azért érhetett célba, mert a támogatási rendszerünk minden korábbinál hatékonyabban és gyorsabban működött. Ez a hatalmas forrás kiszámíthatóságot és biztonságot jelent az ágazat szereplői számára” – tette hozzá.

“Az agrárgazdaság továbbra is stratégiai ágazat, amivel foglalkozni kötelességünk” - mondta beszédében Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnöke. “Az éghajlatváltozás nem elméleti kérdés, hanem a mindennapokat alakító gazdasági tényező, amely az agrárgazdaságban különösen erősen érezhető. A kiszámíthatatlan időjárás, a vízgazdálkodási kihívások és a termelési kockázatok növekedése egyértelművé teszi, hogy a fenntarthatóság ma már nem választás, hanem alkalmazkodási kényszer.

A válaszoknak ezért nem elméleti célkitűzésekben, hanem gyakorlati, finanszírozható és hosszú távon is működő megoldásokban kell megjelenniük – öntözési beruházásokban, energiahatékony technológiákban, precíziós gazdálkodásban. Az OTP Bank célja, hogy ezekhez a fejlesztésekhez stabil pénzügyi hátteret és rugalmas finanszírozási megoldásokat biztosítson, mert meggyőződésünk, hogy a versenyképes agrárium a jövőben egyben fenntartható agrárium is lesz” - tette hozzá.

Napjainkban már egyre több gazdaság alkalmaz környezetkímélő módszereket és eljárásokat. Terjednek a zöld megoldások, mint például a talajkímélő technológiák, a víztakarékos öntözés és a megújuló energia használata. Ezek a lépések nemcsak csökkentik a környezeti terhelést, de hosszú távon fenntarthatóbbá teszik az agrárgazdaságot. Az agrárkutatás és az oktatás fontos szerepet tölt be korszerűbb technológiák és módszerek kidolgozásában és elterjesztésében, melyek hatékonyabb és versenyképesebb termelést eredményeznek. Emellett a generációváltás is az ágazat egyik meghatározó kérdése: a fiatal gazdálkodók beruházási hajlandósága és innovációs nyitottsága nélkülözhetetlen az ágazat hosszú távú kiegyensúlyozott működéséhez.

Az OTP Csoport működésével kapcsolatban Dr. Csányi Sándor kiemelte, hogy az OTP Csoport 2025-ben tovább növelte pénzügyi stabilitását és tőkeerejét és a következő időszak agrárfejlesztéseinek finanszírozásában is aktív és meghatározó szerepet kíván vállalni.

Az OTP Agrár Gálán idén is átadták az Agráriumért OTP Díjakat, elismerve azokat a vállalkozásokat, amelyek gazdasági teljesítményükkel, innovációs tevékenységükkel és működésükkel jó példaként szolgálnak a magyar agrárgazdaság szereplői számára. 

Az Agráriumért OTP Díj 2026. évi díjazottjai:

Növénytermesztés kategória: TEDEJ Zrt.

A több ezer hektáron gazdálkodó hajdúnánási székhelyű társaság növénytermesztése az állattenyésztési ágazatok takarmányszükségletét biztosítja és árunövény termesztéssel is foglalkozik. A szántóterületek közel kétharmada öntözhető. Jól felszerelt gépparkkal, száríró és tároló kapacitással rendelkeznek, évek óta alkalmazzák a precíziós technológiákat. A magas színvonalú szakmai munka az országos átlagot jóval meghaladó terméseredményekben is megmutatkozik.

Állattenyésztés kategória: FORMULA-GP Kft.

A Hajdú-Bihar vármegyei vállalkozás integrált növénytermesztési és állattenyésztési tevékenységet folytat. Tejtermelésben és sertéstenyésztésben is a térség meghatározó szereplője, köszönhetően a magas termelési színvonalnak és a folyamatos telep- és technológia fejlesztéseknek.
Élelmiszeripar kategória: Balogh Tészta Zrt.

A tiszakécskei székhelyű, családi gyökerekkel rendelkező vállalkozás Magyarország második legnagyobb tésztagyártója. Korszerű, automatizált technológiával, jelentős exporttevékenységgel és folyamatos kapacitásbővítéssel erősíti piaci pozícióját.

Kertészet kategória: Herbafarm Kft.

A Herbafarm Magyarország első, kifejezetten csipkebogyó termesztéssel és feldolgozással foglalkozó vállalkozása. A 150 hektáros csipkebogyó bioültetvény terméséből csipkebogyó húst, magolajat és maglisztet állítanak elő az az európai élelmiszeripar számára.

Nemzetközi kategória: Kőröstej Kft.

A vállalat évente 50 ezer ezer tonna sajtot gyárt, mely a magyar sajtfogyasztás közel felével egyenértékű. Éves forgalmuk nagyobb része az exportpiacokról származik. A cég több mint 50 országban van jelen, exporttevékenysége révén a „Hajdú” sajttal a legismertebb magyar élelmiszermárkák egyikét építette fel.

Leánybanki partner: INCOM d.o.o.

A szlovén családi vállalkozásként indult jégkrémei napjainkban már több mint 40 országban elérhetők. Több mint 1000 különböző terméket gyártanak, naponta mintegy 3,2 millió jégkrémet állítanak elő. Külön K+F részleg dolgozik azon, hogy ízben és formában a leginnovatívabbak legyenek. Céljuk, hogy az EU piacának egyik legnagyobb jégkrémgyártójává váljanak.

Az Agráriumért OTP Díjat a bank 2012-ben alapította azzal a céllal, hogy elismerje és a többi vállalkozás számára példaként állítsa a magyar agrár- és élelmiszeripar kiemelkedő szereplőit. A díjazottakat egy szakmai testület, az OTP Agrár Kollégium választja ki minden évben a gazdasági eredményesség, az innováció és a fenntarthatóság szempontjait egyaránt figyelembe véve.

A nyugat-európai részvénypiacok mérsékelten csökkentek

A közel-keleti hírek árnyékában a nyugat-európai részvénypiacok mérsékelt csökkenéssel kezdték a hetet. A STOXX 600 0,2%-kal, a DAX és a CAC 40 0,3%-kal, az FTSE 100 0,2%-kal került lejjebb.
2026. 04. 14. 09:00
Megosztás:

A Lava Network új szintre emeli a Bitcoin Cash infrastruktúráját

A decentralizált fizetések jövője új lendületet kapott: a Bitcoin Cash hivatalosan is elérhetővé vált a Lava Network rendszerében. Az integráció nem csupán technikai fejlesztés, hanem egy fontos mérföldkő a skálázható, megbízható blokklánc-alapú fizetések irányába.
2026. 04. 14. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint reggelre

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 14. 08:00
Megosztás:

Februárban pozitívra fordult az ország fizetési képessége a külfölddel szemben

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn kiadott havi fizetési mérleg adatai szerint februárban pozitívra fordult az ország fizetési képessége a külfölddel szemben.
2026. 04. 14. 07:30
Megosztás:

A bankszövetség kiszámíthatóságot és növekedést vár az új kormányzattól

A Tisza Párt egyértelmű győzelme új fejezetet nyithat az európai integráció, benne a magyar gazdaság fejlődése számára - áll a Magyar Bankszövetség hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében, amelyben gratulálnak a győztes politikai erőnek.
2026. 04. 14. 06:00
Megosztás:

Ki a választás legnagyobb vesztese nemzetközi viszonylatban?

A magyar parlamenti választások legnagyobb vesztese a nemzetközi szintéren Donald Trump amerikai elnök kormányzata - értettek egyet orosz politológusok a magyar politikai erőpróbáról a Rosszija Szegodnya médiacsoport moszkvai székházában megrendezett kerekasztal-beszélgetésen.
2026. 04. 14. 05:00
Megosztás:

Az uniós jog megsértésével vádolta meg az Európai Tanácsot az orosz központi bank

Hatásköri túllépéssel, valamint az uniós jog és eljárások megsértésével vádolta meg az orosz központi bank az Európai Tanácsot abban a keresetében, amelyben az orosz kintlévőségek befagyasztását támadta meg az EU Bíróságán - közölték hétfőn orosz hírügynökségek.
2026. 04. 14. 04:30
Megosztás:

TISZA 2/3: megmarad a 3%-os hitel, hogyan változhat a piaci lakáshitelkamat?

Kétharmados, rendkívül erős győzelmet ért el a Tisza a 2026-os választásokon. Gyökeres változások következhetnek Magyarországon, melyek közül most a támogatott hitelezés, valamint a piaci lakáshitelek várható jövőjét foglaljuk össze. Mindemellett kitérünk arra, hogy a korábban felvett támogatott hitelek esetében bekövetkezhet-e változás.
2026. 04. 14. 04:00
Megosztás:

Energetikai, űrkutatási és gyógyszeripari együttműködésről tárgyalt az orosz és az indonéz elnök

Az energetika, az űrkutatás, a mezőgazdaság, az ipari együttműködés és a gyógyszeripar területén való együttműködésről tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz és Prabowo Subianto indonéz elnök hétfőn a Kremlben.
2026. 04. 14. 03:30
Megosztás:

Törvényi döntés született! A egészségi problémával élők anyagi segítséget kapnak

A súlyos egészségi problémával élő, fogyatékos emberek részére nagy segítséget jelentenek azok a kedvezmények, amelyek kiadásaikat csökkenthetik. A kedvezmények egy része független az esetleges keresőtevékenységtől, más részük a munkajövedelemhez kötődik. Releváns jogszabályok: 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról, 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről és 83/1987. (XII. 27.) MT rendelet a rokkantsági járadékról.
2026. 04. 14. 03:00
Megosztás:

Ekkor vezetjük be az eurót Magyar Péter szerint

A magyar euróbevezetés kérdése időről időre visszatér a gazdaságpolitikai viták középpontjába, de 2026. április 13-án ismét nagyon aktuálissá vált.
2026. 04. 14. 02:00
Megosztás:

Így alakulhat 1 kWh áram ára 2026-ban

A magyar lakossági villamosenergia-árak 2026-ban is egy sajátos, Európában ritkának számító rendszerben működnek.
2026. 04. 14. 01:00
Megosztás:

Solana árfolyam nyomás alatt: FUD és piaci félelem taszíthatja 70 dollár közelébe

A Solana (SOL) árfolyama egyre nagyobb nyomás alá kerül, miközben a piacon terjedő bizonytalanság (FUD – fear, uncertainty, doubt) és az általános kockázatkerülő hangulat gyengíti a befektetői bizalmat. Bár a hálózat működése stabil, a narratívák ereje ismét bebizonyítja, hogy a kriptopiacot nemcsak a fundamentumok, hanem a pszichológia is mozgatja.
2026. 04. 14. 00:01
Megosztás:

Életbe lépett az Egyesült Államok által meghirdetett blokád

Életbe lépett az Egyesült Államok által az iráni kikötők ellen meghirdetett blokád hétfőn - közölte Donald Trump.
2026. 04. 13. 23:30
Megosztás:

Politikai áttörés: Nigel Farage 2 millió fontért vásárolt Bitcoint képviselőként

Új korszak kezdődhet az Egyesült Királyság kriptopiacán: Nigel Farage, a Reform UK vezetője történelmet írt azzal, hogy hivatalban lévő parlamenti képviselőként nyilvánosan 2 millió font értékben vásárolt Bitcoin-t. A lépés nem csupán pénzügyi döntés, hanem erős politikai üzenet is, amely tovább mélyíti a hagyományos politika és a digitális eszközök közötti kapcsolatot.
2026. 04. 13. 23:00
Megosztás:

Magyar Péter: újjáépítjük a magyar-lengyel kapcsolatokat

Miniszterelnökként Magyar Péter első külföldi útja a lengyel fővárosba vezet majd - erősítette meg a választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn Budapesten tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján, hangsúlyozva, hogy újjáépítené a magyar-lengyel kapcsolatokat.
2026. 04. 13. 22:30
Megosztás:

Andrej Babis csehországi látogatásra hívta meg Magyar Pétert

Csehországi látogatásra hívta meg Magyar Pétert Andrej Babis cseh kormányfő abban a levélben, amelyben a választási sikeréhez gratulált. A kormányfő egyebek mellett erről tájékoztatta az újságírókat hétfőn Prágában a cseh kabinet ülése utáni sajtótájékoztatón.
2026. 04. 13. 22:00
Megosztás:

Kriptoóriás lépett színre: egy cég kezében az Ethereum közel 4%-a

Megdöbbentő adat látott napvilágot az Ethereum piacán: egy tőzsdére készülő vállalat közel 4%-át birtokolja az összes valaha kibocsátott ETH-nak. Ez nemcsak intézményi szinten számít példátlannak, hanem komoly hatással lehet az árfolyamokra és a piaci dinamikára is. Mutatjuk, mit jelent ez a befektetők számára, és miért figyel most mindenki erre a szereplőre.
2026. 04. 13. 21:30
Megosztás:

Piaci fordulatot is hozott a választás Magyarországon

A magyar parlamenti választások előzetes eredménye nyomán jelentősen javult a forint és a magyar pénzügyi eszközök megítélése, miután a TISZA párt kétharmados többséget szerzett az Országgyűlésben. A nemzetközi fizetések és devizapiaci megoldások szakértője, az AKCENTA CZ ma reggeli elemzése szerint a politikai fordulat érdemben növeli annak esélyét, hogy Magyarország előtt megnyíljanak a korábban befagyasztott uniós források, ugyanakkor a kedvező hazai piaci reakciót továbbra is árnyalják a romló nemzetközi környezetből fakadó kockázatok.
2026. 04. 13. 21:00
Megosztás:

Ilyen olcsó nagyon régen volt egy EURÓ

Jelentősen erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 04. 13. 20:30
Megosztás: