Biztonságos munkavégzés a távmunkánál

A nem hagyományos foglalkoztatási formák elterjedésével egyre több munkavállaló nem a munkáltató telephelyén, irodájában dolgozik, hanem maga választja meg a munkavégzés helyszínét. A biztonságos munkavégzés a távmunkavégzés esetén is elengedhetetlen, ezért a munkáltatónak és a munkavállalónak ismernie kell azokat a munkavédelmi feltételeket, amelyek betartásával biztosítható a munkát végzők egészségének megóvása és a munkabalesetek megelőzése.

Biztonságos munkavégzés a távmunkánál

A távmunkavégzést munkaszerződésben kell rögzíteni. A távmunkavégzés részleteiről – például hol, milyen eszközzel, milyen időintervallumban és milyen elvárások mellett szükséges teljesíteni a munkát – a munkáltató és a munkavállaló állapodik meg. Tehát egy vezérigazgatói, mindenkinek szóló, a tennivalókat és elvárásokat felsoroló általános email nem elegendő a távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatás esetén.

Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtése a távmunka esetén is a munkáltató kötelezettsége. A munkavédelmi törvény az általános szabályok mellett a távmunkavégzésre vonatkozóan speciális előírásokat is tartalmaz, amelyek meghatározzák a biztonságos munkavégzés követelményeit.

A munkavédelmi törvény megkülönböztet számítástechnikai és nem számítástechnikai eszközzel végzett távmunkát, utóbbira szigorúbb szabályok vonatkoznak. A munkáltatóknak távmunkavégzés esetén is előzetesen kockázatértékelést kell végezniük, és kötelező munkavédelmi oktatást kell tartaniuk.

A munkáltató – számítástechnikai eszközzel végzett távmunka esetén – arra köteles, hogy írásban tájékoztassa a munkavállalót a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények követelményeiről. A munkavállaló a munkavégzés helyét ezek teljesülésére tekintettel saját maga választhatja meg. A követelmények megtartását a munkáltató távolról, számítástechnikai eszközzel ellenőrizheti.

Mi a teendő, ha a munkavállalót baleset éri?

A munkavállalót a távmunka végzése során is érheti baleset. Mindenekelőtt azt érdemes tudni, hogy a törvény nem helyhez köti a munkabalesetet, hanem úgy fogalmaz: a munkabaleset az a baleset, amely a munkavállalót munkavégzés során, vagy azzal összefüggésben éri, függetlenül annak helyétől és időpontjától.

A távmunkavégzés során bekövetkezett balesetre is vonatkozik az a szabály, hogy azonnal jelezni kell a munkáltatónak a történteket, ugyanúgy, mint egy klasszikus munkahelyi balesetnél. A munkáltatónak a balesetet meg kell vizsgálnia és el kell döntenie, hogy munkabalesetnek tekinti-e. Amennyiben a munkáltató munkabalesetnek minősíti a balesetet, ki kell vizsgálnia a baleset körülményeit. A munkabaleset kivizsgálása munkabiztonsági szaktevékenységnek minősül. A munkáltató a munkabiztonsági szaktevékenységnek minősülő feladatokat csak munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező személlyel végeztetheti el. A munkabaleset kivizsgálásának olyan részletesnek kell lennie – például a baleset helyszínének megtekintésével; a sérült munkavállaló meghallgatásával –, amely alapján rekonstruálni lehet a történéseket, felderíthetők a munkabalesetet kiváltó okok. A munkabaleset kivizsgálásáról munkabaleseti jegyzőkönyvet kell készíteni.

Ha a munkáltató a bejelentett, illetve tudomására jutott balesetet nem tekinti munkabalesetnek, akkor erről és a jogorvoslat lehetőségéről értesítenie kell a sérültet. Amennyiben a sérült munkavállaló sérelmezi a munkáltatónak a munkabaleset bejelentésével, kivizsgálásával kapcsolatos intézkedését vagy mulasztását, illetve vitatja a sérülés súlyosságával kapcsolatos munkáltatói megállapítást, a területileg illetékes munkavédelmi hatósághoz fordulhat elektronikusan vagy egyéb úton a munkavédelmi törvény szerinti bejelentőlapon.

Ki biztosítja a munkavégzés feltételeit, ha a munkavállaló távmunkában dolgozik?

A távmunkában dolgozó munkavállalók esetében felmerülhet, hogy ki biztosítja a munkavégzéshez szükséges eszközöket, illetve ki viseli a felmerült költségeket? A kérdés még fajsúlyosabban kerülhet elő a jelenlegi változó energiaárak mellett.

Általánosságban a munkáltató köteles biztosítani a munkavégzéshez szükséges feltételeket. Ugyanakkor lehetőség van arra is a munkáltató és a munkavállaló megállapodása alapján, hogy a munkavállaló a távmunkát a saját munkaeszközével végezze el, feltéve, hogy a munkáltató a munkaeszköz biztonságos állapotáról kockázatértékelés keretében meggyőződött.

A munkáltatónak arra is lehetősége van, hogy távmunkavégzés esetén költségtérítés formájában hozzájárulhat a munkavállaló kiadásaihoz: ennek mértéke havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér összegének 10 százaléka, vagyis maximálisan 20 ezer forint lehet.

Mindazonáltal a távmunka alatt történt baleset igen ritka. A munkavédelmi hatóság adatai szerint idén eddig csupán egyetlen alkalommal történt ilyen bejelentés, a munkavállaló a lakásában megcsúszott, elesett és eltörte a csuklóját. Érdemes ezt azzal összevetni, hogy tavaly több mint huszonegyezer nyilvántartott munkabaleset volt országosan. „Az otthonukban kevesebb veszély fenyegeti a munkavállalókat, másrészt a hazai foglalkoztatási kultúrának még nem része az ilyen esetek munkabalesetként való értelmezése. Ennek többek közt az lehet az oka, hogy a távmunka csak az elmúlt pár évben terjedt el igazán. Másrészről a munkáltatókat is felelősség terheli, hogy minél alaposabban tájékoztassák a munkavállalókat a teendőkről hasonló esetnél”.

A Technológiai és Ipari Minisztérium „Legyen oké a munka” címmel kampányt folytat annak érdekében, hogy felhívja mind a munkavállalók, mind a munkáltatók figyelmét a munkavédelemmel és a munkajoggal kapcsolatos szabályokra és előírásokra.

 


Amikor a számítás végre nem bonyolít, hanem segít választani

A pénzügyi világ sokak számára még mindig tele van bizonytalansággal és kérdőjelekkel, különösen igaz ez akkor, amikor hitelfelvételre kerül sor. Nem véletlen, hogy egyre többen keresnek olyan megoldásokat, melyek egyszerűbbé, átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá teszik a folyamatot. A Cofidis is kiemelt szerepet tulajdonít a tudatos döntéshozatal támogatásának – lássuk, ez hogyan lehetséges.
2026. 06. 18. 00:01
Megosztás:

A Fed nem változtatott az irányadó dollárkamaton

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó dollárkamatok 3,50-3,75 százalékos sávján szerdán végződött kétnapos monetáris politikai ülésé
2026. 06. 17. 23:30
Megosztás:

Amikor a mosoly a befektetés része

Egy fontos tárgyalás, egy állásinterjú vagy akár egy első személyes találkozás során rengeteg apró benyomás alakul ki néhány perc alatt. A megjelenés részei sokszor észrevétlenül dolgoznak együtt: a testtartás, a hangszín, a tekintet és természetesen a mosoly is.
2026. 06. 17. 23:30
Megosztás:

Nyári diákmunkát támogató programot indított a Szociális és Családügyi Minisztérium

Nyári diákmunkát támogató programot indított a Szociális és Családügyi Minisztérium, amelynek keretében bértámogatást nyújtanak a munkáltatóknak a 16-25 év közötti, nappali tagozaton tanuló diákok és egyetemi hallgatók nyári foglalkoztatásához.
2026. 06. 17. 23:00
Megosztás:

Konstruktív párbeszéd indult a felsőoktatás jövőjéről

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) üdvözli, hogy hosszú idő után érdemi kérdéseket érintő, konstruktív párbeszéd indult a kormány és az érdekképviselet között a felsőoktatás jövőjéről - tájékoztatta az FDSZ szerdán az MTI-t, azt követően, hogy az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium előző nap a felsőoktatás megújításáról szóló konzultációra hívta az FDSZ intézményi vezetőit.
2026. 06. 17. 22:30
Megosztás:

Új transzformátor-alállomást adott át az E.ON Répcelakon

Új, 132/22 kilovoltos transzformátor-alállomást adott át az E.ON Hungária Csoport Répcelakon. Az uniós támogatással megvalósult, mintegy 2 milliárd forintos fejlesztés több mint 15 ezer ügyfél villamosenergia-ellátásának biztonságát javítja Vas vármegye északi részén.
2026. 06. 17. 22:00
Megosztás:

Az EBRD alelnökével tárgyaltak magyar miniszterek

Matteo Patronéval, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) banki tevékenységéért felelős alelnökével tárgyalt Kármán András pénzügyminiszter és Vitézy Dávid közekedési és beruházási miniszter a két tárcavezető szerdai Facebook bejegyzései szerint.
2026. 06. 17. 21:30
Megosztás:

Magyarország csatlakozott az erdők védelmét célzó európai kezdeményezéshez

Magyarország csatlakozott az erdők védelmét célzó európai kezdeményezéshez - közölte az Élő Környezetért Felelős Minisztérium (ÉKFM) szerdán az MTI-vel.
2026. 06. 17. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 17. 20:30
Megosztás:

Fenyvesi Klára a Nestlé Hungária új HR-vezetője

2026. július 1-jétől Fenyvesi Klára veszi át a Nestlé Hungária HR területének irányítását. Az immár közel hat éve a Nestlénél dolgozó, kiemelkedő szakmai pályát bejárt vezető Dúl Máriát váltja a pozícióban.
2026. 06. 17. 20:00
Megosztás:

Szlovénia tavaly nem teljesítette a NATO védelmi kiadási célját

Szlovénia 2025-ben nem érte el a NATO-ban korábban vállalt célkitűzést, a védelmi kiadásoknak a hazai össztermék (GDP) két százalékára emelését, de ígéretet tett arra, hogy az idén meghaladja azt - közölte Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán Brüsszelben a szlovén sajtó beszámolója szerint.
2026. 06. 17. 19:30
Megosztás:

Az Ethereum fordulóponthoz érkezett: bálnák vásárolnak, az intézményi befektetők még kivárnak

Az Ethereum árfolyama szűk sávban mozog, miközben a nagyobb szereplők látványosan gyűjtik az ETH-t. A piac azonban továbbra sem egyértelműen bikás: az intézményi kereslet visszafogott, a technikai ellenállások erősek, és a kisebb befektetők egyelőre inkább kivárnak.
2026. 06. 17. 19:00
Megosztás:

Az Adria-vezetéken július 1-jéig folytatódhat az olajszállítás Szerbiába

Július 1-jéig folytatódhat az olajszállítás Szerbiába a Janaf horvát vállalat által üzemeltetett Adria-vezetéken, miután az amerikai pénzügyminisztérium illetékes hivatala meghosszabbította a horvát társaság engedélyét - közölte a Janaf szerdán.
2026. 06. 17. 18:30
Megosztás:

Tömeges leépítés kezdődik a BBC-nél

Tömeges leépítés kezdődik az idén a BBC brit közszolgálati médiatársaságnál. A szerdán bejelentett elbocsátási terv a következő három évre kitűzött 500 millió font (több mint 200 milliárd forint) költségmegtakarítási cél elérésének egyik sarkalatos eleme.
2026. 06. 17. 18:00
Megosztás:

A webshop csak a kezdet volt: új korszakba léphet a magyar e-kereskedelem

Ha valaki 2011-ben azt állítja, hogy másfél évtized múlva a magyarok tömegesen online vásárolnak, bankkártyával fizetnek, csomagautomatába kérik a rendeléseiket, miközben a webshopok működését mesterséges intelligencia támogatja, egyszerűen scifinek hangzott volna. Pedig pontosan ez történt.
2026. 06. 17. 17:30
Megosztás:

Újabb hőhullám érte el Franciaországot

A májusi végi kánikulai napok után újabb hőhullám érte el szerdán Franciaországot, amelynek következtében a fokozatosan emelkedő hőmérséklet a nyár hivatalos első napjaira a hétvégén akár 40 Celsius fokra is emelkedhet.
2026. 06. 17. 17:00
Megosztás:

Az online jelenlét 5 legdrágább hibája, amit KKV-k elkövetnek

Az online jelenlét ma már nem pusztán egy weboldal vagy közösségi média profil meglétét jelenti, hanem egy tudatosan felépített ügyfélszerző rendszert, amelynek sikerét gyakran néhány visszatérő hiba akadályozza meg, ezért érdemes megismerni azt az öt leggyakoribb problémát, amely a KKV-k számára jelentős bevételkiesést és versenyhátrányt okozhat.
2026. 06. 17. 16:30
Megosztás:

Ilyen boltok lesznek a salgótarjáni STOP SHOP-ban

Elkészült az épület külső szerkezete, gőzerővel zajlanak a belső munkálatok – egyre bővül a márkakínálat is.
2026. 06. 17. 15:30
Megosztás:

Az elektromos autót feltölthetjük napelemről is otthon

A napelemrendszer ma már nem csupán egy eszköz az általános rezsiköltségek csökkentésére, hanem egy komplex otthoni energetikai ökoszisztéma és a zöld közlekedés egyik alapja. A legújabb kutatás eredményei rámutatnak egy jelentős piaci és felhasználói szemléletváltásra, a technológiai innovációk pedig megteremtik a fizikai lehetőséget is arra, hogy az autónkra és a házunkra egyetlen egységként tekintsünk.
2026. 06. 17. 15:00
Megosztás:

1,2 millió forintos négyzetméterár alatt keresik az eladó ingatlanokat a vevők

Az év első hónapjai érezhető lassulást hoztak a IV. és XV. kerület ingatlanpiacán is. A választások előtti bizonytalanság, a megugró árak és a vevők óvatossága egyszerre fogta vissza a keresletet, miközben a kínálat egyre inkább bővült. A szakértő szerint azok tudnak most könnyebben értékesíteni, akik 1,2 milliós négyzetméterár alatt kínálják eladó ingatlanukat.
2026. 06. 17. 14:30
Megosztás: