Brutális számlák - Lépéskényszer

Az irodabérlő cégek többsége napokon-heteken belül szembesül a drámaian megugrott üzemeltetési költséggel, amit bizonyosan áthárítanak a bérbeadók. Lesznek, akik olcsóbb és hatékonyabb házba költöznek emiatt, de nagy hullámra nem lehet számtani. Egyelőre. Ez derül ki a Newmark VLK Hungary Kft. október elején végzett bérlői felméréséből.

Brutális számlák - Lépéskényszer

A bérlőképviselettel foglalkozó tanácsadó cég a felmérés alapján úgy összegezte a helyzetet, hogy a következő pár hét vízválasztó lehet. Egyrészt a bérlőknek újból felül kell vizsgálni, hogy mekkora a területigényük, illetve milyen hatékonyan használják azt és mekkora a home office aránya. Másrészt azt is meg kell nézni, hogy menyire korszerű az az épület, amiben most dolgoznak, s érdemes-e költözni egy újba vagy a biztosat választva maradni, de további kedvezményeket kiharcolni.

Kalaus Valter, a Newmark VLK Hungary ügyvezetője ezekkel kapcsolatban utalt az elmúlt pár hétben lezajlott európai szakmai konferenciákra, ahol egyöntetű volt: csökkenőben van a home office aránya, de az biztos, hogy már szilárdan beépült a cégek gyakorlatába. A német gazdaságkutató intézet információja szerint Németországban például hetente átlagosan 1,4 napra, Franciaországban 1,3-ra, de Japánban már 1,1 napra esett az átlagos otthoni munkavégzés. Nálunk 1,7 napos ez a mutató.

„Kiemelten európai és főleg magyar probléma az egekbe szökött energiaárak, a tartósan magas infláció és nálunk ehhez még hozzájön a gyorsan romló forint. Mindez akkor, amikor a bérlők szeretnék visszahódítani az otthoni munkába kényelmesedett dolgozóikat az irodába. Új korszak van: eddig csak a bérleti díjra figyelt mindenki, ott próbált meg engedményt kicsikarni, de most az összköltséget nézik és ez alapján döntenek, hogy maradnak vagy költöznek” – mondta a saját felmérésben válaszadók többségének véleményére alapozva az ügyvezető.

Az áthárított üzemeltetési-díjnövekmény miatt az eddigi 3-4,5 euróval szemben 8-9 euróra ugorhat az egy négyzetméterre számított havi üzemeltetési díj, de már most hallottunk akár ennél magasabb előre jelzett összeget is. Ez az emelkedés válaszút elé állítja a bérlőket és a bérbeadókat is.

Előbbiek előtt két opció van: átszerződnek egy most épülő, de az átlagnál kisebb összköltséggel üzemelő irodaházba és igyekeznek kihasználni, hogy a fejlesztők most szinte mindent (kiemelt kiépítési hozzájárulás, bérleti díjkedvezményt stb.) megadnak nekik, csakhogy feltölthessék az új házakat. Ekkor viszont megkötik a saját kezüket, mert vállalják, hogy legalább öt évig ott is maradnak. Azt is kockáztatják, hogy az irodaterület esetleg túl nagy lesz pár év múlva és nem tudják hozzáigazítani ehhez a szerződésüket. De dönthetnek úgy is, hogy inkább kivárnak, maradnak a kevésbé korszerű irodaházukban és plusz kedvezményt harcolnak ki. Az ügyvezető szerint az utóbbiból lesz a több, vagyis a szerződés-hosszabbításoké lesz a főszerep, egyelőre nem lesz jelentős költözési hullám az szinte biztos.

Kalaus Valter szerint a bérbeadókon is erős a nyomás, hogy megtartsák a bérlőiket. Ehhez rengeteg pénzt kell majd áldozniuk a korszerű üzemeltetési háttér megteremtésére. A bérlői igényekre reagálva lehetővé kell tenni például, hogy zónázható legyen az épület, mert csak így lehet majd megteremteni az úgynevezett jelenlét alapú működtetést.

„Egy jó épületnek ma már tudnia kell kezelni azt, ha egy helyiségben csak kevesen vannak vagy hirtelen többen lesznek, mert fontos meeting van. Ehhez kell igazítani a friss levegő ellátást, a hűtést-fűtést, a világítást vagy az árnyékolást. Aztán nem elég csak lebontani a gipszkarton falat, eleve multifunkcionális tereket kell kialakítani, ahol mobil módon lehet elkülöníteni egyes területeket és többnyire a kollaborációé, az együttgondolkodásé a főszerep, de eközben vannak pihenő szigetek is” – utalt a felmérésből kirajzolódó bérlői elvárásokra a szakértő.

A Newmark VLK Hungary vezetője előrevetítette, hogy a már meglévő irodaházak esetében a bérleti szerződések többsége mostantól már öt évnél rövidebb időre, jellemzően várhatóan három évre fog szólni, ezt kiköveteli magának a most nyeregben lévő bérlői oldal. A most vagy a későbbiekben épülőknél – főleg a projekteket finanszírozó bankok nyomására – maradnak a minimum öt éves periódusnál, de természetesen ez sincs kőbe vésve. A rugalmasság kulcsfontosságú szerepet kap mindkét oldalon.

A tanácsadó cég felmérése arra is rávilágított, hogy a fejlesztői oldalon is nagy számolások mehetnek: érdemes-e új beruházást indítani anélkül, hogy pontosan tudnák, mennyi bérlőt sikerül átcsábítani vagy ha van a portfólióban régi, korszerűtlennek számító épület, akkor azt felújítva a piacra dobni. Természetesen számolni kell azzal, hogy a kivitelezési költségek továbbra is igen magasak maradnak, s itt mindegy, hogy új beruházásról vagy felújításról van szó.

A pici információk szerint jelenleg mintegy 200 ezer négyzetméternyi irodaterület van kivitelezési szakaszban Budapesten, ezeket az ingatlanokat idén és jövőre tervezik átadni. Új spekulatív projektek indítása viszont egy-két évig nem valószínű, nagyon sok a bizonytalanság, s ennek megfelelően sem a fejlesztők, sem a bérlők nem akarnak túl nagy kockázatot vállalni.


Így drágulnak a lottójátékok

Egységesen 500 forint lesz a hazai számsorsjátékok alapára az augusztus 3-i sorsolásoktól, két kivételtől eltekintve: a Kenó és a Luxor alapdíja 400 forintra nő. Az új díjszabást követve a nyereményekre fordított összeg is növekszik, átlagosan 25 százalékkal - tájékoztatta az MTI-t szerdán a Szerencsejáték Zrt.
2026. 06. 25. 06:30
Megosztás:

Szigorodó átláthatóság és új kötelezettségek a közbeszerzésekben – mit hoz a Kbt. friss módosítása?

A parlament 2026. június 23-án elfogadta az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. A törvényjavaslat többek között a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvényt („Kbt.”) is módosítja. A Kbt.-t érintő módosítások a törvény kihirdetését követő harmadik napon lépnek hatályba – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2026. 06. 25. 06:00
Megosztás:

Ismét meghosszabbították az orosz-szerb gázmegállapodást

Oroszország három hónappal meghosszabbította a Szerbiával kötött gázmegállapodást, és várhatóan hamarosan az év végéig is kiterjesztik annak hatályát - közölte Dusan Bajatovic, a Szerbiai Gázszolgáltató (Srbijagas) vezérigazgatója szerdán a szerbiai parlament ülésén, a Srbijagasnak adott állami garanciákat ért ellenzéki bírálatokra reagálva.
2026. 06. 25. 05:30
Megosztás:

ING: egynyári románc vagy tartós elköteleződés lesz a gazdasági lendület?

Az új politikai ciklus jelentős gazdasági fordulatot hozhat Magyarország számára, azonban a kormányváltás önmagában nem oldja meg a magyar gazdaság strukturális problémáit – hangsúlyozta az ING Bank elemzői sajtótájékoztatóján Virovácz Péter vezető elemző. A szakember szerint miközben a javuló bizalom, az uniós források érkezése és az ipari beruházások új növekedési pályára állíthatják a gazdaságot, továbbra is komoly kihívást jelent az infláció, a munkaerőhiány, az energiaellátási bizonytalanság és az euróbevezetés feltételeinek teljesítése.
2026. 06. 25. 05:00
Megosztás:

A budai panel már lassabban kel el, mint a vidéki – de van mód a gyorsabb eladásra

Az eladók egyik legfontosabb kérdése, hogy mennyi idő alatt találnak vevőt – és erre jelenleg nincs egységes válasz, mert az értékesítési idő régiónként és ingatlantípusonként jelentősen eltér. Sőt, a Duna House elemzése alapján néhány szegmensben alapvetően megváltozott a megszokott sorrend. A legbeszédesebb fordulat a fővárosi panelpiacon zajlik: a budai panellakások eladása az elmúlt egy évben érzékelhetően lelassult, és ezek a lakások már lassabban kelnek el, mint a hasonló vidéki ingatlanok.
2026. 06. 25. 04:30
Megosztás:

Ismét megerősítette az AutoWallis hitelminősítését a Scope Ratings

Idén is elvégezte a Scope Ratings az AutoWallis Nyrt. hitelminősítésének felülvizsgálatát, mely alapján a független intézet a magyar tőzsde autós vállalatának és adósságának besorolásán nem változtatott, azt stabil kilátások mellett erősítette meg.
2026. 06. 25. 04:00
Megosztás:

Lezárult egy több mint 1,6 milliárd forintos fejlesztési program a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemen

Lezárult a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem (BGE) eddigi legnagyobb összegű uniós vissza nem térítendő támogatásból megvalósult fejlesztési programja 1,603 milliárd forint támogatásból. A fejlesztések az oktatási infrastruktúrát, a digitális tananyagokat, a hallgatói készségfejlesztést, a nemzetközi lehetőségeket és az egyetemi szolgáltatásokat is érintették - közölte az egyetem az MTI-vel szerdán.
2026. 06. 25. 03:30
Megosztás:

Nőhet a hírek iránti közbizalom, javulhat az újságírók megbecsültsége

A független online sajtó erősödésére számít és a NER-közeliek puszta túlélését is bravúrnak tartaná az iparági konszenzus egy most publikált, átfogó felmérés alapján. A hazánk meghatározó médiumainál dolgozó szakemberek megkérdezésén alapuló jelentés szerint a Facebook rovására nőhet az AI által generált hírösszefoglalók szerepe, de javulhat az újságírók társadalmi megbecsültsége is, az eddig óvatos hirdetők pedig visszatérhetnek a korábban kormánykritikusként számontartott felületekhez.
2026. 06. 25. 03:00
Megosztás:

Az oktatási bizottság támogatta a teljesítményértékelési rendszer felfüggesztését

Az Országgyűlés oktatási bizottsága szerdai ülésén támogatta azt a törvényjavaslatot, amely azt tartalmazza, hogy ebben a tanévben nem folytatják le a pedagógusok teljesítményének értékelését. Müller Anna, a bizottság tiszás elnöke kiemelte: a jelenlegi rendszer nem alkalmas valós teljesítmény mérésére.
2026. 06. 25. 02:30
Megosztás:

Szigorúbb jogszabály! A Nők40 nyugdíjat sokan elveszítik így

Fontos módosítások lépnek életbe a Nők 40 nyugdíjprogramban: 2026-tól az egyik legismertebb, korhatár előtti nyugdíjazási lehetőséget már nem minden érintett nő veheti igénybe.
2026. 06. 25. 02:00
Megosztás:

Harminc év alatt alapjaiban változott meg az európai közúti fuvarozás: több kamion, nagyobb nyomás a résztvevőkön, új kihívások

Az európai közúti fuvarozás és logisztika az elmúlt három évtizedben alapvető átalakuláson ment keresztül. Folyamatosan nő a tehergépjárművek száma és a szállított árumennyiség, miközben a közúti árufuvarozás ma már az európai GDP akár 5 százalékát is adja. Európa útjaira jóval nagyobb terhelés nehezedik, mint harminc évvel ezelőtt: egyre több jármű közlekedik, nő a forgalomsűrűség és a szállított áruk volumene is. Az Európai Unió útjain összesen több mint 36 millió teherautó és haszongépjármű közlekedik. Ebben a dinamikusan változó környezetben működik immár harminc éve az Eurowag, amely a hatékonyság, a digitalizáció és a fenntarthatóság iránti növekvő igények kezelésében támogatja a fuvarozó vállalatokat.
2026. 06. 25. 01:30
Megosztás:

Búcsút inthetünk a jelenlegi Otthon Start Hitelnek?

Nagy port kavart a napokban a kormány által bejelentett, Széchenyi Kártya Program likviditási elemére vonatkozó szigorítás. Azon érvelés nyomán, miszerint a konstrukció felhasználási módja eltávolodott az eredeti céljától, felveti ezt a kérdést egyéb támogatási konstrukciók esetében is, mint például az Otthon Start Program.
2026. 06. 25. 01:00
Megosztás:

Nagy-Britanniában is megdőlt a júniusi hőségrekord

Megdőlt szerdán a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában.
2026. 06. 25. 00:30
Megosztás:

Méret alapján adóztatnák az autókat

Méret alapján is adóztatni kell az autókat, mert egy nemzetközi felmérés szerint az egyre nagyobb gépjárművek miatt jelentősen csökkenhet a parkolóhelyek száma az európai nagyvárosokban - közölte a Levegő Munkacsoport szerdán az MTI-vel.
2026. 06. 24. 23:30
Megosztás:

Japánban is elérhetővé vált a Ripple RLUSD stabilcoinja

Újabb fontos piacra lépett be a Ripple amerikai dollárhoz kötött stabilcoinja, az RLUSD. A japán megjelenés azért különösen jelentős, mert az ország Ázsia egyik legszigorúbban szabályozott digitáliseszköz-piacával rendelkezik. A bevezetés erősítheti az RLUSD hitelességét, és új lehetőségeket teremthet a japán kereskedők, intézmények és határokon átnyúló fizetési szolgáltatók számára.
2026. 06. 24. 23:00
Megosztás:

Spanyolországban megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord

Spanyolországban megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord a hét első két napján - közölte szerdán a spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet).
2026. 06. 24. 22:30
Megosztás:

Felfüggeszti a Kormányhivatal a debreceni Semcorp tevékenységét

Felfüggeszti a Hajdú- Bihar Vármegyei Kormányhivatal környezetvédelmi hatósága, a lítiumion-akkumulátor-elválasztófilmet gyártó kínai vállalat, a Semcorp tevékenységét környezetszennyezés miatt - tudatta szerdán az MTI-vel a hivatal.
2026. 06. 24. 22:00
Megosztás:

2026-ban 30 százalékkal bővülhet az új lakások száma

Idén az év egészében az új lakások száma 30 százalékkal 15 700-ra nőhet - mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnökségi ülésén szerdán Budapesten.
2026. 06. 24. 21:30
Megosztás:

Minden harmadik magyar már befektet, de a pénzügyi magabiztosság továbbra is törékeny

Az XTB befektetési alkalmazás magyar felnőttek körében végzett új felmérése ellentmondásos képet mutat a hazai pénzügyi hozzáállásról: miközben a magyarok közel harmada, 32%-a már rendelkezik valamilyen befektetéssel, sokan továbbra is bizonytalanul tekintenek hosszú távú pénzügyi jövőjükre.
2026. 06. 24. 21:00
Megosztás:

Kicsit gyengült a forint szerdán

Gyengült kissé szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 06. 24. 20:30
Megosztás: