Az erősödő forint miatt jelentősen csökkent a lakossági devizahitel-állomány

A háztartások forintban denominált nettó hitelfelvétele júniusban 31,5 milliárd forint volt a szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatok szerint, a devizahiteleknél az előző havihoz hasonló összegű, 9,6 milliárd forintot tett ki a nettó törlesztés összege - olvasható az MNB jelentésében. (ProfitLine.hu)

Mind a forint, mind a devizabetéteknél júniusban csökkent a nettó elhelyezés összege: júniusban a forintbetétek összege 37,9 milliárd volt a májusi 74,3 milliárd után, a devizabetét 29,6 milliárd forint volt a májusi 59,4 milliárddal szemben.

 

A szezonálisan nem igazított állományi adatok szerint a háztartások forinthitel állománya 28,8 milliárd forinttal növekedett, devizahiteleinél pedig 215,5 milliárd forint állománycsökkenés történt. A devizahiteleknél az átértékelődés és egyéb változás az összes nettó törlesztésből 209,7 milliárd forintot, több mint 97 százalékot képviselt. A teljes állományon belül legnagyobb súllyal bíró svájci frank alapú (folyó árfolyamon számított) hitelállományok már harmadik hónapja csökkennek mind a lakás-, mind a fogyasztási hitelek esetében. A rögzített MNB devizaközép árfolyamon számított adatok szerint a svájci frankban felvett hitelállományok (lakáscélú, fogyasztási- és egyéb hitelek) már hosszabb ideje, januártól kezdődően csökkentek.

 

A forintbetétek szezonálisan nem igazított állománya az előző hónaphoz képest 16 milliárd forinttal, a devizabetéteké 8,7 milliárd forinttal csökkent. A devizabetétek állománycsökkenése 29,6 milliárd forint nettó elhelyezésből és 38,2 milliárd forint átértékelődésből és egyéb változásból származó csökkenésből adódott.

 

A nem pénzügyi vállalatok májusi szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatai szerint a forintban denominált hiteleknél 9,5 milliárd forint nettó felvételre került. Devizában 53,2 milliárd forint nettó hiteltörlesztés történt, mértéke a májusi szinten maradt. A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forinthitelek állománya 6,5 milliárd forinttal, a devizahiteleké 209,0 milliárd forinttal csökkent. A devizahitelek állománycsökkenése csaknem 80 százalékban átértékelődésből és egyéb változásból, a fennmaradó hányadban pedig nettó hiteltörlesztésből, adódott.

 

A forintbetét-állományok 67,6 milliárd forinttal növekedtek. A devizabetét-állományok 32,3 milliárd forintos növekménye 82,7 milliárd forint nettó elhelyezés, valamint 50,4 milliárd forint átértékelődésből és egyéb változásból származó csökkenés eredőjeként jött létre. A külföldi kötelezettségek a hitelintézetek mérlegfőösszegének 31,87 százalékát tették ki, a kötelezettségek aránya már harmadik hónapja csökkent.

Gazdaságkutató: nőtt a cégcsődök száma Németországban

Németországban havi és éves szinten is nőtt a cégcsődök száma szeptemberben - derült ki a hallei IWH gazdaságkutató intézet jelentéséből.
2025. 10. 13. 19:00
Megosztás:

Jegybank-alelnök: az MNB mandátumának része a gazdaságpolitika és a fenntarthatósági célok támogatása is

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) feladata a kormányzati gazdaságpolitika és a fenntarthatósági célok támogatása anélkül, hogy sérülne az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás - mondta Kurali Zoltán, a jegybank alelnöke az MNB podcast műsorában.
2025. 10. 13. 18:30
Megosztás:

Hárman kapták közösen a közgazdasági Nobel-emlékdíjat

"Az innovációvezérelt gazdasági növekedés magyarázatáért" hárman, Joel Mokyr amerikai-izraeli gazdaságtörténész, Philippe Aghion francia és Peter Howitt kanadai közgazdász kapta idén a közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat a Svéd Tudományos Akadémiától, amely hétfőn jelentette be döntését Stockholmban.
2025. 10. 13. 18:00
Megosztás:

Modern raktártechnikai megoldások: állványrendszerek és acélszerkezetek a hatékony tárolásért

A mai gyorsan változó ipari környezetben a hatékony raktárkezelés nem luxus, hanem versenyelőny. Egy jól megtervezett raktártechnika – amely magában foglalja a raklapos állványokat, előregyártott acélszerkezeteket, valamint galériás és nagyfesztávú rendszereket – nemcsak a tárolási kapacitás növelésében segít, hanem csökkenti a költségeket és javítja a munkabiztonságot is.
2025. 10. 13. 17:30
Megosztás:

Mérséklődött az új építésű lakások áremelkedése a fővárosban

A budapesti új építésű lakások iránt továbbra is élénk az érdeklődés, bár a tavaszi hónapokhoz képest enyhe lassulás látszik – derül ki az ELTINGA legfrissebb, 2025 harmadik negyedévére vonatkozó lakáspiaci jelentéséből. A Duna House kapcsolódó elemzése szerint a kereslet még mindig erős, miközben a kínálat is fokozatosan bővül, ami középtávon stabilizálhatja a piacot.
2025. 10. 13. 17:00
Megosztás:

Sütőipari üzemet függesztett fel a Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) azonnali hatállyal felfüggesztette egy tiszavasvári sütőipari üzem tevékenységét az ott tapasztalt súlyos, élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő higiéniai körülmények miatt, és mintegy 207 kg élelmiszert vontak ki a forgalomból - közölte a hatóság hétfőn az MTI-vel.
2025. 10. 13. 16:30
Megosztás:

A Magyar Állam és az OTP Bank összefogásával indulhat a Gödöllői Királyi Kastély teljes felújítása

A Gödöllői Királyi Kastély építését a XVIII. század egyik legtekintélyesebb magyar főura, Grassalkovich Antal gróf kezdte meg 1735 után. A több évtizedet felölelő fejlesztések révén alakult ki az épület különleges, rendkívül reprezentatív elrendezése, amely a Kelet-Közép-európai barokk kastélyépítészet mintája lett. Vendége volt többek között Mária Terézia, Petőfi Sándor, Kossuth Lajos, leghíresebb lakója azonban Erzsébet királyné, Sisi volt. A II. világháborút követően az épület laktanyaként és szociális otthonként működött, a méltatlan hasznosítási formák a kastély lassú pusztulásához vezettek. Az 1995-ben megkezdett részleges felújítás során a Királyi Kastély néhány szobája 1996-ban nyílt meg a nagyközönég előtt, melyet további fejlesztések is követtek, de a történelmi épületegyüttes és a park teljes körű, szakértő rehabilitációja mindeddig elmaradt.
2025. 10. 13. 16:00
Megosztás:

Több száz luxuslakást épít a vezető magyar lakásfejlesztő Spanyolországban - a magyar vevőkre is céloznak

Az ünnepélyes alapkőletétellel megkezdte új, exkluzív spanyolországi fejlesztésének építési munkálatait Magyarország vezető lakóingatlan-fejlesztője, a Cordia. A több ütemben megvalósuló, több mint 500 lakásos 360° by Cordia elnevezésű, prémium kategóriás fejlesztés az andalúziai tengerparton kínál otthonokat, páratlan, Afrikáig elnyúló panorámás kilátással és magas szintű szolgáltatásokkal.
2025. 10. 13. 15:30
Megosztás:

Októberben egy napig ismét látogatható lesz a Tungsram gyár

Bár 2023-ban váratlanul lezárult a Váci úti Tungsram gyár 125 éves története, az idei Budapest Design Week alkalmából újra megnyílnak az ikonikus épületegyüttes kapui. Október 17-én az érdeklődők pop-up kiállításon és szakértői beszélgetéseken keresztül fedezhetik fel a több mint egy évszázados ipari örökséget. A program során a szervezők arra keresik a választ, miként lehet a terület értékeit felhasználva fenntartható és társadalmilag befogadó városi környezetet kialakítani.
2025. 10. 13. 15:00
Megosztás:

Horgold meg saját őszi dekorációd!

Az ősz közeledte mindig változást hoz az életünkbe, ilyenkor a természet színpompája is lenyűgöző. Mi lehetne jobb módszer arra, hogy otthonodat feldobd, mint egy kreatív hobbi, amely szórakoztat és gyönyörű díszeket eredményezhet?
2025. 10. 13. 14:00
Megosztás:

Fix 3%-os hitel szülői segítséggel: 15 év eltérés is lehet a maximális futamidőben

Miközben egyre több fiatal számára szükséges szülei támogatása az első lakás megvásárlásánál, kevesen tudják: a bankok között több mint 15 év különbség is lehet a maximális futamidőben attól függően, hány évesek a szülők. Egy 50 és egy 60 éves szülő segítségével az egyik banknál 24, másiknál csupán 9 év futamidőre vehető fel az Otthon Start Program keretében nyújtott Fix 3 százalékos lakáshitel - derül ki money.hu szakértői elemzésből.
2025. 10. 13. 13:30
Megosztás:

Stabilcoinokkal gyorsítja fel a Visa Direct a nemzetközi pénzügyi műveleteket

A Visa a nemzetközi pénzügyi szektor kiemelt eseményén, a SIBOS 2025 konferencián bejelentette: a Visa Direct szolgáltatáson keresztül stablecoin-alapú előfinanszírozási pilotot indít, amely új lehetőséget kínál a nemzetközi pénzmozgások területén, elősegítve a likviditást és modernizálva a treasury műveleteket a digitális gazdaság igényeinek megfelelően. A fejlesztéssel a nemzetközi kifizetések finanszírozása hamarosan gyorsabbá, intelligensebbé és rugalmasabbá válhat a vállalatok számára.
2025. 10. 13. 13:00
Megosztás:

Új korszak jön: nyilvánosak lesznek a fizetések az álláshirdetésekben

Az Európai Unió bértranszparencia- irányelve a 2026. június 7-től kötelezővé teszi a bérek átláthatóságát a tagállamokban. Ez azt jelenti, hogy a vállalatoknak fel kell készülniük a bérsávok nyilvánosságra hozatalára és a munkavállalói bérinformációs kérelmek kezelésére.
2025. 10. 13. 12:30
Megosztás:

Új korszak jön: nyilvánosak lesznek a fizetések az álláshirdetésekben

Az Európai Unió bértranszparencia- irányelve a 2026. június 7-től kötelezővé teszi a bérek átláthatóságát a tagállamokban. Ez azt jelenti, hogy a vállalatoknak fel kell készülniük a bérsávok nyilvánosságra hozatalára és a munkavállalói bérinformációs kérelmek kezelésére.
2025. 10. 13. 12:30
Megosztás:

Hogyan segíthetjük a gyerekek önállósodását a digitális világban?

Szülőként gyakran felmerül bennünk a kérdés, hogyan nevelhetnénk gyerekeinket önállóságra ebben a technológia által átszőtt világban. A digitális eszközök használata már a legkisebbek életének is része lett, és felelősségünk, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a képernyőidő és a valódi élmények között.
2025. 10. 13. 12:00
Megosztás:

Miért olyan nélkülözhetetlen a vérplazma?

A plazmaadás az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Sajnos még mindig sok kérdés terjed a köztudatban a folyamatról, annak lebonyolításáról, illetve arról, hogy egyáltalán miért is olyan fontos a vérplazma a hétköznapokban. Egy nélkülözhetetlen “alapanyagról” van szó, ami sok embernek életmentő lehet.
2025. 10. 13. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak hétfőn a befektetők?

Többnyire esnek az ázsiai piacok ma reggel: a japán piac ugyan zárva van, ám a Shanghai Composite 0,5%-os mínuszban áll, a Hang Seng 2,5%- ot esett és a koreai és tajvani indexek is 1%-nál nagyobb mértékben csökkennek.
2025. 10. 13. 11:00
Megosztás:

Jelentős hozamesés alakult ki pénteken a fejlett kötvénypiacokon Donald Trump vámfenyegetésének hatására

A kormányzati leállás miatt kevés releváns adat jelent meg az amerikai gazdaságról, de ami kijött, azok szerint gyenge maradt a fogyasztói bizalom és magasan ragadtak az inflációs várakozások.
2025. 10. 13. 10:30
Megosztás:

A tengerentúli piacok is pirosba fordultak Trump elnök vámfenyegetéseinek hatására

A ritka földfémek exportjának kínai szigorítására válaszul Trump elnök pénteken további 100%-os vámmal fenyegette meg Kínát.
2025. 10. 13. 10:00
Megosztás:

Pirosba fordultak az európai indexek péntek délután Donald Trump vámfenyegetéseinek hatására

A pénteki kereskedés utolsó szakaszában, Donald Trump amerikai elnök fenyegetésére, mely szerint további 100%-os vámmal sújtaná Kínát, zuhanni kezdtek az európai részvényindexek, ezzel elveszítették a hét korábbi napjain elért nyereségüket.
2025. 10. 13. 09:30
Megosztás: