Egyre szélesebb körben ismerik a mesterséges intelligenciát és a metaverzumot

Egyre többen ismerik a mesterséges intelligenciát (AI) és a metaverzumot (virtuális világ), a felhasználók száma emelkedik - ez derült ki a Deloitte legfrissebb Digital Consumer Trends kutatásból.

Egyre szélesebb körben ismerik a mesterséges intelligenciát és a metaverzumot

Az MTI-nek hétfőn küldött elemzés szerint egyre többen rendelkeznek az alapismeretekkel a metaverzummal kapcsolatban: a megkérdezettek 36 százaléka már hallott róla, 22 százaléka keveset tud is róla, míg 7 százaléknak komolyabb ismerete is van a témáról. Eközben, egy év alatt 35 százalékról 28 százalékra csökkent azok aránya, akik egyáltalán nem hallottak még a metaverzumról. A magyar válaszadók közül 29 százalék mondta azt, hogy hallott már a technológiáról, a férfiaknál és a 35 év alattiak körében magasabb volt ez az arány, míg a 65-75 évesek 28 százaléka egyáltalán nem ismeri.

A kutatás szerint jelentős eltérés van a nemek között ebben a témában, az adatok alapján a férfiak sokkal jobban érdeklődnek a metaverzummal kapcsolatos információk iránt. A megkérdezettek közük 41 százalék azon férfiak aránya, akik legalább egy keveset tudnak róla, míg a nőknél ez csak 17 százalékot tesz ki. Azok a férfiak, akik nem is hallottak még a technológiáról 19 százalékot képviselnek, ehhez képest a nőknél ez az arány kétszeres, 38 százalék.

A mesterséges intelligenciát (AI) a válaszadók legnagyobb része, 82 százaléka oktatási céllal használja. A megkérdezettek több mint fele, 54 százaléka saját célra, munkára 34 százalék alkalmazza.

A teljes munkaképeskorú lakosság nagyobb része vélekedik inkább úgy, hogy a mesterséges intelligencia csökkenteni fogja a jövőben rendelkezésre álló munkahelyek számát, a megkérdezettek 27 százaléka nyilatkozott úgy, hogy inkább egyetért ezzel az állítással, negyedük azonban nem tudja ezt a kérdést eldönteni.

Azok között akik már használtak mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftvert, 30 százalék azok aránya, akik nem tudják eldönteni, hogy a mesterséges intelligencia csökkenti-e majd a munkahelyek számát, miközben az egyet nem értők aránya 17 százalék.

Megosztottan válaszoltak a megkérdezettek arra, hogy felválthatja-e a munkahelyi szerepüket a mesterséges intelligencia. Minden vizsgált csoport többsége úgy véli, hogy inkább vagy határozottan nem ért egyet azzal, hogy ez lehetséges lenne a jövőben. Azok, akik használják is ezt az új technológiát csak 7 százalékban nyilatkoztak arról, hogy határozottan úgy gondolják, hogy az AI kiválthatja a munkahelyi szerepük egy részét. A teljes népesség arányában - ahol olyan válaszadók is szerepelnek, akik még nem használták a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket - ez az arány 11 százalék.

Arra a kérdésre, hogy a generatív mesterséges intelligencia mindig tényszerű, pontos válaszokat ad-e, nem volt szignifikáns eredmény, a válaszadók nem tudták eldönteni. Hasonlóan tanácstalanok voltak a válaszadók abban a kérdésben, hogy a generatív mesterséges intelligencia engedély nélkül használ-e fel szerzői jogvédelem alatt álló anyagokat.

Solana árfolyam-előrejelzés: Kitörés küszöbén? A Dogecoin gyengül, miközben a Digitap előretör az új befizetési funkcióval

A közelmúltban a kereskedők a SOL esetleges árfolyam-kitörésére fókuszálnak, míg a Dogecoin árfolyama volatilitást mutatott. Yuna influenszer szerint a SOL akár 300 dollárig is emelkedhet, míg a BitGuru optimista a DOGE növekedési lehetőségeit illetően. Bár sokakat izgatnak ezek a „legjobb altcoin-vásárlási lehetőségek”, sokan más projektek felé is fordulnak.
2026. 01. 30. 21:00
Megosztás:

A paksi atomerőmű több mint 16 ezer gigawattóra áramot termelt 2025-ben

Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2025-ben 16 097,9 gigawattóra áramot termelt, amely - az év során végrehajtott négy főjavítás mellett is - az erőmű történetének második legmagasabb termelési eredménye - közölte az atomerőmű pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 20:00
Megosztás:

Bitcoin ár összeomlás után lép a porondra a Binance – Új tervvel csillapítanák a piaci pánikot

2026. január 29-én a kriptovaluta-piac ismét megmutatta, milyen gyorsan fordulhat a hangulat az eufóriából a félelembe. A Bitcoin árfolyama drámai zuhanásba kezdett, magával rántva a teljes piacot. A befektetők még fel sem ocsúdtak a történtekből, amikor a legnagyobb kriptotőzsde, a Binance váratlan bejelentéssel állt elő: új stratégiát hirdetett a Bitcoin volatilitásának kezelésére.
2026. 01. 30. 19:00
Megosztás:

A Mol stratégiai partnerséget kötött Líbia nemzeti olajvállalatával

A Mol-csoport stratégiai partnerséget kötött Líbia nemzeti olajvállalatával (National Oil Corporation, NOC), a Budapesten aláírt szándéknyilatkozat a két társaság szénhidrogén-kutatási, nyersolaj-kereskedelmi és technológiai-innovációs együttműködését alapozza meg - közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 18:00
Megosztás:

Megszületett a bérmegállapodás a Magyar Postánál

Megszületett a megállapodás a 2026. évi bérfejlesztésről a Magyar Posta és a Postás Szakszervezet között, a kétéves bérmegállapodásban a 2026. évre eredetileg rögzített 7 százalékos bérfejlesztési mérték 10 százalékra emelkedik, és növekszik a béren kívüli juttatások keretösszege bruttó 420 000 forintra - közölte a Magyar Posta pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 17:00
Megosztás:

Ingyenes egészségügyi továbbképzés indult bölcsődei dolgozóknak

A Kulturális és Innovációs Minisztérium a Bethesda Gyermekkórházzal és a Magyar Bölcsődék Egyesületével közösen ingyenes egészségügyi továbbképzést indított bölcsődei dolgozóknak - jelentette be a tárca családokért felelős államtitkára pénteken Miskolcon, az első képzés helyszínén.
2026. 01. 30. 16:30
Megosztás:

NGM: 100 milliárd forintos akciótervvel segítjük a vendéglátó szektort

A kormány kiemelten kezeli a turizmus egyik legfontosabb húzóágazatának számító vendéglátó szektor helyzetét, és folyamatosan azon dolgozik, hogy az éttermek mindennapi működését könnyebbé tegye - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
2026. 01. 30. 16:00
Megosztás:

Az EU 63 millió euró humanitárius segélyt juttat a mianmari menekülteknek

Az Európai Bizottság 63 millió eurót különített el humanitárius segélyre a mianmari fegyveres konfliktus által sújtott lakosság, valamint a szomszédos országokban, különösen Bangladesben élő rohingja menekültek megsegítésére.
2026. 01. 30. 15:30
Megosztás:

Van értelme „AI-lufiról” beszélni?

Az elmúlt években példátlan mértékű beruházási hullám indult el a mesterséges intelligencia körül: az adatközpontok, chipek, nagy teljesítményű processzorok, hálózati infrastruktúra, hűtési rendszerek és adatkezelő szoftverek százmilliárd dolláros nagyságrendben vonzzák a tőkét. A kulcskérdés azonban nem az, hogy van-e technológiai áttörés, hanem az, hogy megtérül-e ez a befektetett tőke. Erre keresi a választ Szitás Lóránt, a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB piaci elemzője.
2026. 01. 30. 15:00
Megosztás:

A HONOR gyorsuló növekedése Kelet-Közép-Európában

A HONOR, mint globális technológiai márka, amely az okos mobileszközök fejlesztésére és innovációjára fókuszál, továbbra is dinamikus növekedést mutat a nemzetközi piacokon.
2026. 01. 30. 14:30
Megosztás:

Tavaly 2,4 millióan utaztak a BAHART kompjain és hajóin

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) hajóin és kompjain tavaly csaknem 2,4 millióan utaztak, ami az elmúlt 30 év egyik legjobb teljesítménye és 53 ezerrel haladja meg a 2024-es forgalmi adatokat - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 14:00
Megosztás:

A Wizz Air hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt

A Wizz Air továbbra is hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt, a jövőben is törekednek a stabilitásra, a megbízhatóságra, a kiszámíthatóságra - hangsúlyozta Váradi József, a légitársaság vezérigazgatója pénteken háttérbeszélgetésen, Budapesten.
2026. 01. 30. 13:30
Megosztás:

Hat év alatt négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon

Hat éve kezdte meg működését a Kifli.hu, a cseh Rohlik Group magyarországi leányvállalata. A minőségi termékeket kínáló online szupermarket árbevétele 2020 és 2024 között közel négyszeresére emelkedett, miközben a vállalat továbbra is beruházási fázisban működik a magyarországi piacon.
2026. 01. 30. 13:00
Megosztás:

Megszólalt az 5-ös lottó nagynyertese! Ki ő?

Véletlenből milliárdok – nyilatkozott az Ötöslottó nagynyertese: szerencsejátéktörténelmi pillanat az, hogy hosszú idő óta először osztja meg az Ötöslottó egyik nagynyertese sorsfordító történetét a nagyközönséggel.
2026. 01. 30. 12:19
Megosztás:

Közeledik az élelmiszerlánc-felügyeleti díj fizetési határideje

Február elején esedékes az élelmiszerlánc-felügyeleti díj második részletének befizetési határideje. A díjat az élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak kell fizetniük - hívta fel a figyelmet pénteken a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 30. 12:00
Megosztás:

Nem okoztak különösebb meglepetést a magyar GDP adatok

Ma reggel tette közzé a KSH a tavalyi negyedik negyedéves GDP adatra vonatkozó első gyorsbecslését. Ezek szerint a bruttó hazai termék volumene az időszakban a nyers adatok szerint 0,7, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 0,5 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.
2026. 01. 30. 11:30
Megosztás:

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy lúd telepen tűnt fel a madárinfluenza

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy májhasznú lúd telepen igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van - jelentette be a hivatal pénteken a honlapján.
2026. 01. 30. 11:00
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok

A szerdai Fed-ülés után nem volt érdemi mozgás a fejlett gazdaságok kötvény- és pénzpiacain, a viszonylag erős makrogazdasági adatok ellenére. Noha érdemben javultak az európai bizalmi indexek, az USA-ban pedig továbbra is kifejezetten alacsony maradt az újonnan munkanélküli segélyért fordulók száma és az iparcikk-megrendelések is lendületesen bővültek, az euróövezetben és az USA-ban is minimálisan csökkentek a kötvényhozamok tegnap. A tízéves amerikai kötvényhozam 4,25, a német 2,85% alatt mozgott. Eközben az EUR/USD 0,1%-kal emelkedett, így egyelőre úgy tűnik, meg tud kapaszkodni a több mint négyéves csúcsnak számító 1,2 közeli szinteken.
2026. 01. 30. 10:00
Megosztás: