Egyre több az autó Németországban

Minden korábbinál magasabbra, 583-ra emelkedett Németországban az ezer lakosra jutó személygépkocsik száma - mutatta ki egy kedden ismertetett felmérés.

Egyre több az autó Németországban

A közösségi közlekedés, valamint a kerékpárral és a gyalog megtett utak arányának növelését jelentő úgynevezett közlekedési fordulatról szóló viták ellenére az utóbbi tíz évben egyre több autót tartanak üzemben Németországban - emelte ki a  szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) a müncheni autóipari és mobilitási kiállítás (IAA Mobility) alkalmából készített vizsgálatot ismertető közleményében, hozzátéve, hogy 2012-ben még csaknem ötvennel kevesebb, 534 autó jutott ezer lakosra.

Mint írták, a nyilvántartásba vett személygépkocsik száma jóval nagyobb mértékben nőtt, mint a lakosság. A mutató értéke a nyugati tartományokban magasabb, mint az ország kevésbé fejlett keleti részén, a volt NDK területén, így például míg Saar-vidéken 660 kocsi jut ezer lakosra, Szászországban 540. Ugyancsak jellegzetes, hogy a tartományi rangú nagyvárosokban - Hamburgban, Brémában és 338-as mutatóval a tartományi sorrend utolsó helyén álló Berlinben - az országos átlagnál jóval kevesebb kocsi jut ezer lakosra.

További fontos trend a kettő, három vagy még több autót használó háztartások arányának növekedése. Így míg a legalább egy autóval rendelkező háztartások aránya tíz év alatt alig változott - 77,4 százalékról 77,6 százalékra emelkedett -, a két autóval rendelkező háztartások aránya 24,5 százalékról 27 százalékra, a három vagy több autóval rendelkező háztartások aránya pedig 4,1 százalékról 6,2 százalékra nőtt.

Európai Uniós összevetésben Németország a középmezőny elejéhez tartozik, a 8. helyen áll. Az első Lengyelország, ezer lakosonként 687 autóval, az utolsó Románia 400-zal.

Németországban az üzemben tartott autók száma is rekordot döntött, az idén január elején 48,8 millió személygépkocsi szerepelt a szövetségi közlekedési hatóság (KBA) nyilvántartásában, szemben az egy évvel korábbi 48,5 millióval. A tisztán elektromos meghajtású autók aránya ugyan csupán 2,1 százalék, ez azonban jelentős növekedés az egy évvel korábbi 1,3 százalékhoz képest, és a január-júliusi időszakban forgalomba helyezett új kocsik körében már 16,4 százalék az elektromos meghajtású autók aránya, míg egy évvel korábban 13,6 százalék volt ez az arány.


Az idei volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara

Noha még nincs vége augusztusnak, már most világos, hogy a 2026-os volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara a hőmérsékleti adatok rögzítésének 1901-es kezdete óta - közölte a holland királyi meteorológiai intézet (KNMI) jelentését ismertetve az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál csütörtökön.
2026. 08. 29. 13:00
Megosztás:

A bevándorlás akadályozta meg a népességfogyást Romániában

A nemzetközi vándorlás pozitív mérlege akadályozta meg Romániában tavaly a jelentősebb népességfogyást, amelyet a negatív természetes szaporulat okozhatott volna - derült ki a statisztikai intézet pénteken közzétett éves demográfiai összegzéséből.
2026. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Visa és Dunamu: stabilcoinok és AI alakíthatják át a fizetések jövőjét

A Visa és a dél-koreai Dunamu, az Upbit kriptotőzsde mögött álló vállalat stratégiai együttműködésbe kezdett, hogy megvizsgálják a stabilcoinalapú fizetések és az AI-vezérelt kereskedelem lehetőségeit. A két cég elsősorban a határokon átnyúló fizetések, átutalások és elszámolások új modelljeit kutatja, miközben azt is vizsgálják, hogyan kapcsolhatók össze az úgynevezett AI-agentek a digitális pénzügyi infrastruktúrával.
2026. 08. 29. 11:00
Megosztás:

12 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény a Gránit Banknál

Rekordszámú lakossági számlanyitás, digitális és AI fejlesztések: a Gránit Bank 2026 első félévét egyedi szinten stabil tőkével, likviditással, bővülő lakossági és KKV szolgáltatásokkal zárta.
2026. 08. 29. 10:00
Megosztás:

Az OTP Bank támogatja az agrárvállalkozások likviditását segítő kezdeményezés végrehajtását

Az Agrár és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium átmeneti pénzügyi könnyítést jelentő kezdeményezésének hátterében az idei év rendkívüli kihívásai állnak: az aszály, a tavaszi fagykárok, a járványhelyzetek, az egyes ágazatokban tapasztalható alacsony felvásárlási árak, valamint a költségnövekedés és a nemzetközi piaci bizonytalanságok. A nehézségek számos termelő likviditási helyzetét megnehezítették.
2026. 08. 29. 09:00
Megosztás:

Nemcsak fogyasztóként, befektetőként is tehetünk a vízhiány ellen

A vízhiány Magyarország egyik legégetőbb problémája, és egyre többen keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel hozzájárulhatnak a helyzet javításához. Cselekedni pedig nemcsak önkéntes munkával vagy adományokkal tudunk, de a megtakarításainkat is a jó cél szolgálatába állíthatjuk. Gyura Gábor, a Magyar Fenntartható Befektetési és Pénzügyi Egyesület igazgatója szerint befektetéseink is szerepet játszhatnak abban, hogy több forrás jusson a fenntarthatóbb vízgazdálkodási megoldásokhoz, és elősegíthetik a hosszú távon hatékony vízhasználatot.
2026. 08. 29. 08:00
Megosztás:

Szerdán találkozik Magyar Péterrel az Európai Tanács elnöke Budapesten

Uniós körútja során szeptember 2-án, szerdán találkozik Magyar Péter miniszterelnökkel António Costa, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Budapesten.
2026. 08. 29. 07:00
Megosztás:

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Fradiváros-projekt ügyében

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Ferencvárosi Torna Club Fradiváros-projektjéhez kapcsolódó, csaknem 25 milliárd forint állami támogatás felhasználása miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatóságán - közölte a tárca sportért felelős államtitkársága az MTI-vel pénteken. Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke tudatta: nyugodt szívvel állnak minden, jogállami keretek között lefolytatott vizsgálat elé.
2026. 08. 29. 06:00
Megosztás:

Létrejött a megállapodás a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról

A Mol Nyrt. és a Mol Investment Kft. megállapodott az állammal a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról – közölte a cég a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 08. 29. 05:00
Megosztás:

Újabb NAV-tutorial: webes nyugtaadat-szolgáltatás lépésről lépésre

Újabb videóval segíti a NAV a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra. A most megjelent tutorial azoknak mutatja be lépésről lépésre az adatok kézi rögzítését, akik továbbra is klasszikus, kézzel kitöltött nyugtatömbös papírnyugtát szeretnék használni. A videó a belépéstől egészen az adatok beküldéséig, képernyőről képernyőre vezeti végig a felhasználót a Pénztárgép Portálon szeptember 1-jén élesedő nyugtaadatok rögzítése menüponton.
2026. 08. 29. 04:00
Megosztás:

Hatmilliárd forintból fejlesztik a naperőművek kibervédelmét

Hatmilliárd forint uniós támogatásból fejlesztik a naperőművek kibervédelmét - közölte a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 08. 29. 03:00
Megosztás:

Lakossági villamos energia áremelés - mennyire emelkedhet az ár a tőzsdei árak miatt?

A magyar áramtőzsde idei drágulása valóban növeli a lakossági áremelés kockázatát, de a magasabb HUPX-ár nem jelenik meg automatikusan a villanyszámlákban.
2026. 08. 29. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A nyugdíjak emelése nem lehet több, mint...

Sokan csak az év elején automatikusan érkező nyugdíjemelésről hallanak, pedig létezik egy másik lehetőség is azok számára, akik különösen nehéz anyagi helyzetbe kerültek. Ez az emelés azonban nem jár automatikusan, kérelmet kell benyújtani érte, és a megítélhető összegnek szigorú felső határa van.
2026. 08. 29. 01:00
Megosztás:

Tovább terjeszkedik a Kifli.hu

Tovább terjeszkedik az online kereskedelmi szolgáltatást kínáló Kifli.hu, mostantól a Bakony és Külső-Somogy 94 településén is elérhető a szolgáltatásuk - közölte a cég pénteken az MTI-vel.
2026. 08. 29. 00:05
Megosztás:

Javult a balatoni vonatok menetrendszerűsége nyáron

A MÁV intézkedéseinek köszönhetően a nyári főszezonban 7 százalékkal javult a Balaton északi partján a vonatok menetrendszerűsége - írta a közösségi oldalán pénteken a vasúttársaság vezérigazgatója.
2026. 08. 28. 23:00
Megosztás:

Öt százalékkal nőtt a szlovén GDP a második negyedévben

Szlovénia hazai összterméke (GDP) 5,0 százalékkal nőtt éves összevetésben az idei második negyedévben az első negyedévi, felülvizsgált 3,2 százalékos bővülés után - közölte a szlovén statisztikai hivatal pénteken.
2026. 08. 28. 22:00
Megosztás:

Tovább erősítette refinanszírozási és tőkepiaci szerepét az MBH Jelzálogbank az első fél évben

Jelentős mérlegfőösszeg-növekedés és erősödő refinanszírozási aktivitás a hitelintézetnél Jelentősen növelte refinanszírozási aktivitását az MBH Jelzálogbank 2026 első fél évében: a refinanszírozott hitelállomány június végére 603,2 milliárd forintra emelkedett, ami éves összevetésben 48,6 százalékos növekedést jelent.
2026. 08. 28. 20:00
Megosztás:

Vegyes képet mutat a munkaerőpiac

Vegyes kép bontakozott ki az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint a munkaerőpiac júliusi mutatóiból: a népességfogyással szemben aktivizálódott a munkaképes lakosság, és egyszerre nőtt a foglalkoztatottak és munkanélküliek száma. Az adatokat szezonális tényezők is befolyásolták és a jövőt illetően semmiféle trendre nem lehet következtetni belőlük.
2026. 08. 28. 19:00
Megosztás:

Az S&P megerősítette Kína adósi besorolását

Az S&P Global Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet megerősítette Kína hosszú lejáratú "A plusz" és rövid lejáratú "A-1" deviza- és helyi valutában kibocsátott szuverén adósságának minősítését. A hosszú lejáratú minősítési kilátások "stabilak" maradtak a pénteken ismertetett jelentés szerint.
2026. 08. 28. 18:00
Megosztás:

Csaknem megduplázták a lakáshitel-törlesztésre fordított pénzt az egészségpénztárak tagjai

Az első félévben 3,7 milliárd forint egészségpénztári megtakarítást fordítottak lakáshitelek törlesztésére a tagok, ami közel a duplája az egy évvel korábbinak – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Nagyot nőtt az önkéntes nyugdíjkasszák vagyona, a pénztáraknak pedig összesen 77 ezerrel több tagja van, mint tavaly ilyenkor.
2026. 08. 28. 17:00
Megosztás: