Egyre több kismama tér vissza a munkaerőpiacra

Az elmúlt két évben többszörösére nőtt a szövetkezeti foglalkoztatásban dolgozó kismamák száma az egyik vezető hazai HR szolgáltató állományában, ami növekvő tendenciára enged következtetni ebben a piaci szegmensben. A rugalmas munkavégzési formák iránti kereslet, valamint a munkáltatói hozzáállás változása egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy egyre több kisgyermekes nő, akár már a GYED ideje alatt is, utat talál a munkaerőpiacra – derül ki a WHC Csoport anyák napja alkalmából összesített adataiból.

Egyre több kismama tér vissza a munkaerőpiacra

Az elmúlt időszakban egyre több szektorban figyelhető meg a kisgyermekes anyák intenzívebb visszatérése a munkaerőpiacra.  A WHC Csoport adatai alapján világosan kirajzolódik egy növekvő trend: 2023 tavasza óta többszörösére nőtt a szövetkezeti formában foglalkoztatott kismamák száma. A bővülés mögött részben a rugalmas foglalkoztatási formák iránti igény, részben pedig a munkáltatói attitűdök lassabb, de folyamatos változása áll.

A visszatérő kismamák jellemzően akkor keresnek munkát, amikor gyermekük betölti az 1-1,5 évet, de sokan már a gyermekgondozási díj (GYED) ideje alatt is újra dolgoznak, saját élethelyzetükhöz igazodva. A heti munkaidő jellemzően nyolc és harminc óra között ingadozik.

A földrajzi elhelyezkedés ugyanakkor nagyban befolyásolja a betölthető pozíciók típusát. Budapesten főként adminisztratív és egyéb szellemi munkakörök jellemzők, míg a közép-nyugati régióban vegyesebb a kép, itt irodai és fizikai munkát egyaránt vállalnak a kisgyermekesek, legyen az kézi összeszerelés, könyvelés vagy HR. Ezzel ellentétben a nyugati országrészben 80 százalékban fizikai munkakörökben – például takarítóként, konyhai kisegítőként – dolgoznak az anyukák. Fontos szempont, hogy ezek az édesanyák leginkább olyan elhelyezkedési lehetőségeket keresnek a munkaerőpiacon, amely területen korábban is dolgoztak, hogy meglévő tudásukra és tapasztalataikra támaszkodhassanak. Emellett megbízhatóak és lojálisak, hiszen általánosságban korlátozott lehetőségeik vannak a munkaerőpiacon.

A folyamat legnagyobb kihívását gyakran nem a munkavégzés, hanem a körülmények jelentik: a bölcsődei elhelyezés kérdése, a munkába járás megszervezése, a beteg gyermekekkel kapcsolatos időszakos távollétek mind-mind olyan tényezők, amelyek extra rugalmasságot igényelnek a szülők és a munkáltatók részéről egyaránt.

„A közhiedelemmel ellentétben nem arról van szó, hogy a kisgyermekeseknek speciális igényekkel rendelkeznek – egyszerűen olyan helyzetben vannak, amibe előbb-utóbb sok munkavállaló belekerül. Éppen ezért nem egyéni kedvezményekre, hanem rendszerszintű megértésre és rugalmasságra van szükség. Azok a cégek, akik ezt felismerik, nemcsak társadalmilag járnak el felelősen, hanem hosszútávú versenyelőnyhöz is juthatnak” – mondta el Margitics Ákos, a WHC Csoport szövetkezeti-szolgáltatás üzletágvezetője.

A WHC Csoport tapasztalatai alapján a siker kulcsa a folyamatos kapcsolattartás, a gyors reagálás és az együttműködés. Amikor egy kismama munkába állása akadályba ütközik, a szövetkezet a bölcsődéktől az államkincstárig több szereplővel is egyeztet annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb elhelyezkedhessen. Ez a típusú rugalmasság és az előrelátó tervezés ma már nemcsak lehetőség, hanem alapfeltétel és elvárás is.

A Zwack növelte árbevételét és eredményét

A Zwack Unicum Nyrt. a 2024 április 1. és 2025 március 31. közötti 2024/2025-ös üzleti évben bruttó 38,788 milliárd forint árbevételt ért el, amely 1,850 milliárd forinttal, 5 százalékkal haladja meg az előző üzleti évit, ez idő alatt az éves eredménye 2,9 százalékkal nőtt, és mintegy 2,9 milliárd forintot tett ki - közölte a társaság csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2025. 05. 22. 15:00
Megosztás:

Sokkal többet hozzátehetne a lakásépítés a magyar gazdasághoz

2024-ben a magyar GDP 3,3%-át tették ki a lakásépítések, ez elmarad az 5,4%-os uniós átlagtól – derül ki az Eurostat nemrég közölt adataiból. Érdekesség, hogy ezzel az aránnyal sem lógunk ki nagyon a sorból, jónéhány ország van mögöttünk a ranglistán. Van azonban néhány európai ország, melynek jelentős a súlya és kiugró adata felfelé húzza az átlagot.
2025. 05. 22. 14:30
Megosztás:

Új lépés a kkv-k megerősítése érdekében, elindult a Nemzeti Bajnokok hitelprogram

Megjelent a GINOP Plusz Nemzeti Bajnokok pályázati felhívás, amelynek keretében 155 milliárd forintos keretösszeggel elindul a „Zöld és digitális átállást célzó egyműveletes kombinált Hitelprogram”.
2025. 05. 22. 14:00
Megosztás:

Nem ember nélküli háború, hanem ember ellen irányuló háború lesz

Elképzelhető egy embermentes háború? Mennyire különülhet el a jövőben a polgári felhasználástól a hadiipar? Milyen irányba mozdulhatnak el a fejlesztések a következő években?
2025. 05. 22. 13:30
Megosztás:

Magyar Telekom részvényvisszavásárlási program

A Magyar Telekom megkezdte a sajátrészvény-visszavásárlási programját. Ennek keretében eddig a következő tranzakciókat hajtotta végre:
2025. 05. 22. 13:00
Megosztás:

A vámok ránehezedtek a japán gazdaság aktivitására

A feldolgozóipari beszerzési menedzser index májusban 49,0-ra emelkedett az előző havi 48,7-ről, ami összhangban van a piaci becslésekkel.
2025. 05. 22. 12:30
Megosztás:

A közelgő nyári szezonban a motorosoknak különösen érdemes figyelniük

A személyi sérüléssel járó közúti balesetek alacsony százalékát okozzák ugyan motorosok, vétlen résztvevőként ugyanakkor a közlekedők veszélyeztetett kategóriájába tartoznak: gyakran szenvednek súlyos vagy halálos kimenetelű sérülést. A motoros szezonon belül is kiemelt figyelmet érdemel a nyári időszak. Az Allianz Hungária adatai szerint júniusban, júliusban és augusztusban lényegesen az átlag felett alakul a motorkerékpárokhoz kapcsolódó káresetek száma.
2025. 05. 22. 12:00
Megosztás:

A kormány elkötelezett a gazdaság fejlődésének biztosítása és a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztése mellett

Magyarország történetének legjelentősebb autópálya-fejlesztése indul el 2025. szeptember 1- jén, amelynek keretében teljeskörűen megújul az M1-es autópálya. A beruházás a hazai gyorsforgalmi úthálózat hosszú távú, fenntartható fejlesztését szolgálja, és hozzájárul a nemzetgazdaság versenyképességének erősítéséhez.
2025. 05. 22. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők csütörtökön?

Az amerikai költségvetési aggodalmak hatására estek ma reggel az ázsiai indexek. Az Xpeng elektromosautó-gyártó részvényei jelentősen emelkedtek, miután a vállalat kedvező első negyedéves eredményről számolt be és a második negyedévre is optimista várakozásokat fogalmazott meg.
2025. 05. 22. 11:00
Megosztás:

Folytatódott az amerikai hozamok emelkedése

A múlt heti leminősítés után tovább erősödtek az amerikai költségvetési pálya fenntarthatóságával kapcsolatos aggodalmak.
2025. 05. 22. 10:30
Megosztás:

Estek a vezető indexek a tengerentúlon

Jelentősen csökkentek szerdán a főbb amerikai indexek, mivel a befektetők attól tartanak, hogy a Donald Trump által beterjesztett új adótörvényjavaslat elfogadása esetén tovább nőhet az amúgy is magas államháztartási hiány.
2025. 05. 22. 10:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a főbb európai piacok tegnap

Vegyesen zártak a főbb európai piacok tegnap. Az Egyesült Királyság éves inflációs rátája áprilisban 3,5%-ra ugrott a márciusi 2,6%-ról, meghaladva a 3,3%-os piaci előrejelzést. Ez 2024 januárja óta a legmagasabb érték.
2025. 05. 22. 09:30
Megosztás:

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Történelmi csúcsra erősödött, áttörte a 110 ezer dolláros szintet a bitcoin csütörtök hajnalban a világ legnagyobb kriptotőzsdei platformján, a Binance-on.
2025. 05. 22. 08:30
Megosztás:

Az APT Miner ingyenes bányászatot biztosít, akár napi 5177 dollár passzív jövedelmet

Az idők változásával az emberek energiához való hozzáállása is megváltozott. Az új energiafelhő-bányászati műveletek működtetéséhez megújuló energiára, például nap- és szélenergiára támaszkodnak, ami jelentősen csökkenti a bányászati költségeket, és a többletenergiából származó villamos energiát beépíti az elektromos hálózatba.
2025. 05. 22. 08:00
Megosztás:

A mesterséges intelligencia alkalmazása akár 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t 2035-ig

A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása akár 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t 2035-ig, évente 1 százalékpontot adhat hozzá a növekedéshez, ami a világ 19. századi iparosítását jellemző fejlődéséhez mérhető - derül ki a PwC Value in Motion című tanulmányából, amit szerdán juttattak el az MTI-nek.
2025. 05. 22. 07:00
Megosztás:

Magyarország továbbra is egyedülálló kivétel az alacsony társasági adóval és a magas áfával, a családi adókedvezmények terén pedig régiós éllovas

A nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat, a Forvis Mazars immár tizenharmadik alkalommal adta ki a Közép- és kelet-európai adókalauzt, amely átfogó képet ad 22 európai és 3 közép-ázsiai ország adórendszeréről. A 2025-ös év egyik legjelentősebb adózási kiadványa részletesen bemutatja a foglalkoztatási és vállalati jövedelmek adózásának aktuális trendjeit, a digitalizáció előrehaladását, valamint a globális minimumadó bevezetésének állását. A kiadvány értékes összehasonlítási alapot teremt a régióban tapasztalható hasonlóságok és különbségek feltérképezéséhez, ezzel hasznos támpontot kínál a befektetők, vállalkozások és döntéshozók számára.
2025. 05. 22. 06:00
Megosztás:

Az EU nem engedi többé, hogy Oroszország fegyverként használja energiaexportját

"Nem engedjük többé, hogy Oroszország fegyverként használja energiaexportját ellenünk, zsarolja tagállamainkat, és nem hagyjuk, hogy feltöltsék a háborús kasszát a Kremlben" - jelentette ki Dan Jorgensen energiaügyekért felelős uniós biztos szerdán Brüsszelben.
2025. 05. 22. 05:30
Megosztás:

Együttműködésre lép az Ayvens és a BYD

Hazánk egyik vezető flottakezelője, az Ayvens bejelentette, hogy a 2024-ben aláírt központi stratégiai megállapodás nyomán Magyarországon is kiemelt partneri együttműködésbe kezd a BYD-vel, az új energiával hajtott (New Energy Vehicles, NEV), azaz a tisztán elektromos és konnektoros hibrid, járművek világelső gyártójával. A partnerség hivatalos bejelentésének alkalmából Magyarországra látogatott William Shao, a tengerentúli régió pénzügyi igazgatója, ahol Pesti Tímeával, az Ayvens Magyarország (korábban ALD Automotive | LeasePlan) vezérigazgatójával egyeztették a megállapodás részleteit.
2025. 05. 22. 05:00
Megosztás:

20 magyar élelmiszeripari vállalkozás mutatkozik be Amszterdamban

Megnyílt a PLMA World of Private Label – Kereskedelmi Márkák Kiállítása, ami egyre népszerűbb a kereskedők és a gyártók körében, akik a sajátmárkás termékek piacán keresnek új üzleti lehetőségeket és partnereket. Az amszterdami szakmai vásáron 20 magyar élelmiszeripari vállalkozás mutatkozik be a nemzetközi közönség előtt - közölte az Agrármarketing Centrum (AMC) szerdán az MTI-vel.
2025. 05. 22. 04:30
Megosztás:

Jön a béremelés a falvak és kistelepülések köztisztviselőinek

A kormány elkötelezett az önkormányzati dolgozók béremelése mellett, lépésről lépésre javít a jövedelmek színvonalán - közölte a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) szerdán az MTI-vel.
2025. 05. 22. 03:30
Megosztás: