Elfogadták Szombathely költségvetését

Elfogadta Szombathely közgyűlése a város idei költségvetését csütörtökön, amelynek mérleg szerinti bevételeit és kiadásait egyaránt 30,1 milliárd forintra tervezik, 10,2 milliárd forinttal kevesebbre mint amennyiből az előző évben a költségvetés módosításai után ténylegesen gazdálkodtak.

Elfogadták Szombathely költségvetését

A költségvetést 13 igen szavazattal, öt tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül fogadták el, a várost irányító Éljen Szombathely! tagjai valamint egy független képviselő támogatta az előterjesztést, a Fidesz képviselői és a Mi Hazánk Mozgalom képviselője tartózkodtak.

Nemény András (Éljen Szombathely!) polgármester a költségvetésről szóló napirendet felvezetve kijelentette: a kötelezően ellátandó önkormányzati feladatok állami támogatása nem inflációkövető, így azok finanszírozásához az önkormányzatoknak sokkal többet kell hozzátenniük, mint eddig.

Szintén nehézségeket okoz szavai szerint, hogy az a szolidaritási hozzájárulás, amely 2019-ben még csak 800 millió forint volt, idén már 3,8 milliárd forint.

Rámutatott: tovább rontja költségvetési helyzetüket, hogy az iparűzési adóból származó többletet ebben az évben elvonja és a versenyképes járások elnevezésű programra fordítja a kormányzat.

A polgármester ismertetése szerint iparűzési adóból 2025-ben 11 milliárd 715 millió forintra számítanak, ehhez társul építményadóból 2,5 milliárd forintnyi bevétel.

A büdzsé legnagyobb kiadásai közé tartozik a tömegközlekedés amelynek finanszírozása 1,4 milliárd forintba kerül Szombathelyen, és amelyhez, elmondása szerint, mindössze 160 millió forint állami támogatás érkezik.

Hozzátette: a másik legjelentősebb kiadás az óvodák és a bölcsődék működtetése, amelyre együtt 5,5 milliárd forintot fordítanak a vasi vármegyeszékhelyen.

Nemény András szavai szerint a 2025-ös költségvetés vesztesei a kultúra, a sport és a városüzemeltetés, ezekre kevesebb forrás jut mint tavaly.

Illés Károly (Fidesz), a közgyűlés ülésén arra emlékeztetett: a város költségvetésének egyharmada állami forrásokból származik, az olyan a nem kötelezően ellátott feladatokhoz, mint például a színház, a bábszínház, a szimfonikus zenekar, múzeum és könyvtár működtetése együttesen 1 milliár 250 millió forinttal járul hozzá a kormányzat.

Szólt arról is, hogy a Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter által nemrég Szombathelyen bejelentett 2 milliárd forint összértéket meghaladó közútfejlesztések - ezekről a polgármester is szólt a bevezetőjében - illetve a Volán-per kapcsán felmerülő 500 millió forintos önkormányzati tartozás elengedése, valamint a közétkeztetéshez nyújtott több mint 870 millió forint, összesen több mint 4,6 milliárd forintot tesz ki, szembe állítható 3,8 milliárd forint szolidaritási hozzájárulással.

A város honlapján közzétett költségvetés szerint az állami költségvetésből az önkormányzat működésére és ágazati feladatok ellátására 2025-ben összesen 9 milliárd 173 millió forint illeti meg Szombathelyt, ami 812 millió forinttal több, mint az előző évben.

A köznevelési feladatok támogatásának együttes összege 388 millió forinttal, a szociális és gyermekjóléti feladatok támogatásának együttes összege 304 millió forinttal, a gyermekétkeztetési feladatok támogatása pedig 148 millió forinttal emelkedett.

A bevételeket növelni, a kiadásokat csökkenteni igyekeznek, ezt szolgálja az építményadó emelése, a helyijáratos buszmenetrend és a parkfenntartási feladatok racionalizálása.

Mint írják, "a nehézségek ellenére is biztosított a város működtetése", a kötelező önkormányzati feladatok ellátása, és az olyan nem kötelezőeké is, mint a háziorvosi életpálya modell, a hátrányos helyzetű gyerekek balatoni táboroztatása, a közösségi bérlakásrendszer fenntartása, vagy a lakhatási problémák kezelése.

Csökken viszont a Savaria Múzeum, a Savaria Turizmus Nonprofit, és az AGÓRA költségvetési támogatása, a kulturális ágazat támogatása összességében 1,3 milliárd forinttal, a szociális ágazaté 500 millió forinttal lesz kevesebb, sportra 200 millió forinttal jut kevesebb, mint tavaly.

A parkfenntartás támogatását 290 millió forinttal, az út és hídfenntartási keretet 1,2 milliárd forintról 367 millió forintra csökkentik.

A korábban kiemelt célként megjelölt és részben megkezdett nagyszabású útfelújítási programot, uniós pályázati pénzekből reméli folytatni a város, miután azok megérkeznek Magyarországra.

Zöld utat kapott a Circle kriptobankja – de vételre elég ez?

Fontos mérföldkőhöz érkezett a kriptoszektor: az amerikai pénzügyi felügyelet (OCC) feltételes engedélyt adott a Circle Internet Groupnak és a Ripple-nek nemzeti trust bank létrehozására, miközben a Paxos, a BitGo és a Fidelity Digital Assets meglévő engedélyeit is szövetségi szintre emelte. Ez az öt jóváhagyás egyértelműen jelzi, hogy a digitális eszközökkel foglalkozó vállalatok egyre szorosabban integrálódnak az amerikai bankrendszerbe, immár egységes, szövetségi felügyelet alatt.
2025. 12. 14. 00:05
Megosztás:

Az XRP megtorpan a 2,05 dolláros szint közelében, miközben a Digitap ($TAP) Visa-megállapodása a 2026-os év legjobb szabályozásbarát kriptós előértékesítésévé teszi

A Federal Reserve legutóbbi, 25 bázispontos kamatcsökkentése rövid időre javította a piaci hangulatot, azonban a frissített „dot plot” azt jelezte, hogy az infláció várhatóan 2028-ig a célérték felett marad – ez a fordulat azonnali visszahúzódásokat idézett elő a főbb altcoinok körében.
2025. 12. 13. 23:00
Megosztás:

Ágazatok Második hónapja erősödik az ipar

Az év utolsó negyedévének kezdetén a hazai ipar erősödést mutat, és immár második hónapja tart a növekedés. Októberben az ipari termelés volumene 0,5%-kal meghaladta az előző havit. Ugyanakkor az összkép továbbra sem kedvező, mivel éves összevetésben 2,7%-os visszaesés látható. A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása és a gép, gépi berendezés gyártása kivételével. A gyenge teljesítmény elsődleges oka a gyenge külső kereslet, ami ráadásul a legnagyobb alágazatokat, a járműgyártást, illetve a villamos berendezés gyártást (akkumulátor-gyártás) kiemelten érinti. Emellett a geopolitikai feszültségek, a vámháború és a gyenge nemzetközi konjunktúra mind rányomta a bélyegét az ágazatra. Az ágazat még messze van a korábbi lendület visszanyerésétől, ugyanakkor az elmúlt hetekben megjelent néhány kedvező fejlemény, amelyek támogatást nyújthatnak a kilábaláshoz. Ezzel szemben a német gazdaság várható élénkülésével kapcsolatos kilátások sajnos tovább romlanak. Remélhetőleg a magyar ipar olyan szegmensekben fog erősödni, amelyek versenyképes termékeket állítanak elő, és az elektromobilitásra épülnek – például a CATL és a BYD gyártási kapacitásainak indulása 2026-ban. Összességében viszont arra számítunk, hogy 2025-ben az ipar teljesítménye várhatóan éves átlagban még visszaesik.
2025. 12. 13. 22:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki szombaton az ötös lottón:
2025. 12. 13. 21:00
Megosztás:

Az Ethereum a 3 100 dolláros ellenállással küzd, miközben a Digitap ($TAP) egyre magasabbra tör – a 2026-os év legjobb kriptója lehet

Az Ethereum meglepően erőteljesen reagált a hónap eleji FED-ülésre: az ETH árfolyama 3 000 dollár alatti szintről 3 300 dollár fölé emelkedett, mielőtt visszahúzódott a 3 100 dolláros tartományba. Ez a visszahúzódás összhangban áll a medvepiac általános ritmusával, ahol a rövid árfolyamemelkedéseket gyakran nagy lehűlések követik, ahogy a likviditás csökken.
2025. 12. 13. 20:00
Megosztás:

MÁV: jön az éves ország- és vármegyebérlet december közepétől

Vasárnap, december 14-én lép életbe a MÁV-csoport 2025/2026-os menetrendje, december közepétől vásárolható az éves ország- és vármegyebérlet az új MÁVPlusz alkalmazásban, az applikáción keresztül péntektől mindenki számára elérhető a 15 százalékos okoskedvezmény a jegyekre - közölte a MÁV szombaton az MTI-vel.
2025. 12. 13. 19:00
Megosztás:

Az Európai Unió tartósan befagyasztja az orosz állami vagyont

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács úgy döntött, hogy meghatározatlan időre megtiltja az EU területén befagyasztott, az Orosz Központi Bankhoz tartozó eszközök Oroszországba történő visszautalását - közölte a testület pénteken.
2025. 12. 13. 18:00
Megosztás:

Valamikor mostanában áll munkába a százezredik tisztán elektromos gépkocsi

Valamikor mostanában áll munkába a százezredik tisztán elektromos gépkocsi, a teljes klímabarát flotta a múlt hónap végére 98 660 darabot számlált, decemberben kevesebb mint 1400 gépjárműnek kell zöld rendszámot kapnia ahhoz, hogy még idén százezer fölé nőjön az állomány - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombaton facebook jegyzésében.
2025. 12. 13. 17:00
Megosztás:

Stratégiai partnerséget kötött a GLS és a DPD a rugalmasabb csomagátvétel érdekében

A rugalmasabb csomagátvétel érdekében a GLS Hungary és a DPD Hungary stratégiai partnerséget kötött, ennek köszönhetően Magyarországon a DPD-csomagok a GLS-automaták jelentős részéből is átvehetők lesznek - olvasható a két társaság közös, az MTI-nek eljutatott közleményében.
2025. 12. 13. 16:00
Megosztás:

Hitelmoratóriummal segíti a kormány a gazdákat

A fagy- és aszálykár, valamint a sertéspiaci túlkínálat ellensúlyozása érdekében újabb eszközzel segítjük a gazdálkodókat - jelentette be Nagy István agrárminiszter a tárca az MTI-nek küldött szombati közleményében.
2025. 12. 13. 15:00
Megosztás:

Fokozott ellenőrzést tart a rendőrség egy héten át az ország útjain

Fokozott ellenőrzést tart a rendőrség december 15. és december 21. között az ország útjain - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szombaton a police.hu oldalon.
2025. 12. 13. 14:00
Megosztás:

Ennyit költenek idén karácsonykor a fiatalok: tovább emelkedett az ajándékokra szánt összeg

A 19–29 évesek idén átlagosan 51 ezer forintot költenének karácsonyi ajándékokra – derül ki a K&H ifjúsági index friss adataiból. A férfiak 63 ezer, a nők 40 ezer forintos kiadással terveznek. Bár az ajándékokra szánt összeg tovább emelkedett, a fiatalok 57 százaléka inkább több, kisebb értékű ajándékot vásárolna idén.
2025. 12. 13. 13:00
Megosztás:

A vasárnapig megrendelt Gondosórát még karácsony előtt kézbesítik

Azok a 65 év felettiek, akik vasárnap éjfélig megrendelik a Gondosórát, az ünnepek előtt megkapják - erről beszélt Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója pénteken közzétett Facebook-videójában.
2025. 12. 13. 12:00
Megosztás:

Idő előtt megkezdődött a paksi első betonöntéshez szükséges vasbeton-szerkezet építése

A munkálatok a vártnál gyorsabban haladnak a paksi atomerőmű-bővítésen, s ezzel idő előtt megkezdődhetett az első betonöntéshez szükséges vasbeton-szerkezet építése a helyszínen - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Budapesten.
2025. 12. 13. 11:00
Megosztás:

Eljött a hazai professzionális vagyonkezelés ideje

A geopolitikai feszültségek, a kamatkörnyezet hullámzása és az adópolitikai bizonytalanság világszerte újraírják a vagyonkezelés korábbi biztonsági mintáit. – hívja fel a figyelmet Horváth Balázs az SQN Trust igazgatósági tagja. A vagyonos családok egyre gyakrabban szembesülnek azzal, hogy a „biztonságosnak hitt” külföldi struktúrák sem mindig jelentenek védelmet – a banki compliance szigorodik, a transzparencia nő, a bizalmatlanság pedig mindkét irányban erősödik. Márpedig a kérdés minimum 50.000 családot, a vállalkozói munkaadók és adófizetők legfontosabb tizedét érinti.
2025. 12. 13. 10:00
Megosztás:

A Thaiföld és Kambodzsa közötti konfliktus rendezéséről tárgyalt Donald Trump

A Thaiföld és Kambodzsa közötti konfliktus rendezéséről tárgyalt telefonon Donald Trump amerikai elnök a két ázsiai ország miniszterelnökével pénteken.
2025. 12. 13. 09:00
Megosztás:

Így élénkülhet a verseny a szúnyoggyérítés hazai piacán

Nagymértékben csökkent az egyajánlatos közbeszerzési eljárások aránya a szúnyoggyérítési szolgáltatások közbeszerzési (CPV) főcsoportjában az elmúlt években – állapította meg a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A GVH azt is feltárta, hogy a szúnyoggyérítés több szempontból is sajátos piacnak tekinthető, amelyen vannak olyan strukturális problémák, melyek gátolhatják az arány további csökkenését, és amelyek kezelése tovább élénkítheti a versenyt a piacon. A GVH a szúnyoggyérítési piac vizsgálatának lezárásával mindhárom vizsgált közbeszerzési piac kapcsán az egyajánlatos eljárások arányának csökkenését állapította meg.
2025. 12. 13. 08:00
Megosztás:

Véget érhet a gyors áremelkedés az ingatlanpiacon 2026-ban

Vegyes képet mutatott a hazai ingatlanpiac novemberben: miközben az adásvételek száma visszaesett az őszi csúcshoz képest, a lakáshitelezés történelmi rekordot döntött – derül ki a Duna House friss ingatlanpiaci barométeréből. A piac szerkezete tovább alakult, nagyobb szerepet kaptak a fiatal, első lakásukat vásárló vevők, miközben a befektetők jelenléte tovább csökkent.
2025. 12. 13. 07:00
Megosztás:

A Videoton Holding idei árbevétele 300 milliárd forint körül alakul

A Videoton Holding idei árbevétele 300 milliárd forint körül alakul, valamelyest csökken a tavalyi üzleti évhez képest - mondta a magyar tulajdonú vállalatcsoport elnök-vezérigazgatója pénteki évzáró rendezvényükön Székesfehérváron.
2025. 12. 13. 06:00
Megosztás:

Bővíti közös elektromosautó-töltőhálózatát az ALDI és az E.ON Drive Infrastructure Hungary

Tovább bővíti közös elektromosautó-töltőhálózatát az ALDI Magyarország és az E.ON Drive Infrastructure Hungary (EDRI); decemberben nyolc ALDI-áruház parkolójában telepítenek új, nagy teljesítményű HPC töltőberendezéseket, amelyekkel az érintettek már néhány perc alatt érezhetően növelni tudják a járműveik hatótávját - közölte az ALDI pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 13. 05:00
Megosztás: