Elindult a Pannónia Program

A nemzetközi együttműködések erősítésére útjára indult a diákok nemzetközi csereprogramja, a Pannónia Program, valamint a nemzetközi kutatásokat támogató Hu-rizont program - erről Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára beszélt az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.

Elindult a Pannónia Program

Az elmúlt években tudományosan, oktatási kiválóságban, nemzetköziesítésben sokat léptünk előre, ennek az egyik nemzetközi mércéje, hogy immár 12 magyar egyetem tartozik a világ legjobb felsőoktatási intézményeinek 5 százalékához - mondta Hankó Balázs.

Az államtitkár az elérendő célok között említette, hogy 2030-ra egy magyar egyetem bekerüljön a világ legjobb 100 egyeteme közé, három egyetem pedig az Európai Unió legjobb száz intézménye közé.

Ezt úgy érjük el, hogy erősítjük a nemzetközi programjainkat, a kutatási együttműködéseinket - hangoztatta, hozzátéve: ezért indították el útjára idén a diákok nemzetközi csereprogramját, a Pannónia Programot, valamint a nemzetközi kutatásokat támogató Hu-rizont programot.

Hozzátette: a Pannónia Program célja, hogy lehetőséget biztosítson a diákoknak, oktatóknak és kutatóknak, hogy akár a világ legjobb egyetemeire is eljussanak. Erre 10 milliárd forint áll rendelkezésre - emlékeztetett.

Közölte, úgy számolnak, hogy a program jövőre 8 ezer diáknak, oktatónak és kutatónak teszi lehetővé, hogy a világ bármelyik felsőoktatási intézményében nemzetközi tapasztalatokat szerezzen. Az így szerzett krediteket minden esetben el fogják fogadni a hazai intézmények, illetve a tapasztalatszerzést havi 350-500 ezer forintos ösztöndíjjal is támogatja a Pannónia Program. A tenderre január végéig pályázhatnak a felsőoktatási intézmények, ezt követően nyújthatják be pályázataikat a hallgatók.

Ismertetése szerint jelenleg 10 ezer diák, tanár és kutató vesz részt ilyen programokban, ám a Tempus Közalapítvány koordinálásával megvalósuló Pannónia Programtól azt várják, hogy ezt a számot megduplázzák.

Emlékeztetett arra is, hogy a magyar kutatás nemzetközi együttműködését elősegítő program indul HU-rizont néven, amelyre 2024-ben nyolc milliárd forint áll rendelkezésre.

A programból a magyar egyetemekkel partnerségben lévő külföldi egyetemek kutatási költségeit is finanszírozza a kormány, cserébe viszont a kutatási célokat a magyar egyetemek definiálják majd. A kutatási területek a Neumann János Program három fókuszterületére - az egészséges életre, a digitalizációra és a zöld átállásra - koncentrálnak. A pályázatot a Kutatási Kiválósági Tanács értékeli majd.

Beszélt arról is, hogy a HU-rizont program mellett 6 milliárd forintot különítettek el annak támogatására, hogy nemzetközi kutatók Magyarországon folytathassák kutatásaikat.

Kérdésre válaszolva elmondta: a köznevelésben dolgozó pedagógusok béremelésével párhuzamosan 24 ezer szakképzésben oktató bérét is emeli a kormány. Az oktatók átlagosan 32,2 százalékos béremelést kapnak, amit az érintettek már február elején megkapnak. Ez összesen 60 milliárd forintot jelent, és az állami és nem állami fenntartású szakképzési intézményekben oktatók egyaránt megkapják. Ez nagyjából azt jelenti, hogy a pályakezdő oktatók bére 582-620 ezer forint, a derékhadnak 670-720 ezer forint, a régebb óta oktató, tapasztalt pedagógusoknak pedig akár a 800 ezer forintot is elérheti a fizetése - tette hozzá. Ez lesz a harmadik béremelés 2020. óta a szakképzésben dolgozók esetében - emlékeztetett.

Hankó Balázs a Kossuth rádió reggeli műsorának is vendége volt, ahol arról beszélt, hogy idén is támogatják azokat az egyetemeket, amelyek a Horizont Európa programban nem kaptak támogatást. A tavaly rendelkezésre álló ötmilliárd forintból 12 egyetem 43 kutatását támogatták, ezt a programot viszik tovább ebben az évben is mintegy ötmilliárd forint keretösszegből.

"Így nemzetközi kutatási együttműködésekre idén soha nem látott összeget, összesen 24 milliárd forintot fordítunk" - hangsúlyozta Hankó Balázs.


A Duna Paksnál az elmúlt 24 órában négy centimétert emelkedett

A Duna Paksnál az elmúlt 24 órában négy centimétert emelkedett, az emelkedő tendencia tovább folytatódott - olvasható a kormany.hu oldalon a hőségriasztásról csütörtök délelőtt közzétett jelentésében.
2026. 08. 06. 14:00
Megosztás:

Fizetésképtelenséget jelentett a Robinson Tours

Fizetésképtelenséget jelentett az elsősorban bulgáriai üdüléseket kínáló, bolgár bejegyzésű Robinson Tours utazási iroda, a károsult magyar utasok az ügyben a cég bolgár biztosítójához fordulhatnak - írta meg szerdán a Turizmus.com utazási szakportál a Robinson levele alapján, amelyben utasait tájékoztatta.
2026. 08. 06. 13:00
Megosztás:

A nyári melótól a karrierépítésig: így alakult át a magyar diákmunkapiac az elmúlt másfél évtizedben

A 15 éves Prodiák Iskolaszövetkezet tapasztalatai alapján a vállalatok már nem kiegészítő munkaerőt, hanem jövőbeli munkatársat keresnek a fiatalokban.
2026. 08. 06. 12:30
Megosztás:

Még Paks kiesését is áthidalhatná a megfelelő energiatárolás

A paksi atomerőmű teljes leállása nem a megújuló energia korlátait, hanem a hazai energiatárolás hiányát teszi látványossá. Miközben a napelemek napközben Paks kiesése mellett is nagy mennyiségű áramot termeltek a nyári kánikulában, estére a tárolók hiánya miatt megnőtt az importigény. Szilva Attila fizikus, a BME és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője szerint megfelelő elektromos tárolókapacitással még egy ilyen válsághelyzet hatásai is jelentősen enyhíthetők lennének.
2026. 08. 06. 12:00
Megosztás:

Új csúcson a Dow, a SpaceX és a chipgyártó AMD húzta le a Nasdaq-ot

Vegyesen alakult a szerdai kereskedés a tengerentúlon: a Dow új csúcson zárt, az S&P500 0,2%-ot csúszott vissza, noha napközben rekordszintre ért, miközben a Nasdaq Composite négy pluszos nap után először gyengült, és 0,8%-ot csökkent.
2026. 08. 06. 11:00
Megosztás:

Kitart az optimizmus az európai tőzsdéken

Szerdán is kitartott a vállalati eredményjelentések táplálta optimizmus Európában, ellensúlyozva a közel-keleti események miatti aggodalmakat. Rekordszinten zárt a Stoxx600, a DAX és a CAC40 is, miközben a FTSE szintén csúcsközelbe került. A szektorindexek közül a bányavállalatok vezették a nyertesek sorát, amihez a lendületet a gyengülő dollár nyomán szárnyaló arany biztosította.
2026. 08. 06. 10:00
Megosztás:

Zuhan a BIRS kamatráta: mikor csökkenhetnek végre a lakáshitelkamatok?

Látványosan, mintegy 2 százalékponttal estek a hosszú bankközi referenciakamatok, a piaci lakáshitelek átlagkamata azonban továbbra is 6,4 százalék körül mozog. Jogosan merül fel a kérdés: mikor jelenik meg a kedvező változás a bankok ajánlataiban, és mekkora kamatcsökkentésre számíthatnak a hitelfelvevők?
2026. 08. 06. 09:00
Megosztás:

Csekély mértékben nőtt a Magyar Telekom bevétele és nyeresége a második negyedévben

A Magyar Telekom összes bevétele 0,8 százalékkal, adózott eredménye 0,5 százalékkal nőtt a második negyedévben 2025 azonos időszakához képest – olvasható a társaság szerdán közzétett jelentésében.
2026. 08. 06. 07:00
Megosztás:

Személycseréket jelentette be a katonai vezetésben az orosz elnök

Személycseréket jelentett be az orosz fegyveres erők parancsnoki állományában szerdán Vlagyimir Putyin elnök.
2026. 08. 06. 06:00
Megosztás:

Friss kutatás: rossz sztereotípia, hogy a magyarok csak az ár alapján döntenek

A márkák értékét elsősorban a minőség és a bizalom határozza meg, a hűség pedig leginkább a vásárlási gyakoriságban és az ajánlási hajlandóságban nyilvánul meg – derül ki a Nitro legfrissebb kutatásából, amely átfogó képet nyújt a magyar fogyasztók márkapreferenciáiról, a márkákhoz fűződő viszonyáról és a lojalitás mögött álló motivációkról.
2026. 08. 06. 05:00
Megosztás:

Változás a használtautó-piacon: meredeken esik a dízel, miközben 30%-kal nőtt a zöld autók iránti kereslet

Tovább gyorsul a hajtásláncok szerkezeti átalakulása a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb, júliusi statisztikái szerint. Egyetlen év alatt több mint 12,5 ezer érdeklődőt* veszítettek a dízelüzemű autók, miközben a villamosított hajtásláncok (tisztán elektromos és hibrid modellek) iránti vásárlói kereslet több mint 30%-os ugrással megközelítette a havi 49 ezres határt. A piac alapját jelentő benzines szegmens változatlanul szilárd bázist mutat.
2026. 08. 06. 04:00
Megosztás:

Átalakítja ügynökségi modelljét a Szerencsejáték Zrt.

Az átláthatóság, a szakmai minőség és a verseny erősítése érdekében új marketing és kommunikációs ügynökségi struktúrát alakít ki a Szerencsejáték Zrt. A társaság a következő időszakban több lépcsőben meghirdetett pályázatokon keresztül választja ki a marketing-, a média-, a nyomdai, a PR, a social, valamint a rendezvényszervező ügynökségeit. Az új rendszer kialakítása a szakmai ajánlások és piaci visszajelzések figyelembevételével, független szakértők támogatásával történik.
2026. 08. 06. 03:00
Megosztás:

Így kaphat egy magyar nyugdíjas olcsóbban gyógyszert - 7 lehetőség

Sok magyar nyugdíjas havonta többféle gyógyszert szed, ezért a patikában hagyott összeg könnyen elérheti a több ezer vagy akár több tízezer forintot. Kevesen tudják azonban, hogy a társadalombiztosítási támogatás mellett közgyógyellátás, önkormányzati segítség, egyedi méltányosság és olcsóbb helyettesítő készítmény is csökkentheti a kiadásokat.
2026. 08. 06. 02:00
Megosztás:

Ki rendelhet el vízkorlátozást ma Magyarországon?

Nyári hőhullámok és tartós aszály idején gyakran jelennek meg olyan közlemények, amelyek megtiltják a vezetékes ivóvízzel történő locsolást, autómosást vagy medencetöltést. A köznyelv ezeket egyszerűen „vízkorlátozásnak” nevezi, jogilag azonban több, egymástól eltérő intézkedésről lehet szó. Nem mindegy, hogy vízhiány miatti települési korlátozásról, műszaki üzemzavarról, ivóvízminőségi problémáról vagy mezőgazdasági vízhasználat korlátozásáról beszélünk.
2026. 08. 06. 01:00
Megosztás:

A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy jövő kedden legyen az államfőválasztás

A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
2026. 08. 06. 00:05
Megosztás:

Csökkenti a reaktor teljesítményét a krskói atomerőmű

Szerda éjszakától fokozatosan csökkenti reaktorának teljesítményét a szlovén-horvát tulajdonú Krsko Atomerőmű (NEK) a Száva alacsony vízhozama és magas vízhőmérséklete miatt - közölte az erőmű vezetése.
2026. 08. 05. 23:00
Megosztás:

MNB: egyhangúlag támogatta a monetáris tanács az alapkamat csökkentését júliusban

Enyhangúlag szavaztak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjai a július 21-i ülésen az alapkamat csökkentéséről - olvasható az MNB honlapján szerdán közzétett rövidített jegyzőkönyvben.
2026. 08. 05. 22:00
Megosztás:

Jóval olcsóbb lett a villanyautók és a hibridek kötelezője

Már a százezres nagyságrend felett van a magyar villanyautó-flotta, ami bő 40 százalékos bővülést jelent éves szinten. A Netrisknél kötött kgfb-szerződéseken belül az elektromos személyautók aránya júniusra 3,6 százalékra, a hibrideké pedig több mint 5 százalékra emelkedett. Az elektromos autók kötelező biztosításának féléves átlagdíja éves összevetésben 8 százalékkal, a hibrideké 12 százalékkal csökkent, miközben a többi személyautónál mindössze 2 százalékos mérséklődés történt. A cascónál ugyanakkor jelentős a különbség: az elektromos autók éves átlagdíja meghaladta a 263 ezer forintot.
2026. 08. 05. 21:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: lassítja a vonatokat és festéssel is védi a síneket a hőségtől a MÁV

Lassítja a vonatokat a MÁV és festéssel is védi a síneket a hőségtől - írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter szerdán Facebook-bejegyzésében.
2026. 08. 05. 20:00
Megosztás:

Körültekintőbben jár el a Lidl az árakkal kapcsolatos kommunikációja során a GVH eljárásnak eredményeként

48 millió forintos bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt.-re egy most lezárt megismételt eljárásban. Az országszerte mintegy 200 áruházat működtető kiskereskedelmi vállalkozás megtévesztő módon kommunikálta, hogy „Lidl a legolcsóbb élelmiszerlánc”. 2024 februárjában – az eredeti ügyben – ugyanezért már elmarasztalta a céget a GVH, de a Kúria új eljárásra kötelezte a GVH-t. A megismételt eljárásban a GVH szűkebb körben, de gyakorlatilag ugyanarra a megállapításra jutott. A cég együttműködött a versenyhatósággal, elismerte a jogsértést és vállalta, hogy a jövőben körültekintőbben jár el az árakkal kapcsolatos kommunikációja során.
2026. 08. 05. 18:00
Megosztás: