Elkezdődött az év legforgalmasabb időszaka

Elindult a karácsonyi bevásárlási szezon, az élelmiszerláncok várakozásai szerint a tavalyinál erősebb lehet a decemberi forgalom - derül ki az MTI által készített körképből.

Elkezdődött az év legforgalmasabb időszaka

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, Vámos György az MTI-nek elmondta: a december mindig a legerősebb hónap a kereskedelemben. Idén is azzal számolnak, hogy az év utolsó hónapjában lesz a legnagyobb a forgalom volumene, és van esély arra is, hogy a megvásárolt árumennyiség meghaladja a tavaly decemberit. Várhatóan nemcsak az élelmiszerek, hanem az iparcikkek piacán is érezhető lesz a javulás, a kereskedők abban bíznak, hogy a családok készülnek az ajándékok vásárlására - tette hozzá.

A főtitkár szerint a vásárlási kedvet erősíti egyebek mellett az infláció csökkenése, a reálkeresetek emelkedése, a SZÉP-kártya felhasználásának lehetősége az élelmiszerüzletekben, valamint a versenyt élénkítő kormányzati intézkedések, például az árfigyelő és a kötelező akciók.

A CBA kommunikációs igazgatója, Fodor Attila jelezte: arra számítanak, hogy ezen a hétvégén kezdődik a karácsonyi felkészülés, első körben a tartós élelmiszerek beszerzésével, majd a karácsonyhoz közeledve egyre inkább a friss termékek kerülnek előtérbe. Kedvező tendenciaként említette, hogy az előző hónapok tapasztalatai szerint a beszállítók mérséklik átadói áraikat, így a vállalat is csökkenteni tudja a fogyasztói árakat. 

A CBA várakozása szerint ez a tendencia megteremti annak lehetőségét, hogy a forgalom ismét a korábbi magas szintre emelkedhet - fogalmazott. Hozzátette: most azt látják, hogy az élelmiszertermékek értékesítésében a mennyiség csökkenése kezd megállni. Ez előrevetíti azt, hogy az idei karácsonyi forgalom volumene meghaladhatja az előző évit - hangsúlyozta.

A fogyasztók rendkívül árérzékennyé váltak, az akcióknak nagyon fontos szerepe van, ugyanakkor a korábbi tapasztalatok alapján karácsonykor a vásárlók az évközi minőséghez képest magasabb szintre váltanak, drágább termékeket választanak - mondta Fodor Attila.

Az Auchan az MTI megkeresésére közölte: a karácsony mindig kiemelt időszak, a forgalom élénkülésére számítanak az idén is. Úgy látják, hogy a volumenben lehet még csökkenés, de kisebb, mint az előző évben. Az áruházlánc szintén azt tapasztalja, hogy a vevők közül sokan választják az év végi bevásárlásoknál a magasabb minőséget, ilyenkor olyan termékeket is betesznek a kosarukba, amit év közben nem feltétlenül vesznek meg.

Az Auchan tájékoztatása szerint talán megfigyelhető az a tendencia, hogy a vásárlók későbbre halasztják a beszerzéseket, összességében azonban a december 4-i héttől kezdve fokozatosan nő üzleteikben a forgalom, a csúcsidőszak előreláthatóan december 20-23. között lesz.

A Penny az előzetes számítások alapján a decemberi forgalmi volumenek mérsékelt élénkülésre számít az előző év azonos időszakához képest. Ahogy az előző években, úgy most is jól megfigyelhető, hogy kiemelten magas az akciós vásárlásra törekvés az év végi bevásárlásoknál - közölték. A Penny eddigi tapasztalatai alapján a legnagyobb forgalom egyértelműen az ünnepeket megelőző napokra koncentrálódik.

A Lidl a forgalom erősödését idén karácsony hetében várja, a legerősebb forgalomra pedig a hét közepétől számít a vállalat, mert az ünnepi friss termékek beszerzését a karácsonyi előtti pár napra időzítik a fogyasztók. A vásárlók elsősorban az akciókat részesítik előnyben, de az ünnepi nagybevásárláskor megfigyelhető, hogy a hétköznapokkal ellentétben a magasabb értékű, prémium termékek is a kosarakba kerülnek. Az áruházlánc erős decemberi forgalomra számít - közölte a Lidl az MTI-vel.

A Tesco tájékoztatása szerint a várható forgalommal kapcsolatban érdemi információt egyelőre nem tudnak adni. Áruházaikban legtöbben karácsony előtt két héttel vásárolnak, a vásárlások értéke ugyanakkor a karácsonyt közvetlenül megelőző héten tetőzik. Az online értékesítésben a karácsony előtti egy hét a legkiemelkedőbb értékben. Egyre többen keresik a jó minőségű, de kedvező árú sajátmárkás termékeket - jelezte a Tesco.

15%-ot ugrott a Solana Company részvénye: intézményi hitelezési modell indul a stakelt SOL-ra

Erőteljes ralit produkált a Solanához köthető részvény, miután a vállalat új, intézményi szintű hitelezési konstrukciót jelentett be a stakelt SOL fedezetére. A piac pozitívan reagált arra a lehetőségre, hogy a cégek likviditást szabadíthatnak fel treasury-állományaikból anélkül, hogy el kellene adniuk digitális eszközeiket.
2026. 02. 14. 20:00
Megosztás:

Ethereum tokenforradalom: Új szabványok nyitják meg a digitális eszközök következő korszakát

Az Ethereum ökoszisztémája új szintre lépett a folyamatosan fejlődő token-szabványoknak köszönhetően. Az ERC-20, ERC-721 és az egyre nagyobb figyelmet kapó ERC-6551 olyan technikai keretrendszereket biztosítanak, amelyek a decentralizált pénzügyektől (DeFi) a gamingig és a digitális identitásig számos területen formálják át a blokklánc-használatot.
2026. 02. 14. 19:00
Megosztás:

Fordulópont a Fednél: Az XRP bekerülhet a globális banki kockázati modellbe

Új korszak kezdődhet a kriptodevizák intézményi megítélésében. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve friss javaslata szerint a digitális eszközök – köztük az XRP – önálló kockázati kategóriát kaphatnak a banki szabályozási keretrendszerben. A lépés alapjaiban formálhatja át, hogyan mérik és kezelik a nagy pénzügyi intézmények a kriptoeszközök kockázatát.
2026. 02. 14. 18:00
Megosztás:

Cél az 5 milliós foglalkoztatás

További 300 ezer új munkahely létrehozását és az 5 milliós foglalkoztatás elérését jelölte meg célként Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszédében szombaton Budapesten.
2026. 02. 14. 17:00
Megosztás:

Korábbi Ripple CTO: Esélytelen a Lopott XRP Visszaszerzése – Itt a Kemény Valóság

Hiába reménykedtek a károsultak: a lopott XRP nem szerezhető vissza az XRP Ledgeren. David Schwartz, a Ripple korábbi technológiai igazgatója egyértelművé tette, hogy az úgynevezett „Clawback” funkció nem alkalmazható az XRP tokenre. A friss biztonsági incidens ismét rávilágított a decentralizált blokklánc-hálózatok egyik legfontosabb – és sokak számára fájdalmas – sajátosságára: a tranzakciók véglegességére.
2026. 02. 14. 16:00
Megosztás:

A fedőmatracról alkotott tévhitek és valóság

Eszedbe jutott már valaha, miért akad annyi félreértés a fedőmatracok körül? Gyakori, hogy az emberek valamilyen csodaszerként tekintenek ezekre az alvássegítőkre, mások pedig teljesen feleslegesnek tartják őket. A valóság azonban – mint oly sok esetben – valahol középen van.
2026. 02. 14. 15:00
Megosztás:

Csillagászati összegek az Ötös – és Hatoslottón

Halmozódik a főnyeremény összege Magyarország két legismertebb lottójátékán. Az Ötöslottón 132 a Hatoslottón 100 napja nem volt telitalálatos szelvény. Előbbi 4,56 milliárd forinttal kecsegtet, utóbbin 2,464 milliárd forint várja a játékosokat.
2026. 02. 14. 14:00
Megosztás:

Hogyan határozza meg a RAM a számítógép teljesítményét?

A számítógéped működése során számos elem meghatározza, milyen gyorsan és hatékonyan teljesítik az egyes feladatokat. Az egyik legfontosabb tényező, amely közvetlenül hat a rendszer gyorsaságára, az a RAM. Lehet, hogy már tapasztaltad, mennyire számít, hogy 4, 8 vagy akár 16 GB RAM-mal szerelt gépet használsz. Naponta érzed, hogy a memória nagymértékben befolyásolja, milyen élményt nyújt a számítógéped. Nézzük meg, miért olyan fontos a RAM!
2026. 02. 14. 13:00
Megosztás:

Műcsalik: az új generáció kedvencei a pergető horgászatban

A horgászat során egyre nagyobb teret nyernek az innovatív ötletek, ahogy a hagyományos csalikat a fejlett technológiával készült műcsalik váltják fel. Korábban a természetes csalik voltak népszerűek, de a modern műcsalik az elmúlt években teljesen meggyőzték a pergetőhorgászok közösségét. Miért is olyan kedveltek ezek a korszerű csalik? És vajon te is közéjük tartozol?
2026. 02. 14. 12:00
Megosztás:

Így költekezünk a Valentin-nap környéken

A Valentin-nap az ajándékozás és a figyelmesség jegyében telik, ami a bankkártyás forgalmi adatokban is markánsan megmutatkozik. A K&H megvizsgálta az ügyfelek költési szokásait február első két hetében: az adatokból kiderül, hogy a forgalom egy év alatt 18 százalékkal bővült, így már 100 milliárd forint felett költünk ebben az időszakban. Bár a számla évről évre magasabb, az egy vásárlásra jutó átlagos összeg emelkedése mellett a vásárlási arányok meglepően stabilak maradnak.
2026. 02. 14. 11:00
Megosztás:

Tömítés a ház körül: mire érdemes figyelni?

Otthon mindenki találkozik repedésekkel, hézagokkal, amelyeket hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, míg egyszer valódi problémává nem válnak. Pedig a tömítés nem pusztán esztétikai szempontból fontos; az anyagok helyes megválasztása kulcsfontosságú a tartósság érdekében.
2026. 02. 14. 10:00
Megosztás:

NAK: tiltakoznak a V4+ agrárkamarái az Európai Bizottság tervei ellen

Határozott irányváltást követel az Európai Bizottságtól a cseh, a lengyel, a magyar, a szlovák, valamint a lett és a litván agrárkamara - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 14. 09:00
Megosztás:

Venezuelai kőolaj kitermelésére adott ki engedélyt az Egyesült Államok nemzetközi olajipari vállalatoknak

Venezuelai kőolaj és földgáz kitermelésére adott ki engedélyt az Egyesült Államok kormánya több nagy nemzetközi olajvállalatnak pénteken.
2026. 02. 14. 08:00
Megosztás:

Hatalmas lökést adott az Otthon Start az újlakás-piacnak

Az Otthon Start program teljesen új dinamikát alakított ki a lakáspiacon: Miközben a vevői oldalon olcsó és kiszámítható finanszírozást teremtett, az eladók számára szigorú ár- és négyzetméterár-korlátokat érvényesít. A hiteligények száma napjainkban már meghaladja a 15 ezret, ám ezzel párhuzamosan a kínálati oldal is kezd felzárkózni: az országszerte elindított 12 nemzetgazdasági kiemeléssel rendelkező újlakás-beruházásban eddig már 6000 felett jár a bejelentett épülő lakások száma. A következő években várható átadási hullám és az árplafon egyszerre fékezheti a fővárosi drágulást és enged teret vidéken az áremelkedésnek.
2026. 02. 14. 07:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok megszünteti a jemeni állampolgárok átmeneti védelmét

Az Egyesült Államok megszünteti az országban tartózkodó jemeni állampolgárok átmeneti védelmet - jelentette be pénteken Kristi Noem belbiztonsági miniszter.
2026. 02. 14. 06:00
Megosztás:

Továbbra is a fiatalok és az első lakásvásárlók az ingatlanpiac főszereplői

A Duna House legfrissebb adatai szerint 2026 elején is kitart a tavalyi év második felében felerősödött trend, a piacon továbbra is a fiatal, első lakásukat keresők dominálnak, miközben a befektetési céllal vásárlók aktivitása még nem tért vissza a korábbi szintekre.
2026. 02. 14. 04:00
Megosztás:

Továbbra is a fiatalok és az első lakásvásárlók az ngatlanpiac főszereplői

A Duna House legfrissebb adatai szerint 2026 elején is kitart a tavalyi év második felében felerősödött trend: a piacon továbbra is a fiatal, első lakásukat keresők dominálnak, miközben a befektetés céllal vásárlók aktivitása még nem tért vissza a korábbi szintekre.
2026. 02. 14. 03:00
Megosztás:

Ennyi lesz a nyugdíjad, ha minimálbéren vagy bejelentve!

Sokan gondolják úgy, hogy a 40 év munkaviszony önmagában garancia a tisztességes nyugdíjra. A valóság azonban jóval árnyaltabb – különösen akkor, ha valaki egész életében minimálbérre volt bejelentve. Ebben az összefoglalóban lépésről lépésre, közérthetően mutatjuk meg, hogyan számítható ki egy ilyen életpálya nyugdíja, és mire lehet reálisan számítani 2026-ban, a hatályos magyar jogszabályok alapján.
2026. 02. 14. 02:00
Megosztás:

Téli villanyszámla-meglepetés: 30% kedvezmény járhat, ha időben lépsz

A januári rendkívüli hideg sok háztartásnál brutálisan megdobta a fűtési költségeket. A családok terheinek enyhítésére rezsistop lépett életbe, amelynek keretében azok is komoly könnyítést kaphatnak, akik villamos energiával fűtenek. A lehetőség azonban nem automatikus: egy fontos nyilatkozatról van szó, amelynek elmulasztása a kedvezmény elvesztését jelenti.
2026. 02. 14. 01:00
Megosztás:

Idén már közel 70 ezren kérték az anyakedvezményeket online a NAV-nál

Brüsszel és magyarországi lerakata adót emelne és a családok helyett a multikat, Ukrajnát és a háborút támogatná. A Tiszával ellentétben a kormány azon dolgozik, hogy egyre több pénz maradjon a családok zsebében, ezért Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtja végre: tavaly júliustól adómentes lett a CSED, a GYED és az örökbefogadói díj, 2025 októberétől a háromgyermekes anyák, 2026 januárjától a 30 év alatti anyák, valamint a 40 év alatti kétgyermekes anyák teljes szja-mentességben részesülnek. Mindezek mellett a kormány 2026-ra kétlépcsőben megduplázta a családi adókedvezményt is, mert Magyarország forrásainak nem Ukrajnában, hanem a magyar embereknél van a helye.
2026. 02. 14. 00:05
Megosztás: