Ennyivel neteztünk többet öt év alatt

Öt év alatt kilencszer több gigabájtot használtunk el internetezésre: egyre többet böngészünk, videocsetelünk és nagyobb felbontásban élvezzük a streamelt médiát - közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága kedden az MTI-vel.

Ennyivel neteztünk többet öt év alatt

A hatóság szerint ha egy jelentős technológiai fejlődést kell megemlíteni a 2000-es évekből, akkor az internetezésre is alkalmas okostelefonok megjelenése mindenképp ide sorolható. A telefonjainkat többé már nem csak hanghívásra és SMS küldésre használhattuk. A nagyméretű érintőképernyők lehetővé tették, hogy a nehézkes asztali gépektől, laptopoktól elszakadva élvezzük az internet nyújtotta lehetőségeket. A mobilitás élménye a mobilinternet-szolgáltatás egyre gyorsuló elterjedésével teljesedhetett ki - fűzték hozzá.

Azt írták, hogy a mobiltelefonon való internetezés ma már a mindennapi rutinunk része. Népszerűsége folyamatosan növekszik. Ez tükröződik vissza a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) által a mobilszolgáltatóktól gyűjtött forgalmi adatok elemzésében is. A hangszolgáltatásra használt (lakossági és nem lakossági) mobiltelefon-előfizetések száma az elmúlt hat évben alig változott, csaknem eléri a tízmillió darabot.

Ezen SIM-kártyák közül viszont évről évre több csatlakozott a mobilinternetre. Míg 2016-ban csaknem ötmillió SIM-kártya generált online adatforgalmat, 2021-re számuk 7 millió felé emelkedett, ami már a kártyák háromnegyedét tette ki. Ennél is meredekebben emelkedett az egy SIM-kártyára eső forgalmazott mobiladat-mennyiség: ez a 2016-os 0,8 gigabájtról 2021-re több mint a kilencszeresére, 7,5 gigabájtra ugrott. Ennek oka, hogy nemcsak egyre többen használják a mobilinternetet, hanem egyre intenzívebben is, azaz több ideig böngésznek, streamelt médiát fogyasztanak, nagyobb felbontásban élvezik a tartalmakat vagy épp videocsetelnek - áll a közleményben.

A szolgáltatók által jelentett 7 millió, mobilinternetre csatlakozó SIM-kártya nem egyenlő 7 millió lakossági felhasználóval, hiszen ez tartalmazza a nem lakossági előfizetéseket, és egy ember akár több SIM-kártyát is használhat.

Az NMHH-felmérés szerint a mobilinternetet használók aránya - a szolgáltatók által közölt előfizetési adatokhoz hasonlóan - meredeken emelkedett. 2016-ban a 14 éves vagy idősebb lakosság 38 százaléka használt csak mobilinternetet, 2021-re viszont arányuk már 67 százalék volt, ami mintegy 5,6 millió embert jelentett az országban. Ha mobiltelefon - folytatták -, akkor pedig nemcsak mobilinternet létezik, hanem a helyhez kötött szolgáltatásra kapcsolódó wifihálózatot is igénybe lehet venni. A mobilinternettel nem, de wifivel internetezők aránya 4 és 8 százalék között ingadozott a vizsgált időszakban.

Összességében pedig elmondható, hogy 2021-ben körülbelül 6,3 millió 14 éves vagy idősebb ember internetezett a mobiltelefonján. Ez idő alatt mintegy harmadára, azaz 28 százalékról 9 százalékra esett vissza azok száma, akik a mobiltelefonjukon nem interneteznek, de helyhez kötött internetet használnak. Ők 2021-ben körülbelül 800 ezren voltak - írták.

Az NMHH szerint arra a kérdésre, hogy miért nem interneteznek a mobiltelefonjukon, a legtöbben (40 százalék) azt válaszolták, hogy elég nekik a vezetékes internet. 37 százalékuk mondta azt, hogy nincs rá szüksége, 21 százalékuk pedig azt, hogy a mobilkészüléke nem alkalmas az internetezésre. Ez alapján azt várhatjuk, hogy a készülékek megújulásával még tovább fog bővülni a mobilon internetezők tábora.

Talán a mobilinterneten nem, de wifin internetezőket lehetne a legkönnyebben rávenni a mobilinternet használatára. A mobilinternetezők csoportjától leginkább a pre paid mobiltelefon-előfizetés különbözteti meg őket. A pre paid csomagoknál a mobilinternet fajlagosan drágább lehet, illetve a költsége nyilvánvaló, és alkalmanként igényelni szükséges, ami inkább spórolásra készteti a felhasználót - tették hozzá.

További jellemzője ennek a csoportnak, hogy tagjai főleg nyugdíjasok, akik valószínűleg kevesebbet utaznak, így csökken a bárhol elérhető internet iránti igényük. A mobilon nem, de asztali gépen vagy laptopon internetezők számára valószínűleg a technológia, illetve a kis képernyő jelent kihívást. Ők nagyobb arányban szintén nyugdíjasok, akik gyakorlatlanabbnak gondolják magukat az internethasználatban, mint a mobiltelefonon (mobilinternettel vagy wifivel) internetezők - közölte az NMHH.


Összefüggő kerékpárút-hálózat jöhet létre Győrtől Budapestig

Összefüggő kerékpárút-hálózat jöhet létre Győrtől Budapestig – közölte közösségi oldalán a közlekedési és beruházási miniszter pénteken.
2026. 08. 21. 23:00
Megosztás:

Kína ellenzi az Iránnal szembeni egyoldalú szankciókat

Kína ellenzi a nemzetközi jogi alapot és az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazását nélkülöző egyoldalú szankciókat, és az iráni helyzet diplomáciai rendezését sürgeti - közölte Lin Csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője pénteken a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 08. 21. 22:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntek estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 08. 21. 21:00
Megosztás:

Polygonra épít az AEON: öt piacon terjeszkedik a USDC stabilcoinos fizetés

Az AEON újabb lépést tett a kriptoalapú fizetések szélesebb körű elterjesztése felé: a vállalat Polygon-technológiára építve indított USDC-fizetési megoldást fizikai üzletekben a Fülöp-szigeteken, Brazíliában, Mexikóban, Argentínában és több afrikai piacon.
2026. 08. 21. 20:00
Megosztás:

Magyarország úgy válik szárazabb éghajlatúvá, hogy közben alig csökken az éves csapadékösszeg

Magyarország az elmúlt fél évszázadban annyit melegedett, hogy az utóbbi években átlagosan az ország területének felén Spanyolország középső részének klímáját tapasztaljuk. Eközben, bár az éves csapadék mennyisége csak kisebb mértékben változott, a vízellátottság romlik: a melegebb éghajlat nagyobb párolgási igénnyel jár, ezért ugyanannyi csapadék mellett is több víz hiányozhat a rendszerből. Szabó Péter és Pongrácz Rita, az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatói azt vizsgálták, hogyan változott Magyarország éghajlata az elmúlt öt évtizedben, ha a hő- és vízellátottságot együtt nézzük, és milyen mai európai éghajlatok felé közelítünk a következő évtizedekben.
2026. 08. 21. 19:00
Megosztás:

Jelentősen nőtt a német elektrotechnikai ipar exportja az első fél évben

A német elektrotechnikai és digitális ipar exportja 9,3 százalékkal 138,5 milliárd euróra nőtt az idei első fél évben az egy évvel korábbihoz képest - közölte pénteken a német elektrotechnikai és elektronikai iparági szövetség, a ZVEI.
2026. 08. 21. 18:00
Megosztás:

Szakértők az eddig vártnál nagyobb GDP-növekedést várnak a harmadik negyedévben

A Bloomberg által megkérdezett elemzők véleményének az átlaga szerint 2,5 százalékkal nőhet az amerikai gazdaság teljesítménye a folyó harmadik negyedévben az eddig becsült 2 százalék helyett.
2026. 08. 21. 17:00
Megosztás:

Jelentős forgalmat hozhat az utasbiztosításoknál a hosszú hétvége

Jelentős forgalmat hozhat az utasbiztosítások piacán az augusztus 20-i négynapos hosszú hétvége a Netrisk Magyarország online biztosításközvetítő szerint.
2026. 08. 21. 16:00
Megosztás:

Szabálytalanságokat találtak az iváncsai akkumulátorgyárban

Kirívó munkavédelmi szabálytalanságokat találtak az iváncsai akkumulátorgyárban, amely ezért a jogszabályok által megengedett maximális, százmillió forintos bírságot kapott – közölte a Szociális és Családügyi Minisztérium pénteken az MTI-vel.
2026. 08. 21. 15:00
Megosztás:

Ethereum árfolyam: mi hajtja az ETH látványos raliját?

Az Ethereum árfolyama néhány nap alatt több mint 20 százalékot emelkedett, és ismét 2300 dollár fölé került, miután augusztus közepén még az 1900 dolláros régióban oldalazott. A hirtelen kitörés mögött nem egyetlen hír áll: az amerikai kötvénypiaci fordulat, a több százmillió dolláros Ethereum ETF-beáramlás, egy brutális short squeeze, a kedvezőbb amerikai szabályozási környezet és az ETH szűkülő piaci kínálata egyszerre segítette a vásárlókat.
2026. 08. 21. 14:00
Megosztás:

Ethena és FalconX: 1 milliárd dolláros USDe-hitelkeret indul

Az Ethena és a FalconX 1 milliárd dolláros, fedezett intézményi hitelkeretet indított, amelynek finanszírozásába az USDe stabilcoin mögött álló tartalékeszközök egy részét is bevonják. A konstrukció célja, hogy túlfedezett hiteleket biztosítson intézményi ügyfeleknek, miközben az Ethena új hozamforrással bővíti az USDe fedezeti portfólióját. A megállapodás egyúttal azt is jelzi, hogy a kriptoszektorban egyre szorosabban kapcsolódik össze a stabilcoin-infrastruktúra, az intézményi hitelezés és a hagyományos tőkepiac.
2026. 08. 21. 13:00
Megosztás:

Tovább nőtt a szakemberhiánnyal küzdő német vállalatok aránya

Tovább nőtt a szakemberhiánnyal küzdő német vállalatok aránya júliusban az ifo gazdaságkutató intézet felmérése szerint.
2026. 08. 21. 12:00
Megosztás:

Erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött a forint péntek reggelre az előző délutáni jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 21. 10:00
Megosztás:

A freemium konverziós arányok matematikai háttere

A digitális gazdaságban a freemium üzleti modell az egyik legnépszerűbb és leghatékonyabb ügyfélszerzési stratégiává vált. A szoftverek, mobilalkalmazások és online szolgáltatások piacán szinte mindenki találkozott már olyan platformmal, amely ingyenes alapszolgáltatást kínál, miközben a prémium funkciókért fizetni kell. Ez a kettősség azonban komoly pénzügyi tervezést igényel, hiszen az ingyenes felhasználók fenntartási költségeit a fizetős ügyfelek bevételeinek kell fedezniük.
2026. 08. 21. 09:45
Megosztás:

Milyen lesz a jövő személyi igazolványa? Kártyából kulcs lesz

Egy apró műanyag lap, amely bizonyítja, hogy kik vagyunk. Ma ez annyira természetesnek tűnik, hogy ritkán gondolkodunk el rajta: a személyi igazolvány tulajdonképpen az állam hivatalos válasza arra a kérdésre, hogy valóban azok vagyunk-e, akiknek mondjuk magunkat. Rajta van a nevünk, a fényképünk, néhány személyes adatunk és egy azonosítószám. Megmutatjuk a bankban, a hivatalban, egy szálláshelyen vagy rendőri ellenőrzéskor, majd visszatesszük a pénztárcánkba.
2026. 08. 21. 09:00
Megosztás:

Zöldbe borult a kriptopiac: az Ethena kilőtt, az XRP felébredt – mi áll a tíz legnagyobb napi nyertes szárnyalása mögött?

Van az a pillanat a kriptopiacon, amikor a képernyő egyszer csak nem árfolyamokat, hanem történeteket mutat. A piros gyertyák eltűnnek, a shortosok kapkodni kezdenek, a közösségi csatornák felébrednek, és azok a befektetők is újra megnyitják a tőzsdei alkalmazást, akik néhány nappal korábban még hallani sem akartak az altcoinokról. Ilyenkor szokott a keresőmezőkben hirtelen megszaporodni a „legjobb kriptovaluta befektetés” kifejezés.
2026. 08. 21. 08:00
Megosztás:

Felmentették az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatóját

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, Nagy Elek felmentette Bánfi Zoltánt az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatói és igazgatósági tisztségéből, egyúttal elrendelte a társaság teljes körű átvilágítását - tájékoztatta a köztestület csütörtökön az MTI-t.
2026. 08. 21. 07:00
Megosztás:

Az Alibaba negyedéves profitja csökkent, bevétele nőtt

Az Alibaba Group Holding profitja meredeken csökkent az első pénzügyi negyedévében a mesterséges intelligenciával kapcsolatos befektetések növekedésével, miközben a bevétele 9 százalékkal nőtt, összhangban a piaci előrejelzésekkel.
2026. 08. 21. 06:00
Megosztás:

Lengyelországban lassult az ipari termelés növekedése és gyorsult a termelői árak emelkedése júliusban

Lengyelországban az elemzői várakozásoknál kevésbé lassult az ipari termelés éves emelkedése júliusban, ugyanakkor a becsültnél jelentősebben gyorsult a termelői árak növekedése a statisztikai hivatal (GUS) csütörtökön közölt adatai szerint.
2026. 08. 21. 05:00
Megosztás:

Extra meleg lesz pénteken - tetőzik a hőség!

Pénteken tetőzik a hőség, a legmelegebb órákban akár 31-38 Celsius-fok és többfelé zápor, zivatar lehet, majd a hétvége további részében kissé csökken a nappali felmelegedés mértéke, vasárnap 25 és 32 Celsius-fok között alakulnak a maximumok, miközben a csapadék esélye is csökken - derült ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 08. 21. 04:00
Megosztás: