Érdemes hinni a Medárd-napi jóslatokban?

Az elmúlt 100 év időjárási adatai nem igazolják a legismertebb népi megfigyelést – ez derül ki a Starschema munkatársai által végzett elemzés eredményéből. A legnagyobb magyar big data cég adattudósai arra a következtetésre jutottak, hogyha Medárd napján esik, az nem befolyásolja szignifikánsan az esős napok átlagos számát az azt követő időszakban.

Érdemes hinni a Medárd-napi jóslatokban?

A hiedelem szerint, ha június 8-án, vagyis Medárd napján esik, akkor utána 40 napig esni fog, míg ellenkező esetben 40 napos szárazság várható. Mivel a rendelkezésre álló meteorológiai adatok alapján arra még nem volt példa, hogy 40 napon keresztül essen, az állítás kevésbé szigorú változata úgy szól, hogy egy esős Medárd napot egyértelműen csapadékosabb időjárás követ.

A népi megfigyeléshez vezető egyik tényező egy markáns meteorológiai jelenség, a nyári monszun, amely Dél- és Délkelet-Ázsia mellett enyhébb változatban Európában, így hazánkban is gyakran előfordul. A kontinens belső területei június kezdetére felmelegednek, a felfelé áramló meleg levegő helyébe pedig az Atlanti-óceán irányából páradús légtömegek érkeznek, amelyek nyár elején esős időjárást okoznak. Elsősorban ez a folyamat a magyarázat arra, hogy a június a legcsapadékosabb hónap Magyarországon. Kézenfekvő összefüggés, hogyha június elején esős időszak köszönt be, akkor megnő az esélye annak, hogy június 8-án is esik. Vagy a hónap bármely más napján.

Röviden így lehet összefoglalni annak az elemzőmunkának az eredményét, amelyet a HCL Technologies Starschema Kft. munkatársai végeztek. A legnagyobb magyar big data cég adattudósai 100 évre visszamenőleg több magyar nagyváros esetében is megvizsgálták az OMSZ Meteorológiai Adattárában szabadon elérhető időjárási adatokat. Általános következtetésük az, hogy egy csapadékos június 8-át nem követ szignifikánsan több esőnap, mint egy szárazat.

Budapesten például 1923 és 2022 között összesen 36 alkalommal fordult elő, hogy Medárd-napján esett. Ezekben az esetekben a 40 napos időszakon belül regisztrált esőnapok átlagos száma 14, míg a száraz június 8-át követő esőnapoké is megközelítőleg ennyi, 13.

De nem csak ez az egy szempont, ami alapján megkérdőjelezhető a Medárd-napi jóslatok pontossága. A budapesti adatsort vizsgálva kiderül, hogy az elmúlt 100 évben 14 alkalommal fordult elő, hogy egy száraz június 8-át követően – a hiedelemre alapozott várakozásokkal szemben – kiugróan nagy mennyiségű csapadék esett. 1926. június 8-át ebből a szempontból külön is érdemes kiemelni, hiszen 100 év alatt ezután számlálták meg a legtöbb esős napot, összesen 24-et (192,6 mm csapadékkal).

Ellenkező előjellel is jó néhány példát találunk: 1923 és 2022 között 7 olyan esős Medárd-napot regisztráltak a fővárosban, amit messze átlag alatti csapadékot hozó, aszályos időszak követett. Jó példa erre 2011, amikor egy esős június 8-a után 40 nap alatt mindössze 17 mm csapadék esett. De ide sorolhatjuk a tavalyi esős június 8-át is, amit összesen csak 6 esős nap követett a 40 napos határon belül 53,6 milliméter csapadékmennyiséggel.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy akadnak Medárd-napi telitalálatok is. A fővárosnál maradva ezek közül az esős 1999. június 8-a emelkedik ki, amelyet követően 40 nap alatt összesen 277 mm csapadék esett (17 esős napon). Egy másik oldali példa a csontszáraz 1976. június 8-a, amely után 40 nap alatt mindössze 11 mm csapadékot regisztráltak.


Vasas Szakszervezet: figyelmeztető sztrájkot tartanak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot jelentett be péntekre a Vasas Szakszervezet a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyére - közölte az érdekvédelmi szervezet csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 22:00
Megosztás:

OTP: a GVH jóváhagyásával lezárult a Financial Expert Kft. megvásárlása

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyását követően megtörtént a Financial Expert Kft. (Finex) megvásárlásának pénzügyi zárása, így a hitelközvetítő társaság többes pénzügyi partnerként csatlakozik az OTP csoporthoz - közölte az OTP Ingatlanpont, az OTP csoport tagja csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 21:30
Megosztás:

Kriptocsapdák a 2026-os FIFA-vb körül: hamis jegyekkel és adathalász oldalakkal támadják a szurkolókat

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság közeledtével egyre több csaló próbálja kihasználni a futballrajongók lelkesedését. Az amerikai hatóságok szerint hamis FIFA-weboldalak, kriptovalutás fizetési kérések, megtévesztő jegyajánlatok és adathalász kampányok célozzák a szurkolókat – a tét pedig nemcsak a pénz, hanem a személyes adatok biztonsága is.
2026. 06. 04. 21:00
Megosztás:

A 4iG csoport legnagyobb európai befektetőként csatlakozott az Axiom Space tulajdonosi köréhez

Az Axiom Space amerikai kereskedelmi űripari vállalat lezárta a kiemelkedő befektetői érdeklődés mellett megvalósult tőkebevonását, amelynek végső összege meghaladta az 525 millió dollárt, a tranzakcióban a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) új stratégiai befektetőként két lépésben összesen 100 millió dollár értékű tőkeemelést hajtott végre - közölte a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 20:30
Megosztás:

Az OTP üzbég leánybankjában részesedést szerzett az IFC

Az International Finance Corporation (IFC) részesedést szerzett az OTP üzbég leánybankjában, az Ipoteka Bankban - közölte a pénzintézet a tőzsde honlapján csütörtökön.
2026. 06. 04. 20:00
Megosztás:

Kormányváltás után felpöröghet a cégfelvásárlási piac

Amikor a piac jelentős szabályozási és strukturális változások előtt áll, a cégfelvásárlási szektor is szinte azonnal felpörög. A tulajdonosok egy része a stratégiai kiszállást választja, míg az új piaci szereplők aktív akvizíciós lehetőségeket keresnek. Az ICT Európa szakértője szerint ebben a bizonytalanabb környezetben a tranzakciós átvilágítás (due diligence) már nem csupán egy adminisztratív lépés, hanem a befektetés védelmének legfontosabb eszköze.
2026. 06. 04. 19:30
Megosztás:

A BitMine 300 millió dollárt vonna be: új szintre léphet az Ethereum treasury stratégia

Az Ethereum treasury modellek egyre fontosabb szerepet kapnak a vállalati kriptofinanszírozásban. Miközben sok tőzsdei cég továbbra is óvatosan közelít a digitális eszközökhöz, a BitMine éppen ellenkező utat választ: friss tőkét vonna be, hogy tovább növelje Ethereum-kitettségét, bővítse staking tevékenységét, és megerősítse pozícióját a vállalati ETH-tartalékok piacán.
2026. 06. 04. 19:00
Megosztás:

Új elnökkel folytatja munkáját a 40. jubileumát ünneplő Joint Venture Szövetség

Alapításától a magyar üzleti élet meghatározó szakmai közössége a Joint Venture Szövetség (JVSZ), melynek tagvállalatai a cégcsoportokon keresztül a hazai GDP több mint egyharmadát adják. A jubileumi évben megtartott közgyűlésen a pályáját gazdaságfejlesztési államtitkárként folytató dr. Fábián Ágnest dr. Csorbai Hajnalka, az OPTEN stratégiai és operatív igazgatója váltja a JVSZ élén.
2026. 06. 04. 18:30
Megosztás:

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központja jöhet létre Szentendrén

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központját alapozza meg az ABZ Innovation Kft. Szentendrén mintegy 2,7 milliárd forintos beruházással - mondta az ABZ Drone Kft. ügyvezetője csütörtökön a helyszínen tartott gyárbejáráson.
2026. 06. 04. 18:00
Megosztás:

2026. július 1.: eltűnnek a parkolóautomaták Budapestről. De ki ellenőrzi majd a fizetést?

Még idén nyáron, ha minden a tervek szerint alakul, búcsút inthetünk a budapesti parkolóautomatáknak. Nem kell majd apróért kutakodni, nem kell rohanni vissza, mert lejár az idő, nem kell a gép előtt sorban állni. A Fővárosi Közgyűlés döntése szerint a parkolási díjfizetés döntően digitális csatornákra terelődik – mobilapplikáción keresztül.
2026. 06. 04. 17:00
Megosztás:

Brit törvényhozók enyhítenék a stabilcoin-szabályokat: a Bank of England túl szigorú tervei fékezhetik a piacot

A brit kriptopiac újabb fontos szabályozási fordulóponthoz érkezett. A Lordok Háza egyik bizottsága arra figyelmezteti a Bank of Englandet, hogy a túl kemény stabilcoin-előírások már azelőtt visszafoghatják a fontalapú digitális pénzek fejlődését, hogy a piac egyáltalán érdemben ki tudna alakulni.
2026. 06. 04. 16:30
Megosztás:

A Nébih az afrikai sertéspestis megjelenését igazolta Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében

Megjelent az afrikai sertéspestis egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei házisertés-állományban - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 16:00
Megosztás:

6,6 millió dolláros befektetés a magyar AI-startupnál

6,6 millió dolláros magvető (seed) befektetési kört zárt a magyar alapítású Kodesage, amelynek mesterségesintelligencia-platformja a nagyvállalatok elavult, úgynevezett legacy szoftverrendszereinek feltérképezését, dokumentálását és megújítását segíti – az ügyfél saját informatikai környezetén belül.
2026. 06. 04. 15:30
Megosztás:

Tényleg indokolatlanul drágák a magyar lakások? Itt a válasz!

Az elmúlt 25 évben nem volt példa olyan mértékű reál lakásár-emelkedésre, mint tavaly, ennek köszönhetően jelentősen nőtt a lakások túlértékeltsége – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb Lakáspiaci Jelentésében. A jegybank előrejelzése szerint idén már mérséklődhet az áremelkedési ütem, de a túlértékeltség valószínűleg ezzel is magas szinten marad.
2026. 06. 04. 15:00
Megosztás:

Elérte a 814 millió eurót az Erste Csoport social banking üzletágában kihelyezett hitelek értéke

Az Erste Csoport social banking üzletágai tavaly 101 millió euró, míg 2016-os indulásuk óta összesen már 814 millió euró értékben nyújtottak finanszírozást társadalmilag hasznos szervezetek, startupok és mikrovállalkozások számára Kelet-Közép-Európában. Az Erste Bank Hungary social banking területe tavaly év végéig 6,2 milliárd forintot meghaladó értékben biztosított finanszírozási forrást 126 társadalmi vállalkozásnak és innovatív civil szervezetnek.
2026. 06. 04. 14:30
Megosztás:

A vártnak megfelelően korrigált a kiskereskedelem áprilisban

A ma reggel közzétett áprilisi kiskereskedelmi forgalmi adatok várakozásunkkal összhangban alakultak. Éves szinten 3,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással (illetve a húsvéthatással) igazított adatok szerint. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,2 százalékkal csökkent havi összehasonlításban, a márciusi 1,9 bővülés után. A havi szintű lefelé korrekció miatt az éves bővülés is visszalassult az elmúlt hónapokban jellemzőnek tekinthető mértékre. Az év első négy hónapjában a forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 4,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.
2026. 06. 04. 14:00
Megosztás:

Új stabilcoin-szövetség készülhet: Stripe, Visa, Mastercard és Coinbase szállna szembe a Circle–Tether párossal

A kriptopiac egyik legfontosabb szegmensében, a stabilcoinok világában újabb nagy átrendeződés körvonalazódik. A hírek szerint a Stripe, a Visa, a Mastercard és a Coinbase közös stabilcoin-konzorcium létrehozásán dolgozhat, amely közvetlen kihívást jelentene a piac két meghatározó szereplője, a Circle és a Tether számára.
2026. 06. 04. 13:30
Megosztás:

Rejtett Revolut-limit borzolja a kedélyeket: a bank nem árulja el, mennyit tölthetsz fel kártyáról

Újabb részletek derültek ki a Revolut kártyás feltöltési szabályairól, amelyek sok ügyfél számára kellemetlen meglepetést okozhatnak. A pénzintézet továbbra sem közli előre, pontosan mekkora összegig lehet bankkártyával pénzt feltölteni a számlára, a felhasználó pedig jellemzően csak akkor szembesül a korlátozással, amikor már átlépné azt. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a magyarországi fióktelep működése alatt a szabályozás több ponton is összetettebbé vált - számolt be a Revb.hu szakportál.
2026. 06. 04. 13:00
Megosztás:

Véget ért a PMÁP-korszak, rekordösszeg áramlik befektetési alapokba

A Magyar Nemzeti Bank megerősítette, amit sok megtakarító már régóta érzékelt: a megtakarítások világában hatalmas változás következett be. Mivel a lekötött betétek kamatai messze elmaradnak a jegybank alapkamatától, és a PMÁP-korszak a végéhez közeledik, a megtakarítók aktívan keresik az új befektetési lehetőségeket. Az adatok szerint pedig egyre inkább a tartós befektetési számlában és a globális piaci kitettségben találják meg a számításukat.
2026. 06. 04. 12:30
Megosztás:

Új biztonsági funkciót vezet be az Uber Magyarországon

Az Uber elindította a Hangrögzítés funkciót az utasok számára országszerte, ezzel egy újabb alkalmazáson belüli biztonsági eszközt biztosítva a felhasználóknak, hogy még nagyobb biztonságban és támogatásban érezzék magukat az utazások alatt.
2026. 06. 04. 12:00
Megosztás: