Erős évet zárt tavaly az ABB

Növekvő árbevétellel és javuló működési eredménnyel zárta a tavalyi évet a svájci ABB, amely a világ egyik vezető vállalata az ipari digitális technológiák területén - derült ki a cég 2023. negyedik negyedéves és tavalyi egész éves eredményeiből, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-hez.

Erős évet zárt tavaly az ABB

A közlemény szerint a tavalyi negyedik negyedévben összehasonlító alapon az ABB rendelésállománya az előző évhez képest stabil maradt, a négy üzletágból háromban növekedés volt tapasztalható. A legtöbb ügyfélszegmens javult vagy stabil maradt, a gyengébb kereslet elsősorban a lakóépület- és gyártásautomatizálás területén volt tapasztalható, ez utóbbit a rendelési szokások normalizálódása, valamint a robotikai piac gyengesége hátráltatta.

Összhangban a negyedik negyedévre jellemző korábbi trendekkel, a book-to-bill arány (azaz az új rendelések és a teljesített, számlázott rendelések aránya) egy alatti, 0,93 volt, ami annak tudható be, hogy a negyedik negyedévi bevételeket általában az év végi rendszerszállítások támogatják.

Az ABB negyedik negyedéves árbevétele összehasonlítható alapon 6 százalékkal, 8,245 milliárd dollárra emelkedett, amit a magasabb volumen és a korábban végrehajtott áremelések hatása is támogatott.

A bevételek minőségének javítására irányuló folyamatos törekvésnek köszönhetően a bruttó árrés 50 bázisponttal 34,5 százalékra nőtt, ami hozzájárult a működési EBITA-marzs 150 bázispontos, 16,3 százalékra történő javulásához. A főként az árakból és a magasabb volumenekből származó pozitív hatások egyértelműen ellensúlyozták a főleg a magasabb munkaerőköltségekből eredő negatív hatásokat. A negyedik negyedévi árrés a legmagasabbnak számít az utóbbi években. A várakozásoknak megfelelően a negyedik negyedéves árrés a korábbi években tapasztalt trendet követte, azaz az előző negyedéves szinthez képest gyengült - fogalmazott az ABB közleménye.

Az üzemi EBITA (kamatfizetés, adózás és értékcsökkenés levonása előtti eredmény)  összehasonlítható alapon 13 százalékkal, 1,333 milliárd dollárra javult a tavalyi utolsó negyedévben.

A negyedik negyedévben a vállalat 1,9 milliárd dollár működési tevékenységből származó cash flow-t ért el. Ez hozzájárult ahhoz, hogy az év során a szabad pénzeszközök mennyisége (free cash flow) elérje a 3,7 milliárd dollárt, ami még az eredetileg vártnál is magasabb.

A tavalyi teljes évben az ABB összehasonlítható alapon 3 százalékkal növelte a rendelésállományt, árbevétele pedig ugyancsak összehasonlítható alapon éves szinten 14 százalékkal bővült, és 32,235 milliárd dollárt tett ki.

Az üzemi EBITA (kamatfizetés, adózás és értékcsökkenés levonása előtti eredmény) összehasonlítható alapon 20 százalékkal, 5,427 milliárd dollárra javult  2023-ban.

Az idei év első negyedévében az ABB vezetése arra számít, hogy összehasonlítható alapon a bevételnövekedés alacsony és közepes egyszámjegyű lesz, a működési EBITA-marzs pedig stabil marad, vagy enyhén javul az előző év azonos időszakához képest.

A vállalat a teljes idei évben pozitív book-to-bill arányt vár, az árbevétel összehasonlítható alapon várhatóan körülbelül 5 százalékkal nő, a működési EBITA-marzs pedig enyhén javulni fog a 2023-as 16,9 százalékos szinthez képest.

Az ABB magyarországi vállalata, az ABB Kft. 1991-ben alakult, azóta az egyik vezető szállítóként van jelen a hazai közmű-, valamint energetikai szektorban.

Idén is díjazták a privátbanki, a vagyonkezelési, és a prémium banki szakma legjobbjait

A privátbanki és vagyonkezelési szakma 2025-ben ismét megválasztotta a legkiemelkedőbb teljesítményű szolgáltatókat.
2025. 09. 18. 09:00
Megosztás:

Új magyar raktár a világ legnagyobb logisztikai vállalatánál: megkezdte működését a DSV környezetbarát szigetszentmiklósi raktára

A világ legnagyobb logisztikai és szállítmányozó vállalata, a dán gyökerű DSV újabb mérföldkőhöz érkezett Magyarországon: hivatalosan is megkezdte működését a vállalat legújabb, közel 18 ezer négyzetméteres szigetszentmiklósi raktára. Az új létesítmény nemcsak a hazai kapacitásokat bővíti, de egyben környezetbarát és jövőbiztos logisztikai megoldásokat is kínál – derült ki a DSV szakmai sajtórendezvényén.
2025. 09. 18. 08:30
Megosztás:

Állami Számvevőszék: A főváros az idei negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat

Intézkedések hiányában a Fővárosi Önkormányzat a 2025. év negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat, amelynek következtében a közfeladatok ellátása is veszélybe kerülhet - állapította meg az Állami Számvevőszék a fővárosi önkormányzat költségvetési és pénzügyi helyzetének ellenőrzéséről készített jelentésében.
2025. 09. 18. 08:00
Megosztás:

Nő a BYD részesedése a magyar autópiacon

A BYD kínai autómárka részesedése a magyarországi elektromos járművek piacán az idén már megközelíti a 14 százalékot - tájékoztatta a BYD Magyarország az MTI-t.
2025. 09. 18. 07:30
Megosztás:

Magyarország egyik sikerágazata kerülhet veszélybe

Egyre kevesebb klinikai gyógyszervizsgálat indul Magyarországon, noha eddig kifejezetten előkelő helyen szerepelt ezekben a vizsgálatokban az ország. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerint fontos lenne ezt a helyezést megtartani, hiszen a klinikai vizsgálatok nemzetgazdasági szinten évente közel 100 milliárd forinttal járulnak hozzá a GDP-hez. Emellett pedig a betegeknek és az orvosoknak is komoly előnyt jelentenek.
2025. 09. 18. 07:00
Megosztás:

Új biztonsági funkcióval segíti ügyfeleit az OTP Bank: megérkezett az Utalásőr

Az OTP Bank új szolgáltatása, az Utalásőr a ma már leggyakoribb pénzügyi visszaélések közé tartozó átutalásos csalások ellen nyújthat védelmet. Az OTP MobilBankban beállítható funkcióval a számlatulajdonos kijelölhet egy biztonsági meghatalmazottat, aki értesítést kap a nagyobb utalásokról, és szükség esetén segít megállítani a gyanús tranzakciót.
2025. 09. 18. 06:30
Megosztás:

Rövidült az eladási idő, még a piacon ragadt ingatlanok is gazdára találnak

Budapesten gyorsabban elkelnek a lakások, mint egy évvel korábban. A panellakások esetében a július és szeptember közötti három hónapos időszakban 55 nap elég az eladáshoz, A téglaépítésű lakások is gazdára találnak alig több mint két hónap alatt. A vármegyeszékhelyeken és megyei jogú városokban a lakásoknál gyorsulás, a házaknál lassulás látható. Szintén nőtt az eladási idő a községekben található lakóingatlanoknál. Az ingatlan.com oldalán idén meghirdetett ingatlanok viszont minden település esetében átlagosan 3 hónapnál rövidebb idő alatt találtak gazdára az elmúlt időszakban, ami egyértelműen a lakáspiac élénkülését jelzi.
2025. 09. 18. 06:00
Megosztás:

Döntött a kormány, jön a nyugdíjemelés!

Szerdai ülésén 1,6 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről döntött a kormány, ezzel átlagosan a nyugdíjasok számára az idén 51 155 forintot kell kifizetni - jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán Budapesten, a Kormányinfón.
2025. 09. 18. 05:30
Megosztás:

Változóban a vállalati működés – egyszerű költségcsökkentéssel már nem lehet versenyben maradni

A vállalatok egyre tudatosabban keresnek új típusú partnereket a menedzselt szolgáltatások piacán. A hagyományos kiszervezés már nem elég: a KPMG legfrissebb kutatása szerint a cégek közel háromnegyede átfogó, átalakító hatást vár el a szolgáltatóktól – nemcsak a működés vagy a technológia terén, hanem stratégiai eredményekben is. Az elvárások messze túlmutatnak a korábbi költségcsökkentési célokon, a vállalatok pedig egyre több területen, egyre összetettebb feladatokban támaszkodnak menedzselt szolgáltatásokra.
2025. 09. 18. 05:00
Megosztás:

Újabb könnyítéssel segíti a fenntartható gazdálkodást az Agrárminisztérium

A magyar kormány határozott szándéka, hogy a gazdálkodók számára rugalmas támogatási rendszert biztosítson, ezért csökkennek az adminisztrációs terhek és a kötelező ellenőrzések, valamint mérséklődnek a szankciók is - jelentette be Viski József, az Agrárminisztérium agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára a tárca MTI-nek küldött közleménye szerint.
2025. 09. 18. 04:30
Megosztás:

Alig használtak, mégis már eladók - ezek a legnépszerűbb 6000 km alatt futott autók

A Használtautó.hu adatai szerint továbbra is töretlen a kereslet azokra az autókra, amelyek szinte újak, de már eladóvá váltak. Ennek kapcsán vizsgálták a portál szakértői 2025. január és augusztus közötti időszakra vonatkozóan a 6000 km-nél kevesebbet futott szinte új, de már használtként hirdetett járműveket, amelyekre az adózási szabályok szerint még akár új autóként is tekinthetünk.
2025. 09. 18. 04:00
Megosztás:

Rontotta a német gazdaság növekedési prognózisát az IW gazdaságkutató intézet

Stagnálásra rontotta a kölni IW gazdaságkutató intézet idei német GDP-növekedési előrejelzését az őszi prognózisában a Rheinische Post lap szerdai jelentése szerint.
2025. 09. 18. 03:30
Megosztás:

Kibertámadás célpontjává vált a Duna House

Kibertámadás célpontjává vált a Duna House Group - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2025. 09. 18. 03:00
Megosztás:

500.000 Ft-nál több készpénzt rejtegetsz otthon? Bajba kerülhetsz miatta!

Sok magyar család még mindig szereti a pénzét készpénzben otthon tartani. A biztonságérzet, a gyors hozzáférés és a megszokás gyakran felülírja a józan pénzügyi tervezést. De aki ma félmillió forintnál többet dugdos a párna alatt vagy a szekrényben, az könnyen komoly anyagi veszteséget szenvedhet el – még akkor is, ha senki sem lopja el tőle.
2025. 09. 18. 02:00
Megosztás:

Ha egy nyugdíjas pár között 3 évnél nagyobb a korkülönbség, akkor bajban vannak!

A nyugdíj kérdése Magyarországon ma már nemcsak egyéni, hanem családi szintű probléma is. Különösen érzékeny helyzetbe kerülnek azok a házaspárok, ahol 3 évnél nagyobb a korkülönbség: ilyenkor a nyugdíjrendszer szabályai, az eltérő életszakaszok és a pénzügyi terhek komoly kihívásokat jelentenek. Mutatjuk mire érdemes figyelni!
2025. 09. 18. 01:00
Megosztás:

Mozgolódik a Solana, és vele együtt a mém érme piac is

A Solana ismét fellendülésbe kezdett, és ezúttal az ára közel 250 dollárig emelkedett. A fellendülés hatására a Solana rövid időre átvette a BNB-től az ötödik helyet a CoinMarketCap ranglistáján, viszont azóta kissé visszaesett az ára, és jelenleg a 6. helyet foglalja el, 127 milliárd dolláros piaci kapitalizációval.
2025. 09. 18. 00:01
Megosztás:

Kamatot csökkentett a Fed

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a szerdán végződött kétnapos monetáris politikai ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatot 4,00-4,25 százalékos sávra.
2025. 09. 17. 23:30
Megosztás:

A Fed kamatcsökkentése berobbanthatja a kriptopiacot – „Ez az egész mozgalom lángra kap"

Eric Trump, az American Bitcoin társalapítója és Donald Trump fia szerint a közelgő Fed kamatcsökkentés új lendületet adhat a kriptopiacnak. A Trump-család egyre szorosabbra fűzi kapcsolatát a digitális eszközökkel, és nemcsak üzleti, hanem politikai síkon is támogatják a kriptovaluták térnyerését. Most pedig azt állítják: jön az újabb fellendülés, és a negyedik negyedév lehet a fordulópont.
2025. 09. 17. 23:00
Megosztás:

Az év végéig biztosan erős maradhat a forint

Kétéves csúcsra erősödött a napokban a forint árfolyama, melynek euróhoz viszonyított lendülete az év hátralévő részében is kitarthat. A hazai fizetőeszköz erejét részben a már egy éve stabil, 6,5 százalékos jegybanki alapkamat adja, mely az idei évben várhatóan már nem is változik – jövő év közepétől azonban egy új kamatcsökkentési ciklus indulhat. A GDP-növekedés a vámháború és az egész Európára jellemző gazdasági lassulás miatt egyelőre nem tudott elrugaszkodni, így az MBH Bank elemzői továbbra is fenntartják 0,8 százalékos éves előrejelzésüket. Az egész éves, átlagos infláció 4,5 százalék körül várható, ugyanakkor bíztató jel, hogy a maginfláció szintje a legutóbbi adat szerint négy éve nem látott alacsony szintre süllyedt.
2025. 09. 17. 22:00
Megosztás:

American Bitcoin Corp. - ABTC vállalat és szerepe a kriptovaluta-piacon

Egy új kriptós szereplő a reflektorfényben – hogyan értelmezzük az „American Bitcoin Corp" fogalmát, és miért lehet kulcsszereplő a jövő pénzügyi rendszerében?
2025. 09. 17. 21:30
Megosztás: