Észszerű döntés itt tartani a járműipari termelést

A hazai járműipar sikere világos üzenet a gyártóknak és a befektetőknek, hogy gazdaságilag racionális döntés a termelést Magyarországon tartani - mondta Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a szervezet járműipari konferenciáján csütörtökön Budapesten.

Észszerű döntés itt tartani a járműipari termelést

A kormánybiztos ismertette: tavaly több mint 507 ezer jármű készült Magyarországon. Az elmúlt időszak fejlesztései és a hamarosan elkészülő beruházások eredményeként néhány éven belül évi egymillió fölé kerül az itt gyártott autók száma. Európában erre a volumenre jelenleg csak öt ország képes - tette hozzá.

Az eredmények egyértelműen jelzik, hogy a Magyarországon gyártott modellek iránt nagyon erős a kereslet, valamint azt is, hogy a hazai autógyárak versenyképesebbnek számítanak a nyugat-európai vetélytársaiknál - fejtette ki.

A járműipari ökoszisztéma rendkívül gyorsan fejlődik Magyarországon; további befektetéseket várnak egyebek mellett a szoftverfejlesztés, az önvezető autózás, az alternatív meghajtások, a kompozittechnológiák, illetve a tesztelés területén - hangsúlyozta a HIPA vezérigazgatója a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamarával partnerségben megrendezett eseményen.

Joó István felidézte a gépjárműgyártók nemzetközi szervezetének legfrissebb felmérését, amely szerint a francia, a brit, a lengyel vagy az amerikai autógyártás termelési volumene 2023-ban nagyságrendileg a 2019-es érték 60-70 százalékára esett vissza, a spanyol, a japán és a cseh termelési szint pedig 85-98 százalékra zárkózott fel. Ugyanakkor Magyarország tavaly már a világjárvány előtti szint felett teljesített - hívta fel a figyelmet. Hozzátette, hogy mindez nem valósulhatott volna meg olyan erős járműipari központok nélkül, mint Esztergom, Szentgotthárd, Győr és Kecskemét.

A kormánybiztos kiemelte, hogy a következő évtizedek gazdasági folyamatait az elektromos autóipari átállás határozza meg. A tudatos építkezésnek köszönhetően Magyarország a nyugati és a keleti technológiák összekapcsolási pontjává vált, a német prémium autógyártók mellett már az ázsiai járműipari vállalatok európai terjeszkedésének is kulcsszereplője - hangsúlyozta.

"Ezért sem üdvözöljük az Európai Unió azon szándékát, amely extra vámokkal torzítaná a versenyhelyzetet" - fogalmazott.

Az új versenyhelyzet még jobb és megfizethetőbb elektromos autók gyártására, még nagyobb volumenű kutatás-fejlesztési tevékenységre ösztönzi majd az európai vállalatokat is - mutatott rá.

Joó István hangsúlyozta: tovább kell növelni az akkumulátorok hatótávolságát, és csökkenteni kell az előállítási költségeket. Az igazi áttöréshez a járművek minősége mellett az elektromobilitási infrastruktúra fejlesztésén is dolgozni kell, bővíteni kell például a töltőállomások hálózatát - mondta.

A kormánybiztos jelezte azt is, hogy a járműipar egyre inkább globalizálódó és világméretű hálózatokba szerveződő iparág, ezért a hazai beszállítók is egyre intenzívebb versennyel szembesülnek. A beszállítói lánc tagjainak fel kell készülniük és alkalmazkodniuk kell a megváltozott környezethez a pozícióik megőrzése és újak megszerzése érdekében, a folyamatot pedig célzott támogatási programmal kell segíteni - emelte ki.

Joó István kitért arra, hogy a HIPA nem csak a befektetők Magyarországra vonzásában játszik szerepet, kiemelt feladatai közé tartozik a hazai kis- és középvállalkozások beépítése a nagyvállalatok beszállítói láncaiba.


Reklám, élő élmények, verseny a figyelemért: így nő megállíthatatlanul a globális szórakoztató- és médiaipar

A globális szórakoztató- és médiaipar (E&M) bevételei 2030-ra elérhetik a 4,2 ezer milliárd dollárt, az iparág éves átlagos növekedési üteme pedig 3,4% lehet. A bővülést elsősorban a digitális ökoszisztémák, az AI által támogatott reklámozás, valamint az élő és immerzív élmények – például a sportesemények, koncertek és szakkiállítások – iránti erős fogyasztói kereslet táplálja. A PwC Global Entertainment & Media Outlook 2026–30 előrejelzése szerint a reklámbevételek 2030-ra meghaladhatják az 1,4 ezer milliárd dollárt, mivel a márkák egyre célzottabban próbálják elérni a fogyasztókat a tartalomfogyasztás és a vásárlói döntések digitális felületein.
2026. 07. 29. 03:00
Megosztás:

Olaszországban történelmi mélypontra esett a születések száma

Tavaly 355 ezer gyermek született, ami a legalacsonyabb adatnak számít a második világháború óta, és az olaszok többsége anyagi okokból mond le a családalapításról - hangzott el a legfrissebb népesedési statisztika bemutatóján Rómában kedden.
2026. 07. 29. 02:00
Megosztás:

Több spanyol településre hazatérhettek az erdőtüzek miatt kitelepítettek

Több spanyol településére hazatérhettek az erdőtüzek miatt korábban kitelepített lakók kedden.
2026. 07. 29. 01:00
Megosztás:

Beruházási támogatásra pályázhatnak bortermelők

Az innováció új lendületet adhat a magyar borászatnak, ezért augusztus 1-től a bortermelők 20 millió és 250 millió forint közötti támogatásra pályázhatnak olyan beruházásokhoz, amelyek korszerű megoldásokkal segítik a fejlődést – olvasható az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium közösségi oldalán.
2026. 07. 29. 00:05
Megosztás:

Szerény növekedést ért el a német gazdaság a második negyedévben

Szerény növekedést ért el a német gazdaság a második negyedévben - írta a Bundesbank júliusi havi konjunktúra jelentésében.
2026. 07. 28. 23:00
Megosztás:

Kína tagadja az ipari túlkapacitás vádját

Tagadta Kína az ipari túlkapacitási vádakat kedden, amelyekre hivatkozva az Amerikai Egyesült Államok vizsgálatot indított.
2026. 07. 28. 22:00
Megosztás:

Legyártották az ötvenezredik járművet a BMW debreceni gyárában

Legyártották az ötvenezredik járművet a BMW debreceni gyárában. A cég legújabb járműgyárának termelése gyors ütemben fut fel 2025 ősze óta, jelezve a Neue Klasse modellgeneráció első sorozatgyártású típusa iránti aktív keresletet is - közölte a BMW Group kedden az MTI-vel.
2026. 07. 28. 21:00
Megosztás:

Ketyeg az óra: így tudnak felkészülni a hazai cégek az MI-alapú kibertámadásokra

A mesterséges intelligencia (MI) gyors fejlődése még veszélyesebbé teszi a kiberfenyegetéseket, miközben a vállalati eszközök jelentős része szinte védtelen a digitális betörésekkel szemben – állapítja meg az EY friss, globális kutatása. Az online bűnözők könnyen kihasználhatják a cégek sebezhetőségét, a döntéshozóknak legfeljebb 1,5 éve maradt arra, hogy felkészüljenek az új generációs támadásokra.
2026. 07. 28. 20:00
Megosztás:

Megnőtt az első fél évben a Csehországon áthaladó migráció

Megnőtt az első fél évben a Csehországon áthaladó migráció - derült ki a cseh rendőrség kedden nyilvánosságra hozott statisztikájából.
2026. 07. 28. 19:00
Megosztás:

Felülvizsgálta a Demján Magántőkealappal kapcsolatos befektetési stratégiáját az MFB

Az MFB Zrt. a tulajdonosi joggyakorló minisztériummal egyetértésben, az alapkezelővel közösen áttekintette a Demján Sándor Beruházási Magántőkealap alapkezelési feladatait ellátó, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 100%-os tulajdonában álló MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. eddigi működését, befektetési döntéseit.
2026. 07. 28. 18:00
Megosztás:

Több mint 2 millió forintot is spórolhatnak az első lakásvásárlók egy jó bankválasztással

Az Otthon Start hitel jelenleg a piacon elérhető legkedvezőbb finanszírozási forma az első lakásukat vásárlóknak, hiszen a kamat jogszabályilag legfeljebb 3 százalék lehet. A money.hu legfrissebb elemzése azonban rávilágít: a bankok közötti verseny miatt az ügyfelek akár több mint 2 millió forintot is spórolhatnak a futamidő alatt egy okos döntéssel, ráadásul több százezer forintos bónuszokat is zsebre tehetnek. A számokon túl azonban más feltételekben is eltérhetnek bankok, ami miatt nem mindenki számára a legjobb a legolcsóbb választás.
2026. 07. 28. 17:00
Megosztás:

Veszélyes potencianövelők: természetesnek hirdették, gyógyszerhatóanyagot tartalmaztak

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) újabb ellenőrzései során ismételten olyan étrend-kiegészítőként forgalmazott potencianövelő termékeket azonosított, amelyek a jelölésük ellenére vényköteles gyógyszerekben alkalmazott hatóanyagokat tartalmaztak. A hatóság a fogyasztók egészségének védelme érdekében az érintett termékeket kivonta a forgalomból, és megteszi a szükséges további intézkedéseket.
2026. 07. 28. 16:00
Megosztás:

Eltűnőben a nyaralókereslet a Velencei-tónál – a kiköltözők veszik át a helyüket

A Velencei-tó vízszintjével és ökológiai állapotával kapcsolatos bizonytalanság egyelőre nem okozott általános áresést a környék ingatlanpiacán, a kereslet szerkezete azonban jelentősen megváltozott az ingatlan.com friss elemzése szerint. A tó környéke egyre kevésbé nyaralóövezetként, sokkal inkább Budapest és Székesfehérvár agglomerációs térségeinek találkozási pontjaként működik.
2026. 07. 28. 15:00
Megosztás:

Ha pénzre van szükségük, tőlük kérnek leginkább a magyarok

A magyarok egyre óvatosabban folyamodnak kölcsönért: közel kétharmaduk nem élt ezzel a lehetőséggel az elmúlt egy évben, aki pedig erre kényszerült, az az utóbbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is elsősorban a családtagoktól kért anyagi segítséget, csak utána a bankoktól, majd a barátoktól, kollégáktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. friss Financial Wellbeing reprezentatív kutatásából, amely kilenc ország bevonásával térképezi fel évről évre, hogyan látják az emberek saját pénzügyi helyzetüket, és milyen tényezők befolyásolják anyagi döntéseiket. A felmérés országonként mintegy ezer, 18 és 75 év közötti válaszadó bevonásával készült 2026 májusában.
2026. 07. 28. 14:00
Megosztás:

Három trend, amely 2026-ban teljesen átírja a kriptopiacot – ezt mutatják a legfrissebb adatok

2026 elején három olyan trend emelkedett ki, amelyek alapjaiban formálhatják át a kriptovilágot: a mesterséges intelligencia és a blokklánc összekapcsolódását, a valós eszközök tokenizációját (RWA), valamint a stabilcoinok térnyerését.
2026. 07. 28. 14:00
Megosztás:

Marche régió: olasz életérzés a turisták által ritkán járt utak mentén

Ha úgy érzed, itt az ideje egy különleges utazásra, akkor van egy hely Olaszország szívében, ami érdekes lehet számodra. Marche régiója egy olyan rész, ami elkerüli a turisták tömegét, mégis lenyűgöz mindennapi valóságával és hiteles olasz hangulatával. Ha kóstolgatni szeretnéd az igazi itáliai élményeket, ezt a helyet ne hagyd ki a bakancslistádról.
2026. 07. 28. 13:00
Megosztás:

Estek a fejlett piaci kötvényhozamok; a hazai hosszú hozamok is érdemben lejjebb tolódtak

A fejlett kötvénypiacokon a közel-keleti konfliktus enyhülésével kapcsolatos hírek bizonyultak leginkább piacmozgatónak.
2026. 07. 28. 12:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető Wall Street-i indexek; meredeken esett a nyersolaj jegyzése

Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a Wall Street-i indexek a technológiai óriások héten érkező gyorsjelentéseire és a Fed kamatdöntő ülésére várva; a Dow kevéssel emelkedett, az S&P gyakorlatilag stagnált, míg a NASDAQ minimálisan esett.
2026. 07. 28. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek a vezető európai részvényindexek; gyengén teljesített a technológiai és az energia szektor

Kisebb pluszokat hozott a hétfői kereskedés a vezető európai tőzsdéken, miközben a páneurópai Stoxx600 gyakorlatilag stagnált, amikor a technológiai (-1,7%) szektor gyengélkedése elhomályosította a közel-keleti feszültségek enyhülése és az olajárak meredek esése által fűtött optimizmust.
2026. 07. 28. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 28. 09:00
Megosztás: