Ez a jövő: kvantumszámítógép, ami 10 mp alatt kiszámolja a világegyetemet háromszor

Hatalmasat, több mint 5 százalékot emelkedett az Alphabet árfolyama tegnap arra a hírre, hogy a cég jelentős lépést ért el az új fejlesztésű kvantum chip, a Willow fejlesztésében.

Ez a jövő: kvantumszámítógép, ami 10 mp alatt kiszámolja a világegyetemet háromszor

Ugyanis a cég kvantumszámítógépe 10 másodperc alatt old meg egy olyan problémát, amelyet egy mai erős szuperszámítógép kvadrillió (angolul: septrillion) azaz 1024 év alatt oldana meg. 

Csak segítségül: a világegyetem 13,8 milliárd, azaz 13,8*109 éves. Vagyis ha az ősrobbanáskor már létezett volna a fent említett szuperszámítógép, az még a kanyarban sem járna a feladat megoldásával, amit az Alphabet gépe 10 másodperc alatt oldott meg. 

Az új processzor ugyanakkor még messze van a kereskedelmi forgalomba hozataltól. Már csak azért is, mert még rengeteg mindent kell megoldani a kvantumszámítástechnikában ahhoz, hogy piacképes legyen. Ez olyan, mint a robotaxi. Ha sikerül a fennálló problémákat megoldani, akkor az teljesen meg fogja változtatni a világot. 

Az egyik ilyen probléma, hogy ezek a számítógépek pontatlanok. Nem olyanok, mint amiket ma használnak, vagyis ugyanarra a feladatra nem feltétlenül ugyanazt az eredményt adja meg kétszer egymás után. Szóval van még mit fejleszteni rajta.

Mindenek ellenére egy olyan böhöm nagy óriás, mint az Alphabet, amelynek piaci kapitalizációja 2.000 milliárd dollár fölött van (az amerikai GDP 10 százalékát közelíti) jó nagyot emelkedett. 

Ugyanis az M7 részvények közül az utóbbi időben lemaradó volt, miközben az értékeltsége PE és EV/EBITDA alapon is a legalacsonyabb a csodálatos hetes közül. Ugyanis 22,5-es PE rátán forog az idei eredményvárakozásokkal, miközben az M7 mediánja 37-en áll, míg átlaga 62-n! 

Az EV/EBITDA tekintetében ezek az értékek 15,4, 25,5 és 40. Ezeket a számokat kissé megkavarja, hogy az Nvidia esetében a Bloomberg a tavalyi eredménnyel számol (108-as PE ráta), de ha a valós ideit veszük figyelemebe, ami 46,2, akkor is jóval magasabb értékeket kapunk, mint amin az Alphabet forog. (A Tesla torzít még nagyot a 165-ös előremutató PE rátájával.) 

Szóval az Alphabet-nek igazándiból a bejelentés inkább katalizátornak tűnik, mint azonnal aprópénzre váltható eseménynek. A technikai képet nézve is azt láthatjuk, hogy az MACD vételi jelzést adott, aminek szintén lehet örülni.

Mindenesetre az esemény megmozgatott számos más kvantumszámítógép papírt is. Ilyenek a Rigetti Computing vagy a D-Wave, az IonQ viszont csökkenéssel válaszolt.

Ezek a cégek amúgy nagyot emelkedtek az elmúlt időszakban, azaz a korrekció, amelyet az MACD is mutat, teljesen természetesen tűnik az egyes esetekben. S nem szabad elfelejteni, hogy ezek a cégek veszteségesek, s még egy jó darabig azok is lesznek.

A hongkongi értékpapíros szakma ellenáll a szigorúbb kriptóengedélyezési szabályoknak

Hongkong értékpapírpiaci szereplői egyre határozottabban tiltakoznak a kriptóeszközökre vonatkozó engedélyezési szabályok szigorítása ellen. Az iparági vélemények szerint a tervezett változtatások éppen azokat a hagyományos vagyonkezelőket riasztanák el, akiket a város a digitális eszközök piacára szeretne bevonzani.
2026. 01. 20. 15:30
Megosztás:

A Telekom 2g forgalma a Yettel hálózatára költözik

A Magyar Telekom és a Yettel megállapodása értelmében 2026. január 20-ától a Telekom fokozatosan áttereli ügyfeleinek 2G forgalmát a Yettel országos rádiós hozzáférési hálózatára. A lépéssel a Telekom ügyfelei továbbra is a megszokott minőségben használhatják a 2G szolgáltatást, illetve a változás semmilyen formában nem érinti a Yettel ügyfelek kiszolgálását. A megállapodás célja, hogy a cégek észszerűsítsék a rendelkezésre álló frekvenciák használatát, valamint az együttműködésnek köszönhetően bővíthetik 4G/5G kapacitásukat is.
2026. 01. 20. 15:00
Megosztás:

Ötéves mélyponton a vezérigazgatók bevételi várakozása

Az elmúlt öt év legalacsonyabb szintjére esett vissza a vezérigazgatók bevételnövekedéssel kapcsolatos várakozása, miközben a legtöbb vállalat azzal küzd, hogy a mesterséges intelligenciába (AI) tett befektetéseit kézzelfogható megtérüléssé alakítsa. A vállalatvezetők 42%-a attól tart, hogy lemarad a technológiai alkalmazkodás tempójában, miközben a vám- és kiberkockázatok is felerősödtek. Tegnap mutatták be a PwC 29. Globális Vezérigazgató Felmérésének eredményeit a davosi Világgazdasági Fórumon.
2026. 01. 20. 14:30
Megosztás:

Történelmi csúcsra ért az Ethereum staking – Már az ETH 30%-a lekötve

Az Ethereum hálózata újabb mérföldkövet ért el: minden eddiginél több ETH került lekötésre, köszönhetően az intézményi szereplők fokozódó érdeklődésének. A több mint 115 milliárd dollár értékű stakelés nemcsak technikai bravúr, hanem komoly fundamentális hatással is bír az ETH árfolyamára. A piac figyel, és a tét egyre nagyobb.
2026. 01. 20. 14:00
Megosztás:

Egymilliárd forintos kárt okozott hamis termékekkel egy kínai férfi

Egymilliárd forint vagyoni hátrányt okozhatott eladásra kínált hamis termékekkel egy kínai férfi, akár tíz év börtönbüntetésre is számíthat - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 20. 13:30
Megosztás:

A brit külügyminiszter az amerikai vámfenyegetésekről: így nem lehet bánni szövetséges országokkal

Yvette Cooper brit külügyminiszter szerint nem lehet szövetséges országokkal úgy bánni, ahogy azt Donald Trump amerikai elnök tette nyolc NATO-tagállammal szemben bejelentett vámemelési terveivel.
2026. 01. 20. 13:00
Megosztás:

Ne edd meg az aranytojást tojó tyúkot, elégedj meg a rántottával! - Pénzügyi iránytű 2026-ra

Ha szétnézek a magyar gazdaságban és a háztartásokban, egy furcsa kettősséget látok. Egyéni szinten racionálisnak tűnünk: ülünk a pénzünkön, törlesztjük a hiteleket, nem merünk lépni. Összgazdasági szinten viszont ez a félelemből fakadó kivárás a növekedés halála. 2026-ban ideje lenne elengedni az illúziókat, és végre megtanulni: a pénz nem arra való, hogy készpénzben felhalmozzuk (amíg el nem értéktelenedik), de nem is arra, hogy azonnal elszórjuk, amint kicsit jobbra fordulnak a kilátások. A pénz arra való, hogy dolgoztassuk.
2026. 01. 20. 12:30
Megosztás:

Mire lesz érdemes figyelni a befektetőknek?

Ma a záráshoz közeledve vegyes képet mutatnak az ázsiai piacok. A Nikkei 1% körüli esésben van. A KOSPI és a Hang Seng enyhén emelkedik, míg a SSEC kismértékben esik.
2026. 01. 20. 12:00
Megosztás:

A meghirdetett autók közel 90%-a továbbra is 10 millió forint alatt

Megjelent a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal decemberi közös statisztikája, amely alapján a hazai használtautó-piacon a korábban megindult folyamatok tovább erősödtek. A kínálat szerkezete összességében stabil maradt, ugyanakkor egyre világosabban kirajzolódnak azok az irányok, amelyek hosszabb távon alakítják a piacot: az alternatív hajtású járművek fokozatos térnyerése, az árkategóriák lassú átrendeződése, valamint a márkák és modellek közötti pozícióváltások.
2026. 01. 20. 11:30
Megosztás:

Pillanatok alatt elkapkodták a vevők az Otthon Start feltételeinek megfelelő ingatlanokat

Mivel az elmúlt hónapok meghatározó tényezője az ingatlanpiacon az Otthon Start volt, így a keresett ingatlanok is abból a körből kerültek ki, melyek megfeleltek a támogatott hitel feltételeinek. Ezek ráadásul az egyébként is népszerű kategóriákba tartoztak, így igencsak megcsappant a kínálatuk.
2026. 01. 20. 11:00
Megosztás:

Kereskedési szünnap volt az USA-ban

A Martin Luther King nap miatt hétfőn zárva tartottak az amerikai piacok. A határidős indexek ugyanakkor az USA-ban is 1% körüli esést mutattak.
2026. 01. 20. 10:30
Megosztás:

Grönland kérdése nyomás alatt tartotta az európai piacokat

A Grönlanddal kapcsolatos nyomásgyakorlás árnyékában estek a nyugat-európai indexek. Csütörtökön rendkívüli csúcsot tartanak Brüsszelben. A Mol vásárolhatja meg a szerbiai NIS olajtársaság többségi tulajdonrészét. Kereskedési szünnap volt tegnap az USA-ban. A geopolitikai kockázatok közepette tovább szárnyalt az arany és az ezüst. Csendes kereskedés volt a kötvénypiacokon. Kína 2025-ben rekordmagas, 1,2 billió dolláros kereskedelmi többletet ért el, a 2025-ös GDP-növekedés 5% lett. Előrehozott választás várható Japánban, a miniszterelnök expanziós szándéka újabb lökést adott a kötvényhozamoknak.
2026. 01. 20. 10:00
Megosztás:

Több mint 500 ellenőrzés garantálta az ünnepi élelmiszerbiztonságot

Két hónapon át tartó, átfogó téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzést végeztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), valamint a kormány- és járási hivatalok szakemberei. A 2025. november 3-tól egészen szilveszterig zajló, országos ellenőrzés-sorozat középpontjában a hagyományosan ünnepekkor fogyasztott élelmiszerek, például a friss sertéshús, a savanyú káposzta, a bejgli és a forralt bor álltak, de az élőhalak tartását is vizsgálták a felügyelők. A legtöbb ellenőrzött létesítmény működése megfelelt az előírásoknak, és a termékekkel is alig akadt probléma. A több mint 500 vizsgálat kevesebb mint 5%-ában indult eljárás.
2026. 01. 20. 09:30
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Vegyesen alakult a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 20. 09:00
Megosztás:

Megszűnik a Budapesti Javítóintézet

A belügyminiszter 2026. március 14. határnappal jogutód nélkül megszünteti a – 12 éves kortól – letartóztatásba helyezett fiatalkorú fiúkat őrző Budapesti Javítóintézetet.
2026. 01. 20. 08:30
Megosztás:

Európai parlamenti vita a Mercosur-megállapodásról

Az Európai Bizottság és annak vezetője, Ursula von der Leyen ellen a Mercosur-megállapodás miatt benyújtott bizalmatlansági indítványról vitázott az Európai Parlament hétfőn Strasbourgban.
2026. 01. 20. 08:00
Megosztás:

A fizikai mesterséges intelligencia új korszakot nyit a robotikában

A fizikai mesterséges intelligencia (physical AI) új korszakot nyit a robotikában: az előreprogramozott, merev működésű gépeket egyre inkább olyan alkalmazkodó, tanuló rendszerek váltják fel, amelyek képesek komplex, változó és kiszámíthatatlan környezetben is biztonságosan működni a Deloitte Tech Trends 2026 kutatás legfrissebb elemzése szerint.
2026. 01. 20. 07:30
Megosztás:

EBRD: a részvényesek csaknem teljesen lejegyezték a tőkeemelést

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tagjai a tőkeemeléshez rendelkezésre bocsátott részvényeket csaknem maradéktalanul lejegyezték - közölte hétfőn a közép- és kelet-európai gazdaságok átalakításának finanszírozására 1991-ben alakult londoni pénzintézet.
2026. 01. 20. 07:00
Megosztás:

Bitcoin esik, a kriptopiac korrigál: veszélybe került az aranykereszt?

A Bitcoin múlt heti rövid fellélegzése – amely során az árfolyam átlépte a 97 000 dolláros szintet – gyorsan kifulladni látszik. A BTC jelenleg 93 192 dollár körül forog, gyakorlatilag lenullázva azt a lendületet, amely sok kereskedőt egy trendforduló reményével töltött el.
2026. 01. 20. 06:00
Megosztás:

A francia kormány mégis megkerüli a parlamentet a költségvetés elfogadásához

Sébastien Lecornu francia miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a költségvetés elfogadásához korábbi ígérete ellenére érvényesíteni kívánja az alkotmány azon cikkét, amely lehetővé teszi törvények elfogadását a képviselők szavazata nélkül.
2026. 01. 20. 05:30
Megosztás: