Félelemkeltéssel szerzik meg a csalók az internetes felhasználók adatait

Félelemkeltő programokkal veszik rá a csalók az internetes felhasználókat bizalmas adataik megosztására, az ESET kiberbiztonsági cég elemzése szerint a scareware küldésével a kiberbűnözők az emberek félelmeire építve hitetik el velük, hogy valóságos számítógépes vírusok vagy rosszindulatú programok áldozatai lettek és ráveszik őket, hogy az azonnali védelem érdekében vásároljanak "vírusvédelmi szoftvert", ehhez adják meg személyes, illetve banki adataikat, és telepítsék is fel a valójában rosszindulatú programot az eszközükre.

Félelemkeltéssel szerzik meg a csalók az internetes felhasználók adatait

Az üzleti és otthoni biztonságtechnikai szoftvermegoldások nemzetközi szállítójának közleménye szerint "Az Ön eszköze veszélyben van, össze fog omlani" üzenet nagy valószínűséggel scareware, és mivel a félelem hatékony fegyver, a hackerek könnyen rávehetik a felhasználókat azonnali és meggondolatlan lépésekre.

Közölték, a félelemkeltő programokkal több formában is találkozhatnak az internetet használók:

a felugró ablakokon keresztül, amelyek automatikusan megnyílnak, amikor rákattint valaki egy linkre, meglátogat egy weboldalt vagy megnyit egy alkalmazást. Az üzenet általában azt állítja, hogy a számítógépet veszélyes, kártékony program fertőzte meg, amely bármikor a rendszer összeomlásához vezethet.

A scareware érkezhet e-mailben és közösségi média üzenetben, hasonlóan a kéretlen levelekhez, hitelesnek tűnő, de hamis e-mail címekről. Tartalmazhatja webhelyeken vagy közösségi média platformokon megjelenő rosszindulatú hirdetés, illetve technikai támogatást ígérő hívások is álcázhatják, és előfordulhat, hogy a felugró ablakok vagy üzenetek tartalmaznak egy csalók által üzemeltetett állítólagos ügyfélszolgálathoz vezető telefonszámot is.

Az ottani bűnözői csapat megpróbálja elhitetni a felhasználóval, hogy a számítógépe, eszköze megfertőződött. Arra kérhetik, hogy töltsön le egy távoli irányítást lehetővé tevő szoftvert, hogy kijavíthassák a problémát, valójában viszont a személyes és banki adatokat próbálják megszerezni, vagy rá akarják venni, hogy fizessen az internetező egy felesleges vagy nem is létező szoftverért.

A közlemény szerint a félelemkeltő programok megpróbálják az áldozatot gyors döntésre kényszeríteni sürgető üzenetekkel, például: "Tegyen lépéseket most, különben a fájljai és fényképei örökre megsemmisülhetnek."

A sürgető hatást villogó piros képekkel, csupa nagybetűs szöveggel, és akár az állítólagos fertőzött fájlok hamis képernyőfotóival is fokozhatják. Megjelenhet egy hamis folyamatjelző sáv is, amely azt állítja, hogy a gép éppen átvizsgálás alatt áll.

Az elemzés szerint a legjobb esetben csupán pénzt költ a becsapott felhasználó haszontalan programokra, amiért nem kap semmit cserébe, a legrosszabb esetben azonban a bűnözők megszerzik a személyes és pénzügyi adatokat.

Hozzátették, ha bárki rákattint egy ilyen csaló linkre vagy hirdetésre, akaratlanul is olyan rosszindulatú programokat telepíthet, amelyek célja az adatok ellopása, illetve zárolhatják a számítógépet zsarolóprogramokkal: ilyen esetben fizetni kell a feloldásért, ami azonban lehet, hogy a fizetés ellenére sem történik meg.

A közlemény idézi Csizmazia-Darab Istvánt, az ESET termékeit forgalmazó Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértőjét, aki elmondta: bár sokszor nem könnyű, de felhasználó ne hagyja, hogy a félelem eluralkodjon rajta, és soha ne kattintson gondolkodás nélkül a felugró ablakokra.

Hozzátette, inkább zárja be a böngészőt vagy szakítsa meg az internetkapcsolatot, illetve kapcsolja ki az eszközt a felhasználó ahelyett, hogy a hamis "X" vagy "Bezárás" gombra kattintson, mert ez utóbbival valójában azonnal a rosszindulatú programot telepítheti.

A szakember szerint segíti a védelmet, ha valaki például megbízható felugró ablak- és reklámblokkolókat használ, illetve megbízható szolgáltatótól származó, ismert, valódi biztonsági szoftvert telepít, amelyek biztosan nem árasztják el a képernyőt felugró ablakokkal.

Fontos a tájékozódás is, a megfelelő tudás megszerzésében segít az ESET kiberbiztonsági podcastje, a Hackfelmetszők - Veled is megtörténhet!

Elmondta azt is, hogy távolíthatók el a scareware programok: egy megbízható biztonsági program futtatásával egy teljes körű vizsgálatot kell végezni, majd követni kell az eltávolításra vonatkozó utasításokat. Amennyiben ez nem működik, manuálisan is meg lehet próbálni az eltávolításukat. Javasolt emellett megváltoztatni az e-mail és pénzügyi szolgáltatásokhoz tartozó jelszavakat is.

Közel félmillió felhasználó használja a Bitget AI-alapú kereskedési infrastruktúráját - derül ki a Messari jelentéséből

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange (UEX) platformja közzétette egy frissen megjelent Messari Pulse jelentés főbb megállapításait, amely az AI-alapú kereskedési infrastruktúrájuk korai adaptációját vizsgálja. A rendszer egy négyrétegű termékarchitektúrára épül, amely a Bitget globális, 125 millió felhasználót kiszolgáló kereskedési ökoszisztémájának része.
2026. 04. 28. 13:00
Megosztás:

A Művészetek Völgyébe költözik a Bánkitó Fesztivál

Az idén 35. jubileumát ünneplő Művészetek Völgye egy különleges hírrel készült az idei évre. A tavaly véget ért Bánkitó Fesztivál 2026-ban Kapolcsra költözik július 24. és augusztus 2. között.
2026. 04. 28. 12:30
Megosztás:

Kettészakadt az ingatlanpiac: a prémium és jó állapotú ingatlanok kerültek most a vevők célkeresztjébe

A jó állapotú, reálisan árazott lakások gyorsan elkelnek, miközben a túlárazott ingatlanok hónapokra a piacon ragadnak, és egyre nagyobb engedményekre kényszerülnek a tulajdonosaik, ha értékesíteni akarják őket.
2026. 04. 28. 12:00
Megosztás:

Mekkora téglalakást lehet venni most 60 millió forintból Budapesten?

Egy 60 millió forintos vásárlási keretből 2026 elején Budapesten a téglalakások piacán 32 és 63 négyzetméter közötti használt lakás érhető el, jelentős eltéréssel az egyes városrészek között. A Duna House adatai szerint a budapesti átlagos négyzetméterár 2025-ben 1,29 millió forint volt, 2026 első két hónapjában pedig 1,37 millió forintra nőtt. A kerületek közötti különbségek ebben a szegmensben tovább nőttek.
2026. 04. 28. 11:00
Megosztás:

Tether MDK: nyílt forráskódú fejlesztői keretrendszerrel újítaná meg a Bitcoin-bányászatot

A Tether újabb nagy lépést tett a Bitcoin-bányászat nyílt infrastruktúrájának kiépítése felé. A vállalat bemutatta a Mining Development Kit, vagyis MDK nevű nyílt forráskódú fejlesztői keretrendszert, amely a bányászati rendszerek egyszerűbb kezelését, skálázását és automatizálását célozza.
2026. 04. 28. 10:30
Megosztás:

Kismértékben emelkedtek a hosszú hozamok a Fed szerdai kamatdöntése előtt, folytatódott a hazai hozamcsökkenés

Kismértékben emelkedtek hétfőn a hosszú hozamok a fejlett gazdaságok kötvénypiacain, az amerikai tízéves hozam 4,34%-ra, a német tízéves 3,04% fölé kúszott azt követően, hogy nem sikerült előrelépést elérni az amerikai-iráni tűzszüneti tárgyalások felélesztése érdekében.
2026. 04. 28. 10:00
Megosztás:

BÉT: Iránykereskedés várható

Iránykereséssel nyithat kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. A BÉT részvényindexe, a BUX 703,75 pontos, 0,53 százalékos csökkenéssel 133 168,50 ponton zárt hétfőn.
2026. 04. 28. 09:30
Megosztás:

Oldalaztak az amerikai piacok az eseménydús hét kezdetén, elmaradt béketárgyalásokat követően nőtt az olaj jegyzése

Az S&P 500 és a Nasdaq hétfőn visszafogott kereskedés mellett szerény emelkedést könyvelt el, miközben a befektetők kivártak egy eseménydús hét elején.
2026. 04. 28. 09:00
Megosztás:

A tárgyalások megrekedése miatti bizonytalanság következtében csökkentek az európai részvények, fél százalékkal mérséklődött a BUX

Az európai részvények hétfőn enyhén csökkentek, miközben a befektetők az Egyesült Államok és Irán közötti megrekedt tárgyalásokat értékelték illetve azt, hogy a létfontosságú olajellátási láncokat érintő, már hetek óta tartó fennakadás így várhatóan tovább folytatódik.
2026. 04. 28. 08:30
Megosztás:

Folytatódnak az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő tárgyalások

Folytatódnak az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő tárgyalások kedden az Országházban.
2026. 04. 28. 08:00
Megosztás:

Egy évvel a spanyol áramszünet után: nem a megújulók, hanem a rendszer vizsgázott rosszul

Éppen egy év telt el az Ibériai-félszigetet megbénító áramszünet óta, a részletes vizsgálat pedig mára világossá tette: nem a nap- és szélenergia önmagában okozta a válságot. Az elektromos hálózat összeomlása mögött összetett rendszerhibák láncolata állt. Perger András, az Energiaklub energiaprogram-vezetője szerint a fő tanulság nem a megújulók fékezése, hanem a hálózatok és szabályozás korszerűsítése.
2026. 04. 28. 07:30
Megosztás:

Több mint kétezer család kapott fűtéstámogatást a Máltai szeretetszolgálattól

Több mint kétezer rászoruló család kapott háztartásonként 120 ezer forintos fűtéstámogatást a 2025/26-os fűtési szezonban az ország legszegényebb 178 településén a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szociális naperőműveinek bevételéből - közölte a szervezet hétfőn az MTI-vel.
2026. 04. 28. 06:30
Megosztás:

Michael Saylor újabb 3 273 bitcoint vett: a Strategy már 818 334 BTC-t tart

Michael Saylor vállalata, a Strategy ismét növelte bitcoinállományát, és ezzel még közelebb került a régóta figyelt egymillió BTC-s álomhatárhoz. A világ legnagyobb tőzsdén jegyzett vállalati bitcoin-tulajdonosa újabb több százmillió dolláros vásárlást hajtott végre, miközben Saylor szerint a társaság bitcoin treasury stratégiája 2026-ban eddig 9,6%-os BTC-hozamot ért el.
2026. 04. 28. 06:00
Megosztás:

MBH Bank közgyűlés: „Folytatjuk a növekedést”

Élénk részvényesi érdeklődés mellett zajlott az MBH Bank idei éves rendes közgyűlése, ahol a részvényesek elfogadták a társaság Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint elkészített 2025. évi egyedi és konszolidált pénzügyi beszámolóit, valamint döntöttek a napirenden szereplő további kérdésekről is. Az idei közgyűlésen tapasztalt, az eddigieknél magasabb részvényesi jelenlét többek között annak is volt köszönhető, hogy tavaly év végén közel 12 ezer befektető csatlakozott a társasághoz, megerősítve ezáltal az MBH Bank pozícióját a Budapesti Értéktőzsdén.
2026. 04. 28. 05:30
Megosztás:

Áttörés a félvezető-technológiában: a Bosch bemutatja a harmadik generációs szilícium-karbid chipeket

A szilícium-karbid chipek kulcsfontosságúak az elektromos autók hatékonyságának és hatótávolságának növelésében. A Bosch bemutatta a harmadik generációs szilícium-karbid chipeket, és megkezdte a mintapéldányok szállítását a globális autógyártóknak. A jövőben egyre több elektromos járművet látnak majd el a Bosch csúcstechnológiás, harmadik generációs szilícium-karbid chipjeivel.
2026. 04. 28. 05:00
Megosztás:

Accor: megjöttek az idei első negyedéves eredmények

Az Accor, a világ vezető vendéglátóipari csoportja 2026 első negyedévére 1 313 millió eurós bevételről számolt be, ami változatlan árfolyamon számolva 2,3 százalékos növekedést jelent. A menedzsment és franchise tevékenységek bevétele 8,3 százalékkal, 332 millió euróra emelkedett. Az elmúlt tizenkét hónapban a nettó egységszám-növekedés elérte a 3,8 százalékot.
2026. 04. 28. 04:30
Megosztás:

Kvantumvédelemre készül a Solana: Falcon aláírással erősítenék a hálózat biztonságát

A Solana fejlesztői már most készülnek arra a korszakra, amikor a kvantumszámítógépek valódi biztonsági kihívást jelenthetnek a blokkláncok számára. Bár a fenyegetés még nem közvetlen, a Solana Foundation szerint a hálózat fő fejlesztőcsapatai már közös irányba mozdultak: egy Falcon nevű, posztkvantum digitális aláírási megoldás lehet a jövőbeli védelem alapja.
2026. 04. 28. 04:00
Megosztás:

Trump nemzetbiztonsági tanácsadóival vitatta meg az iráni javaslatot

Donald Trump amerikai elnök összeült a nemzetbiztonsági tanácsadóival, hogy megvitassák az Irán által előterjesztett javaslatot a Hormuzi-szoros megnyitására - közölte Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője hétfőn.
2026. 04. 28. 03:30
Megosztás:

Még tart a pollenszezon késő tavaszi legerősebb terhelésű időszaka

Még tart a pollenszezon késő tavaszi legerősebb terhelésű időszaka, egyszerre közel húszféle allergén virágpora van jelen a levegőben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) napi pollenjelentésében.
2026. 04. 28. 03:00
Megosztás:

Ennyi pénzből él egy átlagos nyugdíjas Szlovákiában

Mennyivel él jobban – vagy rosszabbul – egy szlovák nyugdíjas egy magyarhoz képest? A válasz elsőre meglepő lehet, hiszen a bérek Szlovákiában sok esetben magasabbak, mégis más képet mutatnak a nyugdíjak. Ebben az elemzésben friss, hivatalos adatok alapján mutatjuk meg a két ország közötti különbségeket – euróban, forintban és valós jelentésükben.
2026. 04. 28. 02:00
Megosztás: