Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja

Csaknem 30 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik a mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása - jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter a tárca csütörtöki tájékoztatása szerint.

Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja

A tárcavezető hozzátette: pályázni a jövő év első felétől lehet majd, a fejlesztésekhez elnyerhető forrás pedig akár a 10 millió forintot is elérheti, 85 százalékos támogatási intenzitás mellett.

Sok vidéki család folytat, vagy kezdett bele az elmúlt években egyfajta jövedelem-kiegészítésként a mezőgazdasági termelésbe. Kiemelten számukra lehet hasznos segítség a mezőgazdasági kisüzemek megerősítését célzó, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló 29,4 milliárd forint keretösszegű új pályázati felhívás meghirdetése.

A KAP Stratégiai Terv keretén belül megvalósuló kezdeményezés célja olyan kisléptékű fejlesztések támogatása, amelyek megvalósulásával nő a legkisebb gazdaságok jövedelemtermő képessége, sőt akár a főállású árutermelő gazdálkodást is reális célként tűzhetik maguk elé - jelezte az AM.

A felhívás lehetőséget biztosít az állattartáshoz, kertészethez, szántóföldi növények tárolásához és a mezőgazdasági termékek feldolgozásához kapcsolódó épületek, létesítmények építésére, bővítésére, fejlesztésére, vagy az ezekhez a tevékenységekhez kapcsolódó fontosabb gépek, eszközök beszerzésére.

A gyakorlatból néhány példával illusztrálva, a jövőbeni nyertesek így támogatott módon építhetnek tojótyúk-istállót, vásárolhatnak az állatok tartásához és takarmányozásához fontos eszközöket, szerezhetnek be a kertészeti tevékenységhez kapcsolódó kistraktort vagy munkagépet, de lehetőségük van ültetvényt telepíteni vagy éppen a zöldség-gyümölcs feldolgozásából származó élelmiszer előállításához szükséges eszközöket munkába állítani - ismertették.

A felhívás keretében az nyújthat be támogatási kérelmet, akinek már van termelési tevékenysége, de még nem éri el a legkisebb mezőgazdasági termelői üzemméretet. Ez azt jelenti, hogy 5000 euró standard termelési értéknél nagyobb, de 10 000 euró standard termelési értéknél kisebb üzemmel rendelkezik - közölte a tárca. Hozzátette: például egy 2 hektáros almaültetvény körülbelül 7700, 0,6 hektár területen ültetett burgonya körülbelül 5800, 2 darab tejhasznú tehén 5500, 30 darab anyakecske 5200, 60 méhcsalád pedig hozzávetőlegesen 5700 euró standard termelési értéknek felel meg.

Növénytermesztéshez kapcsolódó üzemméret-számításnál a tavaszi benyújtási szakaszokban a 2024. évi egységes kérelem adatait veszik figyelembe, míg állattartás esetén a támogatási kérelem benyújtási hónapját megelőző 12 hónap állatállomány-nyilvántartása szerinti állatállomány az üzemméret-számítás alapja. A gazdaság meglévő üzemméretének megállapításához segítséget nyújt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján működő STÉ-kalkulátor.

A támogatási kérelem benyújtásának további feltétele a mezőgazdasági tevékenységnek a kérelem benyújtását legalább 180 nappal megelőző megkezdése. További fontos tudnivaló, hogy egy megvalósítási helyhez csak egy kérelem kapcsolódhat, illetve egy őstermelő családi gazdasága esetében csak egy tag lehet támogatott.

A támogatási kérelmek benyújtására 2025. március 5-től nyílik lehetőség. A felhívás részletei és minden kapcsolódó dokumentum a kap.gov.hu oldalon lesznek majd elérhetők - közölte az Agrárminisztérium.

A Tron már most lép: kvantumbiztonsági verseny indul a kriptopiacon

A kvantumszámítógépek jelentette fenyegetés még távolinak tűnhet, de a kriptoipar már most elkezdett felkészülni. A Tron az elsők között indított konkrét védelmi programot – miközben a piac többi része még csak elemzi a kockázatokat.
2026. 04. 15. 20:38
Megosztás:

Hogyan működik a modern munkaerő-közvetítés?

A modern munkaerőpiac gyorsan változó környezete új kihívások elé állítja mind a munkáltatókat, mind az álláskeresőket. Ebben a dinamikus közegben a munkaerő-közvetítés kulcsszerepet játszik abban, hogy a megfelelő szakemberek és a megfelelő pozíciók egymásra találjanak. A hagyományos módszerekhez képest ma már jóval összetettebb, technológiailag támogatott folyamatról beszélünk.
2026. 04. 15. 20:11
Megosztás:

Együttműködést kezdeményez az új kormánnyal a Liga Szakszervezetek vezetése

Levélben kereste meg Magyar Pétert a Liga Szakszervezetek elnöke, a vezetőség együttműködést kezdeményez az új kormánnyal - közölte az érdekképviselet szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 15. 19:30
Megosztás:

Gyengült kissé a forint szerdán

Gyengült kissé szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 04. 15. 18:30
Megosztás:

Fordul a trend? Az ETH/BTC arány erősödése új kriptopiaci ciklust jelezhet

Az Ethereum ismét erőre kapott a Bitcoinhoz képest, ami sokak szerint a szélesebb kriptopiac élénkülésének első jele lehet. Az ETH/BTC arány háromhavi csúcsra emelkedett, miközben az Ethereum hálózat aktivitása robbanásszerű növekedést mutat. De vajon tartós trendfordulóról van szó, vagy csak egy átmeneti felpattanásról?
2026. 04. 15. 17:30
Megosztás:

Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. közgyűlése jóváhagyta az osztalékfizetési javaslatot

A nyomda részvényesei elfogadták a 71,9 milliárd forint konszolidált nettó árbevételt és 8,521 milliárd forint mérleg szerinti eredményt tartalmazó üzleti beszámolót.
2026. 04. 15. 17:05
Megosztás:

Vegyes képet mutatott az AutoWallis Csoport értékesítése az első negyedévben: a Kiskereskedelmi Üzletág új gépjármű értékesítése 10 százalékkal növekedett

10 százalékkal több új gépjárművet értékesített az AutoWallis Csoport Kiskereskedelmi Üzletága 2026 első negyedévében, ugyanakkor a csoport összesített adatai 2 százalékos átmeneti megtorpanást mutatnak ebben az időszakban a Nagykereskedelmi Üzletág 6 százalékkal csökkenő értékesítési darabszámainak köszönhetően. A régió meghatározó integrált autókereskedelmi és mobilitási szolgáltatójának Mobilitási Szolgáltatások Üzletága erős negyedévet zárt és a szerviztevékenység is növekedést mutatott.
2026. 04. 15. 16:00
Megosztás:

A gazdasági nehézségek ellenére is növekszik a Dachser

A Dachser logisztikai szolgáltató a 2025-ös pénzügyi évben mintegy 8,3 milliárd euróra növelte bevételét. Ez 3,1 százalékkal magasabb az előző évhez képest, és új rekordot jelent a vállalat számára. A szállított mennyiség 46,7 millió tonnára emelkedett (+5,8 százalék), míg a szállítmányok száma 86,2 millióra (+3,6 százalék).
2026. 04. 15. 15:30
Megosztás:

XRP új lendületben: Japánból jöhet a kitörés kulcsa?

Az XRP ismét reflektorfénybe került, miután árfolyama az 1,38 dolláros szint közelébe emelkedett. A ralit nemcsak a növekvő kereskedési volumen és a nagybefektetők (whale-ek) felhalmozása hajtja, hanem egy jelentős fundamentális fejlemény is: Japán egyik legnagyobb technológiai vállalata integrálja a tokent saját fizetési ökoszisztémájába.
2026. 04. 15. 15:00
Megosztás:

Nő a bérfeszültség: A versenyszféra munkavállalóinak már 64 százaléka elégedetlen a fizetésével

Bár az év eleje hagyományosan a bérrendezések időszaka, idén a versenyszféra dolgozóinak kevesebb mint fele (48%) részesült emelésben. Akik kaptak is, azoknak a döntő többsége – tízből kilenc munkavállaló – mindössze 10 százalék alatti növekedést tapasztalt. 81 százalék azok aránya, akik az év hátralévő részében nem számítanak már fizetésemelésre – derült ki a Trenkwalder március második felében elvégzett munkaerő-piaci kutatásából.
2026. 04. 15. 14:30
Megosztás:

Mit várnak a szakszervezetek az új kormánytól?

A korábbinál lényegesen nagyobb figyelmet kér és remél a munkavállalók számára az új kormánytól a Magyar Szakszervezeti Szövetség, amely ennek érdekében folyamatos érdemi egyeztetést szorgalmaz az új döntéshozóknál is – reagált közleményben a MASZSZ az egyre gyakrabban elhangzó kérdésre: mit várnak a szakszervezetek az ország új irányítóitól.
2026. 04. 15. 14:00
Megosztás:

3,8 milliárd dolláros veszteség az Ethereum-királynál – merész stratégia vagy túlzott kockázat?

Drámai negyedéves jelentést tett közzé a világ legnagyobb vállalati Ethereum-tulajdonosa. A Bitmine Immersion Technologies hatalmas, 3,8 milliárd dolláros veszteséget jelentett, miközben agresszíven folytatja átalakulását bányászati cégből tőkeáttételes Ethereum-treasury vállalattá. De vajon valódi veszteségről van szó – vagy csupán könyvelési hatásról?
2026. 04. 15. 13:30
Megosztás:

Huminsav alkalmazása a mezőgazdaságban

A modern kertészet egyik legfőbb kihívása a talaj tápanyagtartalmának maximális kihasználása. Számos esetben még mindig találkozni lehet azzal a problémával, hogy bár a talaj magában hordozza a szükséges mikroelemeket, a növények mégsem tudnak megfelelően hozzáférni ezekhez.
2026. 04. 15. 13:00
Megosztás:

Mit hoz az Európai Unió új F‑gáz rendelete a hűtőipar és a hűtéstechnika számára?

Jelentős változások várhatók a hűtőipar és a hűtéstechnika területén az Európai Unió új F-gáz szabályozása miatt. A rendelet célja egyértelmű: a magas globális felmelegedési potenciállal rendelkező hűtőközegek fokozatos kiváltása alacsonyabb környezeti terhelésű alternatívákkal. Az intézkedések a következő években egyre szigorúbb követelményeket vezetnek be a hűtő- és klímatechnikai rendszerekben felhasznált fluorozott üvegházhatású gázokra és azok alkalmazási feltételeire. A változások érintik az iparág szereplőit, a berendezéseket üzemeltető vállalatokat, valamint a klímát vagy hőszivattyút használó magánszemélyeket is. Miért volt szükség az új szabályozásra, milyen változások várhatóak és mindez mit jelent a hűtőipar és a hűtéstechnika számára?
2026. 04. 15. 12:30
Megosztás:

Magyar Péter: minden jó intézkedést megtart a Tisza-kormány

Minden eddigi jó intézkedést megtart a Tisza-kormány, ez benne van a 240 oldalas programjukban is - jelentette ki az országgyűlési választáson győztes Tisza Párt miniszterelnök-jelöltje szerdán. Magyar Péter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című, valamint az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában arról is beszélt, kormánya megalakulása után megtartják és kibővítik a rezsicsökkentést, hazahozzák az uniós forrásokat, új médiatörvényt fogadnak el és felfüggesztik a közmédia hírszolgáltatását.
2026. 04. 15. 11:30
Megosztás:

Hét éve nem törlesztettek ennyien támogatott lakáshitelt

Látványosan megugrott, és 14 ezerrel nőtt 2025. negyedik negyedévében az érvényben lévő, támogatott lakáshitel-szerződések száma, ami egyértelműen az Otthon Start hitel szeptemberi megjelenésével magyarázható – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A piaci feltételű hitelszerződések száma viszont még minimálisan csökkent is ugyanebben az időszakban, ami jól szemlélteti az új támogatott konstrukció jelentőségét.
2026. 04. 15. 11:05
Megosztás:

Éjfélkor lejár a gépjárműadó befizetésének határideje

Szerda éjfélkor jár le a gépjárműadó befizetésének határideje. Még mintegy egymillió autós nem rendezte gépjárműadóját - figyelmeztetett kora reggel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 04. 15. 10:30
Megosztás:

Békereményekre estek a hozamok, gyengült a dollár

A béketárgyalások újrakezdésébe vetett bizalom miatt tegnap az energiahordozók árai 5-7%-kal estek. Ennek megfelelően a kötvényhozamok csökkentek a fejlett piacokon, a tíz éves amerikai 4 bázisponttal, 4,25% környékére, a tíz éves német 6 bázisponttal, közeledve a 3%-hoz.
2026. 04. 15. 10:00
Megosztás:

A tárgyalások újra indulásának esélyére növekedtek az európai tőzsdék, tegnapi emelkedése után korrigált a Bux

A befektetőket világszerte megnyugtatták a közel-keleti de-eszkalációra utaló jelek, a keddi hírek szerint ugyanis az Egyesült Államok és Irán újraindíthatja a tárgyalásokat, miután Washington lépéseket tett a Hormuzi-szoros tengeri blokádjának bevezetésére. Jelenleg egyeztetések folynak egy újabb tárgyalási forduló megtartásáról a két hetes tűzszünet lejárta előtt, és beszámolók szerint a megbeszélésekre Pakisztánban kerülhet sor. Mindeközben az immáron amerikai fél által is blokkolt szoroson több Iránhoz köthető tankerhajó is áthaladt, ugyanakkor ezek nem Iránban kötöttek ki, így feltehetően nem vonatkozott rájuk az Irán külkereskedelme ellen irányuló blokád.
2026. 04. 15. 09:00
Megosztás:

Mit tegyünk ingatlaneladás előtt? Ezek a legfontosabb lépések

Egy ingatlan sikeres eladásához nem elég meghirdetni a lakást. A megfelelő időzítés, a reális árképzés és a tudatos előkészítés legalább ennyire fontos. Mire érdemes figyelni, mielőtt piacra visszük az otthonunkat?
2026. 04. 15. 08:30
Megosztás: