Gyorsult az infláció az OECD-ben

Gyorsult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban októberben éves összevetésben.

Gyorsult az infláció az OECD-ben

A párizsi székhelyű szervezet honlapján közzétett adatok szerint a fogyasztói árnövekedés üteme éves bázison 4,5 százalékra gyorsult októberben a szeptemberi 4,4 százalékról.

Az októbert megelőző négy hónapban lassult az infláció. Októberben 16 országban gyorsult, 14 országban viszont lassult a fogyasztói árak emelkedése,.

Az OECD-ben az energiaárak csökkenése 0,5 százalékra mérséklődött a szeptemberi 2,2 százalék esésről, miközben az élelmiszerárak emelkedése a szeptemberi 3,7 százalékról 3,9 százalékra gyorsult októberben.

Az élelmiszer- és energiaköltségek nélkül számított októberi maginfláció 5 százalékra mérséklődött a szeptemberi 5,1 százalékról.

Az infláció a G7-országokban októberben 2,3 százalékra gyorsult a szeptemberi 2,2 százalékról, ugyanakkor a G20-országokban 6 százalékról 5,9 százalékra lassult.

Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) 2 százalékra emelkedett októberben a szeptemberi 1,7 százalékról.

Az EU statisztikai hivatalának előzetes adatai szerint novemberben 2,3 százalékos volt az infláció az eurózónában.

Az OECD-ben tavaly átlagosan 6,9 százalékos inflációt mértek a 2022. évi 9,5 százalék után. A lassulásban döntő szerepe volt annak, hogy éves átlagban 0,9 százalékkal csökkentek az energiaárak a 2022. évi 29,6 százalékos növekedéssel szemben.

Tavaly az élelmiszerek átlagos drágulása 10,5 százalék volt a 2022. évi 13,2 százalékot követően. Az OECD-ben az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció tavaly átlagosan 7 százalék volt az egy évvel korábbi 6,7 százalék után.

Új lendületet kap a mezőgazdaság: fiatalokat támogat az állam 79 milliárd forinttal

Akár 89,6 millió forintos támogatást is elnyerhetnek a negyven év alatti gazdálkodók, a Fiatal Gazda pályázaton. Erre a pályázatra már most érdemes felkészülni, hiszen az eddigi agrártámogatási pályázatok többségét már a második szakasz után lezárták a forrásösszeg kimerülése miatt. A lehetőség az agrárium generációváltását is segítheti, a fogyasztók részére pedig azért lehet érdekes, mert új, modernebb technológiák bevezetésével, elterjesztésével, a mezőgazdasági termékek kínálata is megújulhat.
2025. 01. 15. 20:30
Megosztás:

Kicsit erősödött a forint

Erősödött szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2025. 01. 15. 20:00
Megosztás:

Pályázati forintok kommunikációs célokra: új minősített szakértő

Hivatalosan is minősített szakértőként csatlakozott a Magyar Multi Program szakmai csapatához a Cube-Élmény Kft. Az elismerés révén a cég mostantól közvetlenül segítheti a pályázatokat benyújtó kis- és középvállalkozásokat kommunikációs és marketingtervek kidolgozásában. A minősítés időzítése különösen jelentős, hiszen a nagy várakozással kísért Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program idén várhatóan az év egyik legkiemelkedőbb pályázati lehetősége lesz, ahol már akár ezzel a céggel is dolgozhatnak a nyertesek.
2025. 01. 15. 19:30
Megosztás:

Rekord profittal zárta az évet a JP Morgan

A JP Morgan kezdte meg a nagy amerikai bankok negyedéves jelentéseinek sorát.
2025. 01. 15. 19:00
Megosztás:

7 gyors növekedésű altcoin, amelyek segítenek a vagyonépítésben 2025-ben

Ahogy közeledik 2025, a hozzáértő befektetők már készülnek arra, hogy kihasználják a következő, magas növekedési potenciállal rendelkező altcoin hullámot. Miközben a Bitcoin és az Ethereum továbbra is uralja a híreket, számos innovatív projekt ragadja meg a kereskedők és befektetők figyelmét.
2025. 01. 15. 18:30
Megosztás:

Változó piaci környezetben is stabil növekedéssel zárta az évet az AutoWallis Csoport

8 százalékkal több gépjárművet értékesített 2024-ben az AutoWallis Csoport, ezzel újabb erős évet zárt a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett vállalat. A legnagyobb bővülést a Kiskereskedelmi Üzletág mutatta fel, amelyben több mint 20 százalékkal bővült az új és használt gépjármű-értékesítés. A régió meghatározó integrált autókereskedelmi és mobilitási szolgáltatójának növekedéséhez az organikus fejlődés mellett a tavaly lezárt felvásárlások is hozzájárultak, és a régiós vállalat egyre diverzifikáltabb portfóliója biztos alapja a további stabil növekedésnek.
2025. 01. 15. 18:00
Megosztás:

Nem várható jelentős változás a munkaerőpiaci kereslet és kínálat dinamikájában, leginkább majd a bérfejlesztések mozgósíthatják a munkavállalói oldalt

A 2023 eleje óta tapasztalt élénk munkavállalói aktivitás 2024 utolsó negyedévére mérséklődött, 5% alatti növekedés volt a meghirdetett állásokra leadott pályázatok számában az előző év utolsó három hónapjában mérthez képest. Volt vármegye, ahol azonban továbbra is magas volt a munkakeresés intenzitása, a legnagyobb arányban Fejér, Bács-Kiskun és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében – derült ki a Profession.hu legújabb negyedéves jelentéséből.
2025. 01. 15. 17:30
Megosztás:

Csehországban alapít leányvállalatot a MET Csoport

A MET Česká Republika elnevezésű leányvállalatának megalapításával a cseh piacra is belépett a svájci központú MET Csoport. Az új cég első körben az energiaintenzív ipari nagyvállalatokra és a közműszolgáltatókra összpontosít, de a későbbiekben bővíteni kívánja ügyfélkörét kisebb vállalati ügyfelekkel és háztartásokkal is.
2025. 01. 15. 17:00
Megosztás:

A Bassbet online sport kínálata

A szerencsejáték történelme nagyon mélyen nyúlik vissza a régmúltba, hiszen már az ókorból is vannak erre vonatkozó bizonyítékok.
2025. 01. 15. 16:56
Megosztás:

Még mindig a kiberbűnözés a legnagyobb globális üzleti fenyegetettség

Továbbra is a kibertámadásokat, azon belül is az adatvédelmi incidenseket tekintik az elsődleges üzleti kockázatnak a vállalatok az Allianz Kockázati Barométer friss nemzetközi felmérése szerint.
2025. 01. 15. 16:30
Megosztás:

Már a tavalyi év utolsó hónapjaiban nagyot emelkedtek az ingatlanárak

A pozitív várakozások hatására már a 2024-es év utolsó negyedévében felpörgött az ingatlanpiac, ami az árak emelkedését is magával hozta. Kérdés, hogy mekkora tere van még a további emelkedésnek az idén.
2025. 01. 15. 16:00
Megosztás:

Már tudjuk, a januári drágulás után mennyivel nőnek tavasszal is a banki díjak

A tranzakciós illeték áthárítása után tavasszal 3,7 százalékkal emelkedhetnek a banki díjak. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint lehetnek bankok, akik üzletpolitikai okokból bizonyos szegmensekben nem élnek a jogszabály által adott díjemelési lehetőséggel, ám lehetnek olyan esetek is, amikor a pénzintézetek – törvényesen - megkerülik a számladíjak emelésére vonatkozó szabályozást.
2025. 01. 15. 15:00
Megosztás:

Nem jelentkezett a 300 milliós főnyereményért a nyertes

Visszakerül a játékosokhoz az a több mint 300 millió forint, amelyért tavaly október közepe óta nem jelentkezett a nyertes. A játékosok körében viszonylag ritka az, hogy nem jelentkeznek egy nagynyereményért: az elmúlt 25 évben összesen nyolc alkalommal fordult elő.
2025. 01. 15. 14:30
Megosztás:

Itt a Richter új bioszimiláris gyógyszere

Ahogy azt még a COVID-19 járvány alatt ígérte a Richter, mostanra megszülettek a pozitív klinikai kísérletek a tocilizumab antitest terápia kapcsán.
2025. 01. 15. 14:00
Megosztás:

A kőolaj ára enyhén emelkedett, az Oroszország elleni szankciók és a csökkenő készletadatok lendítettek az árakon

A kőolaj ára enyhén nőtt, miután az Oroszország elleni szankciók hatnak a piacra és az amerikai nyersolaj készletek is csökkentek.
2025. 01. 15. 13:30
Megosztás:

Betilthatják az orosz LNG-t és alumíniumot is

A Bloomberg értesülései szerint a 16. szankciós csomag intézkedéseket tartalmazna az orosz LNG és alumínium fokozatos betiltására is.
2025. 01. 15. 13:00
Megosztás:

Pozitív klinikai vizsgálati eredményekről számolt be a Richter

A Richter bejelentette, hogy sikeres volt a japán Mochidával közösen fejlesztett RGB-19 tocilizumab bioszimiláris jelöltjének fázis I és fázis III klinikai vizsgálata.
2025. 01. 15. 12:30
Megosztás:

Pénzt pumpált a gazdaságba a kínai jegybank

A kínai központi bank 958 milliárd jüan (131 milliárd dollár) készpénzt pumpált a gazdaságba hétnapos fordított repóügyleteken keresztül, ami az elmúlt húsz év második legmagasabb összege.
2025. 01. 15. 12:00
Megosztás:

Tudnivalók az impulzus hegesztés kapcsán

A hegesztéstechnika terén jelentős innovációk láttak napvilágot az elmúlt évek, évtizedek során. Ezeknek kivétel nélkül az a célja, hogy finomhangolhatók legyenek a gyártási folyamatok.
2025. 01. 15. 11:30
Megosztás:

Talajerő és fenntarthatóság – istállótrágya vagy zöldtrágya?

A mezőgazdasági gyakorlatok és támogatási rendszerek által ma már környezetbarát megoldásokat alkalmazhatunk a talaj egészségének megőrzésére. Az egyik ilyen módszer az istállótrágya és a zöldtrágya használata, amely növeli a termékenységet, és a fenntartható gazdálkodás alapját is képezi.
2025. 01. 15. 11:00
Megosztás: